Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#217
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Incearca si aici: http://www.ucrom.ro/index.php.

Preturile din link-ul tau sunt mult prea mari.

#218
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc domnilor, din cate am auzit centralele Vaillant sunt nr. 1 pe piata din Romania. Care marci urmeaza ca si calitate?

#219
muscania

muscania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.09.2008
Buna ziua,
ce parere aveti de ARISTON GENUS EVO 35 kW FF-tiraj fortat? are 5 ani garantie, nevoie pentru a incalzi un spatiu de 180-200 mp/h2.7m si 3/4 puncte de ACM.
Multumesc,

#220
mimicanu

mimicanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.08.2013
Bună ziua,

am o centrala pe gaz ARISTON GENUS 24 FF montată luna aceasta (stau la casă, am calorifere ferolii de otel, izolata casa cu pluta şi am termopane la usi şi ferestre).
Întrebare : este bine să montez atât termostatul de ambient cât şi senzorul de exterior pentru reglarea apei pe retur . Pe calorifere am robineti fără termostat (suprafata utilă de încălzit 90 mp)

#221
ilninio

ilninio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 31.05.2006
Salut,

Ieri s-a facut PIF cu o firma autorizata a centralei Motan KPLUS C22SPV23MEF a facut reglaje si ce a mai facut el pe acolo mi-a setat apa calda la 42 de grade iar pe circuitul de incalzire la 70 de grade si a zis sa o las pe incalzire (sa nu o dau pe programul de vara ca e mai bine pe incalzire si ACM) si surpriza dau drumul la apa calda si mor de cald in casa, se incalzesc primele 2 calorifere. Debitul la apa calda este constant stau la bloc. O sa vina maine cel de la service sa se uite la ea, daca ma puteti ajuta cu un sfat va multumesc frumos.

#222
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 ilninio, on 21 august 2013 - 11:42, said:

Salut,

Ieri s-a facut PIF cu o firma autorizata a centralei Motan KPLUS C22SPV23MEF a facut reglaje si ce a mai facut el pe acolo mi-a setat apa calda la 42 de grade iar pe circuitul de incalzire la 70 de grade si a zis sa o las pe incalzire (sa nu o dau pe programul de vara ca e mai bine pe incalzire si ACM) si surpriza dau drumul la apa calda si mor de cald in casa, se incalzesc primele 2 calorifere. Debitul la apa calda este constant stau la bloc. O sa vina maine cel de la service sa se uite la ea, daca ma puteti ajuta cu un sfat va multumesc frumos.
daca vi s-a spus sa o lasati si pe incaalzire , inseamna ca aveti montat un termostat de ambient , in acest caz gestionarul de caldura fiind acesta , nemaifiind nevoie sa treceti de pe vara pe iarna sau invers . recomand o aerisire a instalatiei in dinamic , adica , dati termostatul de ambient in 30 grade , setati din centrala cea mai mica temperatura in calorifere si efectuati o aerisire a caloriferelor. centralele moderne au o functie anticalcar care , dupa o cerinta de apa calda descarca pentru o scurta perioada de timp temperatura din schimbatorul principal in instalatia de caldura , putandu-se astfel incalzi usor cel mai apropiat calorifer de langa centrala , dar numai putin in partea de sus a caloriferului.

#223
cristioctavian

cristioctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2013
Buna ziua.Detin o lociunta de aprox 155mp (p+1) cu 2bai si 2buc.Locuiesc 4 adulti si 1copil.As dori sa imi recomandati o centrala termica cu boiler incorporat ptr ca nu am spatiu suficient pt una cu boiler extern.Ce marca si ce capacitate sa aiba boilerul? Pana in prezent m-am orientat spre un immergas cu boiler de 60 litri.Adtept sfaturile celor avizati.Multumesc.

#224
ilninio

ilninio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 31.05.2006
A venit reprezentantul firmei si mi-a inlocuit un ansamblu (printre care un motoras) de la vana cu 3 si acum nu mai am nici o problema. Multumesc pentru sfat.

#225
cristioctavian

cristioctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2013
Nici-o parere?? Ceva sfaturi???

#226
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Salut. Am si eu o rugaminte in ceea ce priveste achizitionarea unei centrale (incalzire + acm) pentru un ap cu 4 camere + 2 bai+ bucatarie  (suprafata  80 m2) cu 7 calorifere din fonta. Bugetul pt achizitionare centralei ar fi max 30 mil. Astept sugestii. Va multumesc anticipat.

Edited by nickwhu, 28 August 2013 - 19:21.


#227
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
salut. mai activeaza cineva pe acest topic???  Chiar nu mai da nimeni un sfat sau o parere, sau a fost deschis degeaba acest topic.

#228
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 nickwhu, on 28 august 2013 - 19:20, said:

Salut. Am si eu o rugaminte in ceea ce priveste achizitionarea unei centrale (incalzire + acm) pentru un ap cu 4 camere + 2 bai+ bucatarie  (suprafata  80 m2) cu 7 calorifere din fonta. Bugetul pt achizitionare centralei ar fi max 30 mil. Astept sugestii. Va multumesc anticipat.
pt 2 bai si o bucatarie era de preferat o centrala cu boiler incorporat . totusi , ca sa aveti mai multa apa calda , mergeti pe un model de 28-30 kw. la bugetul dv , un motan maxoptimus .

#229
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Recomandati-mi si mie un kit centrala plus boiler fiabile, nu prea scumpe, centrala cam de 30 kw care sa incalzeasca boilerul. Asta sa fie si cu incalzire electrica si prevazut pentru solar.
Casa P+1 150mp utili incalzire calorifere.

#230
cristioctavian

cristioctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2013
Pentru mine are cine un raspuns.O casa cu 2 bai ,2 bucatarii si o suprafata aprox de 160 mp  utili cu inaltimea camerelor de 2,65.Ce central imi recomandati? Multumesc.

#231
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Buna dragi colegi. Pentru o garsoniera de 24 mp ce recomandati pentru incalzire si apa calda eventual ? Am deocamdata un boiler Ariston mai vechi...dar astia au taiat apa calda si caldura din cauza datoriilor la cativa locatari si nu ma vad bine la iarna. Blocul este izolat, balconul are termopan...iar in bloc doar la parter a pus cineva o centrala pe gaz.

#232
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e suprafata mica, bloc izolat, as zice sa incerci iarna asta cu 2 calorifere electrice cu ulei
unul mare in camera, altul mic in baie
investitie minima, nu cred ca vei suferi de frig

montarea unei centrale cu gaz te costa 7000-8000 lei (cu proiect de gaz inclus in suma), dar as zice ca nu merita asa investitie la o garsoniera minuscula

#233
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 28.04.2003
M-ar interesa si pe mine o centrala termica pe gaz si am vazut cateva modele. Ma intereseaza si din punct de vedere al pretului cat si al pieselor si cat costa ele in viitor.
am gasit vreo 3 modele. Cea mai scumpa e un Viessman Vitopend 100, apoi VISION II DUAL si Bosch 4000W ZWA24-2A. Primele 2 sunt de la romstal si bosch-ul e de la praktiker.
Toate au 3 ani garantie. E asa mare diferenta intre vision si Viessman? Zona in care o sa fie montata are o apa destul de dura.
Ceva pareri despre cele 3 modele? prima e 2700 iar celelalte cate 2200.

#234
dangalati

dangalati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2013
Ce ma sfatuiti sa aleg intre Centrala termica Saunier Duval ThemaClassic F25 sau Centrala termica Saunier Duval Semia F24 ?
In afara de pret care este diferenta dintre ele ?
A avut cineva vreo problema cu aceste tipuri de centrala ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate