Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#199
INSPECKTU

INSPECKTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.01.2012
va salut din nou

am ajuns pe punctul sa cumpar centrala - am de ales intre

- vaillant turbotec plus vu 282/3-5 + boiler vaillant de 150l vih r 150/5 - costa 1535 euro
- ariston clas evo 28ff (5 ani garantie) + boiler bch160 (3 ani garantie) - costa 1300 euro

care sa fie?

mersi

#200
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013

 niku_wolfpack, on 08 iunie 2013 - 13:16, said:

As vrea sa achiziționez o centrala termica.
   - Bosch Gaz 3000 W ZW24AE
  - Viessmann Vitopend100 24 kW WH1D
  - Vaillant turboTEC Pro Vuw 242/3-3 E
Care din ele ar fi mai indicat sa o cumpăr?


Parere personala dupa care m-am ghidat eu

Cea care iti ofera un service adevarat si promt ......cu cit sunt mai renumite ...cu atit mai scumpa intretinerea si piesele ....studiaza si alege .. la marcile de renume .....30 % din pret e numai brand-ul

Cu respect .......

#201
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
toata lumea e disperata dupa service....
interesant!

#202
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Buna Seara

Pot sa zic ca am intrat si eu in clubul "Motan". Am achizitionat un Motan de 23 KW K plus .Montata pe pozitie si legaturila facute ,si aproape de ultimul pas ..Am o nedumerire pe care va rog sa ma ajutati .Presiune mea pe apa menajera este de 1,2 bari ...dupa ce umplu installatia de calorifere treb sa ajung la o presiune de lucru intre 1,5 -si 1.8 bari .vasul de expansiune are deja 1 bar din fabrica ....
Dilema

Cit treb sa las in vasul de expansiune (presiune ) in asa fel ca dupa unplerea instalariei sa bag presiunea necesarade aer pina la 1,5 bari
Sa il golesc de tot si apoi sa bag presiunea de aer ...sau numai jumate (0,5 bari )
Si daca tot sunt la inceput .......Ce presiune treb sa aibe gazul la intrare in centrala ???

Multumesc anticipat si o seara buna

#203
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 Barbituvik, on 27 iunie 2013 - 21:32, said:

Buna Seara

Pot sa zic ca am intrat si eu in clubul "Motan". Am achizitionat un Motan de 23 KW K plus .Montata pe pozitie si legaturila facute ,si aproape de ultimul pas ..Am o nedumerire pe care va rog sa ma ajutati .Presiune mea pe apa menajera este de 1,2 bari ...dupa ce umplu installatia de calorifere treb sa ajung la o presiune de lucru intre 1,5 -si 1.8 bari .vasul de expansiune are deja 1 bar din fabrica ....
Dilema

Cit treb sa las in vasul de expansiune (presiune ) in asa fel ca dupa unplerea instalariei sa bag presiunea necesarade aer pina la 1,5 bari
Sa il golesc de tot si apoi sa bag presiunea de aer ...sau numai jumate (0,5 bari )
Si daca tot sunt la inceput .......Ce presiune treb sa aibe gazul la intrare in centrala ???

Multumesc anticipat si o seara buna
nu umblati la presiunea vasului de expansiune , el fiind presurizat la o anumita valoare de catre fabricant , presiune ce corespunde majoritatii instalatiilor ( plus posibilitatea pierderii garantiei ). valoarea ideala in circuitul de incalzire este de 1,2 bari , cand apa din instalatie se afla la temperatura ambientala , se mai numeste si,, presiune la rece,,. presiunea de gaz la intrarea in centrala este de 20 mbari , cand centrala este in functiune la puterea maxima ( 18-22 mbari ).presiunea pe arzator este de 2 mbari minim si 12 mbari maxim , cu furtunasul de compensare de la vana de gaz scos. toti acesti parametrii sant verificati si daca este necesar reglati de catre service la operatia de PIF/VTP/AF. cu prilejul PIF se mai regleaza si aprinderea lenta si puterea necesara pe incalzire , tot de catre service.cititi cu atentie certificatul de garantie , mai ales punctele de pe verso.

#204
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Multumesc "octavianlaz"

Ca de obicei ...raspuns scurt si la obiect .....multumesc inca o data .... acum stiu ce trebuie sa verifice cei care vor face PIF-ul .Certificatul de garantie este inca la vinzator ...Au spus ca il vor semna si preda utilizatorului  dupa PIF

Cu respect

#205
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Salutare.

Mai am o nedumerire .....teava de gaz care vine la centreala e de 3/4 iar regulatorul este de 1/2 /......e bine????? sau treb sa puna de 3/4???

Regulatorul cu filtru  este - MADAS ..P1:400-500mbar....P2: 16-60 mbar

va multumesc ....

#206
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Era bine sa fie de 3/4. Cu asta de 1/2 este posibil sa ai probleme la iarna, sa-ti intre centrala uneori in avarie lipsa gaz.
Nu stiu exact ce model ai. Dar daca este modelul din poza de mai jos, poti sa-l pastrezi si vezi tu la iarna daca-ti face sau nu figuri centrala. Teoretic ar trebui sa mearga bine cu modelul asta de regulator, chiar daca este de 1/2.
Attached File  Regulator Madas.jpg   25.77K   15 downloads

#207
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Merci ...florin71_skoda
am reusit sa il schimb cu unu' de 3/4

multam de raspuns ...gata acum astept ceasu ...sau contorul de la congaz ..

Cu respect

#208
giginedu

giginedu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2013
Ma uit la o centrala Vitopend 100 de ceva vreme.Eram hotarat sa o cumpar, dar am inteles ca Viessman Romania ofera cu tilu gratuit (cadou)un aparat pentru detectarea scaparilor de gaz,Ma intreb daca Viessman Romania face cadouri extra sezon sau acel model are probleme.

#209
enemarian2000

enemarian2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2011
Am nevoie de ajutor. Sunt la faza cand trebuie sa cumpar centrala termica si am nevoie de o parere tehnica pentru " RIELLO IN CONDENSATIE PT INCALZIRE/ ACM INSTANT FAMILY, AR 35KIS, 34KW, TF" . Am o instalatie de incalzire mixta ( parter prin pardoseala , etaj cu calorifere).
Va multumesc.

#210
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 enemarian2000, on 20 iulie 2013 - 19:14, said:

Am nevoie de ajutor. Sunt la faza cand trebuie sa cumpar centrala termica si am nevoie de o parere tehnica pentru " RIELLO IN CONDENSATIE PT INCALZIRE/ ACM INSTANT FAMILY, AR 35KIS, 34KW, TF" . Am o instalatie de incalzire mixta ( parter prin pardoseala , etaj cu calorifere).
Va multumesc.
atentie , este o centrala cu condensator si nu o centrala in condensatie , practic fiind o centrala conventionala la care s-a adaugat un condensator .in cazul defectarii condensatorului , el costa aproximativ 2200 lei . vedeti site romstal.o centrala in condensatie in adevaratul sens al cuvantului este cu totul diferita , avand alt tip de schimbator de caldura si un ventilator special cu turatie variabila , dozajul cantitatii de combustibil facandu-se  proportional cu debitul de aer ( oxigen ) , domeniul de modulare fiind mult mai larg.

#211
enemarian2000

enemarian2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2011
Multumesc pentru informatie.Am alte 2 variante in atentie:
-Centrala termica in condensatie SAUNIER DUVAL Thema Condens F30 24kw
-Centrala termica in condensatie ARISTON GENUS PREMIUM EVO 35FF
Suprafata utila a casei este de 180mp.
Multumesc.

Edited by enemarian2000, 21 July 2013 - 10:36.


#212
aladin79

aladin79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 24.12.2010
Ce sa aleg intre ariston clas evo si ariston genus evo...aceeasi putere...??

Edited by aladin79, 25 July 2013 - 14:44.


#213
podeanu

podeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2011
F1 PROTHEM

Pentru acest defect am constatat strapungerea tranzistorului BC 337 ( notat cu indicele T4 pe placa de comanda a centralei ), care se afla langa cele 2 optocuploare CNY17F.

#214
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua si bine v-am gasit. Doresc sa achizitionez o centrala termica pentru un apartement cu 2 camere si am nevoie de sfaturile dumeavoastra. M-am decis asupra celor doua modele, dar nu stiu pe care sa aleg.
http://www.kalorifer...24-kw-p959.html
http://www.roinstala...24ff-p2216.html

Orice sugestie este bine venita, multumesc mult.

#215
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Bune dar cam scumpe!

Ia Ariston-ul.

#216
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,077
  • Înscris: 19.12.2012
Vaillant da clasa la orice Ariston la orice ora. Calitatea e inca un punct forte al vaillant. Daca nu te zgarcesti la cateva sute de lei eu zic sa ti iei cea din primul link

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate