Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#4879
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ai cumva tevi de cupru in instalatie?

#4880
uragan

uragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.11.2008
Da

#4881
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
E foarte posibil ca negreala sa fie magnetita (oxid de fier) produs prin coroziune galvanica intre tevile de cupru si fierul din care e facut pufferul.

Scoate o mostra de apa intr-un borcan de sticla transparent si plimba un magnet pe fundul borcanului. Daca negreala reactioneaza la magnet, e magnetita.

Pasi care ar putea duce la remedierea problemei:
  • adaugat aditiv anti-coroziune in apa din instalatie (Salus System Guard sau Fernox Protector F1)
  • montat un filtru magnetic, gen Salus Mag Defender sau Fernox Total Filter TF1
  • intercalat portiuni de teava de PPR de aprox. 20 cm (izolator electric) intre partea de fier si partea de cupru a instalatiei
https://www.cazanece...YoaAsvYEALw_wcB

Sfatul meu este sa NU pui centrala pe gaz la instalatie pana nu rezolvi cu magnetita, pentru ca o sa-ti infunde schimbatorul principal din centrala.

Edited by kolfleading, 13 July 2018 - 15:40.


#4882
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Posteboda, on 27 iunie 2018 - 08:36, said:

Nu ajungeai aici daca aveai asa ceva montat inainte de centrala....
https://www.emag.ro/...1/pd/ETMDTBBBM/

SPIKE-urile  de tensiune din timpul noptii ti-au uzat placa electronica  prematur.
Eu mi-am pus asta si merge perfect fara sa mai stau cu teama...fiindca inainte am "reusit" sa ard si eu o placa la un Junkers tot datorita fluctuatiilor...
https://www.dedeman.... VP-16AN 380117

#4883
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
Cam cat Curent Electric in KW ar consuma o centala termica in condesatie de 24KW iarna ?

vad de exemplu la Ariston ca are Putere electrică absorbită totală 80W pe ora, dar nu stiu cam cate ore pe zi merge iarna centrala

daca ar merge numai 12ore pe zi ar consuma aprox 1KW pe zi , in 30 zile ar fi 30KW

Edited by July02, 14 July 2018 - 08:05.


#4884
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
deci daca ar merge doar 12 ore as putea sa ma incadrez in 100KW,
sau o centrala merge mai mult de 12 ore din 24 pe zi ?

Edited by July02, 14 July 2018 - 08:43.


#4885
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La bloc, daca montezi si termostat de ambient, posibil sa mearga cam 3-4 ore/zi, in functie de mai multi factori.
Conteaza si daca este sau nu izolat blocul (daca ai izolat tu blocul, ca ma gindesc ca nu a fost izolat de constructor). Mai conteaza si cite camere ai, ca din ce am inteles eu tu ai un apartament destul de maricel. Conteaza si faptul ca ala de sub tine nu are centrala ca sa-ti incalzeasca podeaua si conteaza si faptul ca ala de deasupra ta nu are centrala si tu o sa-i incalzesti podeaua. Conteaza si vecini stinga/dreapta daca au sau nu centrala. Conteaza si cite grade faci in casa, ca nu-i tot una sa ti termostatul pe 20grd sau pe 24grd. Posibil ca in cazul tau sa ajungi cind este foarte frig afara la ~6 ore de functionare /zi

Intreaba si tu un vecin cu centrala la cite grade tine termostatul si cam citi metri cubi de gaz a consumat cel mai mult pe zi. In functie de raspunsuri, se poate face un calcul aproximativ.

Edited by florin71_skoda, 14 July 2018 - 14:45.


#4886
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cel mai mult curent la o centrala pe gaz consuma pompa de apa si ventilatorul de evacuare a gazelor iar astea functioneaza doar cand "arde" centrala. Cand e in stand-by alea stau oprite.
Nu iti mai f*te mintea cu cati watti consuma o centrala pe gaz ca asta e absolut neimportant.

#4887
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View PostFriskey, on 14 iulie 2018 - 15:13, said:

pai e un abonament la enel care e fara rezervare si e rentabil daca am consumul pana in 100KW, adica daca e sub 100KW platesc mai putin un pic ca la digi
si cum vara e doar 2-3 luni restul anului consumul meu va di 40-50KW caci stau in apartam de 3 camere doar eu deasta vroiam sa stiu cam cata energie electrica in KW consuma o centrala intr-o luna de iarna

#4888
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu iti va manca nici o centrala 100kwh pe luna de curent.
40-50kwh pe luna la un apartament de 3 camere? Inseamna ca tu n-ai nici becuri in apartamentul ala.
Calculatorul de la care postezi (in mare parte posturi imbecile) consuma incomparabil mai mult curent ca o CT.

Edited by Friskey, 14 July 2018 - 15:33.


#4889
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View PostFriskey, on 14 iulie 2018 - 15:29, said:

am becuri economice nu dinacelea clasice, si sunt o singura persoana acum in casa nu stau mereu acasa, calculatorul e laptop cum sa consume cat o centrala sau un frigider

#4890
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu stau singur intr-o garsoniera si consum vreo 130kwh intr-o luna cu becuri led. Si am si CT pe gaz.
Asa ca du-te si plimba ursu' cu consumul ala. Ori furi curent, ori stai la lumina de lumanare.

#4891
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Am o problema, astazi am venit din CO si am gasit robinetul de la contorul de gaze de pe palier, sigilat. Vecinul meu a sesizat ca sunt scurgeri de gaz si a chemat o echipa de la Distrigaz, care au constatat ca s urgerea era de la robinet.
Am intelea ca vor urma multe de facut, achimbat robinet, verificare instalatie, samd.
Eu as vrea sa schimb acum si centrala daca tot trebuie sa fac aceste lucrari.
Eu credeam ca nu este treaba mea daca contorul este montat pe scara blocului.
Daca aveti vreun sfat, va rog sa
a ajutati.
Mentionez faptul ca, cei de la Distrigaz, au intocmit un pv in care spun ca, au sigilat robinetul pt ca are scapari pe in.


#4892
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Am uitat sa spun ca, verificarea instalatiei am facut.o in luna Aprilie anul curent.


#4893
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
Pai mie pe factura de gaz am cel mai mult intr-o luna 1800 KW energie consumata. Citere normala si reala , nu regularizare.
Faceti voi conversia pe electric.... Daca va tine buzunarul datii batai cu electricul inainte.

#4894
cyobytm

cyobytm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.11.2016
buna ziua, recomandati mi si mie va rog o centrala termica pe gaz pentru o casa la tara de 150 mp (mentionez ca nu am experienta in domeniu, nu am mai avut niciodata centrala termica pe gaz, instalatia termica e realizata din  ppr verde cu insertie de aluminiu pana la distribuitor si din distribuitor pleaca tevi de uponor la calorifere din aluminiu

#4895
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Va rog ceva recomandari de centrale termice pe gaz cu calitate peste medie spre virf pentru incalzirea in pardoseala la o casa P+M cu 140 mp utili, 5 camere, 3 bai, 1 bucatarie.

#4896
zengaboy

zengaboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.02.2007
Stie cineva care este debitul minim de apa la Bosch Condens 7000i W 20/24 C 23
Am un vitopend 100 wh0 de 15 ani care inca merge dar in Otopeni cind se uda vara
debitul scade sub 3l si se opreste.
Am fost la romstal  si habitat are 2.8l
Alteas one este si pe alb?[are 2l minim]
Nu e graba pot sa mai stau 1 an

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate