Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Din State, in Romania, cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Salut ! Am vazut intamplator acest topic.
Apropo de una din intrebari, am avut o colega in firma, americanca casatorita cu un roman, si timp de 3 ani a stat in RO cu masina inmatriculata in State. Daca vreti, ii dau un email (s-a intors in US) sa vad daca poate sa-mi dea niste detalii...

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu stiu in oras la mine cca. 5 masini (sunt mult mai multe) dar fac referire doar la cele inmatriculate in SUA , care sunt in oras si circula de aproximativ 5-6 ani. 2 de California si 3 de New York. Merg fara probleme aici de 5-6 ani, sunt vechi ce-i drept si nu-s prea rentabile pe aici din pricina consumului dar lumea merge cu ele. Unele au numerele expirate (cel putin stickerul de pe numar care stiu ca se lipeste cu luna si anul) din 2002-2003...probabil in acte le au ok

#21
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007

View PostRoVal1972, on Mar 23 2007, 03:43, said:

Salut ! Am vazut intamplator acest topic.
Apropo de una din intrebari, am avut o colega in firma, americanca casatorita cu un roman, si timp de 3 ani a stat in RO cu masina inmatriculata in State. Daca vreti, ii dau un email (s-a intors in US) sa vad daca poate sa-mi dea niste detalii...
Salutare!!,da nu ar fi rau,e o idee buna,ia vezi ce mai poti afla,in definitiv o informatie in plus nu strica ,mai ales ca a trecut prin asta.
Merci!

#22
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007

View Posttommy3000, on Mar 22 2007, 13:10, said:

Salutare Camase!!!,pai tu spui ca ai trimis din Toronto paana in Germania si te-a costat 1000 Euro sau Dolari?,eu vreau sa o trimit din Miami pana in Portugalia.Si fara sa faci raspunderea civila nu merge,ce e defapt raspunderea asta civila,asigurarea aia obligatorie e tot una cu raspunderea civila??,iar casco de ce sa faci,faci daca vrei daca nu nu cred ca te  obliga nimeni.
Ce ai vrut sa spui cu "polististii devin foarte curiosi"????,intr-adevar cu garajul ai dreptate.
Merci pt. informatii!!
Cat ai stat in rom. si cam la cat te-a dus toata chestia asta cu masina,ma refer la tot concediul?,ai revenit cu ea la Toronto sau ai vandut-o pe acoloo??
Camase ia zi frate ca tu tot in america de nord esti ca si noi,nu importa ca tu esti in canada si noi in america.Ce vreau eu sa te intreb acum ca ai trecut prin experienta asta cu masina si stii despre ce este vb.,cum e in rom.ce legi sunt...adica ma refer la faptul ca aici se vb la tel. in draci la volan(daca te opresti la semafor,din 10 masini 9 vb. la tel.),si mai e ceva,eu am geamurile negre toate cu exceptia celui din fata,in rom. ce pot aia sa iti faca,ca parca stiu ca geamuri fumurii sunt interzise.
merci!

#23
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttommy3000, on Mar 23 2007, 21:34, said:

eu am geamurile negre toate cu exceptia celui din fata,in rom. ce pot aia sa iti faca,ca parca stiu ca geamuri fumurii sunt interzise.

Intrebarea nu-mi este adresata dar imi permit sa adaug cate ceva...
Daca geamurile sunt o caracteristica a autovehiculului survenita in constructie (din fabrica) nu sunt nici un fel de probleme. Legea permite. Modificarile ulterioare nu sunt permise.
Problema este ca in principiu nu se poate dovedi daca geamurile sunt fumurii din constructia autovehiculului sau nu (decat daca sunt prost realizate si chestia asta e foarte vizibila). Am auzit ca in anumite cazuri se face mentiune in talonul de inmatriculare, dar nu cred ca este o regula.
Nu cred ca o sa ai nici un fel de problema din aceasta privinta

In ceea ce priveste telefonul mobil, utilizarea acestuia in timpul condusului (fara echipamentul hands free) se sanctioneaza. Nu stiu cat este amenda.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
tommy: poate vrei sa le dai un telefon astora http://www.casmiami....ipping_intl.asp , ei se ocupa cu masini lovite in general de export. pe pagina aia , ei ofera niste date de transport din Miami, FL catre o gramada de porturi din Europa. Eu i-as suna , sa imi dea si mie numarul firmelor cu care au ei contract , sau un email... vad ca e 800$ din Miami pana la Antwerp, Belgia , sau 800$ pana in Bremerhaven, Germania

o adresa ti-am gasit-o eu , pe cealalta caut-o tu http://www.autoshipment.com/

#25
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 24 2007, 08:51, said:

tommy: poate vrei sa le dai un telefon astora http://www.casmiami....ipping_intl.asp , ei se ocupa cu masini lovite in general de export. pe pagina aia , ei ofera niste date de transport din Miami, FL catre o gramada de porturi din Europa. Eu i-as suna , sa imi dea si mie numarul firmelor cu care au ei contract , sau un email... vad ca e 800$ din Miami pana la Antwerp, Belgia , sau 800$ pana in Bremerhaven, Germania

o adresa ti-am gasit-o eu , pe cealalta caut-o tu http://www.autoshipment.com/
Merci,am sa incerc cum am timp sa ii contactez,in ultimul timp am fost cam ocupat dar sper sa imi fac timp curand,pai spune-mi mie ce vrei sa afli si cand ii sun i  intreb,dar nu prea am inteles ce vrei,un nr. de tel. de la o firma din europa sppui tu,sau ce?
NUmai bine!

#26
andreiu77

andreiu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.05.2007

View Posttommy3000, on Mar 17 2007, 19:53, said:

Salutare fratilor romani,stie cineva daca ajung cu maisna prin romania(intentionez sa stau toata vara),cum se procedeaza,adica pot circula cu numere de state,trebuie sa platesc ceva la vama sau ce acte mai trebuiesc,stiu ca mereu scot cate ceva nou,cate o taxa sau mai stiu eu ce.
Si cum e cu taxa aia in functie de capacitatea cilindrica,pt. ca am o ceva cilindree.
Imi trebuie neaparat permis de rom. sau pot circula cu cel pe care il am,nu mai am permis de rom. de mult.....
Multumesc anticipat!!!

salut, am vazut ca subiectul tau se seamana oarecum cu problema mea, si anume eu urmeaza sa plec Luni in State si poate ma ajuta cineva cu informatia referitoare la valabilitatea permisului meu de conducere pe teritoriu american. Sper ca este acceptat acolo, urmeaza sa stau cam 1 luna.

mersi,
Andrei

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
este acceptat

#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postandreiu77, on May 17 2007, 03:36, said:

salut, am vazut ca subiectul tau se seamana oarecum cu problema mea, si anume eu urmeaza sa plec Luni in State si poate ma ajuta cineva cu informatia referitoare la valabilitatea permisului meu de conducere pe teritoriu american. Sper ca este acceptat acolo, urmeaza sa stau cam 1 luna.
mersi,
Andrei
Depinde de ce redneck te opreste :)
Cel mai bine este sa conduci fara "fite" (viteza, stop la STOP - au boala la 4-way STOP, se trece in ordinea sosirii, fara trecere pe rosu/fortare pe galben, schimbare de benzi cu asigurare, etc) si nu te va opri nimeni nicodata. Stiu mexicani in US ilegal de 7 ani fara permise sau alte acte si nu i-a oprit nimeni niciodata.
PS: Vezi ca poti sa faci dreapta pe rosu la stop (faci doar STOP la linie) - daca nu este interzis expres. Poti intoarce in intersectie daca are scuar central si dai prioritate. Si poti face la stanga peste linia dubla galbena (desi uzual au o banda speciala de facut la stanga pe mijlocul strazii) - dar NU ai voie sa faci depasiri pe ea.

Edited by SuperDuper, 19 May 2007 - 02:04.


#29
canadianul

canadianul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2007
salutare la toata lumea !!!!
Am descoperit discutia voastra in urma unei cautari pe google . Pe scurt eu sunt rezident in canada locuiesc in montreal si as dori sa duc in tara o masina insa pentru a evita tot felul de proceduri si taxe as dori sa o las inmatriculata in canada deci sa circul in romania cu numere de quebec. Ma intereseaza daca a facut cineva lucrul acesta cam ce presupune si care ar fi costurile.
Va multumesc anticipat.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
intreaba pe forumu asta www.quebec.ro

#31
canadianul

canadianul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2007

View PostMembruAnonim, on May 20 2007, 05:36, said:

intreaba pe forumu asta www.quebec.ro

Multumesc, cunosc forumul asta o sa incerc si acolo insa aici deja cineva deschisese discutia asta si ma gandeam ca pot gasi ajutor .

#32
americanuro06

americanuro06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2007
Salutare tuturor,

Am citit ce ati discutat pana acum si totusi nu reusesc sa imi dau seama de ceva.

Eu sunt stabilit in Romania, insa am permis de California, pana azi am avut si permis international emis de statul California... dar un accident nefericit, l-a facut mai putin dekt ... aaa... sa zicem utilizabil :) asa k intrebarea mea este: pot conduce cu cel din California (nu cel international)? Makr pana il pot preschimba cu unul de Romania? sau risc sa ajung eventual si pe la vreo sectie de politie?

Va multumesc anticipat,

Bogdan

#33
roz07

roz07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.06.2007

View Postamericanuro06, on Jun 16 2007, 20:27, said:

Salutare tuturor,

Am citit ce ati discutat pana acum si totusi nu reusesc sa imi dau seama de ceva.

Eu sunt stabilit in Romania, insa am permis de California, pana azi am avut si permis international emis de statul California... dar un accident nefericit, l-a facut mai putin dekt ... aaa... sa zicem utilizabil :) asa k intrebarea mea este: pot conduce cu cel din California (nu cel international)? Makr pana il pot preschimba cu unul de Romania? sau risc sa ajung eventual si pe la vreo sectie de politie?

Va multumesc anticipat,

Bogdan

Depinde de cit timp esti in Romania, 90 zile e valabil, vezi http://travel.state....s/cis_1004.html. Oricum nu prea cred ca ai avea probleme cu permis de California si pasaport US (zici ca esti stabilit in Romania).

#34
emyketola

emyketola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 24 2007, 15:51, said:

tommy: poate vrei sa le dai un telefon astora http://www.casmiami....ipping_intl.asp , ei se ocupa cu masini lovite in general de export. pe pagina aia , ei ofera niste date de transport din Miami, FL catre o gramada de porturi din Europa. Eu i-as suna , sa imi dea si mie numarul firmelor cu care au ei contract , sau un email... vad ca e 800$ din Miami pana la Antwerp, Belgia , sau 800$ pana in Bremerhaven, Germania

o adresa ti-am gasit-o eu , pe cealalta caut-o tu http://www.autoshipment.com/
emyketola
tommy: as vrea sa te intreb daca tu ti-ai trmis masina in Europa folosind aceasta firma ASI International Group sau cum se mai numeste ea: autoshipment international? Daca da, poti sa-mi spui si mie daca totul a decurs nornal, ai fost multumit de serviciile lor, etc? Motivul pt care te intreb este pt ca si eu doresc sa-mi trmit masina din Jacksonville, Fl pina in Bremenhaven, Germania iar pretul pe care mi l-au oferit ei este destul de bun.
mersi mult!

#35
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
reinviu acest topic sa vad daca cineva stie clar cum mai este legislatia pentru cazul urmator:

sunt domiciliat permanent in New York. In 2004 mi-am trimis masina cu vaporul in Europa -> Romania.

Vin destul de des in tara si nu se renteaza sa inchiriez ceva aici. Din 2004 pana acum nu am scos masina din tara niciodata si nu am avut nici un fel de asigurare ( nu am facut nici accident ). Politia m-a oprit de nenumarate ori, ba chiar mi-au si confiscat permisul American din cauza vitezei excesive.

Nu am fost niciodata intrebat de cat timp sunt cu masina in tara sau daca am asigurare.

As dori totusi sa-mi fac de acum incolo asigurare si vreau sa aflu ce optiuni am. Masina este inmatriculata in State pe numele meu, totul este la zi cu platile. Mentionez ca nici o firma din State nu poate asigura masina fiindca nu se afla pe teritoriul lor.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Faci asigurare la oricare asigurator român. Intre 100 și 150 EUR pe lună ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate