Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Magazine on-line in Europa !

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

 renderman, on Feb 20 2007, 17:02, said:

Se platesc, dar foarte mici. Se plateste si TVA Aici gasesti taxele vamale aplicabile.

M-am edificat Sa va povestesc cum sta treaba

Am facut comanda Luni, transport prin FeDex, marfa ajunge Miercuri seara.

Joi Vama
Vineri Vama (teoretic maine tr sa ridic produsul)

Taxe vamala  :
19% TVA
0 % alte taxe --- oricum mi se pare dubla nesimtire
   1. TVA 19%
   2. Un produs care ajunge din Canada in doua zile e inacceptabil sa stea in Vama 3,
dar TRAIM IN ROMANIA...

#56
maduro21

maduro21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2007
salut... am vreau si eu sa-mi deschid un magazin online si nu stiu cum se procedeaza cu stocurile de marfa ale magazinelor online?trebuie sa le ai sau nu?mai ales pentru magazinele online tip supermarket?cum se procedeaza cu livrarea comenzi?primesti comanda si pe urma cumperi produsele cerute de la furnizori?
sau le poti cumpara si din magazine gen metro si pe urma sa le livrezi?
astept comentariile voastre pe acesta tema.......multumesc

#57
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

 enderlabs, on Feb 22 2007, 13:17, said:

M-am edificat Sa va povestesc cum sta treaba

Am facut comanda Luni, transport prin FeDex, marfa ajunge Miercuri seara.

Joi Vama
Vineri Vama (teoretic maine tr sa ridic produsul)

Taxe vamala  :
19% TVA
0 % alte taxe --- oricum mi se pare dubla nesimtire
   1. TVA 19%
   2. Un produs care ajunge din Canada in doua zile e inacceptabil sa stea in Vama 3,
dar TRAIM IN ROMANIA...
Salut
Eu stiu ca TVA-ul se aplica in tara de unde a fost cumparat produsul, de ce iti mai ia la vama 19% TVA la noi, preturile pe site sunt fara TVA?

#58
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

Quote

Eu stiu ca TVA-ul se aplica in tara de unde a fost cumparat produsul, de ce iti mai ia la vama 19% TVA la noi, preturile pe site sunt fara TVA?
Acest lucru e valabil numai cand cumperi din UE. Altfel ideea e urmatoarele: tu cumpari fara a plati TVA-ul tarii respective (de exemplu Canada), deci platesti TVA-ul romanesc. Aici poti pierde sau nu, depinzand cat este TVA-ul acolo (daca e mai mare decat 19% castigi daca nu trebuie sa platesti taxe vamale). De altfel e similar (dar exact invers) si cu UE, e recomandat a comanda din tari unde TVA < 19%. ;)

#59
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Ce magazine de calculatoare sunt prin europa care sa livreze si in romania? iar site-ul sa fie in limba engleza.

#60
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

 renderman, on Feb 18 2007, 23:29, said:

Ai pus mai multe intrebari din cate imi amintesc, daca se plateste cu carte de credit, daca se livreaza in romania, daca a cumparat cinva de la ei. ti-am raspuns partial. De cumparat nu cred ca a cumparat nimeni, eu am aflat zilele trecute de ei. E magazin de incredere zic eu, il gasesti in lista magazinelor onlilne de la levis europe: http://eu.levi.com/storefinder/

www.jeans-online.pl

Am comandat de la ei, am platit cu card, a ajuns comanda in ceva mai putin de doua saptamani. Au si tracking pe livrare. Super-ok! :) Deci, se poate...

Edited by coldplay, 12 March 2007 - 02:54.


#61
godzilla

godzilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.08.2006
totul se leaga de mentalitatea cumparatorului ... iata ca se poate astepta si 2 saptamani ... altii fac urat ca dintr-o livrare ce normal ar dura 4 zile ..se intarzie cu 1 zi  :rolleyes:  vb romanului... cauta nod in papura

#62
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 godzilla, on Mar 12 2007, 07:29, said:

totul se leaga de mentalitatea cumparatorului ... iata ca se poate astepta si 2 saptamani ... altii fac urat ca dintr-o livrare ce normal ar dura 4 zile ..se intarzie cu 1 zi  :rolleyes:  vb romanului... cauta nod in papura
Eu zic ca una e sa cumperi din polonia, transportul sa coste 10E indiferent de numarul de produse cumparate si sa cumperi cu 20-30% mai ieftin decat din romania, si alta e sa cumperi din romania, sa platesti cu 20-30% mai mult, si sa afli dupa 2 saptamani de la o operatoare plictisita ca de fapt nu au produsul pe stoc... nu crezi  ;) ?

Edited by renderman, 12 March 2007 - 09:34.


#63
Lexutza

Lexutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2005
Fiti mai ingaduitori cu comercinatii romani.
Nu pot sa vanda acum produsele fara taxe vamale cand ei inca le platesc. Daca Romania este membra UE nu inseamna ca de la ora 00:01, 1 Ianuarie 2007 trebuie sa ni se cuvina totul. Pentru ca Romania sa beneficieze de tace vamale 0 trebuie sa incheie cu tarile membre UE un acord de liber schimb al produselor. Deasemenea pentru servicii, persoane si capital (libera circulatie a acestora). Am studii in domeniul integrarii sa credeti-ma ca Romania abia peste 4-5 luni o sa beneficieze de minimul de beneficii ca membru UE.

#64
ener

ener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.05.2005

 Lexutza, on Mar 13 2007, 19:06, said:

Nu pot sa vanda acum produsele fara taxe vamale cand ei inca le platesc. Daca Romania este membra UE nu inseamna ca de la ora 00:01, 1 Ianuarie 2007 trebuie sa ni se cuvina totul.

arata-ne tu un dvi a unui importator care a adus ceva din eu si a mai platit taxa vamala.
acordurile astea s-au semnat din timp pt ca era in interesul lor sa le semneze.

si poate ar fi cazul sa mai inveti.

Edited by ener, 15 March 2007 - 10:56.


#65
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
eu am luat tricouri/bluze/camasi de la promod.com la reducerile din iarna, cam 6-7 euro bucata , identice cu ce era la promod la noi dar sub 80RON nu se gaseau.
Sau tenisi, 13 euro , la noi 145 RON. Nesimtire pe fatza la noi. Curea 10 euro, la noi 90RON
Am platit cu card + taxa de transport 23 de euro, dar tinand cont ca am luat multe s-a amortizat foarte bine.
Imi pare rau ca de pe mangoshop.com sau mango outlet nu se poate cumpara din Ro chiar daca ei spun ca trimit in toate tarile EU, in Ro si Blg nu trimit. Desi le-am scris mailuri primesc aceleasi raspunsuri tip "speram ca in viitorul apropiat se va putea si pentru....".
Nu mai zic ca haine pe care le-am vazut la noi in mango, le-am vazut si pe site-ul mango outlet la 2-5 euro. Inutil sa spun ca la noi nu aveau preturile astea nici pe departe.

Edited by ptap, 06 May 2007 - 14:50.


#66
myself1

myself1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.07.2005
idealo.at este doar in germana.

siteuri gen emag de unde ati luat si au preturi bune si servicii rapide, in engleza sau franceza, care le stiti ?

multumesc

#67
myself1

myself1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.07.2005
promod.com nu merge

#68
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 myself1, on May 17 2007, 14:28, said:

idealo.at este doar in germana.

siteuri gen emag de unde ati luat si au preturi bune si servicii rapide, in engleza sau franceza, care le stiti ?

multumesc
www.futureshop.ca dar mie mi le trimite cineva prin pers care vin in tara. si nu imi permit sa deranjez  f des dar mi-am luat hdd extern cu 280 lei cand la noi erau 800 ( anu;l trecut) iar anul asta tre sa imi vina un ixus 800 la 830 lei iar la noi e 1100 - 1200

#69
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
eu nu stiu de ce aduceti in discutie magazine de unde luati voi prin cunostiinte....

#70
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
pentru ca n-am gasin in UE magazine de la care sa cumpar si sa le primesc fara batai de cap in romania

#71
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 AcidMan, on May 17 2007, 15:12, said:

pentru ca n-am gasin in UE magazine de la care sa cumpar si sa le primesc fara batai de cap in romania
eu am incercat sa fac o comada la www.thiecom.de si dupa 10 zile in care n-am primit nici un semnal, am lasat-o balta. Seriosi ca de obicei nemtii, valoarea nu era tocmai mica !
Oare cand o sa intram cu adevarat in Europa ?!

#72
zouzouna

zouzouna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.04.2007
www.yoox.com

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate