Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Totul despre croaziere

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#145
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Elbriga, m-ai incurajat sa te-ntreb mai multe, acum tin-te bine  :P!
1. Cum a decurs rezervarea pe smartcruise.com? A aparut ceva in plus fata de suma finala aparuta inainte de da click pe "book"? (intrebari romanesti, ne tot temem sa nu ne fure strainii saracia ;) )
2. E mai bine sa platesti cu un card in USD sau e ok si in lei?
3. Cind ti-au trimis confirmarea? Ceva special in ea?
4. Ti-au trimis pe mail si diverse oferte cu pachete de extra-servicii pe care sa le cumperi pe vas?
5. Inteleg ca banii iti sint luati din cont in doua transe. Corect?
6. Mai e nevoie de vreun alt act la imbarcare, pe linga rezervarea printata + pasaport?
7. Cam care sint preturile pe vas cind vine vorba de drinks? Nu prea ma omor cu alcoolul, asa ma intereseaza mai degraba restul: apa, racoritoare, juices, soft cocktails.
8. Cum decurge debarcarea / imbarcarea intr-un port de pe traseu? Par egzample, in itinerariul croazierei pe care am pus ochii scrie asa la Copenhaga: arrival 9:00 am, departure 6:00 pm. Cit dureaza pina se da jos de pe vas atita amar de lume? Cu cit timp inainte de plecare e preferabil sa te-ntorci ca sa nu ramii fluturind batista pe tarm? Adica, e posibil sa pun piciorul pe pamint pe la 11 si sa fiu nevoit sa fac cale-ntoarsa la 3, sa mi se-njumatateasca timpul destinat orasului?

Cam atit cu intrebarile acum, dar promit ca data viitoare sa fiu si mai iscoditor  B) .

#146
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

 elbriga, on Jul 26 2008, 12:38, said:

Pentru cei care cunosc Costa Classica si MSC Poesia este aici un mic filmulet nimic grav doar asa de a clatii ochii.    

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HnN0z6-xr2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


  Am zis eu ca atunci cind au prezentat staff-ul si erau toti pe scena. A ramas la timona chelnerul care ne servea...!!
  Uitati si dovada... toti erau plecati ...:comandant; secund  ;sef-mecanic; medic; d oar Gregorio, chelnerul lipseste din poza...!

Nu stiu de ce nu ma mira deloc coliziunea asta, atat MSC cat si Costa Criuses avand ofiteri punte italieni, dupa parerea mea de departe cei mai slabi pregatiti din cati am vazut, incredibil ce greseli am vazut numai eu din partea lor pe puntea de comanda. Dar in general toate celelalte companii au ofiteri norvegieni/britanici/croati, cu adevarat profesionisti si verticali in ceea ce fac. Dar ajunge ca o luam pe langa..

#147
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

 Tepesh, on Sep 10 2008, 23:51, said:

Elbriga, m-ai incurajat sa te-ntreb mai multe, acum tin-te bine  :P!
1. Cum a decurs rezervarea pe smartcruise.com? A aparut ceva in plus fata de suma finala aparuta inainte de da click pe "book"? (intrebari romanesti, ne tot temem sa nu ne fure strainii saracia ;) )
2. E mai bine sa platesti cu un card in USD sau e ok si in lei?
3. Cind ti-au trimis confirmarea? Ceva special in ea?
4. Ti-au trimis pe mail si diverse oferte cu pachete de extra-servicii pe care sa le cumperi pe vas?
5. Inteleg ca banii iti sint luati din cont in doua transe. Corect?
6. Mai e nevoie de vreun alt act la imbarcare, pe linga rezervarea printata + pasaport?
7. Cam care sint preturile pe vas cind vine vorba de drinks? Nu prea ma omor cu alcoolul, asa ma intereseaza mai degraba restul: apa, racoritoare, juices, soft cocktails.
8. Cum decurge debarcarea / imbarcarea intr-un port de pe traseu? Par egzample, in itinerariul croazierei pe care am pus ochii scrie asa la Copenhaga: arrival 9:00 am, departure 6:00 pm. Cit dureaza pina se da jos de pe vas atita amar de lume? Cu cit timp inainte de plecare e preferabil sa te-ntorci ca sa nu ramii fluturind batista pe tarm? Adica, e posibil sa pun piciorul pe pamint pe la 11 si sa fiu nevoit sa fac cale-ntoarsa la 3, sa mi se-njumatateasca timpul destinat orasului?

Cam atit cu intrebarile acum, dar promit ca data viitoare sa fiu si mai iscoditor  B) .
Astfel de intrebari ma chinuiau si pe mine anul trecut cind bintuiam pe toate forumurile de profil ,doar doar  v-oi capata vre-o informatie care sa ma lumineze...
Pentru mine rezervarea a decurs fara probleme ,pe smartcruise.com.Stiu ca au fost ceva probleme, la altcineva, din cauza plafonului ,de 3000 lei ,pe care banca i-l plateste, doar cu acordul prealabil ,al detinatorului de card ,(dar si aici difera de la banca la banca).Nu au fost alte costuri iar plata in doua transe a fost optiunea mea.In mesajul de confirmare, lasa impresia, ca e nevoie sa inchei si asigurare prin ei ,dar daca nu o faci nicio problema.De asemenea formularul ,este unic ,atit pentru cei ce calatoresc in Europa si pentru cei care o fac in locuri, unde e nevoie ,pentru nerezidentii SUA ,de viza.Asa ca, tot chestionarul respectiv ,trebuie ignorat...!
Odata cu rezervarea ,primesti si un numar ,sa-i zicem PIN, care poate fi folosit si pe situl Costa USA, unde se ofera detalii complete despre croaziera aleasa..
Pentru bauturi ,cred ca dupa cum am mai spus, e bine sa fie cumparat tichetul ,cu nustiu cite sticle de apa ,ce ti-l ofera(insistent...!) dupa imbarcare din care rezulta, ca apa e un pic "scumpica,"dar e mai avantajos decit en-detail.Sticla de vin, pleaca de pe la 18 euro, pina la cele ametitoare ,(din cauza pretului!)Avantajul e ,ca la masa stcla netrminata ,se astupa si chelnerul ti-o aduce, la cerere la urmatoarele mese...
Organizarea, este facuta astfel incit debarcarea ,nu se face in mai mult de zece minute...Plecarea grupurilor celor inscrisi ,de pe vas in excursii, se face din locuri si momente diferite ...
Referitor la profesionalismul, navigatorilor italieni nu cred ca e bine sa generalizam. Chiar daca am cunoscut vre-o zece douazeci din ei .Despre navigatorii si pilotii romani noi zicem ca sunt printre cei mai tari dar nici vasul Independenta la Istambul nici Airbus-ul de la Balotesti nu putem sa le bagam sub pres cu toate asta, eu zi ca sunt in top... Cit despre italieni doar doua nume si impun respect in navigatie pentru inca de acum incolo multe sute de ani :Cristofor Columb si Ameriggo Vespuci...!

#148
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007

 elbriga, on Sep 11 2008, 18:47, said:

Astfel de intrebari ma chinuiau si pe mine anul trecut cind bintuiam pe toate forumurile de profil ,doar doar  v-oi capata vre-o informatie care sa ma lumineze...
Pentru mine rezervarea a decurs fara probleme ,pe smartcruise.com.Stiu ca au fost ceva probleme, la altcineva, din cauza plafonului ,de 3000 lei ,pe care banca i-l plateste, doar cu acordul prealabil ,al detinatorului de card ,(dar si aici difera de la banca la banca).Nu au fost alte costuri iar plata in doua transe a fost optiunea mea.In mesajul de confirmare, lasa impresia, ca e nevoie sa inchei si asigurare prin ei ,dar daca nu o faci nicio problema.De asemenea formularul ,este unic ,atit pentru cei ce calatoresc in Europa si pentru cei care o fac in locuri, unde e nevoie ,pentru nerezidentii SUA ,de viza.Asa ca, tot chestionarul respectiv ,trebuie ignorat...!
In interesul acestui thread, si cu toate ca elbriga si radu90 NU AU AVUT PROBLEME de rezervare si sejur cu smartcruiser.com, personal am avut ”close-encounter of the 3-rd kind” cu Brenda Nolan, care mi-a replicat DIRECT ca REGULA JOCULUI nu este pentru turistii est-europeni.
Tardiv, la 1 august (dupa corespondentele din perioada 20 mai - 4 iunie), HAL mi-a transmis un e-mail gen ”Pilat din Pont”.
Palida consolare....

#149
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

 elbriga, on Sep 11 2008, 18:47, said:

...
Referitor la profesionalismul, navigatorilor italieni nu cred ca e bine sa generalizam. Chiar daca am cunoscut vre-o zece douazeci din ei .Despre navigatorii si pilotii romani noi zicem ca sunt printre cei mai tari dar nici vasul Independenta la Istambul nici Airbus-ul de la Balotesti nu putem sa le bagam sub pres cu toate asta, eu zi ca sunt in top... Cit despre italieni doar doua nume si impun respect in navigatie pentru inca de acum incolo multe sute de ani :Cristofor Columb si Ameriggo Vespuci...!

Ai dreptate, nu e bine sa generalizam, dar chiar nu am ce face referitor la ei, sunt intradevar foarte slab pregatiti, au o scoala de navigatie extrem de slaba. Columb sau Vespuci nu se pot compara cu cei din ziua de azi, daca-i dai un sextant unui ofiter italian se uita la el ca gaina la stalp. De departe cei mai buni in meserie sunt englezii/norvegienii dealtfel fiind si pionierii navigatiei moderne. Cum am mai spus, mai toate celelalte companii de top (Royal Carribean, NCL, Carnival etc) recruteaza astfel de ofiteri in mare parte. Croaziere cat mai placute sa aveti.

#150
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Relu, poate e din vina Holland America. Cine stie, poate nu vor est-europeni pe vasele lor  <_<  ... Care a fost explicatia finala a refuzului?
Ceilalti de aici care au rezervat prin smartcruise au avut alte companii. Vad ca Phx' n-a avut probleme cu Norwegian Cruise, tot pe NCL am pus si eu ochii, asa ca sper sa fie ok.
Revenind, ii multumesc lui Elbriga pentru raspunsurile de mai sus. Au mai ramas insa citeva (nelamuririle de la punctele 2, 4, 6 si 7), poate faceti voi lumina. Intre timp, eu mai pregatesc alte citeva intrebari  B)

Edited by Tepesh, 12 September 2008 - 00:10.


#151
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008
am citit toate cele 5 pagini si va multumesc ca ati scris... mai marfa decat o carte de calatorii:)) unii chiar au talent ///poate in viitor o sa-mi permit si eu asa ceva///intrebare: cat v-a costat in total? drum pana la vapor, excursii, bauturi, etc etc...totalul cu aproximatie..pentru cineva care nu arunca banii ..dar nici nu se zgrceste la un suc?:)) thx for yr help
ciao

#152
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005
Scuze pentru intrebarile ..."sarite"-mea culpa.
Eu am folosit doar card in lei -MasterCard-Taifun de la Bancpost( refuzat doar o singura data la un Market in Rosenheim).Chiar recomand ca plata cheltuielilor facute ,pe nava ,la sfirsitul sejurului ,sa se faca prin card ,astfel se asteapta ceva timp la plata prin cash.Oricum o situatie asupra cheltuielilor facute, se prezinta ,printr-un extras, in preziua debarcarii si daca sunt probleme e timp pentru remedierea lor.
In documentele de imbarcare, nu au fost mentionate alte oferte ,dar in cazul meu pe sit-ul Costa USA ,pe baza PIN-ului primit ,aveai o oferta completa ,asupra a ceeace puteai opta ,pe timpul voiajului (in special excursiile oferite)
La imbarcare, nu e nevoie ,de altceva decit rezervarea printata si documentul de identitate - in cazul meu ,a fost suficient doar Cartea de Identitate insa pentru Sankt Petersburg si unele tari Scandinave, e nevoie de pasaport cu valabilitatea care expira, cel putin cu sase luni, inainte de  intrarea in tara respectiva...!
Asupra bauturilor mai completez ;coktail ne alcoolic de la patru euro in sus ,cu alcool -de la sase euro,berea parca de la patru euro in sus .Pe timpul zilei ,permanent esti pe intervalul, orar fie a meselor ,principale sau "gustarilor " dintre mese ,unde se ofera ceai de toate felurile ,cafea de toate felurile,apa si sucuri de fructe.De asemenea ,la prinz am mai comandat o carafa de "vinul casei"sic! alb ,rosu sau roze in cantitate de cam 400 ml la pret ,de opt euro, dar cum "casa" era pe vapor nu trebuie sa avem prea mari pretebtii asupra sortimentului respectiv. Oricum am vazut preturi mult mai piperate pe tarm in zone turistice ,nu chiar nemaipomenite.
Pentru Laviniaelena 21, eu am calculat bugetul total la croaziera pentru anul asta si mi-a iesit ca sub 2.200 Euro ,deja devine foarte dificil.In banii astia intra biletul pentru doua persoane, bacsisul catre echipaj ,transportul cu masina pina in Savona si retur,parcarea masinii pe timpul voiajului  o cazare in Vienna la dus si pe linga Salzburg la intors ,cheltuieli ocazionale pe vas, precum si cheltuielile legate porturile pe care le-am vizitat,evident nu e o suma batuta in cuie dar eu, dupa cum am spus ,sub acest buget trebuie sa urmaresti foarte atent cheltuielile si atunci unde mai e vacanta...?!
De asemenea specific faptul ca am abandonat stilul "epic" pentru ca interventiile mele sa nu devina prea..."stufoase" in detrimentul informatiilor cu adevarat care intereseaza , .Pentru intrebari legate de croaziere si porturile vizitate : Genova ,Monte Carlo ,Barcelona, Valencia ,Malaga, Cadiz , Gibraltar ,Lisabona ,Tunis , La Valetta , Civitavecchia , oricind cu placere...!

#153
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007

 Tepesh, on Sep 12 2008, 01:09, said:

Relu, poate e din vina Holland America. Cine stie, poate nu vor est-europeni pe vasele lor  <_<  ... Care a fost explicatia finala a refuzului?
Ceilalti de aici care au rezervat prin smartcruise au avut alte companii. Vad ca Phx' n-a avut probleme cu Norwegian Cruise, tot pe NCL am pus si eu ochii, asa ca sper sa fie ok.
Nu, HAL nu este de vina.
Pe 18 mai seara am rezervat Noordam 15 august/cabina VA8020/cost total 4950 USD. Confirmarea a venit in 10 minute. Plata imediata era de 1819 USD, restul la 1 iunie. Aveam de mult pregatit un card VISA in $, dar nu l-am alimentat pentru plata integrala, la ora rezervarii aveam 3700, suficient pentru prima plata, dar insuficient pentru toata suma. Au incercat sa traga toata suma.
Marti mi-a dat mail. Am alergat la banca, astia mi-au zis ca totul e OK.
Le-am scris imediat la smartcruiser ca ma ofer sa platesc tot si imediat prin transfer bancar, n-au vrut, desi HAL accepta astfel de plati
http://www.hollandam...ndAdvice.action
Raspunsul a fost ca au avut probleme cu altii, bla,bla...
M-am enervat si le-am raspuns ca anulez...
Dupa 10 zile le-am scris la cei de la HAL. La 1 august a venit raspunsul
”Dear Mr. ....,
Thank you for the email regarding your cancelled ms Noordam sailing on August 15, 2008.
We have examined your booking and it looks as if Holland America Line never received your VISA credit card information, which is why we could not process your payment. We suggest you contact your travel agent, Brenda Nolan with Smartcruiser.com, for more information. We are sorry that we can not help you and are disappointed that you and your wife were not able to make a sailing with us.
We hope in the future we at Holland America Line may be able to serve you.
Best regards,
Christine Ferris
Special Advisor
Office of the President”.

Cam asta a fost. Data viitoare rezerv si platesc direct la linia de croaziera SAU la un reprezentant OFICIAL al liniei in Ro.
Poate ca am fost PREA prevazator, dar astia de ce iti zic ca iau plata partiala, ca dupa aceea sa incerce sa-ti traga toti banii, cu 10 zile inainte de dead-line?
Mai mult, nici nu vor sa platesti prin banca? :confuzzled:

#154
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 elbriga, on Sep 12 2008, 14:28, said:

Scuze pentru intrebarile ..."sarite"-mea culpa.
Eu am folosit doar card in lei -MasterCard-Taifun de la Bancpost( refuzat doar o singura data la un Market in Rosenheim).Chiar recomand ca plata cheltuielilor facute ,pe nava ,la sfirsitul sejurului ,sa se faca prin card ,astfel se asteapta ceva timp la plata prin cash.Oricum o situatie asupra cheltuielilor facute, se prezinta ,printr-un extras, in preziua debarcarii si daca sunt probleme e timp pentru remedierea lor.
In documentele de imbarcare, nu au fost mentionate alte oferte ,dar in cazul meu pe sit-ul Costa USA ,pe baza PIN-ului primit ,aveai o oferta completa ,asupra a ceeace puteai opta ,pe timpul voiajului (in special excursiile oferite)
La imbarcare, nu e nevoie ,de altceva decit rezervarea printata si documentul de identitate - in cazul meu ,a fost suficient doar Cartea de Identitate insa pentru Sankt Petersburg si unele tari Scandinave, e nevoie de pasaport cu valabilitatea care expira, cel putin cu sase luni, inainte de  intrarea in tara respectiva...!
Asupra bauturilor mai completez ;coktail ne alcoolic de la patru euro in sus ,cu alcool -de la sase euro,berea parca de la patru euro in sus .Pe timpul zilei ,permanent esti pe intervalul, orar fie a meselor ,principale sau "gustarilor " dintre mese ,unde se ofera ceai de toate felurile ,cafea de toate felurile,apa si sucuri de fructe.De asemenea ,la prinz am mai comandat o carafa de "vinul casei"sic! alb ,rosu sau roze in cantitate de cam 400 ml la pret ,de opt euro, dar cum "casa" era pe vapor nu trebuie sa avem prea mari pretebtii asupra sortimentului respectiv. Oricum am vazut preturi mult mai piperate pe tarm in zone turistice ,nu chiar nemaipomenite.
Pentru Laviniaelena 21, eu am calculat bugetul total la croaziera pentru anul asta si mi-a iesit ca sub 2.200 Euro ,deja devine foarte dificil.In banii astia intra biletul pentru doua persoane, bacsisul catre echipaj ,transportul cu masina pina in Savona si retur,parcarea masinii pe timpul voiajului  o cazare in Vienna la dus si pe linga Salzburg la intors ,cheltuieli ocazionale pe vas, precum si cheltuielile legate porturile pe care le-am vizitat,evident nu e o suma batuta in cuie dar eu, dupa cum am spus ,sub acest buget trebuie sa urmaresti foarte atent cheltuielile si atunci unde mai e vacanta...?!
De asemenea specific faptul ca am abandonat stilul "epic" pentru ca interventiile mele sa nu devina prea..."stufoase" in detrimentul informatiilor cu adevarat care intereseaza , .Pentru intrebari legate de croaziere si porturile vizitate : Genova ,Monte Carlo ,Barcelona, Valencia ,Malaga, Cadiz , Gibraltar ,Lisabona ,Tunis , La Valetta , Civitavecchia , oricind cu placere...!

thx pr raspuns... si woow/// credeam ca sunt exclusibiste si nici nu m-am prea uitat pe oferte de frica sa nu-mi stea inima:)
...orice ai chef sa scrii ..este citit cu placere:))
ciao si la multe vacante!

#155
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Am mai gasit 2-3 perechi de amici interesati de o croaziera pe traseul ochit de mine. Si-a negociat cineva de pe-aici vreun discount inainte de rezervare intr-o situatie asemanatoare? Sau macar stie cineva daca se practica asa ceva, oferte mai bune pentru rezervarea a 3-4 cabine?

#156
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 Tepesh, on Sep 16 2008, 02:22, said:

Am mai gasit 2-3 perechi de amici interesati de o croaziera pe traseul ochit de mine. Si-a negociat cineva de pe-aici vreun discount inainte de rezervare intr-o situatie asemanatoare? Sau macar stie cineva daca se practica asa ceva, oferte mai bune pentru rezervarea a 3-4 cabine?
nu mai vrei 2 persoane?:) spune mai multe despre pret, ce orase se viziteaza, in ce perioada//etc//poate scoatem un pret mai bun.
ciao

#157
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Eu sint hotarit sa-mi iau o croaziera in nordul Europei. Vasul Norwegian Jewel (apartinind Norwegian Cruise Line) pleaca pe 22 mai 2009 din Dover (linga Londra), trece prin Copenhaga, Warnemude (Rostock), Tallin, St. Petersburg (aici sta 2 zile), Helsinki, Stockholm si se-ntoarce la Dover (am atasat itinerariul exact, cu ore de deparcare/imbarcare). Croaziera are 12 nopti si, conform simularilor mele pe smartcruiser, ar costa acum in jur de 3.000 de dolari pentru 2 persoane. La cursul de schimb de azi, ar insemna cam 2.100 de euro. Vorbim despre o cabina de interior, dar bine pozitionata (adica mai sus, nu in fundul vasului). Pretul creste exponential daca faci un upgrade la "oceanview" sau "balcony" si nu ma tenteaza, oricum n-am de gind sa petrec prea multa vreme in camera. Astept sfaturi de la cine a fost pe un traseu similar. Sau poate mai vrea cineva sa mearga si ne pregatim impreuna ...

Attached Files



#158
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Dupa nenumarate schimburi de mailuri nervoase cu prietenii de la smartcruiser.com, am reusit sa-mi confirm rezervarea cu Norwegian Cruise Line  B) , iar ei si-au tras de pe cardul meu avansul (deposit). Pina la urma plecam pe 3 iunie. Vom avea o cabina de interior, pe puntea 10 (din 15), midship. Asa arata schema de plata:
Total Fare: $2,393.74 USD
Total Taxes/Fees: $398.20 USD
Fuel Surcharge: $264.00 USD
Total: $3,055.94 USD
Deposit Due By: October 8, 2008 11:59 PM
Deposit Due Amount: $800.00 USD
Final Payment Date: March 20, 2009 12:00 AM

Voi scrie in curind si despre problemele pe care le-am avut pe axa NCL - smartcruiser - bancile din Romania  :madanimated: .

#159
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Tepesh, dar ce probleme ai avut cu ei? noi am platit prin ei o croaziera cu NCL pentru luna martie 2009, au tras depozitul fara probleme, numai ca pentru restul de bani as vrea sa schimb cardul cu care sa platesc (pe cel cu care am dat avansul am voie maxim 50 mil lei vechi, dar dupa cum a crescut $ se pare ca vom depasi acest plafon). Imi poti spune o adresa de mail cu care ai purtat tu corespondenta? ca m-am tot uitat pe rezervare si...nimic.

#160
vmarin

vmarin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.05.2008
Acum ceva vreme pusesem pe acest forum o intrebare referitoare la croaziere pe fluviu. Dupa ce am innebunit saptamani de-a randul cautand in Romania o agentie de turism care sa-mi faca o oferta pentru o croaziera pe Dunare, am cedat nervos si am inceput sa sun pe la agentii din strainatate. Dupa ce am sunat la o agentie din Austria si la alta din Germania si nu am primit nici un raspuns (desi i-am sunat si le-am trimis si mailuri) ajunsesem in pragul disperarii. Astfel, m-am hotarat sa sun direct la Luftner Cruises, firma proprietara a unor vase de croaziera care opereaza pe Dunare. Surpriza! Foarte amabili si draguti, am rezervat imediat 2 cabine si le-am platit prin transfer bancar.
La inceputul lunii octombrie m-am imbarcat pe Amadeus Rhapsody si am inceput croaziera pe Dunare, trecand prin Germania, Austria, Ungaria si Slovacia. Totul a fost absolut superb! Incepand cu vasul si vremea de afara si sfarsind cu organizarea. Surpriza cea mai mare a fost ca intreg echipajul era format din romani (inclusiv capitanul - un adevarat "lup de fluviu"). A fost cea mai frumoasa vacanta a mea si incurajez pe oricine sa mearga in croaziera pe Dunare sau pe orice alt fluviu.
Daca are cineva intrebari ii stau la dispozitie.

Edited by vmarin, 15 October 2008 - 22:06.


#161
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Eheee, e poveste lunga si, foarte posibil, plictisitoare. Problemele n-au fost cu ei, ci cu banca mea. ING, mai exact. Am facut rezervarea pe 8 octombrie, adica miercuri noapte, confirmarea a venit instant, plata trebuia sa fie facuta conform graficului de mai sus, dar joi seara am primit un mail de la smartcruiser cum ca "the credit card that you have submitted has been declined". Am inceput sa fac schimb de mailuri cu Brenda Nolan (amintiri nu prea placute pentru Relu58 :huh:), mi-a spus ca banca mea refuza sa faca plata.
Vineri ma duc frumos la ING sa ma lamureasca, "nu, domnule, imposibil, noi nu ne putem impotrivi daca dumneavoastra ati avizat o tranzactie online". Iar mailuri la smartcruiser, incercind sa-i conving ca e vina lor. Ei, nu si nu. "Am incercat de 3 ori si in tot atitea rinduri banca din Romania a refuzat plata". Hmmm ... Am crezut ca au o problema cu Visa Electronu' meu, asa ca intr-o noapte am pus mina pe telefon si am sunat la NCL sa intreb, de-acolo mi se zice "e ok, acceptam acel tip de card, alta trebuie sa fie problema". Brenda avertizeaza ca "daca nu confirmati plata in cel mai scurt timp, NCL va anula rezervarea".
Simbata dimineata ma duc iar la ING, ei o tin langa ca "buba nu e la noi". Bine, ma, lasa ca scot niste bani de pe cardul de ING si-i mut pe unul de la Raiffeisen, poate merge sa platesc avansul cu ala. Scot banii de la selfbank si traversez la Raiffeisen. Era inchis! Ma-ntorc la ING, sa transfer alti bani direct in contul de Raiffeisen. Fac frumos operatiunea la multimat sau cum se cheama ala, dau OK si apare un frumos mesaj: "tranzactia va fi procesata luni"  :lol: Foarte misto bancile astea, zau! Adica, faci o chestie online, da' tot trebuie sa fie cineva care sa impinga banii cu deshtu' dintr-un sertar in altu'. Si acu' e week-end, deci peste fo' doua zile. Mda. Inainte sa plec zic "dar pot da cancel acestei tranzactii online? Ca eu aveam nevoie azi de bani in contul ala, luni nu-mi mai sint de folos acolo". Super-raspuns: "Da, se poate. Haideti sa completati un formular! A, dar sa stiti ca s-ar putea sa dureze si 30 de zile pina vi se returneaza banii"  :eek: . Incredibil. "Bine, dom'le, lasati-i acolo, nu mai anulez tranzactia ca m-apuca toti dracii".
Peste we, alte schimburi de mailuri cu miss Brenda, ca mai aveam un pic si-o invitam la cafea  :notangel: Luni m-am dus iar peste prietenii de la ING, ceva mai hotarit de data asta, si am convins-o pe domnisoara de la birou sa sune undeva in centrala, la vreun boss, sa ceara explicatii. "Aaa, da, vedem aici ca s-au incercat tranzactii din Miami, USA, dar sistemul nostru le-a refuzat". "De ce, dom'le?". "Pai, sistemu' le asimileaza cu niste tentative de frauda, pentru ca dvs aveti operatiuni facute de-aici si, in acelasi timp, sistemul folosit de compania care incearca sa traga banii arata ca si cum dvs va aflati in Miami".  :chair: Imi venea sa zbier un "fuck za system, nu sint ubicuu", da' m-am abtinut. "Bine, si ce e de facut?". "Pai, transmiteti-le celor din Miami sa seteze optiunea <card not present>". Hai, ca acum m-apuc sa modific si setarile companiilor de croaziera  ^_^  :P . Alt mail, "bre, modificati setarile", "nu putem, dom'le, sa le schimbe banca dvs pe-ale ei sau sa va ceara o preautorizatie de plata, e simplu", ING zice "nu putem modifica setarile din sistem si pentru a debloca tranzactia nu e suficient sa va dati dvs acordul verbal sau in scris". Aha, deci banca asta imi tine banii in cont, da' nu ma lasa sa fac ce vreau cu ei. Funny. Imi ajunsesera, in sfirsit, banii in contul de la Raiffeisen, asa ca luni seara i-am dat Brendei numarul noului card. Raspuns dupa citeva minute: "Paid, finally". Era al 21-lea mail al ei de la inceputul frumoasei noastre prietenii! Deci astia de la Raiffeisen n-au mai banuit nici o tentativa de frauda, au avizat plata depozitului si gata.
Concluzii:
- distractie maxima cu bancile noastre (unele, ma rog)
- foarte amabila tipa de la smartcruiser, a-ncercat sa m-ajute si sa ma lumineze pina am scos-o la capat.

PS
A, citeva contacte pentru Phx:
[email protected]
[email protected]
[email protected]

La adresele astea am discutat eu cu oamenii de-acolo. O sa ma interesez si eu la Raiffeisen daca au un plafon maxim pentru plati, sa n-am surprize in primavara cind va trebui sa achit restul croazierei.

#162
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

 Tepesh, on Oct 16 2008, 01:22, said:

O sa ma interesez si eu la Raiffeisen daca au un plafon maxim pentru plati, sa n-am surprize in primavara cind va trebui sa achit restul croazierei.

Imi pare rau pentru ce ti s-a intimplat.
Pt.ca am avut si eu experiente similare, tot asa avind carduri la ING si la Raiffeisen iti pot spune citeva lucruri din experienta mea: la Raiffeisen exista un plafon maxim de plati, cred ca e diferit de la un client la altul(eu aveam 6.000 RON) si cu un simplu telefon la nr.gratuit al lor info raiffeisen parca ....mi l-au marit instant la cit am cerut eu si anume 15.000 RON(am zis sa fie suficient)
Cit despre faza cu scosul banilor de la ING si depusul la Raiffeisen in cursul zilei de simbata , la fel am patit si eu ...vis-a-vis era inchis.Dar.....exista banci deschise si simbata,chiar si duminica.Acum ....nu stiu daca esti din Bucuresti....dar aici exista Raiffeisen-uri deschise in week-end la bancile din Carrefour,Cora,etc.Exista pe site-ul bancii programul fiecarei sucursale.Acolo am verificat si m-am dus direct. Faza cu transferul banilor online de la ING la alta banca o patisem si eu citeva luni inainte , asa ca stiam ca deabia luni mi-ar fi facut transferul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate