Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

2 intrebari...

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
oringi

oringi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.01.2006
Dragilor,

citesc zilnic ce scrie lumea pe acest forum... fara insa a reusi sa citesc totul(inca.. :))

am doua intrebari, ambele legate de domeniul auto:

1. cat pot circula in RO cu o masina inmatriculata in UE fara a intra sub incidenta legii in vigoare?
* - masina este in perfecta stare si legalitate(impozit platit+asigurari in Germania+procura notariala pe numele meu)
* - termenul de 90 de zile stipulat in Regulament si in Codul Rutier este inca in vigoare - sursa sigura - si inregistrarea acestei perioade nu stiu cum se poate contoriza de catre politie(lucru confirmat de un om care prin prisma job-ului ar fi trebuit sa imi poata da un raspuns).

2. o masina Audi A6(exemplu aleator) fabricata in 2004 cu norma de poluare EURO4 "polueaza" mai mult decat o masina identica dar fabricata in 2006? rulajujl de sute, mii de km influenteaza nivelul de emisii toxice degajate in atmosfera?

in speranta ca nu am parut deplasat in curiozitatea mea, va astept raspunsurile.

#2
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
In standardul normei de poluare zice ca trebuie sa iasa maxim "x" grame de "y" gaz nociv pe teava de esapament timp de "z" mii de kilometri.

Deci daca masina respectiva se incadreaza intr-o norma euro (chestie verificata la RAR am impresia), nu poluezi mai mult decat trebuie.


Sa ma corecteze cineva daca am gresit :).

#3
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 oringi, on Mar 23 2007, 16:29, said:

1.
2.
1. In conditiile in care masina e inmatriculata, are asigurare + taxele la zi, poti circula cu ea cat vrei.
Desi prevederea asta cu 90 de zile a ramas valabila, perioada nu poate fi contorizata in niciun fel.

2. Daca acel (de exemplu)-Audi A6 este o masina exploatata si intretinuta cu simt de raspundere,
el nu polueaza cu absolut nimic mai mult decat o masina identica fabricata mai recent.
(Taxa de prima inmatriculare nu prevede insa acest aspect.)  <_<

#4
oringi

oringi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.01.2006
va multumesc mult pentru promptitudine.


raspunsurile au fost conforme cu banuielile mele...
@ 2  - incercam sa aflu daca taxa de inmatriculare are o justificare in functie de vechimea si uzura unei masini Euro 4..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate