Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Magazine on-line in Europa !

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 enderlabs, on Feb 5 2007, 17:12, said:

Salutare,

Poate ca nu sunt singurul, dar m-am saturat de preturile la echipamentele AV practicate de magazinele din Romania. Suntem memrii in UE, taxe vamale 0 si totusi preturile sunt cam cu 30% mai mari decat in Cehia, Slovacia, ce sa mai zic de Germania sau Franta.......Suntem mult peste.

Asa ca adresez la voi rugamintea de a posta in acet thread adresele magazinelor on-line care livreaza in Romania.

Ca sa stii situ: toate produsele alea sunt din China, si au pretul la 20% din cel pe care il vezi tu in UE... dar ei aduc din China direct, noi le luam de la ei la 500% din pretul real, si mai adaugam ceva, in loc sa luam si noi direct de la Chinezi. danimoisATAyahoo.com

#20
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 dave, on Feb 12 2007, 15:13, said:

am aflat ca un card memorie pt aparat foto digitale pe un site german si costa MUUULT MAI IEFTIN decat aici in Ro :angry2:

un card Memory Stick Pro Duo (firma SanDisk) de 1 Gb costa 22 euro (cca 75 RON) pa cand aici in Ro costa DUBLU SAU MAI MULT (160-180 ron) :cursing:

in curand voi cumpara cardul prin intermediar care se duce in Germania fara cheltuieli

Acelasi card costa 12 USd in China, unde se si face, asa ca cred ca acum intelegi de ce somerul german castiga mai mult ca presedintele roman. Pt ca neamtul ne are pe noi sa ii cumparam marfa la a 3 -a mana, in loc sa o aducem direct din China. [email protected]

#21
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 sorinocu, on Feb 11 2007, 12:37, said:

depinde de unde cumperi. Eu am luat un mini SD (cu adaptor de SD) de max 2 week si am dat pe el 110 ron aici in RO. Deci ????
Depinde de unde cumperi.

Economii zici? Pote risipa de 300%. Daca il luai direct de la fabricantul din China, te credeam ca faci economii, dar asa e comertul, speculeaza lipsa de informatii...

#22
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 vjnookie, on Feb 10 2007, 22:49, said:

stiti cumva un magazin de haine nike, adidas care sa fie din EU si sa livreze la noi?
apropo, daca imi iau de afara mai platesc vama ca am intrat in ue?

Magazinele s-au mutat de mult in China! Ei doar pun brand-ul pe ele si ti le vand direct tie la pret de 50 de ori mai mare...

#23
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 renderman, on Feb 8 2007, 19:59, said:

Pe langa preturi, io zic ca in afara ai si o mai mare varietate de produse. Io am cumparat din Austria pt ca in romania nu gasam ce cautam.
Ca idee, azi prietena mea a vazut snowboardul cumparat din Austria cu 290E la "mirificul" pret de 17 milioane. In Plazza. Cumparati din romania fratilor, tara nesimtirii supreme. <_<

Tara nestiintei... daca vrei acelasi produs, poate il gasesti in China la 5 % din pretul de aici... nu e nimeni de vina ca tu nu stii de unde sa-l iei la pretul real... iar daca scrie Made in Germany, 99% ca e facut in China si etichetat in Germany cu brand si bar code netesc. De aia un somer german castiga mai mult ca presedintele roman.

#24
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 renderman, on Feb 12 2007, 22:47, said:

diferența dintre cel mai mic pret de acolo și cel mai mic preț de aici e de vreo 25%, problema e că din primele 20 de magazine online verificate de pe idealo.at numai 3 acceptă să livreze și în românia, dintre care 2 vor doar plata cu paypal sau prin bancă, și a ramas doar computeruniverse.net care livrează în românia, cu carte de credit, dar care din pacate are o taxa de 35€ pentru transport prin poștă (la un biet card de memorie), probabil că la obiecte mai mari, de câteva sute de euro ar merita efortul.

#25
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003

 Dani Mois, on Feb 13 2007, 15:22, said:

Tara nestiintei... daca vrei acelasi produs, poate il gasesti in China la 5 % din pretul de aici... nu e nimeni de vina ca tu nu stii de unde sa-l iei la pretul real... iar daca scrie Made in Germany, 99% ca e facut in China si etichetat in Germany cu brand si bar code netesc. De aia un somer german castiga mai mult ca presedintele roman.

De acord cu tine. Stii pe vreunu' care sta in china si trimite pachet in RO ?  Ca eu as cumpara... :D

#26
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

 progy, on Feb 13 2007, 22:56, said:

De acord cu tine. Stii pe vreunu' care sta in china si trimite pachet in RO ?  Ca eu as cumpara... :D

Hai sa ne combinam si sa vorbim cu Dani Moris....

#27
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Mai sunt distruși din Hong Kong, Taiwan și Singapore care vând pe Ebay copii după produse de marcă gen iPod la prețuri de nimik, însă cu taxele poștale prețul crește pe la 50-60% din prețul la care cumperi aici aceleași piraterii. Dacă ai noroc la oficiul poștal nu mai plătești nici vama și te-ai ales cu un "chilipir".

Totuși, nu ai nici o șansă să cumperi la prețuri mici produse de marcă din China așa cum a sugerat Dani Mois, care cu ocazia asta a fost extrem de repetat offtopic. Altfel toată lumea ar face-o. Dacă Dani Mois îmi poate aduce un produs original de marcă (să zicem un aparat foto Canon) din China, nu cu 95%, ci cu 50% reducere, îi ofer ca premiu de două ori prețul  :yes:

#28
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
http://www.jeans-online.pl/index.php
Am descoperit ca blugii pe care am dat 350 lei la noi sint 278.05 cu tot cu transport ...  :o site bine de stiut daca vreit blugi levi's, mergi la noi si probezi si cumperi de afara ;)

#29
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

 Dani Mois, on Feb 13 2007, 15:22, said:

Tara nestiintei... daca vrei acelasi produs, poate il gasesti in China la 5 % din pretul de aici... nu e nimeni de vina ca tu nu stii de unde sa-l iei la pretul real... iar daca scrie Made in Germany, 99% ca e facut in China si etichetat in Germany cu brand si bar code netesc. De aia un somer german castiga mai mult ca presedintele roman.

omule esti teroare cu China asta, cred ca nu ai post in care sa nu o mentionezi.
Pe ce te bazezi cand afirmi ca 99% din produsele Made in Germany sunt din China? poate e vorba de imbracaminte si alte maruntisuri dar nu cred ca principalele produse de export ale Germaniei-automobile, echipamente electrice si electronice,chimicale- sunt produse in China
somerul german castiga cat castiga datorita unui sistem de asigurari sociale bine pus la punct.
Normal ca o multime de lucuri sunt mai ieftine in China, asa e si in Africa si in alte regiuni slab dezvoltate, ieftine erau dupa revolutie si produsele turcesti, da in scurt timp lumea si-a dat seama de calitatea lor.

Edited by GubyIQ, 15 February 2007 - 01:03.


#30
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 GubyIQ, on Feb 15 2007, 00:58, said:

omule esti teroare cu China asta, cred ca nu ai post in care sa nu o mentionezi.
Pe ce te bazezi cand afirmi ca 99% din produsele Made in Germany sunt din China? poate e vorba de imbracaminte si alte maruntisuri dar nu cred ca principalele produse de export ale Germaniei-automobile, echipamente electrice si electronice,chimicale- sunt produse in China
somerul german castiga cat castiga datorita unui sistem de asigurari sociale bine pus la punct.
Normal ca o multime de lucuri sunt mai ieftine in China, asa e si in Africa si in alte regiuni slab dezvoltate, ieftine erau dupa revolutie si produsele turcesti, da in scurt timp lumea si-a dat seama de calitatea lor.

VA rog nu va ma contraziceti aici, se pierd postarile cu linkuri cu adevarat utile. Mersi :)

#31
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

 renderman, on Feb 5 2007, 21:13, said:

Exemplu de diferenta de pret pentru un produs luat la intamplare:

http://www.emag.ro/t...1-cm--pLW20M21C

vs

http://www.idealo.at...uct/125807.html
Pretul mic nu ar trebui sa fie singurul criteriu de alegere al unui magazin online. Multe magazine practica preturi mici, dar in acelasi fac rabat la calitatea impachetarii/asigurarii produsului la transport, la serviciul de relatii cu clientii, la modalitatile de plata acceptate, etc.
Atunci cand imi comand ceva de la un magazin online ma astept ca produsul sa ajunga in conditii bune la mine (nu zgariat, nu ciobit). In cazul in care sunt probleme la transport sau la calitatea marfii ma astept inca o data sa am cu cine sa vorbesc la telefon si sa mi se trimita altceva la schimb sau sa mi se returneze banii.

La o comparatie mai atenta s-ar putea ca diferenta de pret intre magazinele online serioase din vest si cele din Romania sa fie insesizabila.

#32
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 magister, on Feb 15 2007, 01:37, said:

Pretul mic nu ar trebui sa fie singurul criteriu de alegere al unui magazin online. Multe magazine practica preturi mici, dar in acelasi fac rabat la calitatea impachetarii/asigurarii produsului la transport, la serviciul de relatii cu clientii, la modalitatile de plata acceptate, etc.
Atunci cand imi comand ceva de la un magazin online ma astept ca produsul sa ajunga in conditii bune la mine (nu zgariat, nu ciobit). In cazul in care sunt probleme la transport sau la calitatea marfii ma astept inca o data sa am cu cine sa vorbesc la telefon si sa mi se trimita altceva la schimb sau sa mi se returneze banii.

La o comparatie mai atenta s-ar putea ca diferenta de pret intre magazinele online serioase din vest si cele din Romania sa fie insesizabila.
Linkul cu emag nu mai este de actualitate. Daca cumparai in momentul in care am postat eu linkul, adica exact in urma cu 11 zile, plateai cam 24.000.000 pe televizolul ala  :death: In conditiile in care in afara il luai cu preturi intre 324E si 470E, la noi il luai cu 700E :death:

Edited by renderman, 16 February 2007 - 10:36.


#33
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005
Magazin on-line Canada

www.onlybestrated.com HDTV, Media Center, Electronice - Livreaza in Romania

Magazin din Franta

www.ldlc.com
- Toate genurile, livreaza in Romania, plata prin virament bancar.
Necazul este ca, in cazul viramentului bancar, comisionul perceput de banca este de cam 50 Euro.

#34
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 enderlabs, on Feb 16 2007, 13:07, said:

Magazin on-line Canada

www.onlybestrated.com HDTV, Media Center, Electronice - Livreaza in Romania

Magazin din Franta

www.ldlc.com
- Toate genurile, livreaza in Romania, plata prin virament bancar.
Necazul este ca, in cazul viramentului bancar, comisionul perceput de banca este de cam 50 Euro.

Cine ti-a zis?
Eu am platit prin virament in austria si comisionul a fost f mic, in nici un caz 50E.

#35
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
și nu ne împărtășești și nouă secretul? peste tot în românia transferul bancar în valută te usucă, și numai la tine comisionul e "foarte mic"?

#36
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
din sua si canada se platesc taxe. asa ar fi fost si futureshop.ca eu mi-am luat un hdd extern cu 280 de lei cand era 600 aici. e un hdd extern de 250gb

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate