Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

TEAPA la Servimpex Caprita Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
HellRyder

HellRyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.10.2006
Povestea este in felul urmator:

Se ia una bucata femeie blonda si se trimite la service auto cu una bucata Opel Astra care merge prost dupa ce s-a facut plinul cu benzina proasta.

Dupa teste facute la Service Opel s-a constatat ca are un injector infundat. Dat fiind ca la service-ul respectiv tocmai se stricase aparatul care curata injectoarele se ajunge cu o recomandare la Servimpex Caprita unde proprietara cere (cerere scrisa pe hartie, datata si semnata) ca are nevoie de curatare de injectoare si de schimb filtru de benzina. Bun, i se spune ca o sa coste cam 1,5 milioane. Accepta si pleaca. Se intoarce a doua zi si i se spune senin ca o costa 9 milioane.  :eek: Ma suna repede pe mine, ma duc si aflu ca s-au facut urmatoarele operatiuni:

- curatare injectoare
- curatare bujii
- schimb filtru benzina
- schimb filtru ulei
- schimb ulei
- schimb filtru aer
- schimb monobloc bobine de inductie   :eek:
- manopera aferenta tuturor operatiunilor (cca 3 ore manopera)
----------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 9 milioane

Intreband de ce au fost schimbate celelalte piese, desi nu s-a cerut schimbarea lor (masina urma sa intre la revizie la Opel foarte curand, in mai putin de 1000km) mi s-a raspuns, chiar de catre patronul service-ului dl Caprita in persoana, ca nu putea sa lase masina sa iasa cu filtrele in halul ala de murdare de la el din service, si ca monoblocul de bobine l-a schimbat pentru ca de acolo era problema, nu de la injectoare. Am insistat ca nu avem 9 milioane si sa puna la loc bobinele vechi, mai ales ca nu i s-a cerut sa le schimbe si nici nu am fost informati de schimbare. S-a conformat si am plecat din service cu masina functionanad mai prost decat mergea inainte, dar dupa o cheltuiala de aproape 5 milioane (am platit toate celelalte operatiuni in ideea ca omul le-a facut cu buna credinta).

Partea haioasa abia incepe. a doua zi, cand am ajuns cu masina la mecanicul care se ocupa de ea de obicei (si care fusese plecat din Bucuresti, ca de aia nu am putut apela la el) acesta ne-a comunicat ca monoblocul de bobine de inductie fusese inlocuit cu altul, chiar de catre el, cu ani in urma si nu mai era cel original de pe masina. Si intr-adevar atunci ne-am amintit ca ne spusese omul cand am cumparat masina ca tocmai schimbase monoblocul de bobine de inductie si era suparat ca strambase un pin la el cand a incercat sa cupleze mufa si a trebuit sa il indrepte cu clestele si sa cupleze mufa cu multa grija. Cand a dat jos blocul de bobine STUPOARE: toti pinii perfecti si intacti! Piesa, care ne fusese "restituita" nu era cea cu care ajunsese masina in service la Caprita!

Bun, asta a fost prima teapa, s-a furat piesa originala cu care a venit maisna si s-a pus una defecta. Chiar ma si miram cand am luat masina cum de a avut marele SERVIMPEX Caprita, un service oarecare, monobloc de bobine de inductie pentru Opel Astra, fix pentru modelul ala, respectiv 2002, masina avand Euro4 (nu se potrivesc bobinele de la modelele precedente) cand nici dealerul Opel nu prea are piesa asta pe stoc...  :what: Acum se explica: omul a avut o piesa stricata si a scapat de ea punand-o pe masina asta si ramanand in loc cu o piesa buna pe care sa o vanda altui client de noua!  :finger:

Teapa a doua este ca nu a desfundat nici injectoarele: testerul a relevat aceeasi problema ca la inceput: injectorul 3 nu dadea acelasi debit. Dupa niste reglaje facute de mecanicul nostru, masina merge acum ceas. E drept ca a trebuit sa cumparam alt monobloc de bobine de inductie si am platit de 2 ori desfundarea de injectoare.

Teapa 3 am descoperit-o mai tarziu: desi noi am fost de acord sa platim schimbul de bujii si ulei + filtru ulei mergand pe ideea ca tot trebuie schimbate, ca oricum mai erau doar 1000 de km pana la revizie si mai bine mai devreme decat mai tarziu. Noroc cu mecanicul nostru care a avut grija sa verifice lucrarea facuta: Bujiile erau unele vechi. Fusesera schimbate intr-adevar, dar nu cu unele noi, iar de ulei si de filtru nu se atinsese nimeni. Sub ochii nostri a fost scos un ulei negru ca smoala, care era imposibil sa ajunga asa in 20km de mers prin Bucuresti de la un service la altul.

Omul a profitat ca a vazut o femeie complet paralela cu domeniul si s-a gandit ca e numai buna sa decarteze cateva milioane cu un minimum de efort.

Argumentele domnului Caprita au fost ca el "nu putea lasa masina sa iasa pe poarta service-ului asa cum era, cu filtrele murdare, ca nu mergea bine". Pai si daca ar fi avut compresie proasta nici nu vreau sa ma gandesc: ii segmenta motorul, rectifica chiulasa, aleza cilindrii si schimba setul de garnituri... si ar fi costat doar 3000 de euro, ca el nu putea sa lase masina sa iasa pe poarta service-ului mergand asa prost...  :moron:

Am aflat ulterior ca Dl. Caprita are multe astfel de antecedente si daca e cineva interesat poate cauta putin pe forumurile de profil si se va convinge cate astfel de tepe a mai dat.

Ry.

#2
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
plangere la OPC si RAR.... sau e deja prea tarziu?

Ar fi nice de facut un mic "flagrant" :)

#3
romy05y

romy05y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.02.2007
DEPUNE RECLAMATIE
nu lasa chiar asa, o sa rada si continua treaba de manarii.
fa un topic la care sa se incrie toti cei cu probleme la domu' Caprita.
Daca el te-o tras arata-i ca  "blondele" mai si riposteaza

#4
adriansss22

adriansss22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.11.2006
daca as fii in locul tau m-as razbuna.cu opc nu faci nimic asa ca trebuie sa o iei personal..vezi si tu care e masina lui sefu si ii aplici o sticla de lichid de frana peste ea.te asiguri sa se imprastie uniform(pentru o mai mare dauna.si pe urma sa-i lasi si un bilet "un fost client de-al tau"...crede-ma..te linisteste sufleteste.
p.s :daca ai acid e mai bun  :D !

#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
E buna relatarea. Poate altii nu vor mai plati ca gastele operatii PE CARE NU LE-AU comandat. In teorie trebuia ridicat din umeri, refuzat plata, urcat in masina si plecat. Doar ca un om simtit nu poate face gestul asta. Trebuie sa fii nesimtit si deosebit de circumspect. Un mecanic care face o treaba pe care nu i-ai comandat-o, ori este mecanicul de la Ferrari ori e un carpaci tepar.

#6
HellRyder

HellRyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.10.2006
Nu o sa apelez la OPC. Poate la varianta a doua, desi cred ca e putin probabil sa ii pese de o dauna la masina cand are service auto. Ma gandesc la metode ceva mai evoluate, care implica un inspector de la Garda Financiara. Am auzit ca dau astia niste batai de cap sefilor firmelor care fac astfel de manarii... ceva ce nici nu-ti vine sa crezi! Mai ales daca inspectorul respectiv e extrem de nemultumit de serviciile prestate la masina personala de catre un service pe care i l-a recomandat un "prieten". Aveti imaginatie, sa va dati seama ce urmeaza, nu? :D
La bani doare cel mai tare, chiar daca ii furi si nu ii muncesti. Mult mai tare decat lichidul de frana pe tabla masinii...

#7
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 09.01.2008
Ha, ha... chiar ma trimitea cineva la nea Caprita sa-mi repare o caseta de directie f. veche. Noroc cu forumurile ca am descoperit adevarul inainte sa-l simt pe pielea mea. Multumesc si va compatimesc pe cei care ati patit-o.

#8
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
3 zile liber de la servici tu si doua blonda. Parcati masina in fata si ii blocati intrarea. In afara de o amenda pentru parcare aiurea nu aveti ce pati.
Reclama negativa la potentialii clienti care ajung acolo...
Si cand o sa vada ca nu plecati o saptamana de acolo o sa caute o cale de intelegere.Adica recuperarea banilor.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

 adriansss22, on 23rd May 2007, 15:56, said:

daca as fii in locul tau m-as razbuna.cu opc nu faci nimic asa ca trebuie sa o iei personal..vezi si tu care e masina lui sefu si ii aplici o sticla de lichid de frana peste ea.te asiguri sa se imprastie uniform(pentru o mai mare dauna.si pe urma sa-i lasi si un bilet "un fost client de-al tau"...crede-ma..te linisteste sufleteste.
p.s :daca ai acid e mai bun  :D !


ce efect are lichidul de frana?

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,845
  • Înscris: 15.06.2007

 slai, on 8th November 2009, 20:28, said:

ce efect are lichidul de frana?
Lichidul de frana are "darul" de a dizolva vopseaua de pe tabla mai ceva decat diolva acetona lacul de unghii. Dupa putin timp de actiune, vopseaua se ia de pe tabla exact ca jegul de pe oale la reclama cu Axion pentru vase.

#11
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Degeaba il barfiti pe asta ca face niste lucrari de te doare capu...nu de alta ii vin rolls royce-uri si vin masini la el de la service-uri de marca...poate ca nevasta-ta sau cine o fi a facut ea o greseala fiindca el nu face din astea decat cand i se pune pata...Daca cineva de aici contesta valoarea service-ului sa se duca la reprezentatele auto si sa intrebe acolo unde trimit masinile care le pun probleme....

#12
loghinrazvan

loghinrazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2009

 lulutza, on 13th January 2010, 17:15, said:

Degeaba il barfiti pe asta ca face niste lucrari de te doare capu...nu de alta ii vin rolls royce-uri si vin masini la el de la service-uri de marca...poate ca nevasta-ta sau cine o fi a facut ea o greseala fiindca el nu face din astea decat cand i se pune pata...Daca cineva de aici contesta valoarea service-ului sa se duca la reprezentatele auto si sa intrebe acolo unde trimit masinile care le pun probleme....
lulutza.....cu oameni ca tine ajungem unde sutem
   1. nu oricine isi permite service la reprezentanta, plus ca si acolo tot poti da peste "cunoscatori"...mentionez ca sunt patit la reprezentanta audi.
   2. si un litru de lapte daca l-ai platit ai dreptul sa primesti ce ai cumparat.
   3. esti un alt romanas (era sa zic marlan care da si el la randul lui tzepe, noroc ca nu am zis)

#13
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Pe unde in Buc se afla service-ul asta renumit despre care se povesteste?

#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
in zona la 1 mai domenii
si mie imi zicea cineva cu niste ani in urma ca fac treaba buna si era foarte multumit :) .... si nu imi era dusman :D

#15
riswtth

riswtth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2010
:thumbdown: si cand zici ka e renumit ...................

#16
CeraselaCaprita

CeraselaCaprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2010
Consider ca s-a exagerat mult aici. Nu este adevarat ce s-a scris.

#17
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 CeraselaCaprita, on 26th June 2010, 15:03, said:

Consider ca s-a exagerat mult aici. Nu este adevarat ce s-a scris.

de ce nu ne explici tu cu ce s-a exagerat. demonstreaza ca omul nu are dreptate.

#18
CeraselaCaprita

CeraselaCaprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2010
Nu am nici un interes sa-ti demonstrez tie ca nu este adevarat ce a scris cel cu prietena aceea la "bucata". Dar daca era adevarat ca da numai tepe, atunci cum va explicati faptul ca lui "nea Caprita" ii vin numai masini de top pentru reparatii? Ca sa nu dau nume de clienti de la el de la service. De ce nu se plang vedetele si politicienii care ii calca pragul service-ului ci s-a gasit un domn, ca oricare altul, care are o bucata blonda sa se planga?
Daca cineva nu este multumit de serviciile prestate de o anumita firma, sa nu mai apeleze la ea si atat. Fara atatea comentarii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate