Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Cum ajungi sa fugi de Linux

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#19
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostUnixMarius, on Feb 15 2007, 22:49, said:

Oh C`mon guys , io am MS Vista cu licenta . Din pacate prefer un redhat 7.3 , care in treacat fie spus se misca mai bine si imi consuma mai putine resurse . Bun nu este sau are el tot ceea ce as folosi dar decat sa ma chinui cu un Os la ceea ce am acuma (AMD X2 4200+ , 2 GB RAM DDR2 , SATA2 etc etc) , mai bine folosesc un OS care ma mai lasa sa fac si altceva . Este drept daca esti pasionat de jocuri , media etc , stai la Windows .

Aicea aveti un screen . Asta este in timp ce scriam un amarat de DVD cu nero sub win vista . De la 800 Mega (Da , cititi bine , Vista sta easy in 800 de rami si asta cand nu prea faci mare lucru .) la 1.80+ GB Ram?
1 GB sa scri un amarat de DVD? . WTF? :scared:  :wacko:

Si toate aste la 400 $ . :death:

i'm not vista ready, dar cu xp-home, fac destule intr-un giga de ram :peacefingers: cel putin pt urmatorii 5 ani
il tin pentru compatibilitatea cu anumite programe

View Postbrandy78, on Feb 15 2007, 23:33, said:

eu am invatat mai mult de unul singur cu chiu cu vai . nu mai zic si de forumul asta unde majoritatea raspunsurilor mi-au fost google, man ... citeste documentatia etc
am invatat sa-l folosesc in mod text si sunt foarte multumit de el - rulez un mic server web sub fedora
fidel redhat - am plecat de la red hat 9 si acu` am ajuns la Fedora 5
super stabil minim de resurse - poti face multe chestii interesante pe el la care nici nu visezi sub winblowz
am ramas adeptul modului text , n-am instalat vreodata x windows ala ca ma enerveaza ideea si raman la parerea mea: mod text minim de proc si memorie consumat maxim de performanta
eu zic ca merita efortul asa ca da-i inainte nu renunta

banuiesc ca vezi filmele ascii art...hai sa nu generalizam...depinde la ce-ti trebuie

#20
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
As vrea sa fac niste precizari atat pentru fani cat si pentru carcotasi indiferent ca sunt incepatori sau avansati. Calculatorul este o masina cu o configuratie conforma unui tip de buget corelat cu un anumit tip de necesitati. Acest calculator reprezinta un model din viata reala, ne poate fi prieten, dusman sau, indiferent. Sistemul de operare este modul de viata in care coabitezi cu calculatorul. Ca si in viata reala. te poti indragosti, casatori, divorta, poti cocheta cu o amanta, ..., etc. Programele reprezinta partea utila a muncii fiecaruia, folosind ca mijloc de productie calculatorul si ca relatie de productie sistemul de operare.
Revenind la subiectul topicului, peste 80% din utilizatorii calculatorului il folosesc asa cum a fost el livrat, cu o configuratie a sistemului de operare si a programelor, adaptata nevoilor de lucru in echipa sau individual. Restul sunt pe forumuri incercand sa-si arate dibacia in a dezvolta arhitecturi, a imbunatati sisteme de operare sau programe. Dintre acestia foarte putini sunt cei ce au veleitati IT sau de programare restul facand parte din tagma celor care inca mai baga surubelnita in priza.
S-a scris la inceputul topicului ca institutiile statului folosesc produse Microsoft incurajand ..., si umpland ..., fara a apela la solutiile ieftine sau gratuite care abunda. Este o abordare gresita a problemei din doua motive macar: acestea au primit licente Microsoft gratuit sau pe aproape, suita Microsoft Office este cea mai complexa din cate exista la ora actuala permitand lucrul cu fisiere recunoscute in toate aplicatiile si, implicit importul si exportul de date. Nu cred ca Romania va urma exemplul Chinei de acum cativa ani de a declara ca la nivel national Linuxul este sistemul de operare. Sa nu neglijam faptul ca Windows, asa cum este el, ne-a facut pe multi dintre noi sa coboram din copac direct in Ford sau Logan (pentru a nu sensibiliza forumul auto).
Linux este un sistem de operare alaturi de alte cateva zeci aflate in oferta si utilizare. Daca nevoile vreunuia dintre noi sunt satisfacute de Linux, atunci acest sistem de operare devine mai mult ca perfectul!

#21
oblio.

oblio.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.09.2005

Quote

Am vazut cativa pe aici mandri ca nu folosesc decat Linux. Facand ce? Ascultand muzica si vizionand filme? Jucandu-se Tuxracer sau Armagetron? Desenand in InkScape si modeland in Blender? Aveti vreun program omologat de contabilitate, vreun program decent de editare video, vreun program performant de grafica 3D (cand tie nici nu-ti vede corect placa video), vreun program de securitate prin webcam? Lista ar putea continua dar deja simt ca s-au inflamat cativa linuxisti.
Majoritatea sunt programatori sau administratori de rețea/servere, așa că își câștigă banii din ce poate deja Linuxul, și în rest îl folosesc pentru ascultat muzică și văzut filme :)
BTW, program omologat de contabilitate există, era unul PHP, făcut de o firmă românească, momentan mi-e lene să-l caut. Dar există.
De editare video am zis mai sus.
Iar de grafică 3D, de Maya ai auzit? E destul de "foarte" capabil :)
Programe de securitate prin webcam făcea SNS, care din asta trăiește. Pe Linux.

Se poate, dar trebuie să cam fii a)pasionat; b)profesionist (să lucrezi în domeniu).


Logica celor care folosesc Linux e invers - cumpără hardware în funcție de Linux, nu pun Linux pe orice mașină avută la îndemână. De-aia începătorii au probleme... ata ete.

Edited by oblio., 16 February 2007 - 09:52.


#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Acest thread pare sa demonstreze ca popularitatea Linuxului a crescut in ultima vreme (daca nu ar exista oameni suparati ca nu le merge cate ceva ar insemna ca nimeni nu vrea sa treaca la acest sistem de operare).O parte din problemele userilor noi sunt reale:unii producatori nu furnizeaza drivere pt echipamentele lor pentru ca nu considera util sau au contracte cu M$(o cautare pe net inainte de a cumpara ceva pentru a verifica compatibilitatea te scuteste de batai de cap ulterioare),alte probleme sunt legate de neinformare:exista programe pentru orice sub linux ,chiar si editare video profesionala(stiati ca toate efectele speciale facute in filmele de la Hollywood sunt facute pe computere cu cca 1000 procesoare care merg cu linux pentru ca windozu nu e apt de asa ceva?)dar acestea costa bani(programele pentru profesionisti e normal sa coste bani dar pentru home user aproape tot e free spre deosebire de windoz unde se cer bani si pentru screensavere).Cu o cautare minima pe net poti gasi Linux bible din anul precedent si in ea ai raspuns la 90% din probleme,restul sunt probleme noi(evolutia de la un an la altul e destul de semnificativa)dar raspunsuri gasesti pe forumul distributiei respective.Oricum si windozu are gramezi de probleme(aruncati un ochi pe forumul de windoz sa vedeti cate necazuri au oamenii aia si ei zic ca li se merita sa dea sute de euro pe windoz si cateva programele-cei care au licenta ca pentru restul de 90% care n-au licente windozu are acelasi pret ca linuxul  :D  si toate programele sunt 'piratware' deci nu se merita sa-ti bati putin capul sa inveti ceva nou)
  Faptul ca M$ da licente gratuite pentru diverse institutii ale statului nu e chiar filantropie:pe ei nu ii costa nimic dar daca nu le-ar da statul ar incerca sa treaca pe linux pentru a economisi si ar apare o masa de oameni care se obisnuiesc cu el si efectul ar fi ca un domino pentru ca multi ar folosi si acasa sau la firme private ,s-ar scrie programe mai multe,ar fi mai multi programatori pentru linux,iar presiunea userilor ar determina fabricantii de hardware sa nu mai neglijeze driverele pentru cutare imprimanta sau tuner.
  Trecerea nu e foarte usoara pentru cei care vin din mediul windoz(mie mi-au trebuit cam 2 luni dar in prezent linuxul e mult mai prietenos ca atunci)dar odata facuta se merita pentru ca stabilitatea,viteza superioara,si chiar si aspectul superior fata de windoz compenseaza unele mici neajunsuri legate de o placa de retea nesuportata sau cumpararea unei imprimante noi.

Edited by chilly willy, 16 February 2007 - 16:37.


#23
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
Inca un thread in care 1000 de persoane vor spune ca in linux tot ce poti sa faci (ca desktop) este sa asculti muzica, sa te uiti la filme, ocazional si un joc. Nu stiu, oare de ce am avut impresia ca un utilizator normal asta face. N-are nevoie de Photoshop, pinacle sau flash. Si daca folosesti programele aceastea si nu lucrezi in domeniu, te intreb ai dat bani pe ele ? Este surprinzator, windows este prea scump, dar imi permit photoshop.. foarte suspicios.. Si bineinteles, nu exista drivere pentru anumite componente, in cazul acesta imprimanta. Oare cei cu macurile lor se plang vre-odata ? Si ei cumpara imprimante doar.
Apropo despre ce placa de retea nesuportata vorbiti ?
(as vrea numele complet)

#24
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Cei care se plang de Linux au dreptatea lor.  Poate fi foarte frustrant sa fi pe linux si sa incerci sa iti pui un soft pt job. Sau poate fi foarte frumos sa nu fie  soft/hardware vital si sa reusesti sa faci sa mearga pt ca vrei si stii ca poti.

Aici e si diferenta. Dar cei din prima categorie sunt prinsi de marketingul care incepe sa fie tot mai puternic in linux. Acestia (ex Novell )promit ca sistemul vandut de ei face si drege. Uita sa spuna ca mai trebe sa si stii cate ceva sau sa ai rabdare sa inveti. Sau poti face cursuri la ei dar pe bani.

Si inca o data WINDOWS != LINUX :)

Edited by dade, 16 February 2007 - 19:00.


#25
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,957
  • Înscris: 09.04.2005
Da, am auzit de Maya, costa 7000$ si nu prea merge cu ultimele kerneluri ca sa nu mai spun de 64b.
Bryce costa doar 100$
Dar e cam absurd sa facem comparatii cand nu avem drivere performante pentru placa video.

Photoshop nu e singurul fotoeditor, in Tucows sunt peste 400 de programe free de editare foto iar multi producatori de imprimante adauga si un fotoeditor gratuit dar toate astea merg (bineinteles) doar pe Windows.

Ultimele imprimante HP vin cu drivere de MAC si (bineinteles) de Windows.

Eu am vrut sa subliniez altceva, Linuxul e poate mai bun decat Windows pe bucatele dar cineva care vrea sa le testeze (din curiozitate sau in scop didactic) pe toate ajunge sa se loveasca de limitarile diverselor distributii. Am intalnit o distributie orientata spre editarea foto/video/audio ce facea lucruri uimitoare dar care (caraghios) nu vedea un scanner comun. Nu mai spun de cele orientate spre home user care n-au pluginuri pentru citirea unor formate comune (si colectia ta e inutila pentru ca e alt kernel... si daca n-ai net... si daca nici nu te pricepi...)

Cauta un program care sa-ti faca ceva anume, renunta la miile de oferte pentru Win si opreste-te la putinele pentru Linux, deschide la intamplare o oferta si vei constata ca ori e pentru alta distributie decat a ta sau alt kernel sau trebuie sa-l compilezi (si risti sa primesti un mesaj de eroare) sau lucreaza cu alt format (ex. un layerplugin pt. GIMP pe care l-am cautat o saptamana lucra doar cu format letter) sau pur si simplu nu se intampla nimic.

Daca n-ai timp sau chef sau cunostinte sau te supara hemoroizii de atata stat pe scaun sau ametesti deja de la framerate-ul de 60 de care nu vrea sa treaca monitorul sau te bate copilul la cap ca vrea pe Mess (neaparat cu sunet, imagine si schimb de fisiere)... treci pe Windows!

#26
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Sigur ca fiecare prefera un anumit OS dupa necesitatile sale si daca intr-un moment oarecare windozu te ajuta pentru ca ai disponibil un program de care ai mare nevoie nu e nici o problema,te duci si il cumperi cu 350E dupa care instalezi pe el niste programe freeware de la Tucows.Normal ca oferta de programe de windoz e mai mare pentru ca sunt mai multi useri dar rareori gasesti un program care sa te satisfaca total si de cele mai multe ori ai nevoie de 2-3 programe cu aceeasi functie(un caz banal: la scrierea discurilor ai nevoie de 3-4 programe din cauza formatelor proprietare-Nero,Alcohol,CloneCD,s.a.).Daca folosesti soft pirat nu conteaza dar daca trebuie sa le iei legal parca nu mai e asa atractiv iar daca recurgi la freeware de windoz rezultatele sunt mult mai slabe decat pe linux.Poti sa folosesti soft de 1000E(numai windozu +office si deja ai atins suma) pe un computer de 150E si sa te doara capul de la monitorul prost sau ti-ar putea trece prin cap sa cheltui cei 1000E pe computer si vezi dupa aia ce faci ori pirat ori linux.
Daca nu folosesti distributii moarte sau neintretinute e putin probabil sa gasesti programe care nu merg datorita lipsei unor librarii sau kernelului depasit

Edited by chilly willy, 17 February 2007 - 01:28.


#27
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
E drept că trebuie să știi ce vrei de la linux, dacă vrei să faci detoate, mergi pe win, dacă vrei doar să navighezi sau doar să vezi filme sau doar să faci eu știu ce chestie e mai bun linux. A, și tocmai că-și bagă toată lumea degetul pe Linux are și probleme de securitate pe care le știu prea mulți și le pot exploata. Windows-ul e mult mai praf dar barem nu știu toți găurile.

#28
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Am vazut cativa pe aici mandri ca nu folosesc decat Linux. Facand ce? Ascultand muzica si vizionand filme? Jucandu-se Tuxracer sau Armagetron? Desenand in InkScape si modeland in Blender? Aveti vreun program omologat de contabilitate, vreun program decent de editare video, vreun program performant de grafica 3D (cand tie nici nu-ti vede corect placa video), vreun program de securitate prin webcam? Lista ar putea continua dar deja simt ca s-au inflamat cativa linuxisti.

nu-ti convine, stai pe windows
da, si eu acum stau pe windows pentru ca am cateva programe care nu merg in linux

insa mai folosesc pe langa xp, Ubuntu 6.10
m-am reintors la linux dupa ce mi s-a acrit de windows si ce pot sa zic...e MULT mai stabil, parca iti simti pc-ul ca e mai in largul lui decat chinuit in windows, problema cu instalarea programelor e rezolvata de wget, automatix si synaptic - la partea asta n-am probleme

l-am facut sa arate ca un mac os, i-am schimbat tema, iconurile, login screen-ul si merge perfect

luasem si eu vista, intr-adevar era un RC...insa l-am instalat, am stat dupa el sa isi faca toate nebuniile, a mers ce a mers, si cand am dat sa instalez alcohol, blue screen si n-a mai mers deloc...nici macar in safe mode <_<

pentru ce folosesc linux?
pentru ce folosesc si windows mai putin productie muzicala...adica muzica (exaile), filme (vlc), download (utorrent), un forum sau website (firefox 2), messenger (gaim) si cam atat :)

cat despre securitate...
am instalat un xp pe laptop si am intrat sa downloadez ceva...fara firewall / antivirus pentru ca nu aveam timp sa instalez
in 10 minute cred ca era plin de spyware, ceva virusi si cateva atacuri :peacefingers:

#29
vlad.turbuleasa

vlad.turbuleasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.05.2006
Vreau sa-l felicit pe cel care a deschis acest topic !! Eu sunt unu dintre incepatori si cu taote nu ma las mai pe spate doar ca unu s-a purtat urat pe forum cu mine cand nu am inteles ceva dar in principiu eu stiu ca un forum se face ca sa invatam unu de la altul nu sa ne dam mari cu ce stim ... dar tot respectul pentru cei ce stiu !! daca nu aveti rabdare cu unu din incepatori pls lasa-ti in pace fiind ca eu am ajuns sa ador linux-ul tot o data la 2 saptamani sa reinstalez windowsul ? sa fim seriosi cine mai are rabdare cu el .... asa linuxul merge bine si de o vreme buna !! ...

INCURAJATI INCEPATORII CA SA LE PLACA ACEST SOFTWARE SA NU-L MAI IMBOGATIM PE BILL GATES!!

#30
oblio.

oblio.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.09.2005

Quote

Daca n-ai timp sau chef sau cunostinte sau te supara hemoroizii de atata stat pe scaun sau ametesti deja de la framerate-ul de 60 de care nu vrea sa treaca monitorul sau te bate copilul la cap ca vrea pe Mess (neaparat cu sunet, imagine si schimb de fisiere)... treci pe Windows!
Cam ai dreptate. Si e un cerc vicios: in Romania ar trebui sa folosim Linux, ca de, suntem sarantoci, dar nu-i asta o problema, piratam la greu. Iar vesticii, pentru ca au bani, prefera sa dea banii, si sa stea pe Windows, ca sa nu se mai streseze.

Totusi concurenta e buna ;)

Edited by oblio., 18 February 2007 - 19:57.


#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
eu sunt unul din cei care folosesc si windows si linux. Am pus linux din necesitate pentru inceput ca aveam un pc la firma si nu vroiam sa mai iau amarata aia de licenta si pentru el... (am 3 licente de win si 3 de office...) asa ca dupa multe cautari pe net am dat de Kubuntu...
l-am pus... si ma uitam la el. Calcu meu e intr-o mini retea de birou... ei bine mini reteaua asta a fost detectata de kubuntu si nu a mai trebuit sa fac eu nimic...
a fost mai greu cu placa video... pe acel calc era o nvidia geforce 4 mx440... dar cu ajutor de la cei de pe canalul kubuntu din Konversation - un fel de mirc care e incorporat in kubuntu... am rezolvat-o si pe aia...
in rest...e ok
am client de mess... nu arata la fel... dar il pot folosi...
am client de mail
si totul e MOKA...
am descoperit si jocuri moka... acum stiu de Cube, Xmoto, Penguin Racer, Wolfenstein Enemy Territory - multiplayer online free, etc...
si ar mai fi multe...
asa ca nu mai proslaviti Microsoft. Ala a ajuns cel mai bogat om de pe planeta cu ajutorul comozilor carora le e frica de Linux. Sau le e lene. Nu spun ca Windowsu nu e bun si el. Dar are si el buguri. Si sa dai bani pe ceva care merge ca o buba... asta e naspa.
Ca sa ma intelegeti mai bine... Nu cred ca exista utilizator de Windows care sa nu stie de Ctrl - Alt  - Del. Dar eu am aflat de Ctrl- Alt - Backspace de la Kubuntu tarziu de tot. Si il folosesc extrem de rar. De obicei in cauza unei aplicatii idioate. Niciodata a linuxului. Sau... am auzit si vazut si Damn Small Linux ... care merge si de pe un memory stick sau mini cd. Nu cred ca Windowsu face asa ceva...

Asa ca bravo celor care se incumeta sa foloseasca Linux. RESPECT

#32
YO4RLP

YO4RLP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2006
Am un amic care a inceput o afacere. Ca sa nu dea banii pe licente si-a instalat Debian. Necazul a inceput atunci cand a luat de la finante un program pentru declaratiile fiscale: era conceput pentru DOS sau Windows, sub Linux dadea tot felul de rateuri.
Are doua optiuni: ori plateste licente si scapa de greutati ori angajeaza un IT-ist.
Asa ca toti cei care lauda softul liber s-o lase mai moale.

#33
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostYO4RLP, on Feb 19 2007, 02:47, said:

Am un amic care a inceput o afacere. Ca sa nu dea banii pe licente si-a instalat Debian. Necazul a inceput atunci cand a luat de la finante un program pentru declaratiile fiscale: era conceput pentru DOS sau Windows, sub Linux dadea tot felul de rateuri.
Are doua optiuni: ori plateste licente si scapa de greutati ori angajeaza un IT-ist.
Asa ca toti cei care lauda softul liber s-o lase mai moale.


Minunat , nu am stiut ca finantele platite de la noi din impozite supports windows si deloc linux/unix . Noi o s-o lasam mai moale , dar ala o sa plateasca licenta eftina de windows . Ce minunat .  :rolleyes:

#34
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostYO4RLP, on Feb 19 2007, 02:47, said:

Am un amic care a inceput o afacere. Ca sa nu dea banii pe licente si-a instalat Debian. Necazul a inceput atunci cand a luat de la finante un program pentru declaratiile fiscale: era conceput pentru DOS sau Windows, sub Linux dadea tot felul de rateuri.
Are doua optiuni: ori plateste licente si scapa de greutati ori angajeaza un IT-ist.
Asa ca toti cei care lauda softul liber s-o lase mai moale.
Ce treaba are Linux-ul cu cretinatatea de program al lui ala.
Ala probabil e un program scris de unul care tot el face si controlul ( ceea ce se intampla prin prea multe parti).
Ce treaba are faptul ca un mosneag retartadat, un comunist imputit scrie un program sub dos cu toate posturile de pana acum.

Edited by infernal, 19 February 2007 - 09:33.


#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
in primul rand...
ma mir ca e cineva care lauda softurile "pe bani"...
in al doilea rand e normal ca finantele sa lucreze sub win- traim in Romania, nu ?. Ma mir ca nu cere win 3.1... cum au invatat inginerii de sistem de acolo in facultate. Te poti duce peste ei... sa le faci scandal... poti sa te duci la o firma care face declaratiile alea... sau sa iti iei un contabil :D
in al treilea rand... sa vrei totu sa fie si moka si simplu... asta e infantil
eu sunt mai noob in windows si am auzit de WINE... sa poti rula aplicatii de win sub linux.... sau sa isi ia Lindows ala...
sau sa cheme un om care se pricepe... si se poate face orice... GOOGLE frate ce naiba... e deja verb... to google :D
Apple a inceput intr-un garaj... si noi plangem ca nu mere cine stie ce rahat de program pe linux.
Nu vrei sa vina cineva acasa sa ti-l faca sa mearga, sa iti dea o bere, si sa iti faca si masaj pe spate ?
Sau lucrezi la nenea Bill.
fii serios nene...
uite de exemplu la Kubuntu ai incorporat soft utilitar pentru creat teste scolare, etc... se poate pune de voie linuxu in scoli in romania. nu e nevoie sa ii mai bagam si noi bani in buzunar lu nenea Bill Porti. Ca sunt destui care sa faca asta...


In a world without walls, who need windows ?

#36
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
In fine si oameni care gandesc B) .
  Aia de la finante ar fi trebuit sa aiba programul ala amarat si in versiune de linux.Sunt sigur ca ,daca merge si sub DOS ,e un programel scris in cateva zile si n-ar fi fost mare efort sa-l scrie si pt linux dar de ce sa nu-l sustii pe Bill Porti?
  E adevarat ca pentru cei care vin de la dublu-clic-next-next adaptarea poate fi uneori mai grea dar odata facuta efortul constant de mentinere in stare de (relativa) functionare a windozului dispare.
  Azi am gasit pe net si o veste interesanta despre ceva care cred ca va ajuta la impunerea si omogenizarea  linuxului(desigur nu imediat dar sper ca intr-un timp rezonabil pentru ca destui sunt satui de termopanele lui Bill si vor altceva):
http://www.theregist...for_entreprise/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate