Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Studiu geotehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#91
rolans

rolans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2010

 Costy85, on 4th May 2010, 16:53, said:

vad ca nu s-a mai postat de mult dar poate totusi merita o incercare :)

sunt in situatia de a efectua un studiu geo astfel incat as aprecia o estimare de pret si eventuale recomandari pe PM.

Zona: judetul giurgiu, comuna Joita, satul Joita (aprox 10 km de la centura)
Se doreste constructia unei case P+M cu amprenta de aproximativ 86 de mp

orice sugestii, informatii sau recomandari sunt binevenite. Din incercarile mele pe google am obtinut preturi intre 700 si 1300 de RON ceea ce imi spune ca aceste preturi sunt facute de oameni total dupa ureche in functie de dispozitia pe care o au atunci cand ii suni :)


ai gasit sa-ti faci studiul geo?

#92
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Salut, am nevoie si eu de un studiu geo, dar facut cu mostra din teren nu la biroul de acas' :).
Locatia este Voluntari (Bucuresti). Imi puteti recomanda pe cineva? Astept PM.
Multumesc frumos

#93
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Un studiu geo facut la birou, "din pix", cat ma ajunge in zona Iasi?

#94
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 rusman, on 1st June 2010, 19:18, said:

Un studiu geo facut la birou, "din pix", cat ma ajunge in zona Iasi?
va costa in final mult mai mult decat unul facut cum trebuie, daca pixul va spune diferit de realitate.

Edited by septimiu80, 01 June 2010 - 19:51.


#95
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Pixul poate scrie ce vrea pentru ca deja  nu mai are cum sa ma coste mai mult. Prietenii stiu de ce.

#96
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Viata nu poate fi pretuita. Doamne fereste de un dezastru.  :(
Studiu geo' "pe bune" = dimensionarea/calcularea corecta a structurii
Studiu geo' "din pix" = proasta dimensionare a structurii = dezastru in caz de cutremur.:no:

"Exista viata si dupa cutremur"  :confused:
Hai sa renuntam la mentalitatea romaneasca o data si pt totdeauna!  :peacefingers:
Construirea iresponsabila, bazata pe studii/proiecte etc. "din pix" (uneori chiar pt cladiri ridicate pe cunostintele "tehnice" a lui dorel) poate pretinde intr-un final pretul suprem .... viata.

Edited by lifestyle2000, 05 June 2010 - 18:51.


#97
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 lifestyle2000, on 5th June 2010, 19:45, said:

prietenul cred ca  a construit deja  :peacefingers:

#98
tuana

tuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.02.2008

 Costy85, on 4th May 2010, 16:53, said:

vad ca nu s-a mai postat de mult dar poate totusi merita o incercare :)

sunt in situatia de a efectua un studiu geo astfel incat as aprecia o estimare de pret si eventuale recomandari pe PM.

Zona: judetul giurgiu, comuna Joita, satul Joita (aprox 10 km de la centura)
Se doreste constructia unei case P+M cu amprenta de aproximativ 86 de mp

orice sugestii, informatii sau recomandari sunt binevenite. Din incercarile mele pe google am obtinut preturi intre 700 si 1300 de RON ceea ce imi spune ca aceste preturi sunt facute de oameni total dupa ureche in functie de dispozitia pe care o au atunci cand ii suni :)
POate fi si cum zici tu dar de regula diferenta vine din faptul ca foarte multi nu fac decat studiul preliminar deci pana la obtinerea autorizatieie de urbanism ...

#99
tuana

tuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.02.2008

 tuana, on 17th June 2010, 23:45, said:

POate fi si cum zici tu dar de regula diferenta vine din faptul ca foarte multi nu fac decat studiul preliminar deci pana la obtinerea autorizatieie de urbanism ...
Nimeni nu iti poate da un pret asa la telefon. Este nevoie de anumite date si apoi se alege nr de foraje necesar si numarul si felul probelor necesare. In functie de acestea se poate stabili un pret. Acum motto grosso daca se tine cont de faptul ca e necesar macar 1 put cam de 6-8 m functie de inaltimea cladirii ce urmeaza a fi construita si ca macar undeva la 80 de ron este m de foraj. Apoi probele costa si ele destul. Nu mai zic daca il si supervizeaza un auditor autorizat. Dar cum spunea si Vodafonul nu te doare capul, nu ai surprize ulterioare, nu supraincarci costul cu consumuri inutile de betoane.
Pt mai multe betoane da-mi un pm

#100
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
studiu geotehnic nu se face,se iau banii de pomana
se cunoaste ca in zona aia e cam atat recomandata fundarea  si gata ai actul de la geotehnician
noi am dat 500 lei pt studiu,dar omu sigur nu a facut forarea,ne-a dat -1,3 m
vecina a avut alt om care a forat ,a dat -1,1 m si intradevar acolo era lim de fundare

Edited by anonima1, 11 August 2010 - 06:06.


#101
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 rusman, on 1st June 2010, 18:18, said:

Un studiu geo facut la birou, "din pix", cat ma ajunge in zona Iasi?
Acum 2 ani era 300 RON.

Unul pe bune pleca de la 600 pe gaura forata .

Edited by mcbos, 11 August 2010 - 17:20.


#102
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 mcbos, on 11th August 2010, 18:19, said:

Acum 2 ani era 300 RON. Unul pe bune pleca de la 600 pe gaura forata .
Eu am dat 500. Pe unul dintr-ala pe bune, ca am stat langa meseriasi cat au sapat / forat. Cam 5 metri... E drept ca mie acelasi imi face si proiectul, la stadiu de PAC. Total 2000 de lei.

#103
tuana

tuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.02.2008

 Costy85, on 4th May 2010, 16:53, said:

vad ca nu s-a mai postat de mult dar poate totusi merita o incercare :)

sunt in situatia de a efectua un studiu geo astfel incat as aprecia o estimare de pret si eventuale recomandari pe PM.

Zona: judetul giurgiu, comuna Joita, satul Joita (aprox 10 km de la centura)
Se doreste constructia unei case P+M cu amprenta de aproximativ 86 de mp

orice sugestii, informatii sau recomandari sunt binevenite. Din incercarile mele pe google am obtinut preturi intre 700 si 1300 de RON ceea ce imi spune ca aceste preturi sunt facute de oameni total dupa ureche in functie de dispozitia pe care o au atunci cand ii suni :)
Un studiu geo pe bune se face cu ceva costuri: manopera foraj cu foreza de mana undeva la 300 ron, analize de laborator (in functie de dorinta cu sau fara factura deci cu sau fara TVA) intre 700-900 ron, calcule geotehnice si elaborarea efectiva a studiului 300-400 ron deci undeva la 1300-1600 ron. Dar evident depinde si de cate analize de laboratior sunt necesare in functie de conditiile geologice efective. pentru mai multe detalii despre cum se calculeaza pretul unui studiu geo si cum se face da-mi un PM si detaliez

 __Toshiba__, on 31st May 2010, 08:39, said:

Salut, am nevoie si eu de un studiu geo, dar facut cu mostra din teren nu la biroul de acas' :).
Locatia este Voluntari (Bucuresti). Imi puteti recomanda pe cineva? Astept PM.
Multumesc frumos
Daca inca nu ai facut studiul geo te pot ajuta eu

#104
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007

Quote

Daca inca nu ai facut studiul geo te pot ajuta eu

L-am facut, multumesac frumos. Si eu sunt de parere ca studiul tb facut pe teren, vorbeste beneficiarul din mine :D.
Eu am mers cu baietii la fata locului si am asistat la forare. Mi-a forat 6 m, a facut poze la fiecare metru si mi-a luat 2 sau 3 probe de la adancimi diferite. Asa imi amintesc.
Nu recomand sa faci o casa - investitie pt toata viata - si sa o faci dupa ureche, dupa vecinul s.a.m.d.
Costul unui studiu este in plaja 600 -1000 RON, cel putin asa am gasit eu in zona Bucuresti.
:peacefingers:

Edited by __Toshiba__, 19 August 2010 - 17:22.


#105
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Studiul geo poate fi facut oricand sau se recomanda sa-l faci in cele mai "sensibile" perioade sa vezi cum se comporta pamantul? (gen dupa ploi abundente, iarna pe inghet, etc)

Multumesc!

#106
gig3l1

gig3l1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2010
salutare.Am si eu nevoie de un studiu geotehnic pentru zona lacul fundeni-lacul dobroiesti...eventual,pe bucuresti daca aveti...eu nu stiu unde sa gasesc...am tot cautat...dar nici pe la fac la constr nu am gasit oameni disponibili sa ma ajute.

Specific faptul ca aceste studii vor fi utilizate pentru un proiect de urbanism cu scop didactic.sunt student in anul 3 la fac de urb din buc.

Multumesc

Andrei

#107
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Nu este tocmai legat de studiu geotehnic dar tot legat putin de geodezie.

Casa urmeaza sa fie construita pe locul unei fantani de 8m adancime, la cativa cm de fundatie.

Ca sa nu mai sap alta fantana putin mai incolo, pot fac o gaura in tubulatura undeva la 1.5-2m si sa continui sa scot apa de acolo urmand sa acopar tot deasupra? Sau mai bine astup fantanta si torn bine ciment deasupra?
Pe de alta parte un furtun in fantana aia nu stiu cat va rezista si in caz de probleme nu se mai poate ajunge la el.

Multumesc,

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   4.56K   45 downloads


#108
annonymous

annonymous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare!

Exista vreo situatie cand este necesara stampilarea la cerinta Af a planurilor de fundatii? (Un fel de insusire de catre geotehnician a solutiei de fundare).
Si daca "DA", in ce normativ/lege/HG/ordonanta se stipuleaza clar asta si pentru ce categorii de lucrari este valabil (piloti, palplanse, etc).

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate