Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Remote Desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postgeo86, on Apr 21 2008, 18:50, said:

Sigur ca am acces la router.Acum,nu prea ma pricep asa dar de ce mi-ar trebui port forwarding pt ca eu "trec" prin router.Si apoi,mi se pare o bresa numa' buna de speculat de un pustan care se plictiseste seara pe-acasa.
Poti sa-mi explici,te rog?

Merci,
george
okey,
pe scurt, cererile care vin (din Internet) pe un port lasat deschis in firewall, le redirectinezi catre alt port[masina] din reteaua privata. Implicit, 3889 este portul pe care  serverul accepta conexiuni pentru Remote Desktop Connection. Asadar, toate cererile catre un port ales de tine (sa zicem, mai mare de 8000 - dar nu-i o regula), le redirectionezi catre portul 3889 la masina interna pe care vrei sa o accesezi.

LE: "Remote Desktop Connection" nu este sigur. Te sfatuiesc sa cauti informatii pe net referitoare la modalitati de securizare a conexiunilor relizate prin intermediul acestui serviciu.

Edited by fabian23, 21 April 2008 - 21:06.


#20
geo86

geo86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.12.2006

View Postfabian23, on Apr 21 2008, 19:59, said:

okey,
pe scurt, cererile care vin (din Internet) pe un port lasat deschis in firewall, le redirectinezi catre alt port[masina] din reteaua privata. Implicit, 3889 este portul pe care  serverul accepta conexiuni pentru Remote Desktop Connection. Asadar, toate cererile catre un port ales de tine (sa zicem, mai mare de 8000 - dar nu-i o regula), le redirectionezi catre portul 3889 la masina interna pe care vrei sa o accesezi.

LE: "Remote Desktop Connection" nu este sigur. Te sfatuiesc sa cauti informatii pe net referitoare la modalitati de securizare a conexiunilor relizate prin intermediul acestui serviciu.
Am inteles.Am citit si documentatia router-ului si am inteles cum functioneaza.Eu,prin Port Forwarding intelegeam sa deschid un port in router prin care sa "intru" in retea.
Acum am inteles si incerc sa aplic.O sa va spun daca a mers.

Multumesc pentru informatii!

Cu respect,
George N.

Am facut port forward pe un port dar acum cum setez VNC-ul sa se conecteze prin acel port? Trebuie sa o fac la VNC Server ca la viewer nu am asa ceva, nu?
Si daca bag IP-ul tot la server ma duce.

#21
geo86

geo86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.12.2006
Am rezolvat. La VNC Server setezi portul pe care vrei sa te conectezi (cel pe care ai facut si forward la router) si la VNC Viewer scrii IP-ul public si portul pe care ai facut forward.(8x.xxx.xxx.xxx:8080)unde 8080 e portul pe care ai facut forward.
Sper sa fie de folos si altora care vor intra pe acest topic.

Numa' bine!

Edited by geo86, 22 April 2008 - 19:31.


#22
Popey500

Popey500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2008
:D bene.....am citit toate astea....destule informatii.... dar nu am inteles cv... As vrea sa imi ziceti dk activez remote desktop pe desktopul meu de acasa...pot sa ma conectez de la alt calculator..oricare altul ma refer, de pe notebook, sau de la o sala de net, de la un prieten???? treb obligatoriu sa configurez VPN??

#23
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Mai sus se vorbea despre VNC nu despre VPN care sunt 2 lucruri total diferite.
Poti sa te conectezi la pc-ul tau direct, fara nicio setare daca nu esti in spatele unui Router, iar daca esti, atunci activezi functia DMZ pentru ip-ul tau local, de retea.

#24
stormlord88

stormlord88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2008
mai stiti vre-un un program ca si team viewer in care sa iti setezi un ID si o parola ?

#25
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
VNC (mai multe variante), Remote Administrator.
S-a discutat en gross.

#26
stefan21q

stefan21q

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2004
Eu recomand pentru simplitate ShowMyPC . poate si un copil sa-l foloseasca.
Ma refer la cei care sunt pe IP Dynamic .
In rest VNC .
http://showmypc.com/how-it-works.html

#27
baietzel15

baietzel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2006
multumesc personal lui george si fabian ca au explicat f frumos cum sta treaba! si eu am o retea la birou si am sa incerc aceeasi figura :) bafta!

#28
RETEC

RETEC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2009
Salut,

Am ajunssa citesc din intamplareacestsubiect si suna interesant.
Am 2 calculatoare ce comunica  intre  ele folosind reteaua ethernet.
Cum pot sa ma pot conecta la acestea prin remote desktop?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate