Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

skoda octavia 2 sau noua toyota corolla?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
177 răspunsuri în acest subiect

#19
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.372
  • Înscris: 18.02.2007

View Postraul., on Feb 18 2007, 23:04, said:

salut!
Doresc sa cumpar o noua masina pe benzina care sa coste in jur de 16.000 euro. Nu ma pot decide:skoda octavia 2, 1.6MPI sau noua Toyota Corolla 1,4 VVT-I. Astept de la voi sfaturi cat mai obiective.

Salut
Eu am Octavia I&II(ambele diesel).Referitor la garantie aceasta se invarte in jurul a 600RON(ambele modele).
Motorizarea aleasa de tine-1.6MPI(102cp)-nu este cea mai fericita, putere ioc, consum mare, tehnologie invechita.
Iti sugerez 1.6FSI(115cp) care este de generatie noua si putin mai fasnet(acum sa nu-ti inchipui ca o sa lasi dare pe asfalt la semafor).
E pacat sa-ti iei o masina noua cu motor varza :rolleyes: .
Despre Toyota(in general) nu stiu mare lucru.....asa ca, parerea mea este pt. Skoda Octavia dar NU cu motorul de 1.6MPI. :peacefingers:

#20
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007
Crezi ca 13 CP in plus fac diferenta de pret - sau de optiuni suplimentare ? La fel ar putea sa sustina cineva TDI-ul 2.0 140 CP , si sa zica ca FSI-urile sunt rable ce au cuplu mic si consum mare :)

Idem cu diferenta de consum - in cat timp se amortizeaza pentru cineva ce face 15.000 km pe an de exemplu ?

Editat de MAK, 15 iunie 2007 - 18:50.


#21
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.307
  • Înscris: 15.01.2007
raul, fa mai intai drive teste cu cele doua masini si dupa aia pune-ti problema care o cumpar! Nu te lua numai dupa ce citesti pe forumuri sau dupa chestii subiective ca design-ul!
Dupa drive test vezi tu care iti place mai mult, nu numai ca design, vezi si ce presupune achizitionarea unei dintre ele, vezi care sunt costurile ulterioare achizitionarii, mai citesti opiniile de pe forum si apoi iei o decizie!
Eu unul prefer Toyota!

#22
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.307
  • Înscris: 15.01.2007
Ma refeream la faptul ca ce imi place mie e posibil sa nu placa altcuiva si invers!
Si eu sunt de parere ca designul exterior la Octavia II este mai reusit decit la Corolla noua, dar tot Corolla as cumpara!
La interior e mai frumoasa Corolla!
Frumosul e o chestie a dracului de subiectiva :) !

#23
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007
"Frumosul e o chestie a dracului de subiectiva "

E frumos cand poti sa-ti alegi optiunile indiferent de motor :)

#24
WaRiO

WaRiO

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 281
  • Înscris: 26.11.2005
Lucrez la un service Skoda...si nu prea ai cum sa compari cele 2 masini...in concluzie incearca altceva Corola vs altceva...skoda e net inferioara...si ca fapt divers stii cate skode am vazut in olanda cat am stat acolo 1 sapt ??? NICI UNA...oare de ce?

#25
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Am fost ieri si am vazut New Corolla. La versiunea Luna cu motor de 1.4 daca mai adaugi taxa de inmatriculare si o culoare metalizata treci de 16500 euro. Asa ca du-te si te uita la Avensis 1,6 versiunea Terra, vezi daca te satisface nivelul de echipare, baga o negociere prin care s-o scoti la 16800 (vopsea metalizata inclusa in pret) dar in primul rand urca-te in masina (atat in fata cat si pe bancheta din spate) sa vezi diferenta de clasa. Poate dai vreo 500 euro in plus pentru o echipare un pic mai slaba (fara oglinzi incalzite,proiectoare ceata, aer conditionat automat, geamuri el. spate, volan si schimbator piele) dar sunt sigur ca daca-ti place design-ul la Corolla o sa te indragostesti de Avensis si o sa uiti de Octavia si alte nemtarii sau frantuzisme. Oricum Avensisul mi se pare superior VW Jetta. Bafta!

Editat de Suzuki Wagon, 09 martie 2007 - 09:45.


#26
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostWaRiO, on Mar 9 2007, 08:26, said:

Lucrez la un service Skoda...si nu prea ai cum sa compari cele 2 masini...in concluzie incearca altceva Corola vs altceva...skoda e net inferioara...si ca fapt divers stii cate skode am vazut in olanda cat am stat acolo 1 sapt ??? NICI UNA...oare de ce?

Poti sa dai si motive de ce Skoda e inferioara ( motor , dotari etc ) ?

Referitor la Skoda in Olanda - vazuta sau nu pe strada , eu as putea spune ca nu e concludent - zi mai bine cate Skoda Octavia se vand in Europa  in comparatie cu Corolla , cifrele nu sunt subiective :)

#27
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007
"Oricum Avensisul mi se pare superior VW Jetta"

De ce nu compari Avensis-ul cu Passat-ul , care e in aceeasi clasa cu ea ?

Editat de AMDG, 09 martie 2007 - 11:59.


#28
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.307
  • Înscris: 15.01.2007

Quote

E frumos cand poti sa-ti alegi optiunile indiferent de motor
AMDG aici sunt de acord cu tine!
Totusi, cel putin din punctul meu de vedere nivelurile de echipare la Corolla mi se par bine alese! Daca vrei o masina de familie echiparea Luna mi se pare multumitoare! Daca vrei si control al tractiunii trebuie sa mergi pe Sol!
Si acuma subiectiv, mi se pare enervant sa vad un pret la masina si cind incep sa pun citeva optionale pe ea vad ca ajung la cu totul altceva! Asa, la Toyota stiu o treaba, desi chestia e probabil mai mult psihologica!

#29
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postkodiak, on Mar 9 2007, 13:31, said:


Versiunea Trend 1.4 la Octavia 2 vine la un pret deosebit de agresiv  si dotari bine alese pentru a-ti da senzatia de confort ( cotiera fata , climatronic dual zone  etc ) . Corolla te forteaza sa mergi la versiunea Luna pentru a evita impresia de masina ieftina ( la Terra de exemplu manerele de la portiere si oglinzile nu sunt in culoarea caroseriei , scaunul soferului nu e reglabil pe inaltime etc ) , si pe deasupra versiunea Luna iti baga pe gat comenzi auto pe volan , volan si schimbator viteze imbracat in piele , nu are decat 6 boxe in timp ce 4 boxe suplimentare la Octavia sunt ieftine , si se poate ajunge pana la 12 cu amplificator digital etc )

Sunt oameni la care motorul conteaza , sunt oameni la care optiunile conteaza . Compara  o Octavia 2 Trend 1.4 ( 13.990 EUR DDP ) cu Corolla Luna 1.4 ( 16.137 EUR DDP ) si apoi mai vorbim :)

Editat de MAK, 15 iunie 2007 - 18:50.


#30
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 401
  • Înscris: 07.01.2006

View PostAMDG, on Mar 9 2007, 11:58, said:

"Oricum Avensisul mi se pare superior VW Jetta"

De ce nu compari Avensis-ul cu Passat-ul , care e in aceeasi clasa cu ea ?

Pentru ca daca dai mai mult cu 500 euro decat cea mai ieftina Jetta iti iei cel mai ieftin Avensis. Dotari asemanatoare, clase diferite. Si daca vrei sa-mi zici ceva rau de Avensis vino te rog cu argumente. Eu nu am zis nimic rau de Jetta, doar ca vezi tu mi se pare diferenta de bani prea mica pentru ce primesti in plus (vezi capitolul airbag-uri, nr. de difuzoare, ampatament-confort interior etc). Pentru cel mai ieftin Passat mai scoti 2000 euro. Asa ca... poate compar masinile si in functie de banii din buzunar.

#31
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007
"Dotari asemanatoare, clase diferite."

Nu poti compara masini din clase diferite , chiar daca au aceleasi dotari - nu le poti alungi sau scurta :) . De asemenea , nu poti compara masini cu niveluri de finisare diferite , chiar daca au aproape aceleasi dotari si sunt si in aceeasi clasa ( vezi Audi versus Citroen sau Renault )

"Si daca vrei sa-mi zici ceva rau de Avensis vino te rog cu argumente."

Imposibilitate selectare versiuni de varf decat in combinatie cu motoarele de varf ( ca si la masinile franceze ) , grad de personalizare redusa ( lista foarte mica de optiuni in comparatie cu produsele VAG de exemplu ) , nivel de finisare inferior VAG dar similar C5 , Laguna2 de exemplu .

"Asa ca... poate compar masinile si in functie de banii din buzunar"

Un ceas Pobeda masoara timpul aproape la fel de bine ca un ceas Tissot , dar intre ele exista o diferenta de pret cauzata de multi factori . Toyota a depasit marcile Renault , dar mai are pana sa depaseasca VAG . Mie imi convine competitia , caci ea forteaza VAG-ul sa ridice si mai mult stacheta si sa intre pe piete pe care Toyota nu are pentru moment replica - vezi Touareg , Phaeton .

#32
shellshock01

shellshock01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 150
  • Înscris: 06.03.2007
Deci Skoda se face remarcabila prin acuratetea comportamentului rutier,functionalitatea habitaclului si marimea portbagajului.

#33
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007
Portbagajul e esential pentru romani si est-europeni in general :)

Editat de MAK, 15 iunie 2007 - 18:52.


#34
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.307
  • Înscris: 15.01.2007
AMDG, ca sa te dezamagesc putin ar trebui comparat Octavia cu motor de 1.6 102 CP (nu 1.4 cu 80 CP) cu Toyota cu motor de 1.4 97CP!
Am comparat masinile chele, fara dotari, culoare alba:
Octavia 1.4 80 CP pret 13 990
Octavia 1.6 102 CP pret 15 094
Corolla 1.4 97 CP pret 14 756

Si daca te uiti pe la dotari o sa vezi ca pina la urma e mai mult o chestie de gust ca mare diferenta nu-i intre ele!

#35
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postkodiak, on Mar 10 2007, 13:50, said:

AMDG, ca sa te dezamagesc putin !

Cu ce crezi ca ma poti dezamagi :) ?

Toyota face acelasi lucru ca si Renault-ul , motoare de 1.4 puternice in CP si cu un cuplu mai slab , dar nimeni nu zice ca Megane 2 e superior Octaviei 2 :)

In legatura cu dotarile , e o chestiune de personalizare si implicit imagine - altfel ai putea spune ca nu e mare diferenta intre Fiat si Audi , versiunile "chele" :)

Toyota e in momentul actual un Renault mai bine finisat - eu astept cu interes ziua cand o sa ajunga din urma VAG :)

Editat de MAK, 15 iunie 2007 - 18:53.


#36
shellshock01

shellshock01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 150
  • Înscris: 06.03.2007
deci toate revistele de specialitate de la noi si din germania au relatat prin teste ca Octavia 2 e mai buna ca Megane nou.

Editat de MAK, 15 iunie 2007 - 18:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate