Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Laptop sfat cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alindbr

alindbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2006
Vrea tata sa-i cumpar un laptop pana in 2500 RON

Va fi folosit pentru office , ceva filme , ceva programe  (Paint Shop Pro , Dreamweaver ) si bineinteles pentru net;

Am vazut  Lenovo asta la emag


http://www.emag.ro/n...-80gb--pTY0BTRR

daca gasiti si altele.... peste el.

#2
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006
Sunt foarte bune si astea 2 ... :

Fujitsu_Siemens_AMILO_Pro_V3505_Intel_Core_Duo_T2250_1.73GHz
DELL_Inspiron_1501N-3_AMD_Turion64_MK36_2.0GHz

.. pentru ce are nevoie .

#3
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
alindbr, mergi pe alegerea facuta de tine. Este peste ce a prezentat cel care a scris postul precedent. Iar firma (Lenovo), nu mai necesita nicio prezentare.

#4
alindbr

alindbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2006
Multumesc de raspunsuri ... inca mai caut pentru ca tata ar vrea cu mai mult de 1 an garantie

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postnotebook_man, on Apr 6 2007, 23:32, said:


Foarte multe modele sunt bune pentru ce are el nevoie, dar cel indicat de el nu se compară cu ce i-ai arătat tu!  ;)

#6
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006

View Postripper, on Apr 7 2007, 11:54, said:

Foarte multe modele sunt bune pentru ce are el nevoie, dar cel indicat de el nu se compară cu ce i-ai arătat tu!  ;)

Corect, dar intentia mea era sa ii deschid ochii ca exista si modele mai ieftine si foarte fiabile pentru ce are el nevoie si poate asa sa faca economie ;) ... Cred ca stii foarte bine ierarhia mea in ceea ce priveste brand-urle ;) .. Lenovo rules dar cu mici obiectii - carcasa, parerea mea este inferioara modelelor produse de cei pe care i-au preluat >> IBM adica.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postnotebook_man, on Apr 8 2007, 20:03, said:

Corect, dar intentia mea era sa ii deschid ochii ca exista si modele mai ieftine si foarte fiabile pentru ce are el nevoie si poate asa sa faca economie ;) ... Cred ca stii foarte bine ierarhia mea in ceea ce priveste brand-urle ;) .. Lenovo rules dar cu mici obiectii - carcasa, parerea mea este inferioara modelelor produse de cei pe care i-au preluat >> IBM adica.

Bine, referitor la carcasă, Lenovo este mai slab decât un ThinkPad, dar tot este peste multe alte modele!

#8
alindbr

alindbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2006

View Postnotebook_man, on Apr 8 2007, 20:03, said:

Corect, dar intentia mea era sa ii deschid ochii ca exista si modele mai ieftine si foarte fiabile pentru ce are el nevoie si poate asa sa faca economie ;) ... Cred ca stii foarte bine ierarhia mea in ceea ce priveste brand-urle ;) .. Lenovo rules dar cu mici obiectii - carcasa, parerea mea este inferioara modelelor produse de cei pe care i-au preluat >> IBM adica.


OK daca ziceti ca Lenovo asta e cel mai bun, in banii astea, atunci poate imi ziceti alte laptopuri mai ieftine si cu garantie mai multa

Edited by alindbr, 10 April 2007 - 12:11.


#9
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006
Poti sa faci upgrade de garantie la Lenovo ala ;)

Modele s-au mai zis cateva mai sus .... ce nu iti place la ele ?

#10
alindbr

alindbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2006
nu e problema ca nu imi place... ci de garantie atat as fi vrut mai mult la lenovo da....  nu le pot avea pe toate si daca fac extensie sare pretu pe la 28-29 mil

#11
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Achizitionat Lenovo 3000 N100 T2250 acum 2 zile de pe magazinul pop.store.
Spre surprinderea mea, desi pe site era afisata garantie 1 an, am primit certificatul de garantie pentru 24 luni.
Drivere am inceput sa iau de pe lenovo.com, dupa instalare WinXP
Si o problema: la instalare placa sunet, totul OK, doar ca sunetul se aude doar in casti si deloc in boxele incorporate. Sugestii?

#12
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006

View PostPelasg, on Apr 15 2007, 08:24, said:

Achizitionat Lenovo 3000 N100 T2250 acum 2 zile de pe magazinul pop.store.
Spre surprinderea mea, desi pe site era afisata garantie 1 an, am primit certificatul de garantie pentru 24 luni.
Drivere am inceput sa iau de pe lenovo.com, dupa instalare WinXP
Si o problema: la instalare placa sunet, totul OK, doar ca sunetul se aude doar in casti si deloc in boxele incorporate. Sugestii?

te-ai uitat la setarile placii de sunet ? sa nu fie setat Headphones ca output ...

sunt 2 modele n100 la ei dupa cate se pare (ciudat ca au configuratii foarte diferite) - unul e cu garantie 1 an, altul cu 2 ani ... ai luat T2250, la care scrie pe site ca are 2 ani ?! uite aici : Lenovo N100
ciudat este ca cel cu core2, care e mai nou ca generatie ca celalat are doar 1 an !

acelasi N100 ca si tine il vroia si "alindbr" ... ia uite "alindbr" ca ti-ai gasit lapu care il vroiai cu garantie 2 ani !

#13
DanutzM

DanutzM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2007
Buna!

As dori si eu o parere despre ShopIT.ro
Am gasit o configuratie Notebook atractiva: MSI M660-VP1. As comanda-o chiar azi. Dar...
In descriere scrie ca frecventza FSB si memorie este de 667MHz. Super atractiv.
Dar ... la alt magazin online Emag.ro, acelasi produs, la acelasi pret este la 533MHz si FSB procesor si memorie. Poate si la altele e la fel.

Intrebarile mele:
Spun cei de la ShopIT.ro adevarul? Ar putea sa trimita configuratia cu 533MHz?
Poate chiar ShopIT sa confirme!


Astept comentariile voastre, poate s-a intilnit vreunul dintre voi cu o dilema asemanatoare.
Eu unul nu am experienta ca si cumparator online.

DanM

#14
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 05.09.2005
vezi aici specificatiile de pe site-ul MSI   FSB-ul e 667 Mhz, indiferent de configuratie, frecventa memoriilor poate fi diferita....

#15
DanutzM

DanutzM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2007

View Postmynameismada, on Apr 17 2007, 19:38, said:

vezi aici specificatiile de pe site-ul MSI   FSB-ul e 667 Mhz, indiferent de configuratie, frecventa memoriilor poate fi diferita....

Am "atins" site-ul de mai sus. Concluzie: suport FSB de 667 MHz dispun doar procesoarele Dual Core din generatia a 2-a si care au frecvente mai mari de 1,67 GHz. Deci clar orice T2050 sau T2060 poate fi doar la 533 MHz.

Si, ca o completare, dupa ce am pus intrebarea celor de la ShopIT.ro, au si schimbat din 667 in 533, fara sa-mi multumeasca macar. Sau nu trebuia?
See bellow:
http://www.shopit.ro...abook-m660-vp1/

DanM

#16
darking

darking

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.11.2006
Sal

Ce spuneti de asta ?
Dell 1501
http://www.novashop....tl50-p1160.html

Aveti o oferta mai buna la 2100 ron ?

Merci

#17
DanutzM

DanutzM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2007

View Postdarking, on Apr 18 2007, 14:48, said:

Sal

Ce spuneti de asta ?
Dell 1501
http://www.novashop....tl50-p1160.html

Aveti o oferta mai buna la 2100 ron ?

Merci


E super pret, mai ales k la Selgros a aparut la oferta un Inspiron Sempron 3500+ cu 512/80 la acelasi pret.

DanM

#18
crystyna_as

crystyna_as

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2007
as dori si eu o parere despre http://www.emag.ro/n...--pDell-1501-04
merita sau nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate