Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Honda Civic-parere de la posesori si nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
superba masina
mie imi place reclama asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rExiX-K4Zl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:D
urmatoarea masina cred ca va fi o civic :D

#20
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Dar de Civicul asta stie cineva ceva? Culmea e ca in Romania cica va fi disponibila din mai, dar pe site-urile externe nu se vorbeste nimic de aceasta masina. Nu seamana deloc cu Civic in 5 usi, dar mie imi place mai mult. Chiar m-ar interesa niste detalii despre ea.

Oricum observ ca informatiile de pe site-urile Honda sunt varza: nu reusesc sa se puna de acord cu privire la puterea maxima a motorului de 1,8 si nici asupra turatiei la care se obtine aceasta. Exemple: 1, 2, 3.. Pe un site englezesc imi spun de 138 bph/6300 rpm.
Ce sa mai vorbesc, ca dealerul de la Constanta nu stie diferenta intre 4 usi si 5 usi. Ce incredere sa am in acest caz in preturile afisate si in dotarile standard ale masinii cu care se lauda?

Vizita la dealer ma va lamuri in vreun fel? Ca la cum se ocupa de site-uri ... :D

Edited by batman, 01 March 2007 - 14:01.


#21
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
civicul ala sedan cred ca se vinde deja. am vazut vre-o 3 din astea cu numere romanesti

#22
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postromaximusro, on Mar 1 2007, 14:40, said:

civicul ala sedan cred ca se vinde deja. am vazut vre-o 3 din astea cu numere romanesti

Si eu am vazut una neagra pe langa Unirea. Ideea era alta: de ce nu pot afla mai multe despre aceasta masina. Linistea de pe site-urile dealerilor Honda e cel putin suspecta. Singurul site Honda care vorbeste de Civic Sedan este cel american (in afara de cel de la Carpati Motors, sic!). :huh:

Edited by batman, 01 March 2007 - 14:59.


#23
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
in primul rand, site-ul www.honda.com.ro apartine fostului importator (de trista amintire) Carpati Motors ("crapati motors" pentru prieteni), actualmente retrogradat la dealer. Site-ul este varza totala, veti gasi multe aberatii prin el. Cativa alti dealeri au luat cu japca site-ul CM, astfel incat aberatiile s-au propagat. Din pacate, nu exista la momentul actual un site Honda cu adevarat profesional in Romania, unii dealeri acum isi fac site-urile proprii. Cea mai buna sursa de informare on-line romaneasca in ceea ce priveste H ramane siteul/forumul Hondafan.

Secondly, Civicul Sedan (4d) se vinde deja de multisor in Romania. E fabricat in Japonia. Motorizarea e identica cu a Civicului Hatchback (5d), motorul de 1.8 avand 140 CP (am uitat la ce turatie).

Vizita la un dealer serios te va lamuri, cred eu.

#24
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007
Asta am vrut si eu sa-mi iau(vezi topicu' "Sa-mi iau Honda Civic 1.8 Executive') dar nu s-a putut :angry: .
De ce????Pt. ca Honda Trading aduce 50 de buc.(toate modele) si sunt 600-700 de cereri, adica e ca la loterie.
Daca totusi e cineva cu nervi de otel se poate incumeta sa se bage la asa ceva dar masina o ia la anu' pe vremea asta!!!! :cursing:
Referitor la Civicul 5D 1.8 Sport aceasta este o masina care are 5 ani avans peste toate modelele actuale(vorbesc de design si interior) este f. bine raport pret/dotari/design/performante.
Este o masina pe care am intors-o pe toate partile si in afara de puntea spate care este rigida(c-am naspa la un model din 2005) nu am gasit alte probleme importante.
Am facut drive-test la ASKO si eram pe cale sa-mi iau dar eu voiam executive(are in plus fata de Sport:xenon,spalatoare de faruri ,scaune incalzite,plafon de sticla :coolspeak: si clima bi-zona), dar am aflat ca aceasta varianta de echipare nu a fost adusa niciodata in RO. :cursing:
Asa ca m-am dus la BMW....

#25
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Nu cred ca e rigida (fixa). In cel mai rau caz e semi-independenta. (adica roata se misca doar pe o axa, in general verticala).

#26
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
acum se aduc si executive, din cate stiu.

In ce priveste puntea spate, nu e rigida, ca doar nu e osie de camion, ci e intr-adevar semi-independenta. Chestia asta a fost considerata un pas inapoi fata de vechiul Civic si nimeni nu a inteles "mutarea". Ce e mai ciudat insa e faptul ca, in testele de pana acum, noul Civic Type-R se comporta si mai bine in viraje decat vechiul model (care deja era punct de referinta), in ciuda dezavantajului la suspensie  :huh:

Ceea ce ma face sa ma intreb... oare chiar nu stiau japonezii ce fac?

#27
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007
OK e semi-independenta.Dar de ce?

#28
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Deci masina e mai grea.. are pune spate mai ieftina (cel putin) si acelasi motor (identic), a primit "chestii" avansate precum clima auto sau bixenon.. si se comporta MAI BINE ca vechiul civic pe circuit? OMG.. cred ca vreau civic :)

(sa nu imi zici ca acu are si materiale de calitate in loc de plastice relativ ieftine sau motorul consuma mai putin ca mor de oftica)

#29
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007
[quote name='cryo' date='Mar 1 2007, 15:41' post='2515661']
acum se aduc si executive, din cate stiu.

In ce priveste puntea spate, nu e rigida, ca doar nu e osie de camion, ci e intr-adevar semi-independenta. Chestia asta a fost considerata un pas inapoi fata de vechiul Civic si nimeni nu a inteles "mutarea". Ce e mai ciudat insa e faptul ca, in testele de pana acum, noul Civic Type-R se comporta si mai bine in viraje decat vechiul model (care deja era punct de referinta), in ciuda dezavantajului la suspensie  :huh:

Se aduc la modul ca exista oferta dar modelul respectiv vine aleatoriu :o .
Aiurea rau...

#30
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Un group test
http://www.autoexpre...hatchbacks.html

Quote

And then there's the handling - it's sublime. The steering is perfectly weighted and, although it's not the last word in feedback, the chassis is incredibly communicative. The honed controls all work in harmony, and no rival holds a line in corners as tenaciously or has such fabulous traction. So, no matter what your journey, the Civic is addictive.

Netflow, tot respectul pt TSI-ul tau, dar fii ironic doar dupa ce conduci un TypeR.... Eu am condus vechiul model, si inca nu pot uita feelingul.

Edited by cryo, 01 March 2007 - 16:29.


#31
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Da nu e comparat cu vechiul civic. Intrebarea mea e. Noul civic e mai bun sau nu decat vechiul? ( ca si performante, pt ca e clar ca a devenit "masina" intre timp)

#32
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Pt Batman si cei care au mai intrebat de CIVIC Sedan-Am vazut eu unul sambata la dealer CM-arata Ok interior/exterior-dar e mult mai cuminte ca cel in 5 usi. Deci se vinde in RO.

#33
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
sigur se vinde in romania pt ca am vazut si eu sedan cu nr de leasing ...chiar mai multe!
cat despre type r vreau sa zic ca aseara am vazut unu rosu modeul nou pt ca e ca cel din pozele de pe linkul lui cryo si vreau sa zic ca arata demential! ce mai pui la motorul ala de 200 cai aspirat ...de vis!

#34
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
ai vazut in Ro noul TypeR? :o

Sa nu fi fost hatch-ul normal, sau TypeS-ul.... nu stiu sa se fi adus inca TypeR la noi

#35
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
mai nu stiu ce sa zic ca si eu m-am mirat !era rosie si arata a tuype r! se poate sa fi fost type s oricum arata demential cu eleronu ala pe spate si cele doua tevi triunghiulare!

#36
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
pai astea le are si modelul normal :D

TypeR-ul il recunosti dupa grila, in primul rand.... nu mai are "vitrina" de la modelul normal, ci o plasa  metalica neagra, cu emblema H pe fond rosu (caracteristica modelelor TypeR)

TypeR si TypeS sunt doar in 3 portiere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate