Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ministerul de Externe a infirmat zvonul...

#92
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007

View PostMembruAnonim, on Jul 19 2008, 20:29, said:

Ministerul de Externe a infirmat zvonul...
Adica? E o abureala???

#93
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006
hello to every one,

as vrea sa stiu daca este posibil sa primesc viza daca am 17 ani si ce acte suplimentare mi-ar mai trebui . de asemenea , trebuie sa fiu insotit de un adult pt a putea calatori ?

multumesc!
:cheers:

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalin_x, on Jul 20 2008, 23:42, said:

Adica? E o abureala???


Nu ºtiu , le poþi cere lor informaþii extra. Într-un comunicat de presã aºa au afirmat.

View Postericssonk750, on Jul 28 2008, 16:40, said:

hello to every one,

as vrea sa stiu daca este posibil sa primesc viza daca am 17 ani si ce acte suplimentare mi-ar mai trebui . de asemenea , trebuie sa fiu insotit de un adult pt a putea calatori ?

multumesc!
:cheers:

Living the dream eh ?  ;)

#95
criser_new

criser_new

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2008
Buna ziua!

Va rog mult, daca ma puteti ajuta cu cateva informatii (lamuriri) referitoare la actele ce trebuiesc depuse pt Viza Turistica pt Canada (o singura intrare):
- persoanele in cauza sunt parintii mei (mama 57 - pensionata pe caz de boala din 2001 si tata 61 ani-angajat)
- sunt proprietarii apartamentului in care locuiesc
- sora si cumnatul meu sunt in Montreal de aproape 2 ani (rezidenta permanenta)
- mi-au trimis prin posta Letter of Invitation, copie dupa rezidenta permanenta a cumnatului meu etc (in franceza)
Intrebari:
- formularele ce trebuie sa le completez eu din Romania sunt: - formularul IMM 5257 (il voi completa in engleza? credeti ca va fi o problema ca unele sunt
                                                                                                                            in engleza si altele in franceza?)
                                                                                          - formularul IMM 5484
                                                                                          - formularul IMM 5406E (este necesar sa-l completez?)
-mai sunt alte formulare pe care ar trebui sa le completez pt obtinerea vizei?
- pe formularul 5257 este necesar sa mai trec copii (eu si sora mea?suntem casatorite dupa varsta de 22 ani, nu depindem de parinti etc)
- alte acte necesare:  - pasapoarte+2 foto pt fiecare
                                - copie dupa certificat casatorie sau certificate de nastere? (traduse si legalizate? e necesara si punerea apostilei?)
                               - copie act proprietate apartament? (tradus si legalizat?)
                              - copie talon pensie (mama) - tradusa si legalizata?
                              - pt tatal meu este necesara o simpla adeverinta sau o caracterizare? trebuie si aceasta tradusa si legalizata?
                              - exista o anumita suma pe care trebuie sa o aiba parintii mei la ei sau este suficienta Letter of invitation de la sora mea?
Va rog din suflet sa ma ajutati sa-mi clarific toate astea.
Va multumesc tare mult pentru rabdare.
Numai bine tuturor.
Cristina V.

#96
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View Postcriser_new, on Jul 29 2008, 13:23, said:

Buna ziua!

Va rog mult, daca ma puteti ajuta cu cateva informatii (lamuriri) referitoare la actele ce trebuiesc depuse pt Viza Turistica pt Canada (o singura intrare):
- persoanele in cauza sunt parintii mei (mama 57 - pensionata pe caz de boala din 2001 si tata 61 ani-angajat)
- sunt proprietarii apartamentului in care locuiesc
- sora si cumnatul meu sunt in Montreal de aproape 2 ani (rezidenta permanenta)
- mi-au trimis prin posta Letter of Invitation, copie dupa rezidenta permanenta a cumnatului meu etc (in franceza)
Intrebari:
- formularele ce trebuie sa le completez eu din Romania sunt: - formularul IMM 5257 (il voi completa in engleza? credeti ca va fi o problema ca unele sunt
                                                                                                                            in engleza si altele in franceza?)
                                                                                          - formularul IMM 5484
                                                                                          - formularul IMM 5406E (este necesar sa-l completez?)
-mai sunt alte formulare pe care ar trebui sa le completez pt obtinerea vizei?
- pe formularul 5257 este necesar sa mai trec copii (eu si sora mea?suntem casatorite dupa varsta de 22 ani, nu depindem de parinti etc)
- alte acte necesare:  - pasapoarte+2 foto pt fiecare
                                - copie dupa certificat casatorie sau certificate de nastere? (traduse si legalizate? e necesara si punerea apostilei?)
                               - copie act proprietate apartament? (tradus si legalizat?)
                              - copie talon pensie (mama) - tradusa si legalizata?
                              - pt tatal meu este necesara o simpla adeverinta sau o caracterizare? trebuie si aceasta tradusa si legalizata?
                              - exista o anumita suma pe care trebuie sa o aiba parintii mei la ei sau este suficienta Letter of invitation de la sora mea?
Va rog din suflet sa ma ajutati sa-mi clarific toate astea.
Va multumesc tare mult pentru rabdare.
Numai bine tuturor.
Cristina V.
Salut Cristina,tot ce pot sa-ti spun (din proprie experienta,acum un an)legat de viza turist Canada,e ca se pune mare mare accent pe : 1) daca ai familie,copii  2) daca ai proprietati (apt. masini,terenuri) trebuie dovedit   3) dovada de la locul de munca pt adeverinta concediu (atentie mare,nimeni nu are concediu in Romania,3 luni...4 luni....6 luni)   Intr-un cuvant,vor sa se asigure ca te intorci in Romania.Eu am apelat la firma DHL,nu stiu cum e cu limba engleza-franceza,la acte. Iti doresc succes.

#97
sleepy85

sleepy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2008
As dori sa stiu de ce documente am nevoie pentru obtinerea unei vize de turist, din partea mea si din partea gazdei din Canada?
Ce trebuie sa contina invitatia pe care trebuie sa o trimita gazda din Canada?
Persoana din Canada imi este un prieten si doreste sa ma invite la el pentru cateva zile.
Cine ma poate ajuta?

Multumesc

Edited by sleepy85, 17 November 2008 - 22:53.


#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://geo.internati...ia/menu-en.aspx

http://geo.internati...as/menu-en.aspx

#99
ang3l_girl16

ang3l_girl16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2008
Am fost astazi la ambasada Canadei cu dosarul, am  stat de la 8.30 la 2.30 sa ma cheme la interviu, si tipa cu care am vorbit mi-a spus ca m,a contacteaza in cinci zile. Pe altii i-a respins pe loc, sau i-a chemat in aceeasi zi sa ridice pasaportul cu viza.
Ce credeti ca inseamna "ca ma contacteaza in 5 zile" ?
Multumesc mult pentru ajutor

#100
ang3l_girl16

ang3l_girl16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2008
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca a mai fost cineva pus ion urmatoarea situatie si cum s-a finalizat totul.
Am depus dosarul la ambasada la ora 9.30. Am stat pana la 14.30 acolo m-au chemat la interviu si tipa cu care am vorbit mi-a oprir pasaportul si mi-a spus" va fi gata in 5 zile, va contactam noi". Nu inteleg foarte bine ce a insemnat asta, ma puteti ajuta?

Va multumesc mult

#101
lila_1974

lila_1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2008
Buna tuturor

Si eu ma confrunt cu o situatie similara cu cea de mai sus: am fost la amabasada canadei azi 3 Dec. 2008 de la ora 8 30 , in jurul orei 14 am intrat la interviu unde mi s-au pus relativ putine intrebari , si mi s-a spus sa astept sa fiu contactata in max. 5 zile lucratoare, in conditiile in care celelalte persoane au primit fie refuz pe loc fie li s-a aprobat viza pe loc. Eu nu imi faceam probleme ca voi obtine viza de turist in conditiile in care am o viza de SUA valabila pe 10 ani ! Daca stie cineva ce poate insemna acest lucru "sa astept sa fiu contactata de ei in 5 zile" as multumi mult pt. un raspuns.

#102
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,323
  • Înscris: 17.04.2006
In principiu, baietii de la ambasada canadeza dau exact doua cepe degerate pe visa americana. Doar noi, bananierii, credem ca viza americana deschide toate portile.
Asteapta 5 zile si o sa ai un raspuns. Este f. posibil ca ei sa mai verifice ceva din documentele prezentate de tine la dosar sau sa te verifice in cine stie ce baze...rabdare.
Sper sa ai raspuns favorabil !

#103
bobitza2407

bobitza2407

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.05.2007
Am pasapoartele de vreo 1o zile la ei,aruncate in cutie "ca boieru'".Ca sa nu ma injosesc la cozi.
Nu era o necesitate viza turistica de Canada.Mai mishto e ca am si bilete de avion pt State pe 17.12.
Dar e ca la Metro 399 de case si 2 operatoare-cand considera ei ca nu e aglomerat-ca sa te oblige sa stai la coada.
Nu mai raspund nici macar celor 2 mailuri de curtoazie trimise.
Telefonic nu te lamureste nimeni cu nimic.
Nepasare e un cuvant usor.
Treaba e ca mi-ar trebui totusi pasapoartele.
Sa anunt Politia ?

M-am legat singur la cap.
Concluzie:De evitat.

#104
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Du-te la ei si zi-le ca renunti.

#105
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Postmetalactual, on Dec 8 2008, 13:26, said:

In principiu, baietii de la ambasada canadeza dau exact doua cepe degerate pe visa americana. Doar noi, bananierii, credem ca viza americana deschide toate portile.

:D  Tocmai m-ai facut bananier...  ;)
Eu eram in situatia asta in 2005, cand aveam viza de State in buzunar (ma rog, pe pasaport) si am zis ca n-ar fi rau sa o iau si pe cea de Canada, daca tot o sa ajung prin "zona". Asa ca am fost la Ambasada, am stat la coada si am asteptat vreo cateva ore bune doar ca sa intreb ce sanse am sa o obtin tinand cont ca am deja viza americana. Raspunsul a fost pozitiv asa ca am revenit peste cateva zile, am stat din nou la aceeasi coada si dupa alte cateva ore bune am primit viza de Canada fara interviu.
Pun pariu ca fara viza americana m-ar fi chemat la interviu.

De atunci am repetat chestia de inca 2 ori, in 2006 si 2008. Am fost din nou sa iau viza canadiana dupa ce o aveam pe cea americana. Evident nu m-au chemat la interviu, insa de data asta nu am garantia ca n-au facut-o pentru ca aveam deja viza americana sau poate pentru ca deja fusesem in Canada si ma intorsesem.

#106
bobitza2407

bobitza2407

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.05.2007
Daca am aruncat pasapoartele in cutie NU AM DE CE SA -----MA DUC LA EI______
"Las' sa vina ei la mine si-apoi om vedea.....))))"


E regula lor,de ce dreaq sa stau eu ca prostu la cozi????????????????

Chiar nu-mi mai trebuie viza lor,oricum intentionez sa le cer bani inapoi-vezi raspuns-
Si la o adica poate biletele mele de avion erau mult mai ieftine decat ce-mi doream.
Avocatii sunt de RO,si ai mei si ai lor:


Good day,

Please be advised that usually the processing time is 5 working days. But we cannot guarantee that all files will be finalised within this period of time since the evaluating officer might decide to ask for more information/documents/interview etc.
In general, the applications received in person are finalised same day if nothing else is required and received by courier/mail/drop box in 5 working days.

You may choose any courier to submit your application and you may indicate the courier you want us to use for return of the passports along with your application. Should you choose DHL, you may pay both deliveries, to the Embassy and from the Embassy. If there is no mention of the return courier, we will contact you once the file is finalised to inform you that you should arrange with a courier to pick up your passport.

Regards,

Immigration Section/Service d'immigration
Canadian Embassy/Ambassade du Canada
1-3, Tuberozelor st. , sector 1
011411 Bucharest, Romania
Tel. 40-21-307-5000
Fax:  40-21-307-5023
E-mail: [email protected]  / [email protected]
http://www.bucharest.gc.ca
http://www.cic.gc.ca




Daca nu aveti nici o alta grija iata o oportunitate nesperata!


Ati scapat de grija cozilor la A,CH,D,IT,S,GB....etc iata o solutie la indemana sa va intretineti adrenalina cu alti %-o francofoni.

#107
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,323
  • Înscris: 17.04.2006

View Postnic_biso, on Dec 14 2008, 21:35, said:

Eu eram in situatia asta in 2005, cand aveam viza de State in buzunar (ma rog, pe pasaport) si am zis ca n-ar fi rau sa o iau si pe cea de Canada, daca tot o sa ajung prin "zona". Asa ca am fost la Ambasada, am stat la coada si am asteptat vreo cateva ore bune doar ca sa intreb ce sanse am sa o obtin tinand cont ca am deja viza americana. Raspunsul a fost pozitiv asa ca am revenit peste cateva zile, am stat din nou la aceeasi coada si dupa alte cateva ore bune am primit viza de Canada fara interviu.
Pun pariu ca fara viza americana m-ar fi chemat la interviu.

De atunci am repetat chestia de inca 2 ori, in 2006 si 2008. Am fost din nou sa iau viza canadiana dupa ce o aveam pe cea americana. Evident nu m-au chemat la interviu, insa de data asta nu am garantia ca n-au facut-o pentru ca aveam deja viza americana sau poate pentru ca deja fusesem in Canada si ma intorsesem.

Nic,
dupa ce ai obtinut de la canadieni prima viza turistica, pentru 6 luni, pentru a doua este indicat sa depui documentatia in drop-box si sa astepti cumintel raspunsul acasa. Este chiar recomandarea lor. Daca nu apari cu probleme in evidentele lor, cu privire la prima vizita efectuata, a 2-a oara primesti f. usor viza turistica.

Raman la parerea mea: viza americana pe pasaport, nu este garantia obtinerii vizei canadiene sau a alteia asemanatoare ( ex: australiana, etc. ).
Este posibil insa, daca esti la mustata, sa fie un bonus pt. cel care detine viza americana...nu stiu cu certitudine.

Eu am obtinut viza, impreuna cu sotia, fara nici un fel de interviu. Adevarat, am asteptat aprox. 5-6 ore cu totul.
Sa nu se sperie totusi lumea, nu este o "coada" propri-zisa, se ia bon de ordine dupa intrare si stai linistit pe scaunel pana te cheama ei. Nici aglomeratie nu este. Doar ca pierzi aproape o zi.

#108
luizaa

luizaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2008
buna
ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie despre viza pt canada?
prietenul meu este cetatean canadian si luna asta ne-am hotarat sa merg si eu acolo de sarbatori
am toate documentele dar nu stiu  cati bani imi trebuiesc in cont(am doar 2000 euro si un card de credit pe care sunt ceva bani), si ce naiba inseamna o singura intrare? nu inteleg de fapt ? nu exista zbor direct catre montreal si merg cu escala. Intrebarea este daca avionul are escala la paris eu pot calatori din paris catre montreal fara probleme?Stiu ca o singura intrare in canada inseamna ca poti merge acolo o singura data pe durata vizei dar nu inteleg cum fac cu avionul...
In fine este cam tarziu sa merg acolo de craciun dar macar pentru anul nou....
Am documente de la serviciu cu carte de munca, contract, salariu, concediu... si adeverinta ca inca sunt studenta in ultimul an, dar nu am proprietati pe numele meu ....plus invitatia de la el si dovada ca este cetatean
Sa stau la ambasada o zi intreaga pana primesc un raspuns?
Am emotii si imi doresc foarte mult sa merg....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate