Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Din State, in Romania, cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007
Salutare fratilor romani,stie cineva daca ajung cu maisna prin romania(intentionez sa stau toata vara),cum se procedeaza,adica pot circula cu numere de state,trebuie sa platesc ceva la vama sau ce acte mai trebuiesc,stiu ca mereu scot cate ceva nou,cate o taxa sau mai stiu eu ce.
Si cum e cu taxa aia in functie de capacitatea cilindrica,pt. ca am o ceva cilindree.
Imi trebuie neaparat permis de rom. sau pot circula cu cel pe care il am,nu mai am permis de rom. de mult.....
Multumesc anticipat!!!

#2
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007

 tommy3000, on Mar 17 2007, 18:53, said:

Salutare fratilor romani,stie cineva daca ajung cu maisna prin romania(intentionez sa stau toata vara),cum se procedeaza,adica pot circula cu numere de state,trebuie sa platesc ceva la vama sau ce acte mai trebuiesc,stiu ca mereu scot cate ceva nou,cate o taxa sau mai stiu eu ce.
Si cum e cu taxa aia in functie de capacitatea cilindrica,pt. ca am o ceva cilindree.
Imi trebuie neaparat permis de rom. sau pot circula cu cel pe care il am,nu mai am permis de rom. de mult.....
Multumesc anticipat!!!

Situatia depinde de ceea ce vrei sa faci. Daca nu vrei sa iti stabilesti domiciliul in RO nu trebuie sa indeplinesti decat doua conditii:
1. sa ai asigurare de raspundere civila pentru toata perioada
2. sa ai un permis de circulatie international (totusi, asta s-ar putea sa nu iti trebuie)

Daca vrei sa iti stabilesti domiciliul in RO (presupunand ca mai ai cetatenia romana) atunci poti conduce, cu indeplinirea celor doua conditii de mai sus, doar pentru o perioada de pana la 90 de zile.

Pentru a fi mai clar, legea (Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002, cu modificarile ulterioare) spune cam asa:

Art.82
(2) Autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state pot trece frontiera de stat si pot circula pe drumurile publice din Romania, daca indeplinesc conditiile tehnice prevazute in Conventia asupra circulatiei rutiere, incheiata la Viena la 8 noiembrie 1968 si ratificata de Romania prin Decretul nr. 318/1980, dar numai pe perioada cat sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.
(3) Pentru a conduce un autovehicul pe teritoriul Romaniei, persoanele care sunt titulare ale unui permis de conducere eliberat intr-un stat care nu este membru al Conventiei asupra circulatiei rutiere, prevazuta la alin. (2), trebuie sa posede si permis de conducere international.
(6) Autovehiculele inmatriculate in statele care nu sunt semnatare ale Conventiei asupra circulatiei rutiere, prevazuta la alin. (2), sunt obligate sa poarte in partea din spate semnul distinctiv al statului care a efectuat inmatricularea.
Art.83
(1) Persoanele care domiciliaza in alte state, aflate temporar in Romania, pot conduce autovehicule pe drumurile publice daca poseda permis de conducere valabil, conform modelelor stabilite in Conventia asupra circulatiei rutiere, prevazuta la art. 82 alin. (2), sau a carui valabilitate este recunoscuta pe baza de reciprocitate.

Deci pt situatia in care nu vrei sa-ti stabilesti domiciliul in RO trebuie sa indeplinesti conditiile de mai sus. Din cate stiu eu SUA nu a ratificat acea Conventie si, din aceasta cauza, e necesar permisul de conducere international si acel semn distinctiv. Totusi, s-ar putea sa nu ai nevoie de ele pt ca se pare ca sunt recunoscute pe baza de reciprocitate si, pe de alta parte, nimeni nu prea stie ce state au ratificat Conventia.

Art.82
(4) Autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul in Romania, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora in tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie.
(5) Persoanele care si-au stabilit resedinta in Romania pot sa isi inmatriculeze autovehiculele sau remorcile la autoritatea competenta din zona de resedinta.
Art.83
(2) Persoanele cu domiciliul in Romania care poseda permise de conducere nationale eliberate de autoritatile statelor membre ale Conventiei asupra circulatiei rutiere au dreptul sa conduca autovehicule pe drumurile publice cel mult 90 de zile de la intrarea lor in tara.
(3) Persoanele care si-au stabilit resedinta in Romania pot sa isi preschimbe permisul de conducere obtinut in alt stat semnatar al Conventiei asupra circulatiei rutiere intr-unul romanesc, la autoritatea competenta din zona de resedinta.

Asta pt situatia in care vrei sa-ti stabilesti domiciliul in RO.

Pt clarificari pot reveni.

Calatorie placuta!

#3
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Wow, nu inteleg de ce nu inchiriezi o masina. Nu am idee cat costa sa aduci  masina, dar presupun ca e f. mult (pe vapor, sau cum)? Eu personal nu m-as risca.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Valentine: am intalnit un numar destul de mare de romani care locuiesc in USA si au venit in concedii in RO cu masina personala. Toti prefera varianta asta deoarece fac si un tur al Europei cu ocazia asta. Nu le-a trebuit nimic aici, decat asigurarea obligatorie care o au in SUA, preventiv sa intrebe daca acopera si Romania in caz de ceva , dar mai mult ca sigur ca foloseste ca si o carte verde ; masina te costa ft putin, depinde acum pe ce coasta stai in sua nu ? daca stai pe coasta de est , e lejer , o transporti pana in Portugalia , UK sau Germania si de aici mai departe cu ea. Poti sa calatoresti cu ea pe vapor daca vrei, daca nu , o trimiti cu 5-7-10-14 zile inainte sa pleci si tu din SUA si o ridici din portul de sosire. Partea mai nasoala ca masinile americane sunt cam ... gurmande :) Permisul de SUA e ok aici, nu trebuie nimic in plus. Taxe nici atat, poate o rovigneta de la benzinarie si atata tot.

#5
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Da, eu stau in San Diego. Ar fi cam complicat sa imi trimit masina pana in Bucuresti :D

#6
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006
Cel mai simplu ar fi sa vii cu avionul pana la Frankfurt si de acolo sa inchiriezi o masina cu care sa vii in Romania. Cu ocazia asta poti face si un mini-tur al EuropeiAm intalnit in Germania mai multe familii de romani din SUA care au facut lucrul asta.

#7
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007
Multumesc tuturor pt. informatii si promtitudinea de care ati dat dovada,eu stau pe coasta de est in MIami shore Florida,si ma gandeam sa transport masina pana in protugalia (cred ca este cel mai apropiat port din europa),eu sa zbor pana acolo si sa o preiau din port asa cum a spus cineva pe aici.
  Acum cum este cu rovinieta aceea?,ce este defapt si de unde o  pot procura,cartea verde nu imi trebuie(asta stiu ca o pot lua din vama rutiera cand treci in statul roman,asigurarea aceea de raspundere civila de unde se procureaza,asta in contextul in care eu trebuie sa o am deja cand intru pe teritoriul romaniei,au ceva la vama rutiera,o agentie de asigurari si cam cat ar costa,este in functie de masina si capacitatea cilindrica?
  Este adevarat ca ar fi mai simplu si probabil muilt mai putin costisitor sa inchiriez masina insa fac asta sa vad europa si ma simt mult mai bine in masina mea,costurile sa iti aduci o masina pana in europa nu asa de ridicate,de ex. sa o transport pana in portugalia costa $986 us (incluzand toate costurile taxe si asigurarea de pana la 40.000 de us),apoi asigurarea care este ceva mai mare 28% in plus decat daca ai circula in us,acum cat ma costa benizina nu mai stiu pt. ca intr-adevar masinilie americane nu sunt chiar eocnomice.
  Pt. "Valentine"-Daca vrei sa iti transporti masina pana in Bucuresti este destul de costisitor,adica se ridica ceva la $3500 us plus taxele de port care cred ca se ridica ceva la inca $500(asta pe o asigurare de $40.000),deci nu e prea convenabil,mai bine o duci pana in portugalia sau ma rog care crezi ca este cel mai apropiat port.Cat te poate costa benzina,eu conduc un 2006 mustang gt saleen customized,deci nu e prea economica,dar nu cred ca m-ar costa mai mult de $1000 sa ajung pana in rom. plimbanudu-ma ceva si prin restul europei.
NUmai bine !!!!

#8
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007
Da, se pare ca nu am tinut cont de diferentele de sistem care au existat pana la 1 ian 2007.

Deci
rovigneta - dovada platii taxei de drum. O poti cumpara de la prima statie de alimentare de pe teritoriul RO. Daca intri pe la Nadlac o sa gasesti un Petrom pe partea stanga. Sa o cumperi de acolo pt ca "autoritatile" abia asteapta se te inhate. Mi se pare ca numai de la statiile Petrom o poti cumpara. (Petrom este cel mai mare distribuitor de carburanti roman - fosta societate de stat). Taxa se plateste in functie de nivelul de poluare (la noi sunt graduale Euro1... Euro5) si de capacitatea cilindrica. Nu stiu cat costa pentru tine pt ca tu o poti cumpara pentru perioade mai scurte (o saptamana, o luna, nu stiu) Noi romanii suntem obligati sa o cumparam pe un an intreg (nu stiu daca s-a schimbat legea intre timp, erau ceva discutii). Ca sa iti faci idee: Euro 3/ 1600 cm cubi/un an = 23 EURO. Pt ca nu stiu daca masina ta (avand in vedere ca sistemul gradual al nivelului poluarii este european) este incadrata la un nivel de poluare, s-ar putea ca cel de la cumperi rovigneta sa o incadreeze la noneuro, asta inseamna un pic mai multi bani. Ai grija ca la noi nu poti plati cu EURO, iti trebuie lei romanesti (s-au schimbat intre timp), cursul este astazi 1 EURO=3,3388 (3.3388 sistem englez)

Taxa aceasta este un fel de taxa de autostrada (in Austria este 7,65 EURO pentru 9 zile, in Ungaria este 7 EURO pentru 4 zile etc) insa pentru ca Romania nu are decat 200 KM de autostrada s-au gandit sa impuna aceasta taxa care trebuie platita daca circuli in afara oraselor pe drumurile nationale.

cartea verde - s-ar putea sa nu mai ai nevoie de ea pt ca de curand am aderat si noi la aceasta Conventie si poti circula si la noi la fel ca si in Europa. O sa afli la granita. E inclusa in asigurarea de raspundere civila.

asigurarea de raspundere civila - este acea asigurare obligatorie fara de care o masina nu poate circula pe drumurile publice. Sunt convins ca o ai deja pt ca in SUA e cel mai evoluat sistem de asigurari. trebuie sa verifici insa sa acopere si Romania.

Drum bun!

#9
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 gyuly, on Mar 20 2007, 23:21, said:

Sunt convins ca o ai deja pt ca in SUA e cel mai evoluat sistem de asigurari. trebuie sa verifici insa sa acopere si Romania.
Ai fi surprins sa aflii ca sistemul romanesc, oricat l-am detestat eu cat am stat in Romania, mi se pare cu mult peste sistemul american.

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Apropo, RCA-ul si CASCO se poate face in Romania pe o masina inmatriculata in State? Adica daca masina e inmatriculata in USA si te plimbi cu ea prin Romanai, nu o poti asigura complet? Trebuie sa fie inscrisa in Romania pt a-i putea face RCA si CASCO?
Are cineva vreo idee?

tommy, nice car :coolspeak:

#11
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007
Thank's man,esti un adevarat,si iti multumesc incaodata pt. rabdarea si promtitudinea de care dai dovada,dar de unde sti ca esxista un gas station la Nadlac pe st.?,hehehe...si daca de exemplu uit sa imi iau rovigneta aia si ma opreste vreun officer de politie ce poate sa imi faca,ca doar nu imi da amenda si o trimite acasa ca il costa mai mult decat amenda sa o trimita.
Valentine daca te referi la faptul ca aici in state astia iti iau bani pt. orice are masina in plus sau mai stiu eu ce,in comparatie cu rom. da s-ar putea spune ca sunt mai bune asigurarile din rom.,insa aici daca ai un accident nu stai ca in rom. sa iti faci tu masina si apoi sa alergi pe la ghisee sa iti iei banii inapoi,(o duci frumos la garage aia iti dau alta masina de curtuoazie sa circuli pana a ta e gata,free of charge,daca e inclus in asigurarea ta),si mai e adevarat ca in rom. indiferent de cate acceidente ai nu iti creste asigurarea,pe cand in state ai vazut si tu cum e....esti sa nu tu vinovat daca ai mai mult de 3 accidente pe an iti creste asigurarea pt. ca spun ca tu faci expre....
Masterboy thank's man!!!,stiu ca e cool si mie imi place,insa astept acum cu nerabdare nou chevy camaro,huh man e belea ala,dar pana in 2009 sau cand au spus astia ca il scot mai am de asteptat.
Va doresc numai bine tuturor!

#12
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007

 Masterboy, on Mar 20 2007, 21:49, said:

Apropo, RCA-ul si CASCO se poate face in Romania pe o masina inmatriculata in State? Adica daca masina e inmatriculata in USA si te plimbi cu ea prin Romanai, nu o poti asigura complet? Trebuie sa fie inscrisa in Romania pt a-i putea face RCA si CASCO?
Are cineva vreo idee?

tommy, nice car :coolspeak:
Masterboy ne vedem in rom. pe litoral?,vii si tu cu masina?,hai poate facem traseul impreuna,unde esti stabilit tu?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
da se poate face RCA in Romania cu o masina inmatriculata in orice alta tara. da costa

#14
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
tommy, eu vreau sa aduc definitiv una din NY in tara insa pe la anu'. Faza e ca vreau sa o tin inmatriculata in NY si sa merg cu ea asa in tara.
Caci daca ar fi sa o inregistrez, as plati apropae 10 mii de euro numai taxa pt prima inmatriculare :deadtongue: (motor de 3800 si 6 ani vechime).
Camaro, Firebird si Mustang sint febletea mea. Si eu sper din tot sufletul sa-mi permit sa-mi iau in leasing in tara in 2009 Camaro-ul mult visat. Avem Chevrolet in Romania, deci cred ca se poate aranja la reprezentanta sa-ti aduca si sa iei in leasing orice model de Chevrolet.
xwh, thanks for the info :peacefingers:

Edited by Masterboy, 22 March 2007 - 04:49.


#15
camase

camase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.08.2006

 tommy3000, on Mar 17 2007, 18:53, said:

Salutare fratilor romani,stie cineva daca ajung cu maisna prin romania(intentionez sa stau toata vara),cum se procedeaza,adica pot circula cu numere de state,trebuie sa platesc ceva la vama sau ce acte mai trebuiesc,stiu ca mereu scot cate ceva nou,cate o taxa sau mai stiu eu ce.
Si cum e cu taxa aia in functie de capacitatea cilindrica,pt. ca am o ceva cilindree.
Imi trebuie neaparat permis de rom. sau pot circula cu cel pe care il am,nu mai am permis de rom. de mult.....
Multumesc anticipat!!!
Am facut ceva similar numai ca din Toronto.Am trimis un Mustang pana in Germania si de acolo pe roti...in Romania.Scurt:NU MERITA!!!!!!
Te costa in jur de 1,000 containerul,vreo 3-400 Euro taxe in port sa o scoti din container.Asigurare(numai liability):vreo 200 E/luna...benzina in Germania/Austria : 1,3 E/Litru....taxe de drum(vignete) cam 10 E / saptamana in Germania,Austria,Ungaria.In Romania vigneta:120,000lei/luna.Raspunderea civila pentru masini inmatriculate afara:de la 5 milioane in sus...Asigurare casco:de la 150 USD/luna...si in plus...politistii devin foarte curiosi...Trebuie sa ai un garaj pe unde sa o parchezi...si asa mai departe.
In alta ordine de idei...poti inchiria o masina in jur de 30-40 de euro /zi si ajungi muuult mai bine si fara dureri de cap.Daca vrei sa mai afli detalii....scrie-mi.
good luck!

#16
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007

 camase, on Mar 22 2007, 02:36, said:

Am facut ceva similar numai ca din Toronto.Am trimis un Mustang pana in Germania si de acolo pe roti...in Romania.Scurt:NU MERITA!!!!!!
Te costa in jur de 1,000 containerul,vreo 3-400 Euro taxe in port sa o scoti din container.Asigurare(numai liability):vreo 200 E/luna...benzina in Germania/Austria : 1,3 E/Litru....taxe de drum(vignete) cam 10 E / saptamana in Germania,Austria,Ungaria.In Romania vigneta:120,000lei/luna.Raspunderea civila pentru masini inmatriculate afara:de la 5 milioane in sus...Asigurare casco:de la 150 USD/luna...si in plus...politistii devin foarte curiosi...Trebuie sa ai un garaj pe unde sa o parchezi...si asa mai departe.
In alta ordine de idei...poti inchiria o masina in jur de 30-40 de euro /zi si ajungi muuult mai bine si fara dureri de cap.Daca vrei sa mai afli detalii....scrie-mi.
good luck!
Salutare Camase!!!,pai tu spui ca ai trimis din Toronto paana in Germania si te-a costat 1000 Euro sau Dolari?,eu vreau sa o trimit din Miami pana in Portugalia.Si fara sa faci raspunderea civila nu merge,ce e defapt raspunderea asta civila,asigurarea aia obligatorie e tot una cu raspunderea civila??,iar casco de ce sa faci,faci daca vrei daca nu nu cred ca te  obliga nimeni.
Ce ai vrut sa spui cu "polististii devin foarte curiosi"????,intr-adevar cu garajul ai dreptate.
Merci pt. informatii!!
Cat ai stat in rom. si cam la cat te-a dus toata chestia asta cu masina,ma refer la tot concediul?,ai revenit cu ea la Toronto sau ai vandut-o pe acoloo??

#17
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007

 Masterboy, on Mar 21 2007, 22:48, said:

tommy, eu vreau sa aduc definitiv una din NY in tara insa pe la anu'. Faza e ca vreau sa o tin inmatriculata in NY si sa merg cu ea asa in tara.
Caci daca ar fi sa o inregistrez, as plati apropae 10 mii de euro numai taxa pt prima inmatriculare :deadtongue: (motor de 3800 si 6 ani vechime).
Camaro, Firebird si Mustang sint febletea mea. Si eu sper din tot sufletul sa-mi permit sa-mi iau in leasing in tara in 2009 Camaro-ul mult visat. Avem Chevrolet in Romania, deci cred ca se poate aranja la reprezentanta sa-ti aduca si sa iei in leasing orice model de Chevrolet.
xwh, thanks for the info :peacefingers:
Pai Masterboy poti sa o tii imatriculata la nesfarsit in Ny si sa mergi cu ea prin tara cu numere de NY?,probabil ca ai dreptate ca ar fi mai ieftin asa dar nu stiu daca merge asa cum vrei tu.Pai tu vrei sa iti iei in tara noul camaro??,vrei sa te intorci in rom. de tot,nu iti mai place us?,eu unul nu vreau sa ma introc acolo de tot frate imi e bine aici poate mai bine decat ma asteptam,in tara sa ma duc doar asa in vacanta,nici nu vreau sa ma gandesc cat ar trebuii sa scot din buzunar lunar in rom. pt. un camaro ca ala,gandeste-te numai asigurarea cat e.
Peace ma man!

#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Heh, ca sa citez pe parintele din filmul Italiencele, "In strainate e mai bine pt trup, in tara e mai bine pt suflet"
E bine aici in State, dar dupa ani buni de stat iti dai seama ca mai exista si altceva in afara de $$.
Heh, probabil ca un Camaro 2009 in leasing, ar ajunge cu asigurare si everything la o rata de 800-1000 euro/luna in RO :down:
Insa cu ~$ 5000 iti iei un Camaro/Mustang/Firebird din 2000 si-l poti aduce in tara. Ce-ti iei cu $ 5000 in RO?
Ideea e sa o tii inmatriculata cu nr de State in RO si sa mai dai fuga prin State la 1-2 ani sa reinoiesti registration/insurance daca nu se elimina taxa pt prima inmatrciculare la noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate