Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9252 replies to this topic

#5941
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Nu uita: plansul face bine, te elibereaza.Suferinta placuta si sanatoasa.Indicat o interdictie buna si prelungita, poate un sejur de genul celor petrecute de beke si szocs.
Nu uita: neputinta, ura, revansa, minciuna, propaganda mincinoasa si ticaloasa, falsificarea adevarului istoric duc intr/un singur loc ... vezi exemplele de mai sus, sporrrr!

#5942
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 oaspetele, on 14 august 2022 - 18:44, said:

Chiar stiam. Da cum spuneam, loialitatea e ceva ce vine din suflert. Sau NU.

Si atunci care este motivul pt care intrebi ceva ce zici ca stii? Da, zi-mi ceva rational, de adult serios cum te dai, nu infantilisme cum te comporti.


Quote

Boss, uite, exact atitudinea pe care o afisezi aici este cea de care as dori sa scap. Si este tipica celor din sudul tarii.

Boss poate esti la tine in Bistrita, cum va autoalintati voi. A, te supara atitudinea mea ca iti vorbesc direct si iti spun adevarul? Pai ce nu e adevarat in faptul ca te comporti ca un sovin, cu prejudecati si mentalitate retrograda care sustine pe alti extremisti, nu mai zic de ciudati, wotan si utopium, dupa care face pe imaculata? Acuzi atitudini, in schimb n-ai nicio jena sa desconsideri sudul, o regiune pe care se pare n-o cunosti, populata cu multi oameni care te-ar face sa te simti mic de tot si fata de care nutresti, cum spuneam, prejudecati. Acuma daca-ti spun de unde-ti provin prejudecatile, o sa te superi. Arata-mi ceva deschidere, de om luminat, citit si mai ales umblat, arata-mi niste argumente rationale, scapa de frustrari si apoi mai arati a om cu care se poate discuta.

Quote

Te asigur ca sunt un cetatean model, la nivel de Romania. Daca 95% din cetatenii acestei tari art fi ca mine, indraznesc sa zic ca am fi in TOP 5 Europa.
Asta nu ma impiedica sa imi doresc sa am cat mai putin de a face cu Bucurestiul si mai ales, cu ce inseamna miticismul.

Esti model in ce sens, ca iti platesti la timp impozitele si nu treci pe rosu? Posted Image Crezi ca e suficient in ziua de azi ca sa poti progresa? Si totusi cu cei model ca tine Bistrita nu poate castiga, de ce oare?
Ma uit la tine si ma umfla rasul cand vad cum incerci sa fii rau, incerci sa jignesti alte regiuni dintr-o postura de ipocrizie de care dai dovada la fiecare postare. Daca ai veni la Bucuresti sa cunosti niste oameni ai pleca la Bistrita cu coada intre picioare. Stiu e ireal pt cineva care se hraneste doar din prejudecati si limite auzite in propria comunitate, cam conservatoare. Premiantii v-au plecat din oras, e normal, ati ramas ostastii, strajerii, aprozii cu glumele aferente. Atat se poate.Posted Image

Quote

Ce ziceam mai sus??

Pai tu zici multe si din pacate nu reusesti sa fii coerent, e greu sa te concentrezi la scris. Posted Image

 WestPoint, on 14 august 2022 - 18:49, said:

Va sa zica, colonizam cu acordul cuiva un tinut si cand devenim majoritari, le preluam tara ca doar am devenit majoritari, nu-i asa?

Nici nu conteaza cine cum a colonizat, conteaza ca la sfarsitul WW2 populatia majoritara era si este in continuare cea romaneasca. E  motiv suficient pt Vechiul Regat sa-si ia ce-i apartine de drept, in acele vremuri de totul sau nimic. Ca doar nu statea nimeni atunci sa dezbata pe softpedia cine au fost primii, sa vina de-alde westpoint, wotan, oaspetele bistritean si alte genii experte in transilvanisme. Posted Image
Repet, Transilvania nu avea cum sa supravietuiasca autonoma sau independenta la sfarsitul ww2, cand se retrasau granitele si influentele, era ca o gazela suculenta si apetisanta intre lei si hiene flamande. Asa ca gazela s-a aliat cu leul la 1918 pt a nu sfarsi sfasiata in 1945 de acelasi leu sau poate vreo hiena oportunista. Si a gandit-o bine! ;)

 WestPoint, on 14 august 2022 - 22:29, said:

Nu uita, 1000 de ani nu a fost deloc pamant romanesc. Doar din 1920.

Cat timp romanii au fost si sunt majoritari nu e normal sa socotim ca e pamant romanesc? Ce zici, domnu expert?Posted Image

#5943
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002

 dan210, on 14 august 2022 - 16:32, said:

contrar parerii tale, transilvanenii au vrut unirea cu Romania
Intai au vrut sa ramana cu Imparatul, ca si Avram Iancu la Revolutia din 1848. Dupa care, atunci cand n-o mai fost imparat, or negociat cu ungurii o solutie alternativa.
Eșuarea negocierilor de la Arad, 13-14 noiembrie 1918.

"Printre altele s-a discutat despre înființarea unei confederații danubiene democratice („Elveția Estului”), după modelul preconizat de Friedrich Naumann(autorul unui cunoscut tratat de geopolitică intitulat Mitteleuropa (1915), în care descrie proiectul unei federații central-europene având ca pivot Germania și Austro-Ungaria – în esență se oferea rămânerea românilor transilvăneni(ca și a rutenilor sau slovacilor) în cadrul Ungariei, cu o largă autonomie)."

Doar dupa ce negocierile au esuat s-a inceput discutarea unirii cu Romania. A fost a treia optiune, nici macar a doua.

#5944
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015
S-a negociat aprig

Quote

1. Jászi Oszkár a propus un sistem de „insule etnice“ extrem de asemănător cu cel elvețian.

2. Delegația românească a respins propunerile maghiare cerând „desfacere totală/teljes elszakadás” de Ungaria.


#5945
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 dan210, on 14 august 2022 - 22:31, said:

care-o fi aia adevarata? ca asta de-o sti matale cu colonizarea facuta de habsburgi, colonistii romani depasesc numeric localnicii unguri si dupa aia le ia tara este halucinanta


a fost pamant transilvan locuit in mare parte de romani dupa cum se vede si-n prezent

Da, pamant transilvan al regatului maghiar, apoi turc, austro-ungar si din nou al regatului ungar. Niciodata roman.
Pana in 1920 nu a fost niciodata administratie de limba romana in Transilvania, nu a fost nici un voievod, nici macar un primar roman.

#5946
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 WestPoint, on 15 august 2022 - 01:14, said:



Da, pamant transilvan al regatului maghiar, apoi turc, austro-ungar si din nou al regatului ungar. Niciodata roman.
Pana in 1920 nu a fost niciodata administratie de limba romana in Transilvania, nu a fost nici un voievod, nici macar un primar roman.

Cu atât mai mult înseamnã ca in 1918 s-a fãcut dreptate și Transilvania a devenit oficial pãmânt românesc sub administrație româneascã. ;)

#5947
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

 WestPoint, on 15 august 2022 - 01:14, said:

Da, pamant transilvan al regatului maghiar, apoi turc, austro-ungar si din nou al regatului ungar. Niciodata roman.
se vede treaba ca lacune, care discutia complexa si intr-un fel amuzanta fiindca spre exemplu poze cronologice destul de reputate si de omologate in context daca se poate astfel zice dar te las sa buchisesti pana ecfonisesti [ https://dexonline.ro...initie/ecfonisi ] care nu ezita sa rogi pe careva mai luminat sa-ti talmaceasca in caz ca prea dificil, prea de la tara prea din cale-afara si apoi poti reveni sa perorezi ca domle, stai asa ca niciodata s-alte alea din repertoriul autorizat si consacrat.
Attached File  Trajan_inscription_duotone.jpg   601.82K   8 downloads
Attached File  Michael_VII_Doukas.jpg   1.12MB   9 downloads
Attached File  Constantine_Doukas_(co-emperor)_.jpg   189.5K   8 downloads

Edited by zz_dop, 15 August 2022 - 08:59.


#5948
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012

 WestPoint, on 15 august 2022 - 01:14, said:



Da, pamant transilvan al regatului maghiar, apoi turc, austro-ungar si din nou al regatului ungar. Niciodata roman.
Pana in 1920 nu a fost niciodata administratie de limba romana in Transilvania, nu a fost nici un voievod, nici macar un primar roman.
Iar începi cu minciunile propagandei maghiare?!?
Ți s-a demonstrat în repetate rânduri prezența românilor în Transilvania înainte de nãvãlirea hoardelor hune, precum și permanența elementului românesc pe aceste meleaguri, net superioare numeric ungurilor, ba chiar superioare tuturor celorlalte etnii, luate la un loc.
De aceea și prigoana permanentã la care au fost supuși românii timp de secole, permanenta încercare a ungurilor de a-i desnaționaliza, mergând deseori pânã la crime!
Și tot nu ați reușit!
Încã mai existã, vãd, persoane cu gândirea de Ev Mediu care au tendințe revizioniste, acum cã România și-a luat înapoi Transilvania, plãtitã cu secole de sânge și umilințe ale nemeșilor.
Ce nu vã e clar?!? Transilvania este parte a României, nu va mai fi niciodatã a Ungariei, obișnuiți-vã cu asta și vedeți-vã de clãtita aia pe care o numiți Ungaria, pe care o aveți și prin bunãvoința românilor la Trianon, cã ați fi meritat sã fiți alungați din Europa, la cât de antieuropeni au fost și sunt ungurii.
Și asta este valabil și acum, la cum se manifestã nația asta!
Sã fie foarte clar: Transilvania a fost și este pãmânt românesc, indiferent de schelãlãielile revizioniste ungurești!

Edited by LouisCyphre, 15 August 2022 - 09:11.


#5949
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Prostii, nu s-a demonstrat deloc prezenta "românilor"  în Transilvania inainte de povestirille notarului maghiar in Gesta Hungarorum.
Asa ca nu mai vorbi aiureli. Si dupa cum scria si notarul "prezenta" insemna ca si vlahi erau prezenti pe langa slavi si bulgari.

Quote

According to the chapter 9 of the Gesta Hungarorum, Rus' princes informed the Magyars who marched by Kyiv towards "Pannonia" that in that land "there lived the Slavs,
Bulgarians, Vlachs, and the shepherds of the Romans" - (quam terram habitarent Sclavi, Bulgarii et Blachii ac pastores Romanorum).

Transilvania a fost pusa pe harta lumii de catre regatul maghiar, care impreuna cu sasii au ridicat Transilvania asa cum au a fost pana in 1920.
Transilvania a fost pana in din 1000 pana 1524 parte integranta a regatului maghiar. Dupa 1524 Banatul a devenit pasalac turcesc la fel ca centrun regatului maghiar,
adica Budapesta.

Quote

Prin hotărârea Dietei de la Debreţin din 18 octombrie 1541, reprezentanţii celor trei naţiuni privilegiate ale Transilvaniei i-au jurat credinţă lui Ioan Sigismund, descendentul
dinastiei Zápolya, şi au recunoscut suzeranitatea Înaltei Porţi asupra Transilvaniei. Acest acord, urmat de alte hotărâri ale Dietei, a pus bazele Principatului Transilvaniei.
Primul principe al Transilvaniei a fost Ioan Sigismund (1542-1571).



Principatul Transilvaniei a fost recunoscut de Imperiul Otoman ca stat cvasiindependent, suzeranitatea turcească fiind acceptată de dietele de la Târgu Mureș
(26 ianuarie 1542), Turda (29 martie 1542 și la 1 august 1544), plătind totuși Porții Otomane un dar anual de complezență („munus honorarium”) în valoare de 10.000 de ducați.

În 1685 trupele austriece intră pe teritoriul Transilvaniei, iar în 1699, prin Tratatul de la Karlowitz (azi Sremski Karlovci, în Serbia), Imperiul Otoman cedează Austriei: Ungaria,
Transilvania, Croația și Slavonia. Banatul Timișoarei rămânea în componența Imperiului Otoman. Banatul a fost anexat de Austria în 1718 prin Tratatul de la Passarowitz
(azi Požarevac, în Serbia).

Transilvania a intrat la sfârșitul secolului al XVII-lea în componența Imperiului Austriac, ca principat autonom, cu parlament propriu (Dieta Transilvaniei).
După eliberarea Transilvaniei de sub suzeranitatea turcească, Curtea de la Viena a decis repopularea unor ținuturi a căror populație se rărise mult în cei aproximativ 150 de ani
trecuți după 1526. În regiunile Satu Mare și Banat au fost aduși coloniști șvabi și au fost admiși în Ardeal între 350-400.000 de români din Moldova și Muntenia imigrați din cauza exploatării fanariote.
(astfel demografia Transilvaniei se schimba, românii devin majoritari)

Bazele legale pentru aceste măsuri au fost adoptate de Dieta maghiară de la Pojon (Bratislava) și consfințite prin semnătura regelui.

Astea sunt realitatile istorice, consemnate si in documente care se pot citi in bibliotecile din Budapesta, Vienna, München.
In urma acestor legi de naturalizare si repopulare a pustiilor, in 1713 si 1794 avem urmatoarele date demografice:

Quote

Administraţia austriacă realizează primele măsuri privind recensământul populaţiei din Transilvaniei. Conform estimărilor făcute în anii 1712 şi 1713
de Verwaltungsgericht – autoritatea administrativă austriacă – repartiţia pe etnii a populaţiei din Transilvania este următoarea: unguri 47%, români 34%,
germani (saşi şi şvabi) 19%.

Mai tarziu;

Quote

Ein Einblick in die Demographie Siebenbürgens zu dieser Zeit nach Konrad Gündisch:
„1794 werden im Großfürstentum Siebenbürgen fast 1,5 Millionen Einwohner gezählt, unter ihnen 729.000 Rumänen, 513.000 Ungarn und Szekler, 150.000 Deutsche
und 62.000 Roma.
https://phaidra.univ.../open/o:1295087

In concluzie, sa nu credeti ca istoria Transilvaniei a fost scrisa doar de maghiari sau unguri. A fost scrisa si de sasi, svabi, austrieci, chiar si de polonezi.
Si in documentele gasite si citite in biblioteca publica din Vienna se poate citi destule decumente care nici macar nu sunt pomenite de istoria romanilor.

Edited by WestPoint, 15 August 2022 - 11:20.


#5950
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 WestPoint, on 15 august 2022 - 11:09, said:

Si in documentele gasite si citite in biblioteca publica din Vienna se poate citi destule decumente care nici macar nu sunt pomenite de istoria romanilor.
Ca de exemplu hărți militare austriece cu zone din harcov pline de toponimice românești.

#5951
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003

 toniq, on 14 august 2022 - 23:19, said:

Si atunci care este motivul pt care intrebi ceva ce zici ca stii? Da, zi-mi ceva rational, de adult serios cum te dai, nu infantilisme cum te comporti.

Nu stiu daca ai urmarit totul, treaba a inceput de aici

Quote

Ce primează în cazul loialității față de un stat: cetățenia sau apartenența etnică?
-Louis
Eu nu am fost de acord cu modalitatea de a pune problema.
Mi s-a parut fortata.

 toniq, on 14 august 2022 - 23:19, said:


Boss poate esti la tine in Bistrita, cum va autoalintati voi. A, te supara atitudinea mea ca iti vorbesc direct si iti spun adevarul? Pai ce nu e adevarat in faptul ca te comporti ca un sovin, cu prejudecati si mentalitate retrograda care sustine pe alti extremisti, nu mai zic de ciudati, wotan si utopium, dupa care face pe imaculata? Acuzi atitudini, in schimb n-ai nicio jena sa desconsideri sudul, o regiune pe care se pare n-o cunosti, populata cu multi oameni care te-ar face sa te simti mic de tot si fata de care nutresti, cum spuneam, prejudecati. Acuma daca-ti spun de unde-ti provin prejudecatile, o sa te superi. Arata-mi ceva deschidere, de om luminat, citit si mai ales umblat, arata-mi niste argumente rationale, scapa de frustrari si apoi mai arati a om cu care se poate discuta.



Boss este urmarea calibrarii. Asta e rezultatul, dupa fiecare interlocutor.
Sovin nu am cum sa fiu, fiindca imi doresc o Transilvanie in care fiecare natie sa isi aduca aportul.

Preder sa fiu onest si sa afirm ca nu ma dau in vant dupa zona de sud a tarii noastre. Evident, nu toti oamenii care locuiesc acolo sunt niste mitici, dar cred ca e evident la ce ma refer.

 toniq, on 14 august 2022 - 23:19, said:


Esti model in ce sens, ca iti platesti la timp impozitele si nu treci pe rosu? Posted Image Crezi ca e suficient in ziua de azi ca sa poti progresa? Si totusi cu cei model ca tine Bistrita nu poate castiga, de ce oare?
Ma uit la tine si ma umfla rasul cand vad cum incerci sa fii rau, incerci sa jignesti alte regiuni dintr-o postura de ipocrizie de care dai dovada la fiecare postare. Daca ai veni la Bucuresti sa cunosti niste oameni ai pleca la Bistrita cu coada intre picioare. Stiu e ireal pt cineva care se hraneste doar din prejudecati si limite auzite in propria comunitate, cam conservatoare. Premiantii v-au plecat din oras, e normal, ati ramas ostastii, strajerii, aprozii cu glumele aferente. Atat se poate.Posted Image
NU ma rezum doar la a-mi plati impozitele si la a nu trece pe rosu, desi da-mi voie sa imi pun mari semne de intrebare vizavi de cati concetateni o fac.

Nu jignesc nicio regiune (lasand la  parte ca suna putin ridicol), nu fac decat sa fiu onest si sa afirm ca nu imi plac miticismele.
Si sa mai consider ca ma simt mult mai atras de cei care vietuiesc in interiorul arcului carpatic,

Nu sunt copil, stiu ca nu se pune problema unei Transilvanii independente. Acele timpuri au trecut. Atentie, nu sunt nici macar de acord cu ideea de autonomie a Tarii Secuiesti,
Dar sunt convins ca am avea alte sanse daca ar exista o regionalizare care sa permita transilvanenilor sa isi gestioneze mai bine interesul propriu.

Nu cred ca am jignit pe cineva, decat daca se identifica cu miticii.

#5952
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

 oaspetele, on 15 august 2022 - 11:22, said:

... imi doresc o Transilvanie in care fiecare natie sa isi aduca aportul.

Si de ce n-o faceti, aveti o jena, va strange ciorapul?

#5953
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Din pacate un topic interesant e tras in mocirla de tot felu de postari pseudo-istorice si complet aiuristice (nu folosesc alte cuvinte mai aproape de adevar pentru a nu fi acuzat aiurea ca insult desi nu ar fi vorba de insulte ci de prezentarea unui adevar) ori iredentiste care n-au nicio treaba cu realitatea istorica si din teren.

In primul rand Transilvania e cel mai mult cunoscuta azi in istorie ca locul de nastere a lui Vlad Dracula si in consecinta ceva misterios, cu munti si paduri incetosate unde traiesc vampiri/strigoi si varcolaci. Pana si astea fac referinta la istoria si folclorul romanesc.

Istoria locurilor merge mult mai departe in timp, in perioada neolitica si a epocii bronzului, cand ai deja asezari de tip urban (vezi doar descoperirile cu autostrada lu peste si cele de la Iarcuri-Cornesti), urmeaza apoi perioada dacica (cu Sarmisegetuza etc) si romana.

Tre sa fii cretin congenital sa crezi in teoria lu amaratu ala de geograf ratat, Roessler, cum ca Transilvania ar fi ramas pustie, ori ca ceva migratori de stepa, redusi numeric oricum, ar fi intrat si controlat o zona complet straina si diferita de ce erau ei adaptati si obisnuiti (munti, paduri etc).

Transilvania in perioada medievala a fost intotdeauna un principat autonom separat de regatul Ungariei, a fost un teren de lupta spirituala si ideologica intre Vatican si daco-romani, ceilalti (alaturi de bizantini) urmasi directi si rivali la mostenirea imperiala romana. Aici vorbim de lucruri ce transcend chestiile vizibile, materiale si temporare de care se leaga niste limitati in ale istoriei. Batalia a fost in cele din urma castigata de (daco)romani, spiritualitatea si cultura superioara surclasand incercarile de control ale Vaticanului si ale pionilor controlati de el, habsburgii si ungurii. Ungaria propriuzisa a fost un simplu proiect vaticanez, o franciza si un pion creat si controlat de Vatican prin intermediul regilor straini adusi si pusi de ei, ori ai mestesugarilor straini adusi si folositi de ei. Mai toate asezarile urbane medievale ardelene sunt ridicate (de obicei cu mana de lucru saseasca si altii, romani, slavi etc) peste unele antice dacice si daco-romane, la randul lor ridicate uneori peste (sau nu departe de) unele din epoci si mai vechi.

Odata ce Vaticanul isi ia mana de pe regatul ungar acesta dispare din istorie in timp ce Transilvania ramane in continuare un principat autonom vasal turcilor de data asta. Transilvania a fost parte a Ungariei doar in scurta perioada a existentei mini-imperiul de trista amintire, austro-ungar (1864-1918) si atunci a suferit enorm in urma unui proces barbar de maghiarizare. Asta desi cu doar cativa ani inainte marele invatat sas, Stefan Ludwig Roth, declara direct ca limba romana este limba de comunicatie universala,lingua franca din Transilvania si ca ar trebui recunoscuta oficial, ca atare,fapt pentru care a si fost ucis de unguri in timpul revolutiilor de la 1848. Nu e de mirare ca sasii au votat unirea Transilvaniei cu Romania in 1918.

#5954
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015
lupule, tu cum ai dezvoltat capacitatea de a vedea chesti invizibile, imateriale si atemporale, din ce izvor al cunoasterii te-ai adapat?

#5955
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Ce ar putea fi mai convingător că lucrurile merg înainte, așa cum trebuie să meargă ?


În Baia Mare vor avea loc „Zilele Sfântului Ștefan”

https://www.directmm...antului-stefan/

o serie de evenimente culturale și religioase care se vor desfășura pe parcursul unei săptămâni, menite să aducă omagiu trecutului orașului nostru, în mod deosebit fostei biserici medievale, al cărei protector a fost Sfântul Ștefan I al Ungariei și al cărei turn – care s-a păstrat până azi – este un simbol prin excelență al municipiului Baia Mare.



#5956
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
https://timponline.r...ii-din-monariu/
Avem nevoie de buda!

Putin mai departe de Monariu/Minarken
https://www.bistrite...-arhitecturala/
Administratorul proprietăților Prințului Charles, în vizită la Biserica din Teaca. Starea jalnică în care se află bijuteria arhitecturală

#5957
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

 oaspetele, on 15 august 2022 - 15:06, said:

Nevoie este, dar nu e vine kkcio;icor care au construit-o, ci a politicienilor care au aprobat construcția.

Quote

Putin mai departe de Monariu/Minarken
Am trecut prin Teaca, și am văzut în ce stare se află, din păcate, biserica.
Dacă nu au mai fost sași, nu a mai fost întreținută, asta e urmarea  unui naționalism aiurea.
Mai bine o foloseau românii, dar măcar să fie întreținută.

În Suedia românii fac slujbe și în biserici Luterane, și nu e o problemă pentru nimeni.

#5958
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Bine ca unii foarte putini, se mai straduiesc sa salveze constructii istorice inestimabile, din fonduri europene.Altfel, statul roman este prea putin sa cheltuie bani pe chestii
istorice, mai ales daca nu sunt de origine romanesti.
De aceea "Cum finanțează Budapesta restaurarea a sute de biserici din Transilvania. „Altfel, s-ar fi prăbușit!"https://romania.euro...a/31982175.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate