Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

skoda octavia 2 sau noua toyota corolla?

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
raul.

raul.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2007
salut!
Doresc sa cumpar o noua masina pe benzina care sa coste in jur de 16.000 euro. Nu ma pot decide:skoda octavia 2, 1.6MPI sau noua Toyota Corolla 1,4 VVT-I. Astept de la voi sfaturi cat mai obiective.

#2
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Eu unul as merge pe Corolla. Mi se pare mai bine "proportionata" caroseria cu motorul. La Skoda, cam gafaie la cat e de grea cu motorul ala... Acum depinde ce ai si tu nevoie de la o masina ca sa iti putem da sfaturi obiective.... Octavia e mai spatioasa de exemplu, mai ok in serviceuri... samd

#3
rempha

rempha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.02.2007
Eu as alege Octavia2. Eu sunt fan TDI dar daca tu vrei benzina vezi ca la 16300DDP poti sa iei O2 Trend 1.6FSI (115CP) mai multi cai, tehnologie noua si mai putin consum decat 1.6MPI. Vezi oferta de pe skoda.ro dar ca sa te decizi intre cele doua masini (Octavia vs Corolla) cel mai bine e sa faci un drive-test sa vezi ce te prinde mai bine. Bafta la alegere.

#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
skoda

Edited by sanddy1964, 19 February 2007 - 16:50.


#5
escu99

escu99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.01.2007
Eu pana acum am avut un fix pe Focus. Insa de cand a aparut noua Corolla nu mai sunt asa de sigur.
Ofera mai multe dotari in acelasi pret si in plus bordul ala arata bestial :)
Eu as merge pe motorul de 1.6 benzina, 1.4 mi se pare putin submotorizata.

Spor,
Cristi

#6
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Si eu sunt exact inaceeasi dilema la care in + am adaugat si un Ford Focus 2007 CL. Toyota fata de Octavia sta mai bine la dotari si in special la airbag-uri. Eu tot spre Toyota m-as orienta. Satisfactie client mare in Occident. Masina f. fiabila. Motor 1.4 aproape 100 cp sunt suficienti zic eu. Doar daca nu vrei sa pleci primul de la semafor. Altii au masini de vreo 70-90 cp pe masini si le ajung. Cred ca si tie i-ti ajung. Bafta si sa ne tii la curent cu optiunea ta.

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
fara sa fiu rau intentionat insa fiind model nou nu prea ai de unde sa stii cat de fiabila va fi masina. chiar daca scrie Toyota pe ea :peacefingers:

#8
escu99

escu99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.01.2007
Zici si tu ceva...
Ce-i drept la Corolla veche era garantie 6 ani, la cea noua doar 3.
Ma intreb si eu de ce...

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 romaximusro, on Feb 19 2007, 20:40, said:

fara sa fiu rau intentionat insa fiind model nou nu prea ai de unde sa stii cat de fiabila va fi masina. chiar daca scrie Toyota pe ea :peacefingers:
am fost la showroom si sincer, nu m-a impresionat deloc.Clienti iok.
Masina nu se va vinde bine.A aparut noua Jetta.UN FEL DE GOLFOPASSAT.Dar nu e urata ca aceast aCorolla.E mult mai smekera.
Efacua in UE,  muncitorii au ce sa pape daca se vinde.
Se vor gasi piese de schimb mai ieftine si mai usor.La Corolla se umfla aia galbenii.

Edited by sanddy1964, 19 February 2007 - 21:02.


#10
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Jetta ca si pana acum e facuta numai in Mexic. Exista ori un acord facut de UE cu Mexicul, ori suporta VW acei 10%. Asta se poate afla de la dealeri daca stiu.

#11
raul.

raul.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2007
Imi puteti spune care au fost nemultumirile legate de O2 1,6 MPI, benzina - asta in cazul in care ati avut.
Din ce-am disutat cu diversi cunoscuti, ei au avut probleme la cutia de viteze si cu zgomotul motorului atunci cand rulezi cu peste 130 km/h.
In ceea ce priveste drive test-ul, de regula masinile pe care le pun dealer-ii la dispozitie sunt cele TDI, asa ca nu-ti poti da seama cum se descurca una pe benzina.

#12
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006

 romaximusro, on Feb 19 2007, 20:40, said:

fara sa fiu rau intentionat insa fiind model nou nu prea ai de unde sa stii cat de fiabila va fi masina. chiar daca scrie Toyota pe ea :peacefingers:
Cred ca nimeni nu e rau intentionat. De aceea nu ma deranjeaza un reply in contradictoriu atata timp cat e spus cu bun simt. Tin sa te fac atent la titlul topicului unde motorul de la Toyota este cel de 1,4. Daca nu stiai, afla acum, acest motor echipeaza si vechea Corolla. Asa a fost prezentata la televizor. Deci fiabilitatea motorului e ok. Daca tu crezi cumva ca japonezii proiecteaza o caroserie pe care trantesc un motor la nimereala si dupa 3 ani (cei de garantie) tot ansamblul se va dezasambla asta e. Eu nu cred si de aia am scris ca la fiabilitate e ok. Numai bine.

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
motorul de obicei e cea mai mica problema a unei masini. probleme pot fi la partea electronica, la partea electrica, la suspensii etc. care pot sa faca probleme daca nu sunt suficient de bine testate si puse in evidenta toate problemele ce ar putea sa apara..

Edited by romaximusro, 19 February 2007 - 23:08.


#14
shellshock01

shellshock01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.03.2007
Salut am o octavia 2 eleganze (115cp FSI) foarte buna pe benzina,FSI fiind viitoru si motoru de sub capota marca W se comporta bine si la viteza de 165-170..dupa 185 face zgomot.testata pe DN1,nu am ajuns sa vad viteza maxima deoarece imi era teama de radar,dar am ajuns la 185,in carte scrie ca e limitata la 200km/ora(asta in cazul in care esti interesat si de performante),eu zic ca si cea pe benzina de 105 CP e destul de mediocra la performante.In rest abolut nici o problema cu ea ,am mai avut si solenza,si Ford focus si golf 5.

#15
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Am citit pe mai multe forumuri chiar si in reviste AUTO ca intretinerea la o Skoda este scumpa. Spre Toyota au inceput sa se orienteze si nemtii a caror tehnologie nu mai este ce era. Poate nu stiai dar cei le la Volkswagen au platit celor de la Peugeot cateva sute de milioane de dolari pentru a le spune cum fac motoarele diesel asa silentioase si cu un consum asa de mic. Astea sunt informatiile care pe mine m-ar determina sa cumpar o Toyota Corrola.

#16
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Am avut o Fabia 1.4 si in 65.000 km nu am fost nevoit sa deschid capota . Iar HDI-ul PSA nu are aceeasi tehnologie ca si TDI-PD al VAG-ului .

Iar comparand Octavia 2 1.6 MPI cu 1.6 FSI , 10 CP nu justifica in opinia mea diferenta de pret , o diferenta semnificativa e doar intre cele 2 TDI-uri .

Edited by MAK, 15 June 2007 - 18:51.


#17
shellshock01

shellshock01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.03.2007
Octavia FSI (115CP) in caz ca nu ai bani de 140 sau 150CP ...e GG

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 shellshock01, on Mar 7 2007, 12:01, said:

Octavia FSI (115CP) in caz ca nu ai bani de 140 sau 150CP ...e GG

Depinde daca se doreste motorizare in loc de optiuni .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate