Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 

Sitemap versus robots.txt

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Am un wordpress(2.1) si un plugin pt google sitemap. Cand am fost la google webmasters sa adaug sitemapu mi-a spus ca robots.txt nu ii da voie ..fisierul robots.txt nu exista. Am dat pe robots.txt analyse si am vazut acolo un disalow /. Am pus fisierul robots.txt pe server "User-agent: * Disallow:" si nimic. Tool-ul ala de analiza tot / vede la robots. E adevarat ca am avut optiunea din wordpress care bloca botii activata la un moment dat, dar acum nu mai e.
Care e treaba ? Instalez wordpressu iar?

#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
incearca sa iei robots.txt-ul din browser:
www.domeniul_tau/robots.txt
si vezi daca continutul e intr-adevar
User-agent: *
Disallow:


#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vezi cand a fost ultima oara citit robots.txt. Google nu tree sa-l reverifice la comanda ta ci doar din cand cand in, in functie de importanta site-ului.

#4
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
In browser imi arata fara "/" dar din google webmaster cu "/".
Acum insa e ok, il vede bine, multumesc pt raspunsuri, dar 2 zile m-am chinuit nu stiam ce se intampla.
Se pare ca a fost ce spunea Miromulus.

#5
activinfo

activinfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.05.2007

View PostValentynus, on Feb 26 2007, 14:54, said:

In browser imi arata fara "/" dar din google webmaster cu "/".
Acum insa e ok, il vede bine, multumesc pt raspunsuri, dar 2 zile m-am chinuit nu stiam ce se intampla.
Se pare ca a fost ce spunea Miromulus.


Salutare ..
Ce trebuie sa contina fisierul robots.txt? Vreau si eu sa imi bag la site :D

#6
cech

cech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.03.2007

View Postactivinfo, on May 24 2007, 19:58, said:

Salutare ..
Ce trebuie sa contina fisierul robots.txt? Vreau si eu sa imi bag la site :D

User-Agent : *
Disallow :


#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Prin robots.txt poti face boti sa "nu vada"(indexeze) anumite fisiere ale site-ului tau... (.CSS-urile, .JS-urile, etc... )
Spre exemplu daca avem un fisier numit stil.css, care nu vrem sa fie indexata in robots.txt scriem ceva de genul:
User-agent: *
Disallow: /stil.css

Pentru alte fisiere procedam la fel.

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
si ca o masura de securitate, daca ai directoare, pagini care nu vrei sa fie vazute de nimeni (ma rog, exceptie x persone, problema ta) NU il baga in robots.txt. nu de alta dar asa o sa te asiguri ca toata lumea afla de ele ;)

#9
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postciuly, on May 24 2007, 21:55, said:

si ca o masura de securitate, daca ai directoare, pagini care nu vrei sa fie vazute de nimeni (ma rog, exceptie x persone, problema ta) NU il baga in robots.txt. nu de alta dar asa o sa te asiguri ca toata lumea afla de ele ;)
Pentru aia are .htaccess.

#10
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
eu ma refeream la altceva. pun pe server niste poze pe care vreau sa le impartasesc cu familia si cu nimeni altcineva. pot folosi htaccess? nu, pentru ca nu stiu ip-uri, nu stiu nimic.
la fel, am pagina pe care o folosesc sa imi dau access la server via ssh de unde vreau. nu e chestia ca n-am incredere in parole dar n-am incredere in serverul web sa fie fara gauri de securitate care sa permita cuiva sa acceseze pagina respectgiva si deci sa isi dea access la server. deci pe linga parola, e bine sa nici nu se stie de pagina ;)
nemaivorbind de alte multe cazuri cand vrei sa accesezi o pagina de oriunde, dar nu vrei sa se stie de ea. htaccess nu te ajuta, iar sa il pui in robots.txt dai liver la toata lumea.
la asta m-am referit -_-

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate