Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Super Mercedes

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

Quote

Originally posted by brandonel
ps: site careva lungimea acestei masini ?


Quote

Tra lo schienale dei sedili anteriori e la seduta di quelli posteriori stato creato uno spazio di 829 mm. Vision CLS lunga 4.910 mm, ed ha un passo di 2.854 mm.

Spatiu pentru picioarele pasagerilor din spate = 829mm
Dimensiuni: lungime = 4910mm, ampatament = 2854mm, despre latime nu se specifica nimic in articol.

#20
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
atunci nu vor fi probleme cu picioarele... absolut !

#21
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Cand mi-a aratat cineva pozele am inclinat sa cred ca e Bentley, dar ma uimesc cei de la Mercesed  , lucreaza bine de tot.

@Ro-tuning de noul ML poze ceva? date tehnice?

Thankz!

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
brandonel: eu le'am avut pe amandoua... am avut si mercedesuri. da, e mai luxos insa si SE STRICA ! prefer sa am masini maintenance free (cum e Toyota si honda). in septembrie am sa incerc un crossfire ... sa vedem cum sta cu fiabilitatea. sunt convins ca o sa se strice si ala mai des decat o Honda....

mercedul mi'i s'a stricat de 2 ori in 3 ani apoi l'am dat pe un chrysler 300m. de fiecare data a stat la shop cateva zile, evident mi'au dat replacement.. dar who cares... s'a stricat. i dont care de replacementul lor si la bani pe care i'am dat pe masina aia aveam mai multa pretentie.  so, concluzia sta asa... daca crossfireul face la fel, in viata mea nu'm mai iau altceva decat masina japoneza... mai exact toyota/lexus/honda/acura si cam atat...

e foarte greu sa te strici mai rar decat ceva care nu se strica niciodata. vorbesc din proprie experienta... am 2 honde si o toyota si in afara de gas si ulei + franele cand se tocesc si cauciucuri noi cand se tocesc ... NIMIC !!!!! ... nu stiu daca cineva intelege conceptul.... :) cei care au in posesie astfel de masini....

#23
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
arty draga, nu te mai chinui cu "intelegerea conceptului"! tu vorbesti de fiabilitate, cost de maintenance, raprt pret/performanta, iar ei vorbesc despre masina care daca ar avea-o ar rupe gura targului, ar fi cel mai tare din parcare, ar lasa toate gagicile de la coltul strazii masca cu gura apa, evident ca daca dai 100 mii para pe o masina din aia, nu conteaza ca se strica de 3 ori in 4 ani, ai de unde, nu? Degeaba te chinui tu cu acura sa bati la maintenance un mertzan in fata gagicii de pe strada... aia a auzit de mertz. punct.
Din punctul de vedere al multora nu are sens sa compari Mercedes cu masini japoneze... sper ca acum intelegi de ce, lasa tu la o parte ceea ce consideri necesar si folositor... aici vorbim de un ceva cu totul special...  :yeah baby

[edit] ...cat despre crossfire, imi pare putin cam piperata, dar neaparat sa iei un test drive si sa-i verifici handling-ul la viteze peste 75mph.
[/edit]

#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
am testdrive deja si mi'a placut am dus'o pana in 130 si e absolut ok. sunt pe lista si in septembrie vine. nu mi'i se pare scumpa... cred ca e un bargain... daca vreau sa o dau, am deja requests de la dealer si fac si 5k :)

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
man, nu e vorba de banii de reparatie aici... :) lol .. e vorba de printzip :)

nu consider ca o masina care costa 100k are vreo scuza sa fie pacatoasa la fiabilitatea. sa nu ma intelegi gresit... nu sunt un minimalist, dimpotriva, imi plac cele mai sofisticate gadgeturi si spre deosebire de cvasitotalitatea personaleor aici pe forum, eu chiar pot sa le am... eu vorbesc despre ele pragmatic... nu ideatic.... si doi bani nu dau daca e mai scumpa cu cateva zeci de mii la o adica. insa daca platesc banu ala, am pretentie.

concret, am avut un S430 pe care am dat enorm, comparat cu altele. arata foarte bine, fireste si mergea bine insa s'a stricat de catvea ori si m'am enervat. a treia oara l'am lasat acolo.

masini luxoase face si lexus. vecinul meu are un lexus pe care l'a cumparat in aceasi perioada cand am luat eu S'ul.... treaba asta este... de cativa ani buni. el nu afost cu masina in reparatie NICIODATA, eu am fost cu S'ul de 3 ori in 1/2 timpul.  si el umbla... e in realestate.

acum iau si eu cross'ul ca sa am o masina mai rasarita cand merg la clienti mai importanti. natura mucii mele ma face sa pot sa merg relaxat cu asa ceva... sau cu o Honda.. la o adica... e taxata drept ... excentricitate :) lol

#26
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Se zvoneste ca Mercedes ar fi bagat un fel de quality-control in sensul ca fac masinile intentionat mai putin fiabile tocmai pentru ca propietarul sa mai si schimbe masina dupa ceva ani (in contrast cu modelele vechi..SEL,SEC, in special, la  volanul carora imbatraneai). Mie mi-e f greu sa cred asa ceva, insa, adevarul este ca la banii care ii dai nu prea au scuze sa se strice.
Din pacate, in Ro, Mercedes se identifica (in procent destul de mare) cu tiganii burtosi si in papuci, cu puradeii pe bancheta din spate! :degetele:

#27
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
asta e in .ro: "sad but true"

eu stiam ceva sigur legat de modelul pe care il conducea bobby in dallas (nu ma injurati)... cred ca era un Mercedes cobra sau nu stiu cum ii zice. in orice caz, un model ca ala, cica te tinea si un milion de km si nu avea nici pa dreaq. da' nu prea le mai cumpara lumea masini... deh, trebuia sa faca si ei ceva.

@arty: am vazut odata un top in nu stiu ce revista de specialitate (nu romaneasca), iar la capitolul fiabilitate, pe primul loc era Toyota. dupa care o marca europeana (nu mai sunt sigur, dar s-ar putea sa fi fost audi).

#28
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
anu asta.. Honda devine nr 1 mondial. apoi Toyota.

#29
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
@brandonel... daca vrei un clasament facut de pilda de USA Today, poti sa arunci un ochi aici si poti sa cauti tu mult si bine firma aia europeana pe unul din primele locuri... oricum, arty s-a "orientat" spre cea mai fiabila companie americana :)
... cat despre anul asta Honda devine nr.1 (in USA) dpdv al fiabilitatii, cred ca este o afirmatie cat se poate de realista...

just my 2 cents... :P

#30
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
da' de ce sa generalizam? ce, daca asa era in USA (in 2002, parca), asta inseamna ca asa e in toata lumea ?

#31
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by brandonel
da' de ce sa generalizam? ce, daca asa era in USA (in 2002, parca), asta inseamna ca asa e in toata lumea ?


nu, sigur ca nu, doar USA este cea mai mica piata de desfacere unde marii producatori nici nu se inghesuie sa vanda... ai cumva un clasament al fiabilitatii dat publicitatii de revista Zimbrul de dincolo de Prut?

#32
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
La noi cand ma hotaresc sa imi cumpar o masina in linita posibilitatilor mele financiare, si mai aud cate unu : " mai bine mai pui 2000 $ si iti iei nu stiu ce masina , imi vine sa ...

MERCEDES cred ca ramane Mercedes, si nu cred ca vreo japoneza o sa ii faca fata :)

Acum te-as mai intreba ceva , eu fiind mai nou , poate te repeti , poate nu  @arty : cu ce te ocupi ? - just curious , vorbesti cu lejeritate de bani ...
Thankz !

#33
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
@jotte_ct: ok, o fi USA cea mai "mica" piata de desfacere, da' si piata europeana are un cuvant foarte greu de spus... mai ales ca masinile "adevarate" tot din europa provin. sau vrei sa spui ca si americanii fac masini gen Ferrari, Lamborghini, Porsche, Mercedes, rolls ?

#34
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
@brandonel, nu vreau sa spun ca si americanii fac Mercedes, rolls si ce mai vrei tu, eu ti-am spus ce am avut de spus, iar tu nu ai decat sa intelegi si sa crezi ce vrei tu. Iti mai spun doar atat: eu, cat am stat si muncit in Europa (vreo 10 ani) am cumparat 2 masini, second hand ambele, iar in USA in 3 ani am cumparat 2 masini, din care una noua. Daca tu vrei in continuare sa sustii anumite chestii, n-ai decat, eu m-am oprit aici.

@xfil3s:
-cate masini japoneze ai vazut/condus tu?
-ca sa nu te mai intreb si cate ai?
-daca nu iti vine sa mai "pui  2000 $ si..." atunci inseamna ca esti un tip caruia ii pasa de bani si ca atare vei fi gata oricand sa platesti pentru un bun raport pret/performanta. Pun pariu cu tine pe cat vrei tu, ca daca-ti dau 45.000 $ si vii maine in USA sa-ti iei o masina, ai sa cumperi in cunostinta de cauza una japoneza si nu un mercedes! Probabil ca un Lexus o sa-ti placa la nebunie...
[edit] inca ceva: daca mergi in USA, lasa-ti Megane-ul acasa, ca n-ai sa gasesti piese de schimb pentru el... decat la comanda... :D

#35
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
@ jotte_ct : japoneze  accord,celica, Hyundai, si sincer nu m-au impresionat, singura care mi-a placut a fost avensis
Nu ai de ce sa ma intrebi cate am , am 2 masini , nu asta e problema , cate am sau cate imi voi lua , si sa stii inca ceva totdeauna cand cumperi ceva faci raport calitate/pret , fara discutie ! In state ori ca iau Megane sau BMW sau Mercedes , sau Opel la fel de greu se fac schimburile de piese ...

Fa-mi o chemare , pune-mi la dispozitie 45k $ si iti promit ca nu te dezamagesc.
Lexus este o masina ok ...

#36
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
brandonel: piata americana nu judeca dupa cele 150 lamborghiniuri care sunt disponibile,  sau alte cateva Ferrari sau cine stie ce alte fineturi.

Pe I-5 ( o autostrada) in orange county unde stau eu, trec zilnic ptrintr'un punct de masurare de trafic peste 10 milioane de masini in medie. da, am spus ZILNIC.  

asta ca sa ai o dimensiune a pietei americane.

@xfil3s

renault si Citroen au fost prezenti pe piata in US. mai vezi cate un model, din ani in pasti, vechi ca naiba, uitat de timp. n'au rezistat...  la fel si Fiat.

hyundai e masina coreana... nu e japoneza. fiabilitatea masinilor japoneze nu se judeca dupa celica care e masina de fite. daca vrei sa intelegi ce e cu masina japoneza si care e deosebirea fata de un Renault de pilda...  faci asa. iei o coroloa, o duci juma de milion de km pana cand te plictiseti de ea.. si apoi o vinzi la jumate de pret, dupa 5 ani de zile. daca faci acelasi lucru cu un megan sa zicem, esti tare....

una e sa conduci.. alta e sa deti. tz'am mai spus cred, eu am 3 japoneze (si am si fata de ce sa le compar).. mai am un probe plus am avut si alte masini la viata mea....

cu japonezele treaba e f simpla.... benzina, ulei, placute de frana si cauciucuri. cam asta e povestea cu ele. cu mercedesul am povestit. concluzia cred ca se trage singura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate