Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#163
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
AM si eu o intrebare!
Am achizitionat o centrala http://www.chaffotea...ros-zelios.html   si au depozitat-o horizontal nu vertical cum sta ea cand e montata!
O fi o problema???

Si ce parere aveti de centrala asta?
Este cea de 18KW, are si optiunea de solar!

#164
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008

View PostBodCasa, on 19 mai 2013 - 01:33, said:

AM si eu o intrebare!
Am achizitionat o centrala http://www.chaffotea...ros-zelios.html   si au depozitat-o horizontal nu vertical cum sta ea cand e montata!
O fi o problema???
Si ce parere aveti de centrala asta?
Este cea de 18KW, are si optiunea de solar!
Nu ai de ce sa te ingrijorezi de pozitia in care a fost depozitata ca nu a patit nimic.

#165
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ma gandeam sa nu fie probleme cu boilerul incorporat de 180l!

#166
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Buna ziua
Nou pe aici ..dupa ce am citit mai multe pagini din subiectele cara ma intereseaza.Totul e  la obiect/informativ cu multe de invatat, dar ptr moment sunt in criza de timp si as dorii si eu ceva mai multe informatii
Am o locuinta de 95 mp/inaltime 2.4 izolatie pod 10 cm vata bazaltica /exterior poliester 5 cm /peretii nordici izolati interior cu vata basaltica de 5 cm ..... utilata cu incalzire pe comb solid Viadruss 22 .Multumit de ea pina la d-zeu si inapoi ...dar acum a venit timpul ptr modernizare/upgrade ..ceva mai eco si mai usor-de ce sa nu recunosc .
Pina aici e bine ...am depus actele si toate cele necesare ...si am la Congaz mi-au dat o lista cu firmele autorizate de ei sa efectueze instalatia  ,proiect si toate cele necesare punerii in functiune.pe lista aceea unele firme au 2 autorizatii ,alttele au 3 si in ultima clasificare au 4 autorizatii
Ce doresc eu ,......
-Centrala motan kplus c22 23kw
-Instalarea pe partea de incazire si apa calda in regim propriu  ...

Cu care din aceste firme functie de nr de autorizatii pot incepe lucrarea...??  

Momentan nu dau orasul unde locuiesc ....

Multumesc anticipat

#167
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008
Firmele respective sunt autorizate pe gaz si cea care iti da un  pret bun (atentie la ce materiale se pun) aia e.Instalatia termica poate fi facuta cu orice firma de instalatii care are citeva recomandari bune.

#168
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Multumesc "gelunechifor"

Intrebarea mea se referea la faptul daca intimpin greutati la finalizare.adica ceva de genul ...nu putem autoriza ,,ca cel care a facut nu are XXXX autorizatie ....de ex ...m-au contactat de la  o firma si mi-au dat un pret  ......firma banuiesc ca a fost informata de cei de la congaz ......nu avea de unde sa stie tel mobil .....are doar 2 autorizatii din cele 4 .....alta firma cu care am luat eu legatura ......au acele 4 autorizatii ..si au cerut vre-o 1000 in plus si proiectul separat inca 470 roni  

de aceea nu am dat orasul de unde sunt ..ne vreau sa fiu ala chitrosu' dar nici sponsor ...
Multumesc anticipat .

#169
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
cat ti-a cerut???

#170
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostBarbituvik, on 20 mai 2013 - 07:47, said:

de aceea nu am dat orasul de unde sunt ..ne vreau sa fiu ala chitrosu' dar nici sponsor ...
Multumesc anticipat .
Cea care iti face dosarul(proiectul) ptr obtinerea cotei de gaz tot aia e bine sa faca si lucrarea.Ei vor raspunde si de una si de alta -racordare/montaj instalatie gaz/obtinere cota .

View PostBarbituvik, on 20 mai 2013 - 07:47, said:

si proiectul separat inca 470 roni  

In Iasi proiectul(dosar complet) este 300 de ron +taxa de contract care o platesti direct la EON.
Lucrarea este parca in jur de 80 ron/ml manopera +materiale-firma autorizata-include detector de gaz.

#171
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
deci pentru 15ml de teava + proiect = ~2 000 lei

#172
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostBarbituvik, on 20 mai 2013 - 07:47, said:

.....are doar 2 autorizatii din cele 4 .....
Care sunt cele 4 autorizatii ? Numeste-le.

Una dintre autorizatiile obligatori trebuie sa fie aia de executie gaz.
Pentru urmatoarea autorizatie, cea ISCIR pentru VTP/AF (PT-A1) cel mai ok ar fi daca in lista aia de firme gasesti una care sa faca servis la centralele Motan.
Daca nici o firma din lista aia de la Congaz nu face servis la centralele Motan atunci ai nevoie de o firma cu o singura autorizatie: esecutie gaz. (Bine, teoretic trebuie sa fie autorizata si pentru montare/instalare centrale PT-A1). Ia legatura in prealabil cu cei care-ti vor face servisul la centrala si vezi ce-ti zic.

#173
panzer01

panzer01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.02.2008

View Postsbarsanescu, on 27 ianuarie 2013 - 12:34, said:

Atat timp cat schimbatorul de caldura pt ACM e bine dimensionat - putere >= cu Pmax a centralei - cifrele de mai sus sunt universal valabile.

Acum, legat de boiler, tank-in-tank au o putere specifica mai mare fata de serpentina - am atasat un exemplu de la ACV, la care un boiler de numai 130 L are o capacitate de 31kW - deci e adecvat dpv transfer termic pt o centrala de 28kW. Asta din cauza suprafetei de contact (schimb termic) mai mari de 2x decat o serpentina. Daca rezerva de apa e sau nu suficienta, e alta poveste (consum 15l/min, centrala produce 11l/min, deci boilerul da 4-5l/min =>rezerva pt cca 20-25min).

La fel si la schimbatoarele in placi - puterile specifice sunt mari, pt dimensiuni mici. Asa ca solutiile cu schimbator in placi + boiler cu acumulare (sau vas de acumulare) sunt mai eficiente dpv transfer termic).

Ce vreau sa spun e ca nu toate boilerele sunt egale, iar azi, boilerul cu serpentina nu e neaparat cea mai buna solutie.

Construind un pic pe ideea ta; un boiler Tank in Tank cu acumulare poate fi atasat unei centrale Vitodens 100 care produce si ACM?

La mine situatia e un pic mai complicata: desi casa este de 170 mp utili m-am ales cu un Vitodens 100 de 24kw. Toata lumea spunea ca nu va face fata; iarna mai usoara si tripan/caramida eficienta/15cm izolatie au facut sa nu simt nevoia de mai mult.

Pe apa calda insa este alta problema. Nu este suficienta cea instant. Cautam o solutie ieftina pentru inca 1 an sau 2 pana pot sa cumpar solutia finala. Ma gandeam la Attached File  Boiler cu acumulare ACM MOTAN BA120LPV 120L.pdf   268.47K   33 downloads

Sunt deschis la orice alta sugestie. Multumesc

#174
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Parerea mea e ca e exact ceea ce iti trebuie. O singura problema cu acest tip de acumulator - controlul temperaturii va fi semi-automat;

Temperatura ACM o setezi din termostatul acumulatorului - nu din centrala ca pana acum - iar temp ACM in centrala o setezi cat mai sus (la maxim, sau macar 10C peste ceea ce setezi pe acumulator)

De ex: Daca in acumulator vrei apa de 60C, ACM in centrala il setezi la 70C (sau max) iar temp se regleaza de pe rozeta acumulatorului.

Se poate rezolva acest inconvenient insa necesita modificari la centrala.... si cum temp ACM ramane relativ constanta, nu ar trebui sa deranjeze.

O zi buna.

Totusi pretul ala mi se pare cam mare pt un vas de 120L,,, ultima data cand ma uitasem era vreo 2000Ron (sau tin minte gresit)...  Oricum, 120L ar trebui sa rezolve problema.

#175
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Multumesc tuturor pentru raspunsuri

Care sunt cele 4 autorizatii ? Numeste-le.

PDI-autorizatie destinata proiecterii intalatiilor de utilizare a gazelor naturale avind regimul de presiune de lucru mai mica sau egala cu 6 bri
EDI-Autorizatie destinata executiei,verificarii instalatiilor de utilizare a gazelor naturale avind regimul de presiune de lucru mai mica sau egala cu 6 bari
PSD-Autorizatie destinata proiestarii sistemelor de distributie a gazelor naturale
EDS-Autorizatie destinata executiei sistemelor de distributie a gazelor naturale  

Deci firma cu pretul mai mare are toate acesta ..iar cea cu 1000 mai putin are doar PDI si EDI.Mesajele de mai sus ma face sa mai pun o intrebare

Daca firma care face toata treaba nu are nimic in comun cu Motan ,,,,cei de la Motan nu mai vin in caz ca ii contactez ????cind am probleme
Eu cred ca orice firma va venii -autorizata bineneteles -va fi contracost ....nu cred ca cei care iti fac totul ..vor veni gratuit ?!?!?!?! daca ii chem ulterior!!!!

Miine va mai veni o firma sa imi faca alt  deviz ...Sunt curios sa vad ce valori ma mai lovesc. si ce include devizul
Intrebare: e normal ca eu sa platesc firmei ...CAS.somaj,accidente ,sanatate  si toate cele ????......toate sunt in  procentaj la suma de instalare

Vre-o opinie in leg cu Motan .....subiectul din Softpedia e prea scurt ..sau o alta recomandare
Posted Image

#176
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View PostBarbituvik, on 21 mai 2013 - 03:19, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

Care sunt cele 4 autorizatii ? Numeste-le.

PDI-autorizatie destinata proiecterii intalatiilor de utilizare a gazelor naturale avind regimul de presiune de lucru mai mica sau egala cu 6 bri
EDI-Autorizatie destinata executiei,verificarii instalatiilor de utilizare a gazelor naturale avind regimul de presiune de lucru mai mica sau egala cu 6 bari
PSD-Autorizatie destinata proiestarii sistemelor de distributie a gazelor naturale
EDS-Autorizatie destinata executiei sistemelor de distributie a gazelor naturale  

Deci firma cu pretul mai mare are toate acesta ..iar cea cu 1000 mai putin are doar PDI si EDI.Mesajele de mai sus ma face sa mai pun o intrebare

Daca firma care face toata treaba nu are nimic in comun cu Motan ,,,,cei de la Motan nu mai vin in caz ca ii contactez ????cind am probleme
Eu cred ca orice firma va venii -autorizata bineneteles -va fi contracost ....nu cred ca cei care iti fac totul ..vor veni gratuit ?!?!?!?! daca ii chem ulterior!!!!

Miine va mai veni o firma sa imi faca alt  deviz ...Sunt curios sa vad ce valori ma mai lovesc. si ce include devizul
Intrebare: e normal ca eu sa platesc firmei ...CAS.somaj,accidente ,sanatate  si toate cele ????......toate sunt in  procentaj la suma de instalare

Vre-o opinie in leg cu Motan .....subiectul din Softpedia e prea scurt ..sau o alta recomandare
Posted Image
pentru o intelegere mai clara : instalatia de gaz este una de sine statatoare , poti solicita executia ei acum si poti monta centrala anul care vine :este suficient ca la finalizarea ei sa existe un singur consumator ( de ex aragaz ) pt a putea fi pusa in functiune.   instalatia termica ( calorifere , pardoseala , combinatii etc) se poate executa in regie proprie , singura conditie care se impune este calitatea ei , de aceasta depinzand confortul si economia imobilului . apa calda menajera se determina in functie de necesarul imobilului dar asta nu inseamna ca va trebui neaparat sa se monteze o centrala cu boiler sau un boiler separat , optiunea fiind a utilizatorului . montarea centralei si legarea ei la tur/retur si apa rece/calda ar trebui facuta cu o firma autorizata ( cel putin teoretic , sant cazuri cand centrala este instalata in regie proprie in acord cu reprezentantul producatorului care va face PIF ) . persoana autorizata care vine la punerea in functiune a centralei trebuie sa fie reprezentant al producatorului respectiv ( sa zicem motan ) , aceasta fiind obligata sa verifice respectarea tuturor conditiilor de instalare impuse de producator  precum si respectarea conditiilor impuse de normativele in vigoare pentru tipul respectiv de centrala . daca aceste conditii sant indeplinite , se trece la punerea in functiune a centralei si daca totul este in regula se elibereaza un proces verbal de punere in functiune al centralei , autorizatia de functionare si se completeaza certificatul de garantie al acesteia , efectuandu-se si un instructaj al utilizatorului. ,operatia de punere in functiune ( PIF) este gratuita ( dar numai la prima solicitare- daca la prima solicitare nu sant indeplinite toate conditiile, a doua solicitare se poate factura) pentru utilizator ,operatorul de PIF  incasand numai contravaloarea eliberarii autorizatiei de functionare ( si aici putand fi exceptii daca vanzatorul centralei  a avut o oferta promo cu vtp/af inclus in pretul centralei )

#177
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013
Multumesc octavianlaz

Gata am inteles ...si nu ramine decit sa demarez treaba

am citit si celelalte postari ale tale in leg. cu Motan ...chiar de acolo am luat decizia de a cumpara Mota

gelunechifor

Quote

Lucrarea este parca in jur de 80 ron/ml manopera +materiale-firma autorizata-include detector de gaz.

Detectoru de gaze treb sa fie neeaparat de la firma ....care face instalatia ......mie mi-a pus unu pe calcul estimativ ..la un pret de 300Roni ....si la dedeman e 130...nu e cam mult .,...

#178
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostBarbituvik, on 21 mai 2013 - 03:19, said:


Acum am priceput despre ce autorizatii este vorba. Pe vremuri stiu ca erau tabele si cu firme care au autorizatii ISCIR, dar vad ca in cazul tau este vorba doar de autorizatii de gaz.

Cum stai la casa, banuiesc ca nu ai avut niciodata gaz si asa ca nu ai nici bransament. Sau poate ca-l ai da nu ai precizat. Este important acest aspect deoarece firmele care au primepe 2 autorizatii nu au voie sa faca si bransamentul. Cei care au toate 4 autorizatiile au voie sa faca si bransamentul. Asa ca intraba firma cu 2 autorizatii si pretul mai mic ce vor face cind ajung la bransament si cit va costa proiectarea si executia acestuia.

#179
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostBarbituvik, on 21 mai 2013 - 03:19, said:


Intrebare: e normal ca eu sa platesc firmei ...CAS.somaj,accidente ,sanatate  si toate cele ????......toate sunt in  procentaj la suma de instalare

Posted Image

Da e foarte normal. Si pentru tine plateste firma o parte din toate astea :D

Anormal e sa faci la negru..dar cum traim in Romanica....tre sa ne descurcam.

View PostBarbituvik, on 21 mai 2013 - 08:02, said:




Detectoru de gaze treb sa fie neeaparat de la firma ....care face instalatia ......mie mi-a pus unu pe calcul estimativ ..la un pret de 300Roni ....si la dedeman e 130...nu e cam mult .,...

Nu, nu e obligatoriu. Nu vei mai primi garantia pe aparat de la ei ci doar pe montaj. Adica daca se defecteaza aparatul te va costa daca vrei sa vina ei sa ti-l desfaca si inlocuiasca.Daca il pui de la ei atunci ei tin garantia si vin si il inlocuiesc gratuit pe timpul garantiei.
De aici cred si diferenta de pret.

#180
Barbituvik

Barbituvik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.05.2013

View Postflorin71_skoda, on 21 mai 2013 - 08:28, said:


Cum stai la casa, banuiesc ca nu ai avut niciodata gaz si asa ca nu ai nici bransament.

Da ai dreptate ..nu am deloc bransamentul /...multam e bine de stiut

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate