Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

sunt scumpe taxiurile in bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
De ceva timp pe aplicatia de cumparare bilete online a cfr au introdus si optiunea de a-ti modifica online biletul, ceea ce daca ai net pe mobil te scuteste de niste batai de cap, in caz ca iti dai seama ca nu ajungi. Merita sa arunci un ochi pe site-ul lor la termeni si conditii pentru modificare bilet, sa vezi daca e vreo restrictie de x ore inaintea plecarii trenului.

#56
gunnlaugsson

gunnlaugsson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 01.09.2010
Nu te-a păcălit neapărat taximetristul la dus, dacă aștepți în trafic plătești din tariful pe oră (13,90 lei/h). Ținând cont că ajungi într-o sâmbătă și nu ai nici bagaj de cală, dacă te miști repede (acolo unde depinde de tine), ai șanse bune să prinzi trenul. Totul e ca zborul să nu aibă întârziere și ca debarcarea să se facă rezonabil de repede.

Succes!

#57
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostAnanke, on 23 decembrie 2013 - 13:17, said:

Am sunat la biroul de informatii cfr online si mi s-a spus ca pierd banii integral daca pierd trenul, numai la cumpararea prin agentie si ghiseele de la gara mi se restituie o parte din bani. Ma rog, corect ar fi fost sa-mi ia ceva taxa de modificare a orei trenului si suma pentru rezervare loc, dar sa primesc o parte din bani inapoi. Am sa ma hotarasc daca iau biletul online sau de la ghiseul aeroportului (daca pierd trenul tot aia este, dar macar online nu as mai pierde timp pretios stand la coada ci am biletele in mana), apoi sa merg la tonomate si sa fac comanda taxi, cu tariful de 1,39 per km nu 3.5.


Sambata ar trebui sa fie foarte ok, sub 30 de minute pe drum aeroport - gara. Eu as fi recomandat sa iei Meridian (eu doar cu ei umblu de la si catre aeroport), insa dupa ce te-a suprataxat, banuiesc ca nu vrei sa mai auzi de ei. Recomand totusi sa iei taxi "de firma", adica la touch screen sa apesi emblema unei companii si sa nu iei direct pe tarif. In incinta aeroportului, la sosiri internationale, sunt 3 aparate cu touch screen, unde ai posibilitatea de a-ti comanda direct la compania preferata sau in functie de tarif - adica apesi pe 1,39, 1,40, 1,75, 3,5 lei etc. si-ti vine o masina aleator. Acolo nu stii ce prinzi :).

Comentand cazul tau, eu nu m-as baza ca de la aterizare si pana la Gara de Nord mi-ar lua doar o ora, avand in vedere ca 1) e iarna, 2) transferul avion -> aerogara/control pasapoarte dureaza cel putin 15 minute de la aterizare si pana la 20 - 25 de minute daca va transporta cu autocar, 3) nici pe taxiuri nu te poti baza 100%, in sensul ca uneori aplicatia mai da chixuri si indicativul taxiului nu se transmite jos la bariera, motiv pentru care taximetristul nu e lasat sa mearga la estacada la sosiri (mi s-a intamplat de doua ori), 4) orice alte lucruri neprevazute.
Daca tot ai doar bagaj de mana, poti petrece cele cateva ore prin centru, la targul de Craciun de la Universitate etc.

Edited by stedan, 23 December 2013 - 14:11.


#58
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013

View Postalexxxxx, on 23 decembrie 2013 - 13:53, said:

De ceva timp pe aplicatia de cumparare bilete online a cfr au introdus si optiunea de a-ti modifica online biletul, ceea ce daca ai net pe mobil te scuteste de niste batai de cap, in caz ca iti dai seama ca nu ajungi. Merita sa arunci un ochi pe site-ul lor la termeni si conditii pentru modificare bilet, sa vezi daca e vreo restrictie de x ore inaintea plecarii trenului.
Multumesc pentru sugestie, dar am verificat deja aceasta posibilitate pentru ca am intr-adevar restrictia de a modifica biletul online cu cel ptin 12 ore inainte de plecarea trenului. Ori eu cu 12 ore inainte nu am de unde sa stiu, doar daca imi verific globul magic... :)

View Postgunnlaugsson, on 23 decembrie 2013 - 14:01, said:

Nu te-a păcălit neapărat taximetristul la dus, dacă aștepți în trafic plătești din tariful pe oră (13,90 lei/h). Ținând cont că ajungi într-o sâmbătă și nu ai nici bagaj de cală, dacă te miști repede (acolo unde depinde de tine), ai șanse bune să prinzi trenul. Totul e ca zborul să nu aibă întârziere și ca debarcarea să se facă rezonabil de repede.

Succes!
Multumesc, am sa revin pe topic la sfarsitul calatoriei sa va spun daca se poate ajunge in timp record de la aeroport la gara!

View Poststedan, on 23 decembrie 2013 - 14:10, said:

Sambata ar trebui sa fie foarte ok, sub 30 de minute pe drum aeroport - gara. Eu as fi recomandat sa iei Meridian (eu doar cu ei umblu de la si catre aeroport), insa dupa ce te-a suprataxat, banuiesc ca nu vrei sa mai auzi de ei. Recomand totusi sa iei taxi "de firma", adica la touch screen sa apesi emblema unei companii si sa nu iei direct pe tarif. In incinta aeroportului, la sosiri internationale, sunt 3 aparate cu touch screen, unde ai posibilitatea de a-ti comanda direct la compania preferata sau in functie de tarif - adica apesi pe 1,39, 1,40, 1,75, 3,5 lei etc. si-ti vine o masina aleator. Acolo nu stii ce prinzi Posted Image.

Comentand cazul tau, eu nu m-as baza ca de la aterizare si pana la Gara de Nord mi-ar lua doar o ora, avand in vedere ca 1) e iarna, 2) transferul avion -> aerogara/control pasapoarte dureaza cel putin 15 minute de la aterizare si pana la 20 - 25 de minute daca va transporta cu autocar, 3) nici pe taxiuri nu te poti baza 100%, in sensul ca uneori aplicatia mai da chixuri si indicativul taxiului nu se transmite jos la bariera, motiv pentru care taximetristul nu e lasat sa mearga la estacada la sosiri (mi s-a intamplat de doua ori), 4) orice alte lucruri neprevazute.
Daca tot ai doar bagaj de mana, poti petrece cele cateva ore prin centru, la targul de Craciun de la Universitate etc.
Stiu ca sunt atatea variabile implicate, numai daca avionul are intarziere si s-a dus pe apa sambetei toata planificarea mea minutioasa. E buna ideea asta cu plimbatul prin centru, oricum e mai interesant decat sa stau 7 ore in Gara uitandu-ma din 5 in 5 minute la ceas. Am sa ma hotarasc la fata locului, in functie de starea de moment. :P

#59
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Am promis ca revin cu informatii despre "timpul record facut intre aeroport si gara de nord". Deci am prins trenul (yeiiiii!) si am facut 40 de minute din momentul in care a aterizat avionul pana am pus piciorul in gara de nord. Avantajele mari ce au economisit si salvat timp au fost: nu am avut bagaj de cala, am rezervat loc foarte in fata aproape de iesire, ca sa fiu printre primii ce ies din avion dupa aterizare si aveam biletele cfr gata cumparate. Dupa aterziarea propriu-zisa a mai durat cam 7-8 minute iesirea din avion dupa care am alergat efectiv pana la ghiseele de control al pasapoartelor (putina miscare nu a facut rau nimanui :P ) unde am ajuns prima si nu am stat la coada deloc iar apoi direct la tonomatele galbene pt taxi. Am ales Speed taxi pentru ca mi-a aparut primul pe ecran, si am mers afara cu bonuletul. A ajuns foarte repede, cam 4-5 minute maxim dar am fost super incantata de sistem. Inca imi aduc aminte vremurile cand trageau taximetristii de tine cu "taxi ieftin, doamna". Am facut 20-22 de minute pana la gara, niciun pic de aglomeratie sambata dupa-amiaza, tarif 25 de lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate