Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Instalatii ELECTRICE

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#1
riffmaster

riffmaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.06.2005
Salut,
- Imi renovez tot apartamentul inclusiv instalatia electrica.
- La instalatia electrica, printre altele vreau sa schimb toate firele care sunt din aluminiu cu fire din cupru.
- Datorita faptului ca o parte din fire erau trase prin placa de beton a tavanului si sunt blocate pe traseu, electricienii le-au tras prin sapa podelei peste care v-a veni gresie sau parchet. O parte din noile trasee (ca si cele vechi din pereti de altfel) sunt trase prin teava de plastic.

Intrebare:

Se poate trage instalatia electrica prin sapa gresiei/parchetului, chiar daca este bagata in teava de plastic?
Ma intreb ce se poate intampla la o eventuala inundatie?

multumesc anticipat

Edited by riffmaster, 24 February 2007 - 19:18.


#2
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

View Postriffmaster, on Feb 24 2007, 19:16, said:

Salut,
- Imi renovez tot apartamentul inclusiv instalatia electrica.
- La instalatia electrica, printre altele vreau sa schimb toate firele care sunt din aluminiu cu fire din cupru.
- Datorita faptului ca o parte din fire erau trase prin placa de beton a tavanului si sunt blocate pe traseu, electricienii le-au tras prin sapa podelei peste care v-a veni gresie sau parchet. O parte din noile trasee (ca si cele vechi din pereti de altfel) sunt trase prin teava de plastic.

Intrebare:

Se poate trage instalatia electrica prin sapa gresiei/parchetului, chiar daca este bagata in teava de plastic?
Ma intreb ce se poate intampla la o eventuala inundatie?

multumesc anticipat
  Daca te ajuta cu ceva si eu mi-am renovat apartamentul si curentul electric tot prin sapa este, prin tub de pastic, dealtfel nu cred ca se mai face altfel, doar prin tubul acela "acordeon"... si la alte rude e la fel, deci cred ca nu este vreo problema cu inundatiile...

#3
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postriffmaster, on Feb 24 2007, 19:16, said:

Salut,
- Imi renovez tot apartamentul inclusiv instalatia electrica.
- La instalatia electrica, printre altele vreau sa schimb toate firele care sunt din aluminiu cu fire din cupru.
- Datorita faptului ca o parte din fire erau trase prin placa de beton a tavanului si sunt blocate pe traseu, electricienii le-au tras prin sapa podelei peste care v-a veni gresie sau parchet. O parte din noile trasee (ca si cele vechi din pereti de altfel) sunt trase prin teava de plastic.

Intrebare:

Se poate trage instalatia electrica prin sapa gresiei/parchetului, chiar daca este bagata in teava de plastic?
Ma intreb ce se poate intampla la o eventuala inundatie?

multumesc anticipat


Prin tub PVC se trag conductorii. Daca este facuta lucrarea bine, oricand poti schimba un eventual fir intrerupt. Idea e sa nu fie multe coturi pe traseu. Maxim  daua ca sa nu ai probleme. Conteaza diametrul tuburilor, numarul firelor care intra pe tub, diametrul acestora, lungimea traseului.

#4
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
nu e nicio problema cu instalatia prin sapa.
apropo de instalatii electrice, de cand cu cupexul (acordeonul) toata lumea lucreaza pe d-asta. problema apare cand vrei sa schimbi firele din el.
sfat: folositi pe cat posibil tevile din plastic rigide.

#5
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Nu toata lumea. Profesionistii lucraza cu tub rigid.  :evillook:

#6
riffmaster

riffmaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.06.2005
Mersi pentru raspunsuri.
Acum am inteles ca au mai facut si altii acest lucru. Cu toate ca sunt sigur ca la o casa noua nu se trage nici o instalatie electrica printr-un loc pe unde se poate infiltra apa. Dar nu am alta varianta..

#7
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
eu zic sa le tragi linistit daca suplimentezi capetele tuburilor cu silicon sau spuma poliuretanica.
gindeste-te ca asemenea tuburi sint montate in plafoane/podele de ani de zile si nu am auzit de probleme generate de asa ceva.

PS: daca e sa ai un scurt circuit sau consumatori care incing circuitele putina apa nu le strica,  ba chiar e benefica :D :P

#8
lii3000

lii3000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2007

View Postriffmaster, on Feb 27 2007, 21:08, said:

Mersi pentru raspunsuri.
Acum am inteles ca au mai facut si altii acest lucru. Cu toate ca sunt sigur ca la o casa noua nu se trage nici o instalatie electrica printr-un loc pe unde se poate infiltra apa. Dar nu am alta varianta..
Nu fi atat de sigur. La 90% din cladirile noi (apartamente, nu birouri) tot ce inseamna instalatii se duc prin sapa (termice, sanitare, electrice, tuburi freon pentru  AC-uri). Nu este nici un fel de problema, stai linistit

#9
lii3000

lii3000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2007
BTW daca sunt prin plafon nu este aceeasi problema la care ta gandesti tu, insa pentru vecinul de mai sus?

#10
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004

View Postlii3000, on Mar 6 2007, 18:37, said:

Nu fi atat de sigur. La 90% din cladirile noi (apartamente, nu birouri) tot ce inseamna instalatii se duc prin sapa (termice, sanitare, electrice, tuburi freon pentru  AC-uri). Nu este nici un fel de problema, stai linistit
Nu fi atat de sigur. La 90% din cladirile noi (apartamente, nu birouri) tot ce inseamna instalatii se duc prin spatiile dintre structura si plafoane false/pereti de gipscarton (termice, sanitare, electrice, tuburi freon pentru  AC-uri). Nu este nici un fel de problema, stai linistit

#11
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004

View Postlii3000, on Mar 6 2007, 18:38, said:

BTW daca sunt prin plafon nu este aceeasi problema la care ta gandesti tu, insa pentru vecinul de mai sus?
in pardoseala vecinului de mai sus se afla instalatia ta...

#12
razvy76

razvy76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2006
Salut,

Vreau sa ma apuc si eu de construit o casa, problema este ca trebuie sa-mi aduc curent pentru organizarea de santier de la circa 400 de metri. Un maistru de la Electrica mi-a spus ca aceeasi retea o voi putea folosi si pentru casa cel putin cativa ani, pana cand vor face ei ceva prin zona. Mentionez ca pe acelasi teren se vor mai face aproximativ 10 case dupa ce se va parcela si probabil ca acestea se vor alimenta de la aceeasi retea.

Mi-am procurat stalpi de lemn, dar nu stiu ce cablu trebuie sa-mi procur. Acelasi maistru zicea ceva de 16/25, dar nu prea stiu ce inseamna si nici nu mai dau de el ca sa-i cer mai multe detalii.

Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii:
- ce cablu trebuie sa folosesc (tip, material, grosime, etc)?
- cam ce preturi au aceste cabluri si de unde ma sfatuiti sa le procur?
- cat ma costa bransarea, dupa ce-mi construiesc reteaua in regie proprie?

Apreciez orice raspuns pe aceasta tema.
Merci.

Edited by razvy76, 08 March 2007 - 22:16.


#13
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Buna si eu trebuie sa trag curent. Tu unde construiesti? de unde ti-ai procurat stalpi? da-mi si mie un PM cu informatii. pleaseeee.

#14
samm1307

samm1307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2007
16/25 insemna mm patrati
material de preferat af fi cupru
pt aluminiu inmultesi cu 1,5 sectiunea

de procurat incearca baduc plevnei sau vigoniei asta daca esti din bucuresti

#15
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007

View Postsamm1307, on Mar 12 2007, 01:11, said:

16/25 insemna mm patrati
material de preferat af fi cupru
pt aluminiu inmultesi cu 1,5 sectiunea

de procurat incearca baduc plevnei sau vigoniei asta daca esti din bucuresti

Instalatia electrica din casa = 750 RON;
Contoar electric = 20 RON si
racordarea (care a inclus un stalp de ciment) = 3000 RON.
Aceste preturi sunt din luna mai 2007.

#16
geni

geni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.02.2006
Am intrat din gresala pe acest trade,dar pot sa va ofer citeva informati despre acest subiect(chiar daca pentru uni este tirziu)
Da se pot executa instalatii electrice prin pardoseala,bineinteles cu respectarea unor reguli.
-In primul rind conductoarele se trag neaparat prin tub de protectie.
-la alegere tubului se tine seama de nr de conductoare,de zona prin care trece...
- este bine de folosit tub ditel univolt panter,care este un tub cu caracteristici mecanice foarte bune(inlocuieste teava metalica),este gofrat(armonica),este ignifug,usor de folosit(are striati pe interior care face alunecarea conductorelor mai usor),nu intra apa in el decit daca il intepi si esete destul de accesibil la pret(oricum intro instalatie electrica tubul reprezinta sub 2% din valoare si merita folosit cel maqi bun.
Deci ori ce tub folositi trebue sa aiba rezistenta mecanica mai mare decit cele obisnuite.In legatura cu tubul gofrat eu sunt pentru folosirea lui.Tubul lis are si el dazavantaje(in pardoseala trebue mufat f bine-exista sansa sa se impiedice de el cel care toarna sapa si sal scoata din mufa)plus ca este mai comod sa ai tub intreg la montare.Cel gofrat are dezavantaj la montare in goluri(ex.pereti de rigips),daca nu este pozat bine se trage mai greu(dar nu foarte)conductorul.
Pentru alte detali asteptintrebari(chiar ma ocup de instalatii electrice)

#17
geni

geni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.02.2006
Sal ,dca nu este prea tirziu pot sa telamuresc.Cablul este  cablu torsadat Tyr 3*16+25(adicaun cablu rasucit cu trei fire de aluminiu de sactiune 16 si unul de sectiune 25 cu insertie de otel in el)
Organizarea de santier este solutie provizorie conditionata in timp(daca este facuta ca si un bransament clasic poate sa ramina asa dar taxele aferente de instalare tot se platesc)
De regula daca sunt mai multi potentiali beneficiari in zona se asociasza si fac impreuna partea comuna de retea si dupa aceea fiecre bransamentul separat,sau face unul reteaua si cind vrea si altul sa se racordeeze ii plateste taxa la primul

#18
7omca7

7omca7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.07.2003
Salut,

Aveti idee cat m-ar costa un bransament pe o distanta de 250 m .
(monofazat si trifazic) ?

Multumesc,
Catalin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate