Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Studiu geotehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#55
psystem

psystem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 03.11.2005
Ma gandesc la STAS-urile sunt aceleasi indiferent de locatie, nu?

#56
psystem

psystem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 03.11.2005
Deci ma ajuta si pe mine cineva? :D

Multumesc aticipat.

#57
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
STAS-urile sunt intradevar aceleasi dar alcatuirea geologica a terenului difera asa ca... te poti ajuta singur facand un studiu geo

Eventual poti face comparatie intre solutiile constructive adoptate pentru terenuri asemanatoare.

#58
psystem

psystem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 03.11.2005
Eu vroiam sa primesc de la voi un model. Chiar daca difera alcatuirea terenului, imi fac o idee cum ar trebui sa arate unul bun. Nu ma apuc eu acum sa caut in STAS, insa per amsambul, daca vad unul bun, imi dau seama cum va fi al meu.

Merci

#59
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007
Salut,

Ma aflu si eu exact in situatia de a comanda un studiu geo pt constructia unei case (P+1) de cca 100 mp amprenta la sol. In urma solicitarii unor preturi catorva firme gasite pe net am obtinut urmatoarele:
1 - 750 RON
2 - 1500 RON
3 - 800 EUR + TVA

Am cam ramas stupefiat de diferenta de preturi. Am fost tot timpul adeptul zicalei: "Cat dai atata face"....dar totusi... diferenta de pret e enorma.
Ce credeti?
Ma poate ajuta cineva eventual cu o recomandare?

Multumesc

#60
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Cu 750 am gasit si eu.
si totusi este mult si atat.
Avand in vedere ca se cam fac copii.Cunosc situatia.
Este bine cand faci proiectul sa-l intrebi pe structurist daca are nevoie de studiu, s-ar putea sa nu fie nevoie.

#61
psystem

psystem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 03.11.2005
Iti trebuie(obligatoriu) pentru autorizatia de constructie.

#62
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007
De trebuit stiu ca trebuie  :) tocmai d-asta il si fac.
Nedumerirea mea era insa legata de diferenta imensa de preturi intre diversele firme.
Pot intelege o diferenta de 10,20,30%....dar cand a doua oferta e dublul celei dintai iar a treia e dublul celei de-a doua.....ma pune pe ganduri.
Am mai primit azi o oferta de 250 EUR...telefonic. Si asta daca vreau cu probe prelevate de la fata locului.
:w00t:
Sa ma bufneasca rasu in telefon cand l-am auzit pe respectivul.
L-am intrebat: cum dom'le altfel? din harti?....si mi-a zis senin: da. se poate face si asa.
Ca sa vezi!!!

Ii rog pe cei care au trecut prin asa ceva sa-mi spuna ce anume trebuie urmarit (nr foraje, ce adancime etc) ca sa nu incep cu stangu. Amprenta viitoarei case va fi de max 100 mp (desi ca sa fie realist cred ca pe undeva la 80 mp) pe un teren de 350 mp.

#63
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 vale_bvd, on Jul 26 2007, 16:10, said:

Salut 'turbo trabannt' , foarte frumos din partea ta ca ai luat cartea lui Stanciu (de 1600 de pagini) dar nu pre imi vine sa cred ca ai si citit-o, ca sa nu mai vorbim ca ai inteles-o. Parerea mea e sa ne vedem fiecare de treaba lui si sa nu incercam sa pretindem ca le stim pe toate. De acord ca unii nu isi fac bine treaba si fac proiectele din birou (vorba ta, cu ceva alcool in fata), dar de aici si pana la concluzia ta apropo de cei 400 KPa pe care ai vrea sa-i dezvolte fundatia pe teren e cam mult. Sa stii ca standardele permit in cazul argilelor cu plasticitate si consistenta ridicata presiuni de pana la 600 KPa. Daca te hotarasti sa adopti o astfel de presiune (vei avea o fundatie lata de cativa centimetri - deci consum mic de beton!) trimite-mi si mie niste poze peste o vreme cu casa ta... daca o sa-ti mai arda de asa ceva.

Referitor la piloti, sa stii ca acestia se folosesc intr-un mod curent pe terenurile dificile, chiar si pentru case, dar e adevarat, nu in Romania, ci in tarile dezvoltate, cele spre care tindem... Asa cum unii geotehnicieni spun "las' ca merge si asa" la fel fac si unii care nu sunt specializati in acest domeniu si care incerca sa reduca costurile totale ale casei tocmai la fundatie. Specific romanesc...
concluzia mea dupa ce am citit cateva studii + cartulia lui stanciu + alte studii conexe ( "masonice" ) este ca pe piata de geotehnie se intampla urmatoarele lucruri:

1. nu exista organism care sa ii controleze pe idiotii care fac copy paste
2. nu exista calitate ( vezi copy paste)
3. este jecmaneala curata

facand sapaturi am aflat ca studiul minunat fusese facut copy paste dupa alta tarla din cu totul alta comuna iar vecinul are cu totul altceva in studiul geo.

i rest my case, romania e plina de snapani idioti.  :death:

#64
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

 turbo trabannt, on Mar 30 2008, 10:24, said:

1. nu exista organism care sa ii controleze pe idiotii care fac copy paste

Mai devreme sau mai tarziu isi vor frange gatul - ori "pica" o constructie pe studiul lor, ori dau de un client adevarat care o sa-i impute ce a bagat in plus la fundatie ( supradimensionare)

Parerea mea ....

#65
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Protectia consumatorului? daca ai doua studii cu rezultate diferite nu se poate pretinde returnarea banilor la una din cele doua firme?

Edited by blimpyway, 31 March 2008 - 17:39.


#66
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 blimpyway, on Mar 31 2008, 17:38, said:

Protectia consumatorului? daca ai doua studii cu rezultate diferite nu se poate pretinde returnarea banilor la una din cele doua firme?
si cum dovedesti care e ala bun? sapi sub casa?

oricum astia baga din poignee varianta cea mai neagra sa fie acoperiti.

#67
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mda  :huh:  am trecut și eu pe aici, sunt in faza geo.

#68
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 VODAFONUL, on Mar 31 2008, 17:30, said:

Mai devreme sau mai tarziu isi vor frange gatul - ori "pica" o constructie pe studiul lor, ori dau de un client adevarat care o sa-i impute ce a bagat in plus la fundatie ( supradimensionare)

Parerea mea ....
Mai mult ca sigur se uita ce vrei sa faci. Daca faci o casa gen bungalow, dau copy/paste de pe ceva din zona.
Daca faci un bloc cu 4 etaje, fac studiul pe bune si te taxeaza si corespunzator.

#69
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

 TheWarrior, on Apr 2 2008, 06:19, said:

Mai mult ca sigur se uita ce vrei sa faci. Daca faci o casa gen bungalow, dau copy/paste de pe ceva din zona.
Daca faci un bloc cu 4 etaje, fac studiul pe bune si te taxeaza si corespunzator.

Am facut si studii geo de 300.000 eur !!!  Pt firme straine care construiesc mall-uri, etc

Ei stiu ca 1 euro investit in studiu le reduce costurile la fundatie cu 10 euro si de asemenea merg la sigur- nu le place "riscul" dar nici "risipa" ( a se citi supradimensionarea)

Ideea e ca daca un "strain" vrea sa-si construiasca 1 casa si cere 1 oferta - si vine unul (copy/paste) si spune ca costa 100 eur - strainu ala nici macar nu suna inapoi - stie ca de 100 euro nu poate primi decat o ......

Poate in timp vom gandi (face0 si noi la fel ...

#70
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007

 VODAFONUL, on Apr 2 2008, 09:06, said:

Am facut si studii geo de 300.000 eur !!!  Pt firme straine care construiesc mall-uri, etc

Ei stiu ca 1 euro investit in studiu le reduce costurile la fundatie cu 10 euro si de asemenea merg la sigur- nu le place "riscul" dar nici "risipa" ( a se citi supradimensionarea)

Ideea e ca daca un "strain" vrea sa-si construiasca 1 casa si cere 1 oferta - si vine unul (copy/paste) si spune ca costa 100 eur - strainu ala nici macar nu suna inapoi - stie ca de 100 euro nu poate primi decat o ......

Poate in timp vom gandi (face0 si noi la fel ...


Si-atunci pt 800 RON la ce sa ma astept? La 2 copy/paste-uri ? :thumbdown:

#71
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Tot 800 platesc si eu pt studiu.

#72
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002
Aveti un geotehnist de incredere? E pt o casa in Otopeni, imi dati si mie un PM?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate