Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Dust reduction test

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
rommel

rommel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 17.01.2005
Niste oameni s-au gandit sa faca niste teste pentru evaluarea sistemelor de dust reduction.
Concluzia: daca doriti asa ceva, luati Olympus, altfel mai bine considerati ca nu exista:

http://pixinfo.com/e...d-dust-removal/

#2
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Interesat. Daca e adevarat ce spun oamenii, inseamna ca Olympus si Panasonic sunt chiar tari la capitolul asta, iar la ceilalti e doar marketing.

#3
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Cea mai nasoala treaba e la Canon. Dupa ce ca sistemul anti-dust e bolovan pe muraturi se pare ca senzorul are proprietati de hartie de muste si dupa ce este suflat de doua ori ramane destul de mult praf. Si cand ma gandesc ce infect e senzorul de la saracul meu 300D  :wallbash:

#4
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
e pe bune testul. unul asemanator am vazut in chasseur d'images, numarul pe februarie. daca nu e pb de copyright, o sa-l scanez maine la birou ca sa-l atasez. cel mai eficace e cel de la olympus, urmat de canon, sony si pentax. sistemele de la sony si pentax (din cate se vede pe imaginile din test) n-au facut altceva decat sa deplaseze particulele de praf pe senzor fara a inlatura aproape nimic. bine, nici cel de la canon nu e extraordinar dar a inlaturat aprox. 30-40%.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
E o diferenta mai mare la Pentax - sistemul se bazeaza si pe un coating f. special aplicat pe senzor - asta inseamna ca mizeria se prinde f greu si se poate inlatura mult mai usor prin suflare cu para de cauciuc ;)
Nu e vorba de ceva antistatic in mod deosebit, ci de un coating dezvoltat si aplicat deja pe cateva obiective din ultima generatie SMC, un coating asemanator MRC-ului Schneider B+W
Si exista de asemenea si pelicula adeziva de la baza camerei.

Edited by loock, 20 March 2007 - 23:52.


#6
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Sa ne aduceti aminte in fiecare thread ca pentax e mai special ca uitam.

#7
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postloock, on Mar 20 2007, 23:47, said:

E o diferenta mai mare la Pentax - sistemul se bazeaza si pe un coating f. special aplicat pe senzor - asta inseamna ca mizeria se prinde f greu si se poate inlatura mult mai usor prin suflare cu para de cauciuc ;)
Nu e vorba de ceva antistatic in mod deosebit, ci de un coating dezvoltat si aplicat deja pe cateva obiective din ultima generatie SMC, un coating asemanator MRC-ului Schneider B+W
Si exista de asemenea si pelicula adeziva de la baza camerei.

Cred ca toti zic ca isi trateaza senzorul cu nu stiu ce coating si ca au o banda adeziva, dar daca zici tu ca Pentax e mai tare...

#8
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
:puke:

#9
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Praf pe senzor va fi tot timpul (chiar si la P&S se pune praf in timp), indiferent de brand indiferent de sistemul de curatare, decat sa va certati care brand e mai tare, va curatati frumusel senzorul si mai bine puneti mana si iesiti azi pe afara (care sunteti din Buc) ca se anunta o lumina extrem de interesanta, cel putin acum in drum spre serviciu era superb.

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
:D eu never ever nu mi-am suflat 20D-ul si foarte rar am observat cate un spot ... ca sa se observe si sa fie suparator tre sa nu ai alceva mai bun de facut sau sa fie pamant de-a dreptul
pe de alta parte am multicoated d'ala b&W, e aceeasi magarie si acelasi praf se pune ca pe orice geam :)

asa ca sa fie la ei acolo...non important issue

#11
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
tehnic este foarte greu sa faci un astfel de sistem.. pe de alta parte e util ca  filtrul ala lowpass sa nu fie incarcat electrostatic si blowerul isi va face treaba!

nu-mi place ce face oly-ul ala, pt. ca filtrul fiind mai departat de senzor si petele mai mari nici nu prea le poti pacali cu PS-ul...
daca ai o bula de de praf ce nu diapare .. ce te faci?
asa ca sistemul Oly cam pute .. din puncutl meu de vedere!

After using the air blower the remaining spots decreased to a dozen. This shows, that the sensor's surface is not statically charged. Knowing this increases our disappointment even more.

The air blower did a good job again, only about two dozens of particles remained on the sensor. The CCD is probably not charged, so the indium-tin layer is not just marketing-speak.


asta nu inteleg... una buna alta rea...

Test facut de dragul pietei...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate