Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Studiu geotehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#145
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

View PostKONDASAS, on 29 iulie 2015 - 12:53, said:

Am rezolvat cu o firma din P Neamt.
Imi dai si mie adresa pe pm te rog?

#146
LiviuGeo

LiviuGeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.11.2005
Daca doriti un studiu geotehnic oriunde in tara ma puteti contacta, eu ma ocup de asa ceva.

#147
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Vreau sa fac un studiu geotehnic pe un teren din Bolintin Deal. As avea nevoie de o recomandare. Multumesc!

#148
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Vreau sa fac un Studiu Geotehnic pe un teren din Pantelimon. As avea nevoie de o recomandare. Multumesc!

#149
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu am cerut o recomandare insa nu am primit. Am facut studiul cu o firma de pe olx. Au venit imediat sa foreze. Mi-au dat detalii despre fiecare tip de sol intalnit. Au luat probe pentru laborator. Inca nu mi-au intocmit referatul. Ca pret: foraj, analize laborator, verificat si stampilat Af, 1000 lei.

#150
curcubeesipantofi

curcubeesipantofi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.01.2015
ionut27 da-mi te rog datele de contact, sau cum pot intra in legatura cu acea firma?
Pana acum am dat numai de neseriosi, si doresc un studiu cu tot ce trebuie, ca in descrierea ta.

#151
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ai mesaj privat!

#152
curcubeesipantofi

curcubeesipantofi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.01.2015
Multumesc!

#153
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
O intrebare probabil stupida, dar totusi: daca facem studiul geotehnic inainte de a obtine CU pentru AC, este valabila documentatia respectiva si daca se cere apoi prin CU? Nu trebuie sa facem alt studiu? Posted Image

Va rog, daca aveti ceva recomandari pentru zona Cluj-Napoca, dati-mi un mesaj :)

Edited by mariachi', 11 July 2017 - 09:34.


#154
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu mai trebuie alt studiu, il folositi chiar pe acela, eventual daca mai trebuie alte hartii pe langa el vorbiti ulterior cu tehnicianul sa vi le faca, dar in principiu nu mai trebuie alta lucrare.

#155
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Se fac complectari la studiul initial, depinde de la caz la caz,  pentru ce se cere (se mai schimba legi, normative....) , oricum se va plati ceva. Totul este relativ in materie de hartii Posted Image . Pamantul nu se modifica asa usor "fara ajutorul cuiva", cel mult se mai sedimenteaza Posted Image in sute de ani

#156
nykonyko

nykonyko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2012
Salut,

Caut o foreza mecanica de mici adancimi sau poate una manuala.
Imi poate recomanda vreun geotehnician o asemenea foreza?

#157
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Vreau sa fac un studiu geo pentru un teren din Bucuresti. Daca aveti recomandari sau oferte pe PM. Multumesc!

#158
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Multam pentru topic si pentru informatii.

Caut sa fac un studiu complet pentru in teren situat in Recea de Brasov.
Va trebui doua studii,unul vara,in Iulie 2018 si altul in primavara,prin Martie 2019.
Vor trebui cam 3 foraje in diferite locuri,pe acelasi teren,in acelasi sezon.

As dori doua firme diferite,una sa faca tot ce trebuie practic acolo dar supervizat de o a doua firma sau consultant independent.
Ambele parti sa prezinte un raport individual si complet,semnat la standardele de rigoare prezente in tara.

Plata la amandoua parti,pe baza de facture si in contul bancar.

Daca se poate,ma puteti contacta pe PM si voi raspunde celor ce au un portolio decent si pot garanta un serviciu de calitate si competitiv.
Apreciez un site de web cu referinte.

Multumesc anticipat.

#159
staliv

staliv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2018
Ziua buna,
Incerc sa ma dumiresc...vreau sa cumpar o casa, iar vanzatorul nu are studiul geotehnic, pe motiv ca fiind o constructie numai parter si pod, nu i s-ar fi cerut acest studiu la momentul eliberarii documentatiei tehnice de constructie (casa este finalizata in aprilie 2018). Am citit legea nr. 50/1991, iar acolo nu scrie nimic despre exonerarea constructiilor cu un singur nivel de obligativitatea de a avea la dosar studiul geotehnic.
Ma poate ajuta cineva? Cu multumiri!!!

Edited by staliv, 28 July 2018 - 16:02.


#160
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Inclusiv pentru un gard ar trebui sa aiba un stiudiu geotehnic ,  vizat de un verificator A.F., sunt mari sanse  ca acea autorizatie sa fie facuta post constructie si sunt mari sanse ca acea constructie sa nu respecte mai multe legi (acum este gata finisata nu se vede nimic din structura)  - carea constructiei exista ? rapoarte pe faza, fotografi in executie , diriginte de santier ?
- la cum se fac multe studii geotehnice e tot aia ca e ori nu acolo in dosar Posted Image

#161
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Rugaminte.

Vreau o o recomandare pentru un studiu Geo in Magurele Ilfov. Imi este necesar pentru un dosar minimal la primarie in vederea edificarii unei ANEXE GOSPODARESTI.

Avand in vedere felul constructiei, ma multumesc cu varianta cea mai simpla si ieftina . Doresc sa depasesc birocratia asta stupida.

Multumesc multtt!!!

#162
sorinsco

sorinsco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2019

View Postot04sea, on 14 aprilie 2013 - 20:37, said:

Caut un geotehnist Bucuresti -Ilfov, pt un studiu geo pe bune cu forare , prelevare de probe, analize laborator si verificare Af.
Zona Gradistea!

Discutam detalii pe PM!

Multumesc!

Salut,

Imi poti transmite datele de contact cu cine ai facut studiul geotehnic? In pm te rog.

Multumesc!

Edited by sorinsco, 30 October 2019 - 15:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate