Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#73
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postovidiu77, on Mar 12 2008, 13:54, said:

la presiunile UK si Germania.
Presiunile Germaniei? Cred ca glumesti, la ce le-am facut cu Nokia.

#74
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View Postdon_dannielo, on Mar 12 2008, 19:01, said:

Presiunile Germaniei? Cred ca glumesti, la ce le-am facut cu Nokia.
Esti finlandez? Nu inteleg ce "le-am facut" germanilor,in legatura cu Nokia    :D   Uite ca nemtii-s mai toleranti,si....chiar daca suntem mereu ultimii(vezi UE,..etc)ne baga in seama,ei fiind puterea economica nr 1 a UE. Astept cu nerabdare injuraturile .... "patriotiste" :P

#75
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postovidiu77, on Mar 12 2008, 20:23, said:

Esti finlandez? Nu inteleg ce "le-am facut" germanilor,in legatura cu Nokia    :D   Uite ca nemtii-s mai toleranti,si....chiar daca suntem mereu ultimii(vezi UE,..etc)ne baga in seama,ei fiind puterea economica nr 1 a UE. Astept cu nerabdare injuraturile .... "patriotiste" :P
E foarte probabil ca in 1 - 2 ani, sa nu mai fie nevoie de vize pentru Canada. Si nu e vorba de nemti si englezi sa faca lobby, nici de maltezi si ciprioti, ci e vorba de UE. Crezi ca pe ministerul de externe german il doare de turistii romani la fel de mult ca cel luxemburghez ? Comisia Europeana se ocupa de chestii de astea.

#76
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View PostImperator, on Mar 12 2008, 22:09, said:

E foarte probabil ca in 1 - 2 ani, sa nu mai fie nevoie de vize pentru Canada.

Cam asa cred si eu.
"Uncle Sam" ne impune sa ne biometrizam, adica dupa ce o sa avem "binecuvantarea" lui, o sa avem si acceptul Reginei  :D . Mie imi pare rau ca nu se poate intra de acum in cele 2 tari fara vize, ca as fi tras o fuga si la NY. Asta e.

Edited by metalactual, 13 March 2008 - 09:25.


#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și eu sunt de aceiași părere , nu cred că va dura mai mult de 2 ani, partea cu SUA probabil se va lungi undeva pe la 5 ani

#78
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Si eu estimez 2 ani pt. Canada si 3 pt. SUA.

#79
atlantisploiesti

atlantisploiesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2006
am fost la ambasada acum 2 zile pt viza ,aveam o invitatie de la cineva din canada ..treaba a fost ca dupa atatea ore de asteptat acolo (am intrat la interviu abia la 15 30) am uitat cum il chema pe tipul la care ma duc...treaba a fost de tot rasul dar pana la urma am luat viza 6 luni o singura intrare ..mi s a parut destul de simpla toata treaba

#80
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Da, treaba a inceput sa fie o simpla formalitate, daca ai acte in regula. Viza nu o iau doar cei care sunt realmente nepregatiti. Doar ca pierzi timp si bani pe la ei. A doua ora daca e sa o soliciti, dupa ce ai mai primit-o, mai bine o faci prin DHL sau prin drop-box la ambasada. Nu mai dureaza mult si o desfinteaza.

#81
mihi79

mihi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2008

View PostMembruAnonim, on Mar 3 2008, 20:06, said:

Nu mi se pare fair play, dar știm cu toții ce s-ar întâmpla dacă le-ar scoate.

sal, ma numesc Mihaela si as avea si eu o intrebare.
vreau sa obtin viza turistica in canada pt mine sotul si baietelul meu de 1 an.
trebe sa platesc si pt copil taxa de 50 de euro?


View Postatlantisploiesti, on Mar 28 2008, 17:44, said:

am fost la ambasada acum 2 zile pt viza ,aveam o invitatie de la cineva din canada ..treaba a fost ca dupa atatea ore de asteptat acolo (am intrat la interviu abia la 15 30) am uitat cum il chema pe tipul la care ma duc...treaba a fost de tot rasul dar pana la urma am luat viza 6 luni o singura intrare ..mi s a parut destul de simpla toata treaba


sal, nu stii pt copil de 1 AN se plaste taxa de 50 euro? pt viza turistica in canada

#82
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Citeste aici:

http://www.cic.gc.ca...y-how.asp#step4

La plata taxei pt. viza zice asa:

4. Pay the fee and get the necessary receipt.
The fee per person is $75 for a single entry visa, $150 for a multiple entry visa or $400 for a family (multiple or single entry).

Check the website of the visa office responsible for the country or region where you live for more information on fees, including how to pay them


In principiu taxa este pt. fiecare persoana, dar poti suna la ei, la ambasada din Buc. si intreba.
Aici:
http://www.cic.gc.ca...s/bucharest.asp

Mai nou, de aprox. 6 luni, taxa este 50 EUR/pers.

Poti utiliza si e-mail-ul:

[email protected]

Mie mi-au raspuns in 2 zile.

Edited by metalactual, 04 April 2008 - 17:06.


#83
aurelianbocicaru

aurelianbocicaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2008
Unchiul meu care este stabilit in canada din 1991 a reusit sa-mi obtina un contract de lucru pentru canada pe o perioada de 3 ani,guvernul canadian a aprobat tot,acum urmeaza sa trimita unchiul meu actele la ambasada canadei din romania.Vreau sa stiu cat dureaza acordarea unei asemenea vize,cand trebuie sa merg la interviu.Va multumesc!
Va rog sa-mi raspundeti.

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sună la Ambasadă pentru detalii.

#85
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Buna ziua!
In vara lui 2008, doresc sa merg in vizita in Canda( TORONTO), la fratele meu care este stabilit acolo de 6 ani.As vrea sa merg impreuna cu cei doi copii ai mei: o fiica de 18 ani ( clasa a XI-a) si un fiu de 15 ani ( clasa a VIII-a).Eu sunt salariata cu o vechime de 20 ani in capul muncii.Sotul meu va ramane in Romania.Am urmatoarele intrebari:
   1)  Ce sanse avem sa primim viza de turist toti trei?( eu - mama si cei doi copii cu mentiunea ca sotul ramane in Romania)?
   2)  Ce valabilitate are viza de turist?Stiu ca viza are doua elemente definitorii:
- durata de sedere pe teritoriul Canadei - noi vom solicita 3 saptamani de sedere in Canada  
- durata de valabilitate a vizei de turist - adica in cat timp de la data obtinerii vizei trebuie sa plecam in Canada.

   3) Daca vrem sa plecam in luna august, incepand cu ce data putem sa depunem actele pentru viza?
    Va multumesc anticipat.

#86
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postwatashi, on Apr 20 2008, 15:11, said:

Buna ziua!
In vara lui 2008, doresc sa merg in vizita in Canda( TORONTO), la fratele meu care este stabilit acolo de 6 ani.As vrea sa merg impreuna cu cei doi copii ai mei: o fiica de 18 ani ( clasa a XI-a) si un fiu de 15 ani ( clasa a VIII-a).Eu sunt salariata cu o vechime de 20 ani in capul muncii.Sotul meu va ramane in Romania.Am urmatoarele intrebari:

Depune actele acum sau cat mai repede. Durata vizei de turist este de 6 luni. Eu cred ca ai sanse f. mari sa obtii vizele pt. tine si copii, daca sotul ramane acasa. Daca depui acum si totul este ok, adica dosar complet, vei avea vize cu perioada sfarsit de aprilie - sfarsit de octombrie, adica tocmai bine pt. voi. Nu acorda viza doar pe cele 3 saptamani pe care le doresti.
Citeste acest topic si vezi ca sunt link-uri catre site-ul oficial:

http://www.cic.gc.ca...visit/index.asp

Intocmeste dosarul exact cum spune acolo !!!! Nu cumpara biletele de avion, pana nu ai vizele, sfatul meu. Doar ca pt. august sunt scumpe, grabeste-te !

#87
marcelastrambu

marcelastrambu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2008
Va multumesc pentru raspunsuri!

#88
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006

View Postmetalactual, on Apr 21 2008, 13:49, said:

Depune actele acum sau cat mai repede. Durata vizei de turist este de 6 luni. Eu cred ca ai sanse f. mari sa obtii vizele pt. tine si copii, daca sotul ramane acasa. Daca depui acum si totul este ok, adica dosar complet, vei avea vize cu perioada sfarsit de aprilie - sfarsit de octombrie, adica tocmai bine pt. voi. Nu acorda viza doar pe cele 3 saptamani pe care le doresti.
Citeste acest topic si vezi ca sunt link-uri catre site-ul oficial:

http://www.cic.gc.ca...visit/index.asp

Intocmeste dosarul exact cum spune acolo !!!! Nu cumpara biletele de avion, pana nu ai vizele, sfatul meu. Doar ca pt. august sunt scumpe, grabeste-te !
Ai spus ca durata vizei de turist este de 6 luni.Ce  se intelege prin asta? ca  termenul de intrare  in tara( Canada) este de 6 luni sau ca  dupa ce am intrat in Canada am voie sa stau 6 luni?Pe mine  ma intereseaza in cat timp de la obtinerea vizei  sunt obligat  sa intru in Canada.Astept un raspuns,
George

#89
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postwatashi, on May 19 2008, 21:39, said:

Ai spus ca durata vizei de turist este de 6 luni.Ce  se intelege prin asta? ca  termenul de intrare  in tara( Canada) este de 6 luni sau ca  dupa ce am intrat in Canada am voie sa stau 6 luni?Pe mine  ma intereseaza in cat timp de la obtinerea vizei  sunt obligat  sa intru in Canada.Astept un raspuns,
George

Durata vizei este asa cum am spus: 6 luni. Adica de cand o iei dureaza 6 luni. Nu este 6 luni de la intrarea in Canada. Poate doar daca soliciti tu la Ambasada si ei accepta, ceva de genul: "vreau sa stau 6 luni in Canada, din 1 sept. pana la sfarsitul lui febr. anul viitor".
Pe mine nu m-a interesat si am primit viza din data imediat aprobarii cererii si a durat fix 6 luni, perioada in care eu am stat cateva saptamani acolo.
In Canada poti intra oricand vrei tu in perioada celor 6 luni aprobate, inscrise pe viza. Nu te obliga la nimic, doar sa intri/iesi in acea perioada.
Intreaba la Ambasada.

#90
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
Am citit pe www.evz.ro ,acum 2-3 zile,despre scoatarea vizelor pt Canada.Momentan nu sunt in Romania,am cautat si alte informatii despre asta,dar nu prea am gsit.Stie cineva cat e de adevarat??Scria acolo ca e vorba de cateva luni,asta poate insemna o luna,doua,trei s.a.m.d. Daca cineva stie mai multe detalii ,rog sa posteze aici.Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate