Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Priviti si intelegeti ce vreti!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Eros81

Eros81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.02.2007
un mic material recomandat mie, pe care il recomand si eu mai departe, despre viata musulmanilor din USA.
materialul se numeste: 30 Days as a Muslim
uite si linku:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IcAmmD_SpmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Eros81, 18 February 2007 - 00:37.


#2
Eros81

Eros81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.02.2007
PS: am gasit si unele "greseli" sau lucruri nelalocul lor in acest material.
ideea e urmatoarea: urmariti ideea principala, si incercati sa intelegeti .

#3
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 Eros81, on Feb 18 2007, 01:14, said:

PS: am gasit si unele "greseli" sau lucruri nelalocul lor in acest material.
ideea e urmatoarea: urmariti ideea principala, si incercati sa intelegeti .


Una din greseli e urmatoarea . Filmul a fost facut in USA . As vrea sa vad asa ceva facut in Saudi-Arabia sau Iran . :lol:

#4
Eros81

Eros81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.02.2007

 UnixMarius, on Feb 18 2007, 02:22, said:

Una din greseli e urmatoarea . Filmul a fost facut in USA . As vrea sa vad asa ceva facut in Saudi-Arabia sau Iran . :lol:

eu nu iti inteleg umorul . adik nu pricep ce vrei sa spui .

#5
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu am ce sa spun...adica nu stiu la ce sa ma refer

#6
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 Eros81, on Feb 18 2007, 02:41, said:

eu nu iti inteleg umorul . adik nu pricep ce vrei sa spui .


Nu compara Islamul din USA cu ce-l din Arabia Saudita sau Iran . Sunt diametral opuse . In USA musulmanii se comporta diferit de ce-i din Iran de ex. E usor sa faci un film despre musulmani , evrei , crestini in USA unde legea statului primeaza si nu vor face nika anapoda , sau chiar daca vor face stiu ca vor fi pedepsiti de lege , sau in Iran unde legea Religioasa primeaza si le permite tot felul de interpretari "razboinice" ca sa spun asa . Filmul nu este obiectiv in privinta Islamului . Acela este alt Islam . Oare asa ar trebui sa arate Islamul peste tot? . Eu cred ca asta ar trebui sa fie intrebarea ....  :peacefingers:

#7
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 UnixMarius, on Feb 18 2007, 02:52, said:

Nu compara Islamul din USA cu ce-l din Arabia Saudita sau Iran . Sunt diametral opuse . In USA musulmanii se comporta diferit de ce-i din Iran de ex. E usor sa faci un film despre musulmani , evrei , crestini in USA unde legea statului primeaza si nu vor face nika anapoda , sau chiar daca vor face stiu ca vor fi pedepsiti de lege , sau in Iran unde legea Religioasa primeaza si le permite tot felul de interpretari "razboinice" ca sa spun asa . Filmul nu este obiectiv in privinta Islamului . Acela este alt Islam . Oare asa ar trebui sa arate Islamul peste tot? . Eu cred ca asta ar trebui sa fie intrebarea ....  :peacefingers:
Da, asa este    :coolspeak:  
Islamul din Iran de exemplu are nenumarate traditii inglobate, de secole, de la vechii persani,care trec drept "elemente de religie". In SUA a intrat doar religia, si sunt 6,000,000 , adica vreo 2 % din populatie este musulmana.

#8
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 Eros81, on Feb 17 2007, 17:36, said:

un mic material recomandat mie, pe care il recomand si eu mai departe, despre viata musulmanilor din USA.
materialul se numeste: 30 Days as a Muslim
uite si linku:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IcAmmD_SpmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da,videoclipul asta l-am vazut mai demult.Imi pare bine ca l-ai postat,indiferent de motiv.
Am mai gasit si eu un material care se numeste:TURNING MUSLIM IN TEXAS
Watch it.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BEQh1mc6j38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
Am vazut ca cei care se convetesc in ziua de azi,sint mai stricti decit cei care s-au nascut muslim.Sint mult mai zelosi.Oare de ce? :confuzzled:

#10
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 Nefersetty, on Feb 18 2007, 03:29, said:

Am vazut ca cei care se convetesc in ziua de azi,sint mai stricti decit cei care s-au nascut muslim.Sint mult mai zelosi.Oare de ce? :confuzzled:


Pai nu-ti aduci aminte zicala "Mai catolici decat PaPa .... " ? . Unii convertiti nu se convertesc din convingere , ce din faptul ca urasc religia pe care o aveau , etc , altii sunt bolnavi psihic , sau altii sunt ignoranti si se iau dupa altii . In sec 21 este mult tembelism . Daca un musulman din nastere i se rupe ca Mahomed a adus Coranul , si nu face un caz din asta , un neofit doreste sa dovedeasca acest lucru ca sa nu care cumva sa nu`l creada comunitatea . La fel se intampla in toate religiile . Multe muste zboara in capul oamenilor , si multe stoluri vin pe ce`i dusi cu pluta . Nu contest , ca au fost multi care s-au convertit din convingere si au ajuns spiritual pe alte culmi . Ferice de ce-l care tine asta numai pentru el ....

#11
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Eros81, on Feb 18 2007, 01:36, said:

un mic material recomandat mie, pe care il recomand si eu mai departe, despre viata musulmanilor din USA.
materialul se numeste: 30 Days as a Muslim
uite si linku:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IcAmmD_SpmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zici de musulmanii in USA? Ce fel de musulman e ala daca nu e in stare sa aplice LEGEA SHA'ria :)))
Sa vezi ce fac din musulmani americanii in aeroporturile americane (control pana la piele). Au impus viza din cauza lor pana si francezilor si canadienilor. Daca musulmanul face "un pas"...deportarea.

Edited by armonie, 20 February 2007 - 16:08.


#12
Eros81

Eros81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.02.2007

 armonie, on Feb 20 2007, 16:06, said:

Zici de musulmanii in USA? Ce fel de musulman e ala daca nu e in stare sa aplice LEGEA SHA'ria :)))
Sa vezi ce fac din musulmani americanii in aeroporturile americane (control pana la piele). Au impus viza din cauza lor pana si francezilor si canadienilor. Daca musulmanul face "un pas"...deportarea.


fiecare sa isi vada de ciorba lui. ce face fiecare o face pe sabia sa, si de aceea nu cred ca ar avea cineva dreptul sa judece pe altcineva. de ce te intereseaza de musulmanii care nu sunt in stare s aplice LEGEA SHA'ria? este un proverb frumos care spune:
Rade ciob de oala sparta, si inca unu : nu isi vede barna din ochiul sau, da vede paiul din ochiul altuia.
te pup, al tau Eros81.  :kisstogether:

Edited by Eros81, 20 February 2007 - 16:22.


#13
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 armonie, on Feb 20 2007, 09:06, said:

Zici de musulmanii in USA? Ce fel de musulman e ala daca nu e in stare sa aplice LEGEA SHA'ria :) ))
Sa vezi ce fac din musulmani americanii in aeroporturile americane (control pana la piele). Au impus viza din cauza lor pana si francezilor si canadienilor. Daca musulmanul face "un pas"...deportarea.

Ce vorbesti fa sa te afli in traba.Ce traiesti tu aici si stii mai bine legea? Hai mucles!java script:add_smilie(":quietsign:","smid_101")
:quietsign:

Edited by Nefersetty, 21 February 2007 - 06:14.


#14
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Nefersetty, on Feb 21 2007, 06:13, said:

Ce vorbesti fa sa te afli in traba.Ce traiesti tu aici si stii mai bine legea? Hai mucles!java script:add_smilie(":quietsign:","smid_101")
:quietsign:
Nu vrei te rog sa pastrezi expresiile astea pentru suburbiile din Toronto?

#15
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 landscape10, on Feb 21 2007, 02:36, said:

Nu vrei te rog sa pastrezi expresiile astea pentru suburbiile din Toronto?


Posted Image Expresia sau mai degraba cuvintul asta e "made in Romania",din fericire in Toronto se vorbeste altfel.De la voi am invatat-o si pt. unii din voi e rezervata.
Si de cind imi tragi tu atentia numai pentru ca i-am zis la un membru sa taca din gura(decit sa abereze)?Asta inseamna "mucles" in caz ca nu stiai,iar in caz ca stiai,zi-mi si mie de cind e considerat cuvintul asta injuratura sau jicnire?E doar jargon romanesc,so take it easy!
And by the way....suburbiile aici nu sint ceea ce iti imaginezi tu!Posted Image

Edited by Nefersetty, 22 February 2007 - 10:07.


#16
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Nefersetty, on Feb 22 2007, 11:06, said:

Posted Image Expresia sau mai degraba cuvintul asta e "made in Romania",din fericire in Toronto se vorbeste altfel.De la voi am invatat-o si pt. unii din voi e rezervata.
Si de cind imi tragi tu atentia numai pentru ca i-am zis la un membru sa taca din gura(decit sa abereze)?Asta inseamna "mucles" in caz ca nu stiai,iar in caz ca stiai,zi-mi si mie de cind e considerat cuvintul asta injuratura sau jicnire?E doar jargon romanesc,so take it easy!
And by the way....suburbiile aici nu sint ceea ce iti imaginezi tu!Posted Image
si dupa cum ziceai ...esti musulmanca. cool!!:))

#17
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Nefersetty, cunosc mai multe suburbii decat iti imaginezi, si am intalnit la viata mea multe "frumoase" si "destepte", asta pana cand isi dau voalul jos de pe figura si incep sa scuipe seminte printre injuratori. Eu nu am facut altceva decat sa te avertizez sa iti mai cenzurezi limbajul. Altfel o vei parasi o saptamana pe armonie si noi vom avea liniste pe arie.
Si daca tot cunosti asa de bine jargonul romanesc, pune mana si invata si cuvintele uzuale. Se spune jignire, nu jicnire.

PS: Nu imi da reply.

Edited by landscape10, 22 February 2007 - 18:05.


#18
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Nefersetty, on Feb 22 2007, 10:06, said:

Posted Image Expresia sau mai degraba cuvintul asta e "made in Romania",din fericire in Toronto se vorbeste altfel.De la voi am invatat-o si pt. unii din voi e rezervata.
Si de cind imi tragi tu atentia numai pentru ca i-am zis la un membru sa taca din gura(decit sa abereze)?Asta inseamna "mucles" in caz ca nu stiai,iar in caz ca stiai,zi-mi si mie de cind e considerat cuvintul asta injuratura sau jicnire?E doar jargon romanesc,so take it easy!
And by the way....suburbiile aici nu sint ceea ce iti imaginezi tu!Posted Image
mucles este jargon romanesc? E prima data cand aud acest termen... se pare ca nu ne-am plimbat prin aceleasi cartiere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate