Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Totul despre croaziere

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#109
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postbogdanbf, on Jun 11 2008, 09:54, said:

in martie poti risca sa prinzi marea agitata, dar si vreme bestiala de plaja. Depinde mult de noroc. oricum era mai fain daca-ti luai outside. Mi se pare totusi cam mult 2500$ pentru o cabina inside....mai ales ca si perioada e oarecum extrasezon.
Oricum va va placea...amabilitatea e la ea acasa pe orice vas de felul asta.

Sincera sa fiu, la ce preturi am vazut studiind croazierele, mi se pare chiar convenabil. Outside nu m-a tentat, poate cu balcon, dar diferenta era de vreo 1000$ pentru 2 persoane si m-am gandit ca nu merita, dat fiind ca in cabina nu cred ca voi sta prea mult. In zilele de navigat pe mare, o sa ne petrecem timpul cu altele, iar daca vrem sa stam sa privim marea/oceanul, stam pe punte la plaja  :D  .
A propos de placut, sper sa ne placa, ideea mi-a venit dupa ce s-a intors o prietena dintr-o croaziera pe Mediterana si mi-a zis ca a fost fantastic, cea mai faina vacanta din viata ei (si e si ea destul de umblata prin lume).

Oricum, la anul mai am in plan si o alta croaziera in insulele grecesti, dar mai low cost asa (de pe easycruise.com ), in care se navigheaza putin si se sta mult pe insule.


View Postrelu58, on Jun 11 2008, 19:08, said:

Cu pretul, nimic de comentat, fiecare cu gustul si bugetul lui. DAR, ma intereseaza direct problemeler tehnice de PLATA a croazierei. Ai dat avans sau trebuie sa dai si pana cand ? Termenul final de plata cand este ?
Specific faptul ca - spre deosebire de cei care au PLECAT cu smartcruiser - eu am o patanie destul de nashpa cu respectiva agentie si cu Holland America. Nu o postez, este destul de lunga si incurcata. Pe scurt, in 20 mai am facut rezervarea pentru Noordam 15 august, dar am avut probleme si s-a anulat rezervarea, pe 2 iunie. Nici acum nu am o explicatie concreta de la ei.
Cine doreste detalii, PM.

Am platit avans in momentul rezervarii (519$ pt 2 pers) cu un card Mastercard. Dupa cateva zile am primit confirmarea, banii mi-au fost trasi din cont, iar data la care imi vor trage automat restul de bani este 4 ianuarie 2009.

#110
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Interesant topic...insa datorita faptului am lucrat intre 1994 si 2003 pe cele mai mari vase de croaziera ale momentului, respectiv: Crown Princess - in Caraibe, Panama si Alaska, Sun Princess - acelasi trasee, Royal Princess, mai mic, dar mai cochet - Marea Nordului si Atlanticul de vest, Costa Victoria - Mediterana, la vremea respectiva am zis ca nu vreau sa-mi petrec niciodata vacanta intr-o croaziera.

Acum stau sa ma gandesc daca sa reconsider sau nu...au trecut vreo 5 ani de cand nu am mai pus piciorul pe vapor si amintirile, mai ales cele neplacute, au inceput sa se stearga.


Ca sfaturi generale, incercati sa evitati companiile grecesti sau cipriote...gen Louis etc...vasele sunt vechi si nu prezinta prea mare incredere. Desi si la companiile respectabile se pot intampla, la companiile grecesti sau cipriote, nu sunt rare ocaziile in care au loc diverse accidente si incidente.
Alta regula generala, cu cat vaporul este mai mic, cu atat spatiul / pasager este mai mare, deci aglomeratie mai mica la piscina sau in alte locuri, implicit serviciile sunt mai bune iar grija personalului pentru pasagerii pe care-i are repartizati, este mai mare, vasele pot acosta in porturi la care vapoarele mai mari pot cel mult sa opreasca in rada - cand vremea e vaforabila, iar de acolo veti fi transportati cu barcile de salvare pana pe tarm.
Dezavantajul ar fi ca atunci cand un vapor este mai mic, probabilitatea ca acesta sa se miste mai mult in caz de vreme nefavorabila si deci de a avea rau de mare, este mai mare - depinde si de constructia si tipul vaporului.
Cei ghinionisti pot avea parte de o saptamana intreaga de vreme nevaforabila si atunci chiar conteaza tipul vaporului.

In rest, daca aveti anumite intrebari specifice la care doriti sa va raspund, nu ezitati sa le puneti.

#111
AantraxX

AantraxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.09.2006
Hello everybody , intr-un final m-am hotarat si am ales o croaziera . Vasul se numeste Costa Concordia si vom pleca din Savona (italia) pe ruta Barcelona-Palma-Tunis-Malta-Palermo-Roma , sper sa fie vacanta de vis . Am ales o camera cu geam doar ( 5 camere mai erau libere :) ) pretul per camera este de 1700 euro cu toate taxele incluse, plecarea va fi pe 14 iulie. poate imi sugerati o cazare interesanta pe drum , dar fiind ca suntem din Arad probabil ca ne vom oprii undeva la granita cu italia unde vom dormii o noapte sau o zii depinde cand plecam. Cu caldurile astea probabil ca vom merge noaptea dar am vrea sa vizitam si venetia dintr-un singur drum. Am citit comentariile voastre de mai sus si sunt de mare folos , am ales ca in unele orase cum sunt Tunis sau Palermo sa le vizitam organizat deoarece nu prea suntem fanii negocierilor , iar in celelalte orase probabil vom merge pe cont propriu. Eram curios daca poate cineva sa imi spuna cat ii de aproape trenul de port in Civitavechia iar la destinatie sunt aproape metrourile ??? am inteles ca exista un tren de mare viteza care pleaca din apropiere dat fiind ca si excursiile lor organizate sunt tot dintr-o gara apropiata. M-am contrazis cu mai multe persoane care imi spuneau ca nu poti sa vizitezi ca lumea de ex. Barcelona , le-am dat dreptate pe deoparte dar pe alta parte eu si cu sotia nu suntem genu care sa stam 7 zile intr-un oras mare doar ca sa il vizitam , ne plictisim repede si de aceea cred ca varianta asta ii cea mai OK. Iti alegi cateva obiective care sunt mai importante si le poti vizita fara probleme. Adevarul este ca oprirea noastra in Barcelona este foarte scurta ( 5 ore) si chiar imi pare rau deoarece sunt alte porturi unde sta vasul de la 8 dimineata pana seara la 6 , dar din pacate sunt si ei obligati din cauza programului de navigatie. daca aveti sfaturi pentru mine va rog sa mi le spune-ti deoarece sunt sigur ca imi vor fii de folos.

#112
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostAantraxX, on Jun 24 2008, 18:46, said:

M-am contrazis cu mai multe persoane care imi spuneau ca nu poti sa vizitezi ca lumea de ex. Barcelona , le-am dat dreptate pe deoparte dar pe alta parte eu si cu sotia nu suntem genu care sa stam 7 zile intr-un oras mare doar ca sa il vizitam , ne plictisim repede si de aceea cred ca varianta asta ii cea mai OK. Iti alegi cateva obiective care sunt mai importante si le poti vizita fara probleme. Adevarul este ca oprirea noastra in Barcelona este foarte scurta ( 5 ore) si chiar imi pare rau deoarece sunt alte porturi unde sta vasul de la 8 dimineata pana seara la 6 , dar din pacate sunt si ei obligati din cauza programului de navigatie. daca aveti sfaturi pentru mine va rog sa mi le spune-ti deoarece sunt sigur ca imi vor fii de folos.

Depinde ce tip de obiective ati vrea sa vizitati....in Barcelona eu as vizita Gradina Zoologica...nu iti vor ajunge 5 ore, mai ales daca stai si la spectacolele de la Delfinariul din incinta ( incluse in pretul biletului de intrare in ZOO ). Daca as vizita mai rapid Zoo, m-as duce si la Acvariu sau la Imax. Acvariul si Imax-ul e foarte aproape de locul unde va lasa shutle-bus-ul !

#113
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005

View PostAantraxX, on Jun 24 2008, 19:46, said:

Hello everybody , intr-un final m-am hotarat si am ales o croaziera . Vasul se numeste Costa Concordia si vom pleca din Savona (italia) pe ruta Barcelona-Palma-Tunis-Malta-Palermo-Roma , sper sa fie vacanta de vis . Am ales o camera cu geam doar ( 5 camere mai erau libere :) ) pretul per camera este de 1700 euro cu toate taxele incluse, plecarea va fi pe 14 iulie. poate imi sugerati o cazare interesanta pe drum , dar fiind ca suntem din Arad probabil ca ne vom oprii undeva la granita cu italia unde vom dormii o noapte sau o zii depinde cand plecam. Cu caldurile astea probabil ca vom merge noaptea dar am vrea sa vizitam si venetia dintr-un singur drum. Am citit comentariile voastre de mai sus si sunt de mare folos , am ales ca in unele orase cum sunt Tunis sau Palermo sa le vizitam organizat deoarece nu prea suntem fanii negocierilor , iar in celelalte orase probabil vom merge pe cont propriu. Eram curios daca poate cineva sa imi spuna cat ii de aproape trenul de port in Civitavechia iar la destinatie sunt aproape metrourile ??? am inteles ca exista un tren de mare viteza care pleaca din apropiere dat fiind ca si excursiile lor organizate sunt tot dintr-o gara apropiata. M-am contrazis cu mai multe persoane care imi spuneau ca nu poti sa vizitezi ca lumea de ex. Barcelona , le-am dat dreptate pe deoparte dar pe alta parte eu si cu sotia nu suntem genu care sa stam 7 zile intr-un oras mare doar ca sa il vizitam , ne plictisim repede si de aceea cred ca varianta asta ii cea mai OK. Iti alegi cateva obiective care sunt mai importante si le poti vizita fara probleme. Adevarul este ca oprirea noastra in Barcelona este foarte scurta ( 5 ore) si chiar imi pare rau deoarece sunt alte porturi unde sta vasul de la 8 dimineata pana seara la 6 , dar din pacate sunt si ei obligati din cauza programului de navigatie. daca aveti sfaturi pentru mine va rog sa mi le spune-ti deoarece sunt sigur ca imi vor fii de folos.

De la terminal pana la gara sunt cam 2 km. Tin minte ca era un autocar (Costa) care pleca din terminal si te lasa la gara, gratis, pentru cei care plecau fara excursie organizata in Roma.

Edited by radu90, 25 June 2008 - 11:31.


#114
elisabeth

elisabeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2008
Buna,

Vreau sa va spun ca am fost o saptamana la Odessa. Am plecat cu catamaranul de la constanta, am stat o saptamana la Odessa si m-am intors tot cu catamaranul.
Toata distractia a fost prin Navlomar. Biletele m-au costat 130 euro dus intors la economic, la business era 145 euro. Eu zic ca e rezonabil, nu mai pun ca ne-au cazat la hotel de 4 stele si am platit ca pentru unul de 2 la noi.
Totul a fost foarte frumos organizat.
Ce pot sa spun, decat ca merita sa mergeti.
:D

#115
PestelePrajit

PestelePrajit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 11.06.2008

View Postelisabeth, on Jun 25 2008, 14:49, said:

Buna,

Vreau sa va spun ca am fost o saptamana la Odessa. Am plecat cu catamaranul de la constanta, am stat o saptamana la Odessa si m-am intors tot cu catamaranul.
Toata distractia a fost prin Navlomar. Biletele m-au costat 130 euro dus intors la economic, la business era 145 euro. Eu zic ca e rezonabil, nu mai pun ca ne-au cazat la hotel de 4 stele si am platit ca pentru unul de 2 la noi.
Totul a fost foarte frumos organizat.
Ce pot sa spun, decat ca merita sa mergeti.
:D
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Compania care deservește catamaranul este una britanico/ucraineană.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Edited by Masterboy, 06 July 2008 - 14:08.
Limbaj grosolan


#116
trav

trav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.06.2007

View PostPestelePrajit, on Jun 26 2008, 00:07, said:

Mă pițipoancă, las-o mai ușor cu navlomar.
Compania care deservește catamaranul este una britanico/ucraineană.
Eu înțeleg că ai avut orgasm (metafizic) dar navlomar este o simplistă tarabă pentru ucraineni.

Pe site-ul companiei Navlomar exista informatii detaliate despre cursa de pasageri Odesa - Constanta - Varna.

Odesa - Constanta - Varna

Calatorie placuta! Vant din pupa!

#117
beton55

beton55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.05.2008
Salutare
Anul acesta de revelion as vrea sa incerc ceva mai inedit
Asa ca m-am (ne-am) hotarat sa combinam doua sau mai multe lucruri deodata Revelion, croaziera, plaja si multa multa distractie
Sunt in cautare de oferte . Daca stie careva unde ar fii cel mai indicat sa mergem
Multumesc

#118
beton55

beton55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.05.2008
salut
Va urmaresc de prin martie. Interesant. Ne hatarasem sa mesgem si noi intr-o croaziera in septembrie dar au intervenit ceva probleme si nu mai putem pleca atunci asa ca ne-am hotarat sa plecam in croaziera de revelion. A mai fost cineva de revelion. Credeti ca un buget de 5-6000 de euro este destul pentru 2 persoane? Am vrea si o zona calda sa putem face si ceva plaja. Ce ne puteti recomanda.

#119
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005

View Postbeton55, on Jun 26 2008, 19:56, said:

salut
Va urmaresc de prin martie. Interesant. Ne hatarasem sa mesgem si noi intr-o croaziera in septembrie dar au intervenit ceva probleme si nu mai putem pleca atunci asa ca ne-am hotarat sa plecam in croaziera de revelion. A mai fost cineva de revelion. Credeti ca un buget de 5-6000 de euro este destul pentru 2 persoane? Am vrea si o zona calda sa putem face si ceva plaja. Ce ne puteti recomanda.

Gasesti aici cam toate croazierele din lume. Sau aici, daca vrei mai multe informatii (dar sunt doar cele de la Costa)

#120
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007
Ola !
DOUA nave in portul Palma de Mallorca, 19 iunie 2008, ora 19, o MSC si o Costa (exact in spate, se vede numai cosul).
Le-am vazut sosind in port de pe plaja El Arenal, in jurul orei 13, la interval de 15 minute.

Attached Files



#121
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005
Incerc azi sa mai parcurg o etapa din vacanta petrecuta pe mare anul acesta si dupa cum spuneam urmeaza Gibraltar-capatul pamintului unde vechii cartografi spuneau ca  de acolo puteai sa cazi jos de pe harta... Dar inainte de toate incerc sa-mi dau si eu cu parerea despre aspecte care s-au mentionat de la ultima mea interventie.
In legatura cu problemele aparute la tranferul banilor pe card s-ar putea ca o cuza sa fie marimea ratei ca sunt niste plafoane ce pot fi operate la o singura transa.Eu folosesc un Master Card -Taifun de la Bancpost si nu mi-a facut niciodata probleme fiind acceptat la plata peste tot(mai putin la Obi in Rosenhaim,ca au ei o retinere pt.carduri si in special MasterCard ,surprinzator la Maestro nu au avut obiectii).Pentru Tunis si eu recomand excursia organizata desi obiectivele locului nu sunt cine stiie ce ,iar o plimbare ,hai hui, prin oras si bazar e incintatoare, insa transportul de la nava e cu probleme - la tren e perfect dar cred ca e nevoie de moneda locala pentru bilete...Pentru revelion o abundenta de oferte sunt mai ales in "State" pentru Caraibe si America Latina ,de fapt "microbul" croazierelor, i-l am de la un prieten (de acolo) care an de an de Craciun si revelion ma amara cu vederi cu plaje insorite din Hawai Aruba Maui etc...E bine, ca cei de la Costa ,asigura transportul, in Civitavecchia pentru ca anul trecut am dat o proba de mars ,pina la gara desi recunosc ,nu m-am interesat daca se pune la dispozitie asa ceva. Si nici anul asta la autobuzele ce te transportau ,din port nu li se facea prea mare publicitate ,cam trebuia sa intrebi de ele si sa le cauti...
Asadar in Gibraltar nici pomeneala sa te intrebe cineva de sanatate de vize si alte chestii de genul asta. Am coborit cu intentia de-a ajunge pe Coral Road de unde sa iau linia 3 de bus cu care sa merg pina la Europa Point iar de acolo tot cu autobuzul pina la telecabina ca sa urc si sa vad panorama de pe stinca apoi pe jos pina in Casemates Squares si de acolo inapoi la nava .Numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit si in Gibraltar pentru ca de cum iesi de pe poarta portului (nu a fost nevoie de shutlle bus )  te iau in primire "pietari" cu microbuze si-ti propun traseu complet Gibraltar pentru diferite sume .Am rezistat la primul val de oferte dar dupa 50 de metri mi-a retinut atentia un tip ce pentru 25 de euro de persoana facea turul si asigura si biletele de intrare la obiectivele de pe traseu ( era mina in mina cu cei de acolo ca ne dadea si bilete pe care le prezentam la intrari) la un calcul scurt renta, ca decit ,sa caut si sa astept autobuze... si la telecabina ...tot nu-mi iesea cum la capacitatea de 30 de pasageri, la o cabina si la un ritm, din sfert in sfert, de ora cum facea fata  ?Ca numai de pe nava noastra coborau citeva sute de oameni si nu eram singurii din ziua aia care ne-am abatut pe acolo...Asa ca sus in microbuz grupul nostru la care s-a lipit si-o pereche de francezi la care a trebuit sa le fiu traducator ca "englezul" tuciuriu si spaniola pe care o vorbea  era cu accent maghrebian desi cind i-am pomenit de negociera sumei mi-a zis usor ofensat ca negocieri se fac  "dincolo" aratind spre Maroc -ul ce se vedea pe "celalalt mal".Era si el un gentelemen ce...mama mea ...! Insa pe traseu a fost tare dragut si a oferit tot felul de informatii ca un ghid veritabil . Datorita acestei alegeri am atins pe linga toate punctele stabilite si Pestera Sf. Mihail(superba) precum si un muzeu pe care  din cauza timpului nici nu am indraznit sa sper ca as putea sa le vad....In rest frumos aer ..british cu celebrele cutii postale si cabine telefonice de culoare rosie cunoscute in toata lumea precum si case cu arcade in stil maur sau siluete de acoperisuri asemenea unei finca spaniole.Evident am vazut si obraznicele maimute si ce mai incolo incoace Gibraltar e o destinatie pe care o recomand din toat inima. Ai si ce vedea si vizita iar preturile din magazine sunt de-a dreptul ...interesante mai ales bauturile , electronicele si foto video .Cu toate ca era duminica era peste tot deschis cel putin pina la amiaza ca noi am stat acolo intre ora 8 si la 13 deja nava incepea manevrele de plecare...spre urmatoarea  escala Lisabona !

Attached Files



#122
MorningGlory

MorningGlory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.06.2006

View PostPestelePrajit, on Jun 26 2008, 00:07, said:

Mă pițipoancă, las-o mai ușor cu navlomar.
Compania care deservește catamaranul este una britanico/ucraineană.
Eu înțeleg că ai avut orgasm (metafizic) dar navlomar este o simplistă tarabă pentru ucraineni.

voi fi complet off topic dar chiar nu am rezistat sa nu te intreb cine sau ce anume iti permite sa adopti acest limbaj si aceasta atitudine ofensatoare si pentru cea care a scris si pentru noi, cei care citim?

#123
AantraxX

AantraxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.09.2006
radu90 ti-am trimis un mesaj privat cand ai timp poate imi dai niste sfaturi la ce ti-am scris. ms mult

#124
AantraxX

AantraxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.09.2006
As mai avea o rugaminte la cei care au fost in zona MALTA / SICILIA cam ce ar fii de vizitat pentru ca in malta as vrea sa o iau la pas de unde opreste vaporul dat fiind ca am vazut ca opreste destul de in centrul vechi doar ca as vrea niste sfaturi locuri de vizitat , chestii de facut. ca sincer nu prea as vrea sa iau excursie organizata . Am studiat putin pe google earth si am constatat ca terminalul de autobuse ii foarte aproape de port. poate imi da-ti niste sfaturi si in tunis ce ar fii frumos de facut sau vazut , dat fiind ca nu prea sunt fan al lumii arabe. va multumesc

#125
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

View Posthappyhippie, on Jun 23 2008, 13:27, said:

Interesant topic...insa datorita faptului am lucrat intre 1994 si 2003 pe cele mai mari vase de croaziera ale momentului, respectiv: Crown Princess - in Caraibe, Panama si Alaska, Sun Princess - acelasi trasee, Royal Princess, mai mic, dar mai cochet - Marea Nordului si Atlanticul de vest, Costa Victoria - Mediterana, la vremea respectiva am zis ca nu vreau sa-mi petrec niciodata vacanta intr-o croaziera.

Acum stau sa ma gandesc daca sa reconsider sau nu...au trecut vreo 5 ani de cand nu am mai pus piciorul pe vapor si amintirile, mai ales cele neplacute, au inceput sa se stearga.


Ca sfaturi generale, incercati sa evitati companiile grecesti sau cipriote...gen Louis etc...vasele sunt vechi si nu prezinta prea mare incredere. Desi si la companiile respectabile se pot intampla, la companiile grecesti sau cipriote, nu sunt rare ocaziile in care au loc diverse accidente si incidente.
Alta regula generala, cu cat vaporul este mai mic, cu atat spatiul / pasager este mai mare, deci aglomeratie mai mica la piscina sau in alte locuri, implicit serviciile sunt mai bune iar grija personalului pentru pasagerii pe care-i are repartizati, este mai mare, vasele pot acosta in porturi la care vapoarele mai mari pot cel mult sa opreasca in rada - cand vremea e vaforabila, iar de acolo veti fi transportati cu barcile de salvare pana pe tarm.
Dezavantajul ar fi ca atunci cand un vapor este mai mic, probabilitatea ca acesta sa se miste mai mult in caz de vreme nefavorabila si deci de a avea rau de mare, este mai mare - depinde si de constructia si tipul vaporului.
Cei ghinionisti pot avea parte de o saptamana intreaga de vreme nevaforabila si atunci chiar conteaza tipul vaporului.

In rest, daca aveti anumite intrebari specifice la care doriti sa va raspund, nu ezitati sa le puneti.

E adevarat in mare parte ce spui.Dar nu uita ca depinde de unde privesti lucrurile.
Din tren se misca plopul iar din plop se misca trenul.

Eu am fost anul trecut in croaziera cu Louis si mi-a placut mult (chiar in octombrie) .Plecare a fost din Genova.
Anexez traseul cu destinatiile care au fost bine punctate de organizatori:
  Genoa, Italy      
  Marseille    
  Almeria, Spain  
  Malaga, Spain
  Palma de Maiorca,
  Ibiza,
  Gibraltar,
  Tangier, Morocco
  Barcelona, Spain

Vasul Coral avea capacitate medie (cca 800 persoane) si putea sa acosteze in orice port.Asta stiam de pe vas ca e mai greu si aglomerat la vasele mari.

Ce as aprecia chiar foarte mult au fost conditiile de pe vas (mesele super de laudat,Ac in camera,personal amabil-am avut norocul sa intalnim cca 30 de romani angajati ai vasului si inca 2 perechi de turisti ,si asta ne -a ajutat mult.Vorbeam mai mult romaneste cu personalul pentru ca si vietnamezii mai stiau ceva romaneste de la ai nostrii.)
Am vazut nave foarte luxoase in alte porturi dar ne-au explicat romanii nostrii angajati ca nu e placut sa te "inghesui" cu 4000 de oameni pt ca asa cum s-a mai spus mai sus debarcarea in porturi dureaza mai mult (sunt privilegiati -primii ce coboara-cei care-si cumpara excursii de la bord) si navele nu prea stau mult in porturi ca taxele pe care le platesc sunt destul de mari.Prefera sa toace motorina in larg.
Normal ca navele grecesti si cipriote sunt mult mai ieftine (e o politica buna pt ei) dar sa nu uitam ca nu fac compromisuri de la mese si cazare iar diferentele sunt enorme la pret.

Eu am platit 565 EURO de persoana (+supliment cabina cu vedere la mare 200 euro-asa am mai gasit) pentru 7 zile cu tot inclus iar vasul te duce in atatea tari in doar cateva zile.E cel mai bun ghid pentru ca-ti organizeaza programul foarte bine.
Pacat ca vasul Coral nu mai are itinerariul asta din 2008 dar similar am mai gasit pe site-ul lor:
http://www.louiscrui...1115,CO10081125

Attached Files


Edited by view2, 06 July 2008 - 01:22.


#126
alifeder

alifeder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2008

View PostAantraxX, on Jul 3 2008, 12:50, said:

As mai avea o rugaminte la cei care au fost in zona MALTA / SICILIA cam ce ar fii de vizitat pentru ca in malta as vrea sa o iau la pas de unde opreste vaporul dat fiind ca am vazut ca opreste destul de in centrul vechi doar ca as vrea niste sfaturi locuri de vizitat , chestii de facut. ca sincer nu prea as vrea sa iau excursie organizata . Am studiat putin pe google earth si am constatat ca terminalul de autobuse ii foarte aproape de port. poate imi da-ti niste sfaturi si in tunis ce ar fii frumos de facut sau vazut , dat fiind ca nu prea sunt fan al lumii arabe. va multumesc
Buna,am fost si eu in Malta dar in sejur si nu stiu in ce masura te pot ajuta sfaturile mele,voi incerca totusi.Din port urci pe niste stradute inguste si ajungi la Poarta de intrare in Valetta ,acolo unde ai vazut ca e statia terminus la toate autobusele.De la aceasta poarta o iei spre dreapta cum stai cu spatele la ea si ajungi la BCatedrala St.Jhon si Gradinile Barakka ,unde ai niste panorame superbe cu portul.Tot aici in zona e si Palatul Marilor Maestri(azi sediul Parlamentului parca).In rest pentru Domul din Mosta,Biserica TA`Pinu din Gozo si alte superbe locuri din Malta ai nevoie de mai mult de o zi.F.  frumoasa este Laguna Albastra(unde s-a filmat si filmul) dar e de mers cu vaporul din port sau poti lua o barca cu motor tot din port pana la laguna dar e mult mai scump,in schimb peisajul e superb iar o baie acolo e extraordinara.Ar mai fii si Grota Albastra si Fereastra Albastra dar numai una din cele trei enumerate pot fii vizitate intr-o zi .ar mai fii Catacombele Sf .Paul din Valetta dar am inteles de la altii ca e doar cu programare.Te sfatuiesc sa accesezi topicul cu Malta de pe softpedia ,gasesti acolo o multime de informatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate