Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Instalatii ELECTRICE

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#253
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Litat la iluminat, si plin la forta.
Se lucreaza mai usor cu litatul, si e mai usor de inlocuit, daca schimbi ceva prin casa, sau vrei sa faci adaugiri (iti dai seama pe parcurs ce ai nevoie).
Sigurantele le pui in functie de circuite. 10-16-25A pentru forta (prize), si 6-10A pentru iluminat.
Neaparat un diferential la siguranta principala. Recomandat ar fi cate un diferential pe iluminat si unul pe prize.

View Postflorin71_skoda, on 05 octombrie 2015 - 11:54, said:

Nu a vorbit nimeni de vechi papuci in sine (reglete).

Attachment regleta.jpg

O morseta arata asa:
(nu se numeste morseta, dar este cunoscuta sub denumirea asta)

Attachment Morseta.jpg Attachment Morsete-capat-10-poli-2,5mmp---C05-mare.jpg

Cu firele bagate in ea arata cam asa:
Attachment morseat + fire.JPG

Iar pentru partea ce se baga in priza sau intrerupatoare se folosete tub capat care arata asa:

Attachment Tub capat.png Attachment tub-de-capat-dublu.jpg

--------
Firul plin este mult mai ieftin decit cel litat si deaia  este cel mai folosit.
Pentru forta un cablu de 10 de aluminiu este mult mai ieftin decit cel de 6 de cupru si deaia cind in mod normal ar trebui sa ai cablu de 6 de cupru te trezesti ca ti se pune unul de 10 de aluminiu. (pretul dicteaza si nu calitatea)

La fel si in cazul nostru: sa faci o instalatie cu fir de cupru litat (care de fapt duce mai multi amperi ca si firul plin) te costa mult mai mult decit sa folosesti fir plin dat cu banda de izolat. La firul litat nu scapi fara morsete si tub capat si astea costa destul de mult, plus ca si manopera este mai multa.
Alea mai merg ca pret. Sa nu-i ceara cleme WAGO, ca atunci l-a rupt la buzunar :))

#254
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postflorin71_skoda, on 05 octombrie 2015 - 11:54, said:

--------
Firul plin este mult mai ieftin decit cel litat si deaia  este cel mai folosit.
Adevarat e mai ieftin si mai putin flexibil insa e usor de conectat si ai oarece incredere in el. Daca strangi litatul ii poti rupe din firicele. SI mai e o chestie, conectarea tipica se face prin infasurare, la alea litate e cu smen, trebuie o prindere cu surub/ferule speciale.

Edited by andreic, 05 October 2015 - 12:03.


#255
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postidrolupu, on 05 octombrie 2015 - 10:55, said:

Salut!
In curand voi face instalatia electrica la o casa noua ( nu eu, o persoana care se ocupa cu asa ceva) vreau sa stiu pentru mine ce si cum ar fi corect sa se lucreze.
Casa este P+M la parter se afla living, 2 camere, bucatarie,baie si un mic hol, la mansarda 4 camere, hol si baie.
Inca nu am vorbit cu persoana care se va ocupa de instalatie, cand voi sta de vorba cu el vreau sa stiu daca tot ce zice el va fi corect .
Ce fir sa pun la instalatia de iluminat, ce grosime si cum sa fie litat sau plin?
Dar la prize?
Va rog daca se poate sa imi explicati ce si cum ar trebui facut?
Va multumesc .

ai grijă să ai prize pe toți pereții, inclusiv pe holuri.  Ideal ar fi să nu ai mai mult de 3,5 metri înte douăprize, măsurat pe perimetrul camerei.

Edited by DaculScoril0, 05 October 2015 - 12:02.


#256
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAcrisios, on 05 octombrie 2015 - 11:07, said:

E mai pretentios la conexiuni si fara un electrician priceput poti avea surprize neplacute.

Nu este deloc pretentios si nu-i nevoie de electrician priceput.Posted Image
Ai nevoie doar de ferule si un cleste de sertizat ca sa poti face conexiunile cum vrei tu.

Ferulele sunt "alea"colorate din postul 29.

#257
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postidrolupu, on 05 octombrie 2015 - 11:12, said:

Vad ca si aici sunt impartite parerile litat sau plin.
De exemplu de la mai multe persoane am auzit ca in tari ca Italia, Spania la instalatii electrice se foloseste numai litat, oare de ce?

vorberște lumea. Nu cred că în vreo țară instalațiile electrice fixe se fac cu cablu lițat. Mă rog, cele făcute conform codului, nu de Dorel.

Că tot veni vorba, și la noi în România e în vigoare și OBLIGATORIU să fie respectat normativul. Cel mai bine ar fi să-l consulți.

#258
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Deși aluminiul este mai ieftin,rezistența acestuia este mult mai mare decât la cupru,de aceea nu sfătuiesc pe nimeni să se zgârcească la bani când vine vorba de cumpărat conductor lițat de cupru de calitate în detrimentul celui de aluminiu !.Aveți grijă la conductorul de cupru,cumpărați doar dacă sunteți siguri că producătorul este unul serios din UE,pentru că au apărut pe piață tot felul de tipuri de cablu așa zis de cupru,care de fapt sunt fabricate direct din ”cupru murdar”,fără să treacă prin faza de purificare electrolitică,ceea ce face ca rezistența acestuia să fie la fel de mare ca la conductorul de aluminiu ! Posted Image

View PostDaculScoril0, on 05 octombrie 2015 - 12:09, said:

vorberște lumea. Nu cred că în vreo țară instalațiile electrice fixe se fac cu cablu lițat. Mă rog, cele făcute conform codului, nu de Dorel.

Că tot veni vorba, și la noi în România e în vigoare și OBLIGATORIU să fie respectat normativul. Cel mai bine ar fi să-l consulți.

Ești sigur ?.Eu am lucrat 12 ani în Italia prin șantiere și nu am văzut nici măcar o instalație electrică ”fixă” cum zici tu, făcută pe cablu de cupru laminat,dar mă rog poate eu am fost chior prin sutele de apartamente pe unde am trecut cu lucrările !!!Posted Image

Edited by Solarcells, 05 October 2015 - 12:20.


#259
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAcrisios, on 05 octombrie 2015 - 11:19, said:

Daca CT inseamna centrala termica , si nu este vorba despre o centrala electrica , de ce s-ar recomanda circuit separat ?

Pe vremuri era la moda ca cei de la servis centrale sa ceara fir separat din tablou si pina la priza centralei, ca sa fie CT cu priza ei separata si cu impamintare. Cum la vremea respectiv toti aveau pe la blocuri tablouri cu 4 patroane umplute cu lita cit degetul si prin bucatarie tot soiul de prize incerte, parca nu era chiar asa de condamnat ca cereau asa ceva (chiar daca era abuziv)
O centrala de apartament ia sub 200W. Asa ca nu prea ai ce siguranta sa-i pui in tablou ca tot fuzibila de 2A din centrala se va arde in caz de ceva.

---
Eu unul as monta la mine acasa o siguranta separata cu diferential pentru CT (cu toate ca una asa de mica ar fi exagerat de scumpa), plus una separata pentru frigider. Astea doua as prefera sa fie in fata sigurantei "principale" de tablou. Ideea este ca atunci cind plec mai multe zile obisnuiesc sa iau curentul in toata casa si sa las doar frigiderul si iarna si centrala. Am un contor electronic asa de nebun ca-mi citeste orice musca trece prin fata lui. Pina si becurile (neoanele) din intrerupatoare (le-am si dat jos pe toate) "invirteau" contorul. Mai am si ceva becuri economice ce pilpiie de nebune cind sunt stinse si adunate cu consumul de standby de la diverse electrocasnice se cam aduna.

#260
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pana la urma facem un versus  cablu lițat / cablu masiv  sau ii dam omului sfaturi ?  E așa o diferența  intre ele încât să merite disputa asta ?

#261
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Nu , nu este ! Sfatul meu e sa cauti un electrician care-si cunoaste meseria si sa-l lasi sa-si faca treaba ; cum il gasesti ...asta da, e mai problematic dar tot e cel mai bun sfat pe care-l poti primi .

#262
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAcrisios, on 05 octombrie 2015 - 11:19, said:

Daca CT inseamna centrala termica , si nu este vorba despre o centrala electrica , de ce s-ar recomanda circuit separat ?
Nu se prevede din cauza consumului de energie! Ideea e ca daca nu e separat, pot aparea suprasarcini, scurtcircuit la celelalte prize astfel incat protectia sa actioneze. Acest lucru face ca centrala termica sa ramana fara alimentare, ceea ce nu e indicat.

#263
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Eu consider alimentarea separata a centralei termice o extravaganta ...o aroganta cum ar zice Jiji . Daca e sa respectam principiul general ar trebui ca fiecare consumator sa fie alimentat pe circuit separat ; insa n-as vrea sa vad cum arata o instalatie cu 50 de circuite intr-o casa .

Mai pui cativa lei si cumperi UPS pentru centrala daca este o problema ca poate sa ramana decuplata centrala o noapte .

Edited by Acrisios, 05 October 2015 - 13:24.


#264
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postandreic, on 05 octombrie 2015 - 11:20, said:

Nope. Nici macar clemele de la prizele UE (fara surub) nu se preteaza decat la conductor plin. Aveti ceva scris legat de treaba asta, vreun regulament electric ? Circuitele de forta se fac numai rigide, se tolereaza numai pe nul multifilar dar grosut (vezi cablurile moderne de bransament coaxiale). Daca vrei iti pun poza cu cablu de bransament "UE". Enel a inceput sa instaleze dinastea si la noi, centralul este de aluminiu laminat, marginea este folie de cupru plus 10 conductori mai subtiri infasurati. Circuitele de forta exterioare deasemenea au inceput sa se faca coaxiale in UE si cred ca si in SUA.
Nu e ontopic dar ca idee, ENEL face mai nou impamantarile din nulul de serviciu, si lasa un rurub gros de unde fiecare poate suplimenta "pamantul"... asa sunt toate fidirele si tablourile noi... eu eram obisnuit ca pe vremuri cand nulul de protectie era separat... nu mai e, s-a schimbat regula. Mi se pare destul de nasol personal... pentru daca se intrerupe nulul pe coloana si nu sunt suficiente impamantari la fiecare cutie, protectiile dispar, apare tensiune de la dezechilubru in LEA.

Litat se foloseste unde e nevoie de flexibilitate...

Conductorul litat si cel masiv se alege in functie de alte considerente.
Este admis sa se foloseasca oricare din cele doua posibilitati.

Avantajul conductorului litat o reprezinta faptul ca e mai usor de manevrat, iar dezavantajul il reprezinta sarcina admisibila care este mai mica decat la conductorul masiv. Sa nu va ganditi ca e o diferenta enorma dar exista. Se poate verifica pe site-ul unui praducator sarcina admisibila la MYYM(flexibil) respectiv CYY-F (masiv). De recomantat este achizitionarea conductorului de la o firma cunoscuta gen Cablel, Romcab, VLG etc.

P.S. Este permisa inclusiv folosirea conductoarelor din Aluminiu, dar din considerente financiare nu se recomanda pentru sarcini mici.

View Postflorin71_skoda, on 05 octombrie 2015 - 11:54, said:

Nu a vorbit nimeni de vechi papuci in sine (reglete).

Attachment regleta.jpg

O morseta arata asa:
(nu se numeste morseta, dar este cunoscuta sub denumirea asta)

Attachment Morseta.jpg Attachment Morsete-capat-10-poli-2,5mmp---C05-mare.jpg

Cu firele bagate in ea arata cam asa:
Attachment morseat + fire.JPG

Iar pentru partea ce se baga in priza sau intrerupatoare se folosete tub capat care arata asa:

Attachment Tub capat.png Attachment tub-de-capat-dublu.jpg

--------
Firul plin este mult mai ieftin decit cel litat si deaia  este cel mai folosit.
Pentru forta un cablu de 10 de aluminiu este mult mai ieftin decit cel de 6 de cupru si deaia cind in mod normal ar trebui sa ai cablu de 6 de cupru te trezesti ca ti se pune unul de 10 de aluminiu. (pretul dicteaza si nu calitatea)

La fel si in cazul nostru: sa faci o instalatie cu fir de cupru litat (care de fapt duce mai multi amperi ca si firul plin) te costa mult mai mult decit sa folosesti fir plin dat cu banda de izolat. La firul litat nu scapi fara morsete si tub capat si astea costa destul de mult, plus ca si manopera este mai multa.

Eu as recomanda clemele Wago.

http://elbielectric....-1-600x600.jpeg

View PostDaculScoril0, on 05 octombrie 2015 - 12:01, said:

ai grijă să ai prize pe toți pereții, inclusiv pe holuri.  Ideal ar fi să nu ai mai mult de 3,5 metri înte douăprize, măsurat pe perimetrul camerei.
Posted Image Posted Image  Prizele se pun acolo unde ai nevoie, in nici un caz ceea ce ai sugerat tu.

View Postflorin71_skoda, on 05 octombrie 2015 - 12:26, said:

Pe vremuri era la moda ca cei de la servis centrale sa ceara fir separat din tablou si pina la priza centralei, ca sa fie CT cu priza ei separata si cu impamintare. Cum la vremea respectiv toti aveau pe la blocuri tablouri cu 4 patroane umplute cu lita cit degetul si prin bucatarie tot soiul de prize incerte, parca nu era chiar asa de condamnat ca cereau asa ceva (chiar daca era abuziv)
O centrala de apartament ia sub 200W. Asa ca nu prea ai ce siguranta sa-i pui in tablou ca tot fuzibila de 2A din centrala se va arde in caz de ceva.

---
Eu unul as monta la mine acasa o siguranta separata cu diferential pentru CT (cu toate ca una asa de mica ar fi exagerat de scumpa), plus una separata pentru frigider. Astea doua as prefera sa fie in fata sigurantei "principale" de tablou. Ideea este ca atunci cind plec mai multe zile obisnuiesc sa iau curentul in toata casa si sa las doar frigiderul si iarna si centrala. Am un contor electronic asa de nebun ca-mi citeste orice musca trece prin fata lui. Pina si becurile (neoanele) din intrerupatoare (le-am si dat jos pe toate) "invirteau" contorul. Mai am si ceva becuri economice ce pilpiie de nebune cind sunt stinse si adunate cu consumul de standby de la diverse electrocasnice se cam aduna.

Eu ti-as sugera sa ceri si parerea unui electrician cu experienta inainte sa faci acele lucruri enumerate.
Circuit separat se foloseste doar la CT, masina de spalat, aer conditionat si alti consumatori mari (de exemplu cuptor electric). Eu unul sugerez folosirea protectiilor diferentiale pentru circuitul aferent masinii de spalat, respectiv pentru circuitele de prize. Daca as avea si un copil prin casa, as pune protectie diferentiala ca si protectie generala.

View PostAcrisios, on 05 octombrie 2015 - 13:23, said:

Eu consider alimentarea separata a centralei termice o extravaganta ...o aroganta cum ar zice Jiji . Daca e sa respectam principiul general ar trebui ca fiecare consumator sa fie alimentat pe circuit separat ; insa n-as vrea sa vad cum arata o instalatie cu 50 de circuite intr-o casa .

Mai pui cativa lei si cumperi UPS pentru centrala daca este o problema ca poate sa ramana decuplata centrala o noapte .
Daca tu pui la un loc circuitul de alimentare al centralei termice, cu circuitul din care iti incarci telefonul nu am ce argumente sa iti dau.
Totusi, de curiozitate. Activezi in domeniu???

#265
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRCmake, on 05 octombrie 2015 - 13:51, said:

Conductorul litat si cel masiv se alege in functie de alte considerente.
Este admis sa se foloseasca oricare din cele doua posibilitati.
Avantajul conductorului litat o reprezinta faptul ca e mai usor de manevrat, iar dezavantajul il reprezinta sarcina admisibila care este mai mica decat la conductorul masiv. Sa nu va ganditi ca e o diferenta enorma dar exista.
Ai idee, difera suprafata in raport cu diametrul ? Ma gandesc sunt luate in calcul locurile goale dintre conductoarele subtiri in cazul celui litat (adica ar trebuie sa fie putin mai gros la aceiasi parametri de ampacitate) ? Sau tocmai aici e smenul cu sarcina mai mica... ?

Edited by andreic, 05 October 2015 - 14:10.


#266
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postandreic, on 05 octombrie 2015 - 14:09, said:

Ai idee, difera suprafata in raport cu diametrul ? Ma gandesc sunt luate in calcul locurile goale dintre conductoarele subtiri in cazul celui litat (adica ar trebuie sa fie putin mai gros la aceiasi parametri de ampacitate) ? Sau tocmai aici e smenul cu sarcina mai mica... ?
Pai cam aici e smenul. Diametrul e acelasi.

#267
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Eu am pus pentru prize fir plin de 2,5 iar pentru iluminat de 1,5. Cupru. Pentru prizele de la camera tehnică siguranță separată, la fel pentru pompa submersibila.
Se pare că ultima modă este cu fir litat, dar care costă mai mult.

#268
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Daca tu pui la un loc circuitul de alimentare al centralei termice, cu circuitul din care iti incarci telefonul nu am ce argumente sa iti dau.
Totusi, de curiozitate. Activezi in domeniu???

Vad ca te raportezi la consum desi mai sus spui ca nu consumul este criteriul .Atunci sa "punem la un loc" dupa cum spui tu , circuitul de alimentare al centralei si cel de pe care alimentezi aspiratorul .Sau fierul de calcat . La care le faci circuit separat ?

Activez intr-un domeniu conex dar asta mi se pare destul de irelevant ; am terminat totusi clasa a 7-a si pentru nivelul discutiei este mai mult decat suficient .

Edited by Acrisios, 05 October 2015 - 16:45.


#269
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
eu zic sa puneti pe acelasi circuit AC, masina de spalat, frigider, fier de calcat.
Sunt curios cat va iese la calcul amperu lui peste.
ps: suplimentati si cu un cuptor cu microunde.

O sa ziceti ca nu functioneaza toate odata. Dar vara cred ca un AC, un frgider si o masina de spalat functioneaza cteodata in acelasi timp.
Cand proiectati, ce consumatori luati in calcul pe un circuit?

Edited by babalaul, 06 October 2015 - 08:43.


#270
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAcrisios, on 05 octombrie 2015 - 16:44, said:

Vad ca te raportezi la consum desi mai sus spui ca nu consumul este criteriul .Atunci sa "punem la un loc" dupa cum spui tu , circuitul de alimentare al centralei si cel de pe care alimentezi aspiratorul .Sau fierul de calcat . La care le faci circuit separat ?

Activez intr-un domeniu conex dar asta mi se pare destul de irelevant ; am terminat totusi clasa a 7-a si pentru nivelul discutiei este mai mult decat suficient .
Ti-am explicat mai sus ca nu se prevede circuit separat din cauza consumului de energie electrica. Pur si simplu trebuie sa aiba o functionare independenta.
Citeste un pic aici, sunt de acord cu tot ce zice :
http://www.virtualel...nks/separat.php

Plus de asta nu recomand nimanui sa conecteze mai multi consumatori mari pe acelasi circuit.

P.S. Daca tu crezi ca ai notiunile necesare absolvint clasa a 7-a, felicitari! Eu totusi tin sa te contrazic avand in vedere ideile pe care le propagi pe aici!

View Postbabalaul, on 06 octombrie 2015 - 08:34, said:

eu zic sa puneti pe acelasi circuit AC, masina de spalat, frigider, fier de calcat.
Sunt curios cat va iese la calcul amperu lui peste.
ps: suplimentati si cu un cuptor cu microunde.

O sa ziceti ca nu functioneaza toate odata. Dar vara cred ca un AC, un frgider si o masina de spalat functioneaza cteodata in acelasi timp.
Cand proiectati, ce consumatori luati in calcul pe un circuit?
Frigiderul nu e un consumator mare :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate