Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Instalatii ELECTRICE

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#271
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostRCmake, on 06 octombrie 2015 - 08:50, said:

Ti-am explicat mai sus ca nu se prevede circuit separat din cauza consumului de energie electrica. Pur si simplu trebuie sa aiba o functionare independenta.
Citeste un pic aici, sunt de acord cu tot ce zice :
http://www.virtualel...nks/separat.php

Plus de asta nu recomand nimanui sa conecteze mai multi consumatori mari pe acelasi circuit.

P.S. Daca tu crezi ca ai notiunile necesare absolvint clasa a 7-a, felicitari! Eu totusi tin sa te contrazic avand in vedere ideile pe care le propagi pe aici!


Frigiderul nu e un consumator mare Posted Image
Nu. dar necesita  impamantare. Il pui pe acelasi circuit cu o veioza?

Edited by babalaul, 06 October 2015 - 08:57.


#272
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postbabalaul, on 06 octombrie 2015 - 08:56, said:

Nu. dar necesita  impamantare. Il pui pe acelasi circuit cu o veioza?
De ce nu? Toate prizele sunt prevazute cu impamantare, sau cel putin asa ar trebui.

Edited by RCmake, 06 October 2015 - 10:20.


#273
alin2

alin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.07.2007
As dori sa va rog sa-mi dati si mie un mic sfat. Am citit pe acest forum ca, pentru siguranta, la aparatele cu un consum mare (de exemplu, plita inductie) se pune fir de 4mmp. Electricianul meu insa nu lucreaza cu fire de 4, el spune ca in acele cazuri va pune 2 fire de 2.5 si atunci este chiar mai bine. Este in regula asa?

De asemenea, am citit pe acest topic ca ideal ar fi sa se puna 2 tablouri: 1 la parter si 1 la etaj. Va rog sa-mi explicati si mie de ce e mai bine asa. Care sunt avantajele? Sau care sunt dezavantajele daca avem un singur tablou?

Edited by alin2, 13 October 2015 - 15:01.


#274
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Bine ca nu ti-a spus sa pui tablou in fiecare camera. :) Un singur tablou si sigurante pe:
- iluminat parter;
- iluminat etaj;
- prize parter;
- prize etaj;
- pompa submersibila;
- camera tehnica/ centrala termica.
Eventual mai poti face un circuit separat pentru bucatarie, tinand cont ca acolo ai cuptor electric, plita, frigider, masina de spalat vase...

#275
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Făcînd abstarcție de propunerea ta de cablare, ai putea spune și de ce varianta cu tablou separat pe parter și etaj nu este în regulă? Posted Image

#276
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postraduk, on 13 octombrie 2015 - 18:40, said:

Făcînd abstarcție de propunerea ta de cablare, ai putea spune și de ce varianta cu tablou separat pe parter și etaj nu este în regulă? Posted Image
Nu e neapărat în neregulă. Poate din motive estetice - mai pui un tablou și sus. Mie mi se pare mai obișnuit să fie toate siguranțele la un loc. Dar fiecare face cum crede că îl avantajează.

#277
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Asta cu doua fire de 2,5, pe motiv ca nu lucreaza cu fir 4 e caraghioasa rau. Da ' ce isi strica unghiile daca lucreza cu fir de 4 ?  Schimba-l .
Doua tablouri ? Poate fi util, depinde ce consumatori vei avea si ce aparataj vrei sa pui in tablou. Plus ca traseele vor fi mai scurte si cu mai putine coturi ceea ce inseamna ca or fi mai usor de schimbat in caz de nevoie. Cat despre circuite, vezi curentii maximi admisibili in conductori
http://www.virtualel...s/links/inf.php

#278
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postalin2, on 13 octombrie 2015 - 14:59, said:


Schimba electricianul.

---------
Nu-ti trebuie neaparat 2 tablouri. Poate fi si unul singur la parter, dar cu cit mai multe sigurante posibil. Dar nici exagerat de multe ca nu are sens, pentru ca oricum o siguranta nu face mai nimic si este doar pe post de intrerupator. Sare doar daca ai scurtcircuit pe traseul respectiv ca in rest este de decor.
Eu as pune minim 2 sigurante pentru iluminat pe fiecare nivel si la fel minim 2 sigurante pentru pentru prize pe fiecare nivel. Ideea ar fi ca daca-mi pica o siguranta sa nu-mi pice tot pe nivelul respectiv. Cum le imparti este altceva.

Edited by florin71_skoda, 13 October 2015 - 21:01.


#279
dandanezul

dandanezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.06.2013
Salut, are idee cineva ce trebuie sa fac in cazul urmator:
Am o vila la care am executat instalatia electrica cu un electrician ce are calificare in acest sens dar nu este si autorizat. In momentul in care trebuie sa o si bransez la electricitate, de ce documente am nevoie? Imi trebuie un aviz ceva de la cineva autorizat? Instalatia este executata corect cu conductor CU de 2,5 pe prize si 1,5 pe iluminat, circuite separate pentru anumiti consumatori, etc. Momentan este pusa sub tensiune, dar provizoriu , sursa de curent fiind de la un vecin.

#280
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa ceri un aviz de racordare de la compania de distributie. Ei vor stabili de ce acte ai nevoie.

#281
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015
iti trebuie proiect de interioare facut de o firma autorizata ANRE
va fi cam greu sa gasesti firma care sa verifice executia si apoi sa faca proiectul fara sa iti modifice instalatiile
cu proiectul trebuia sa incepi

Edited by Mialache, 15 October 2015 - 21:08.


#282
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Firma care te branseaza te rezolva si de proiect. Asta daca vrea sa obtina lucrarea de bransare. Pentru asta ai nevoie de avizul tehnic de racordare si o incredintare a lucrarii de bransare catre o firma autorizata de anre.

#283
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015

View PostAlinAraboaie, on 15 octombrie 2015 - 21:11, said:

Firma care te branseaza te rezolva si de proiect. Asta daca vrea sa obtina lucrarea de bransare. Pentru asta ai nevoie de avizul tehnic de racordare si o incredintare a lucrarii de bransare catre o firma autorizata de anre.

proiectul de interioare sau ala de bransare? de care proiect il rezolva?

#284
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E putina mafie in domeniu, dar nu te costa mare lucfru sa ceri Aviz de racordare de la distribuitor. Poti sa ai rspuns bun, sau de infarct.

#285
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Dosarul instalatiei de utilizare.

#286
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Sau...[organizare de santier]...Asta se limiteaza la contor,sigurante si o priza(sau mai multe)...

#287
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Mai omule treaba nu este atat de complicata pe cat pare. Cauta o firma agreeata de ENEL (gasesti lista cu autorizati agreati de ENEL la orice sediu de-al lor ) Ii suni, te intalnesti cu ei discuti, eventual negociezi daca e loc. Ei iti cer niste documente gen, copie acte de proprietate pe teren, copie proiect interior, CI etc. Ei se ocupa de dosarul tau de interior pentru care mai platesti  o suma gen 200-300-500 LEI. Pe langa aceasta suma va mai fi nevoie sa platesti o suma (eu am platit cam 1800 LEI) ce reprezinta bransamentul direct la casieriele ENEL. Firma ce iti executa bransamentul iti face tie legatura doar la stalp restul intra in obligatia ta sa te ocupi de restul. Eu le-am facut in ordine inversa adica intai bransamentul la stalp cu contoar apoi instalatia de interior. Ce-i drept la mine a costat mai mult ingroparea cablului subteran pe o distanta de aproximativ 70 m dar una peste alta am cheltuit cam 4000-4200 lei in total.( cablu, sapat, tras cablu, astupat sant + accesorii gen nisip, folii, caramizi etc)

Citeste AICI exact cazul meu.

Edited by StudioOne, 16 October 2015 - 07:45.


#288
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Am un apartament cu 2 camere si as dori sa fac una-alta la instalatia electrica, mai exact sa o inlocuiesc, daca nu exista o alta solutie mai fezabila.

Din cate estimez (plus ce am vazut pe la vecini), nu se vor putea trage cabluri prin traseele vechi.

La ce buget sa ma astept pentru manopera? Gasesc meseriasi pe aici?

Multumesc!

Edited by dd80, 19 October 2015 - 13:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate