Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Ficusul

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
cristina_u

cristina_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2007
am un ficus care da uneori semne de boala. i se inegresc frunzele si apoi cad. iarna trecuta i-au cazut aproape toate, si-a revenit in primavara, cand l-am scos in balcon. stie cineva mai multe despre acest subiect?

#2
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Buna,

Ar fi trei tipuri de patare neagra (sau bruna) la ficus, mai des intalnite. Faptul ca la planta ta, frunzele cad iarna, dar isi revine primavara cand il scoti in balcon ma determina sa cred ca este vorba de o boala fiziologica datorata umiditatii prea mari in pamant, temperatura scazuta sau oscilatii de temperatura si lumina mai slaba (simptome numai in perioada de iarna)...
In momentul in care o scoti in balcon castiga de trei ori (apa din vas se evapora mai repede, deci excesul de umiditate se "repara", primeste mai multa lumina, temperatura este oarecum constanta...)
Sfatul meu este ca:
1. Iarna sa il uzi mai rar (o planta isi poate reveni mai degraba din seceta (exista seceta reversibila si seceta ire versibila) decat din exces de umiditate (care ii provoaca putrezirea radacinilor).
2. Sa o feresti de curentii de aer (daca o tii in dreptul unei usi, ferestre, mut-o).

O seara placuta

#3
cristina_u

cristina_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2007
Cand si cum tund ficusul? pana acum a suferit astfel de operatii, insa l-am taiat "la noroc". Acum insa m-am atasat de el, dintre toate plantele pe care le am, ficusul beneficiaza de cea mai mare atentie. il am cred ca de vreo 10 ani. am auzit ca nu prea e bine sa-l tii in camera in care dormi, ca are efecte nocive. este adevarat? de fapt am mai auzit niste superstitii legate de ficus, cum ca n-ar fi bine sa-l tii in casa, dar nu am dat importanta. cum poate o planta sa-ti influenteze viata?

#4
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Ma indoiesc ca are efecte nocive... Gandeste-te ca este o planta destul de comuna de apartament... Ar cam fi genocid, nu?  :P
Asa se intampla cu cactusii mei (am avut colectie): toata lumea imi spunea ca e mare ghinion, bla bla bla... dar vezi tu, cand incepeau sa infloreasca mai multe specii in acelasi timp, se lipeau vecinii cu nasul de gard sa vada mununea :)).
In fine. Ficusul , il poti taia primavara, chiar si la inceputul verii, are o buna putere de regenerare. O sa explodeze de lastari...
Asa ca, fara teama... nu ii vei face rau.

O seara placuta

#5
cristina_u

cristina_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2007
multumesc  mult pentru sfaturi. in general imi plac florile, dar nu stiu foarte multe despre ele, cum sa le ingrijesc pe fiecare in parte, cata apa sa le pun. si drept sa spun, nici nu prea a avut  cine sa-mi dea sfaturi, pana acum, cand am descoperit cel mai bun mijloc de informare.
am tot auzit ca zatul de cafea este foarte bun pantru plante. este adevarat? am incercat mai de mult, dar au aparut niste musculite de care nici pana acum nu am scapat. nu am gasit remediul potrivit. abia astept primavara, ca mi-e mila de plante cand le vad inghesuite in camera.

#6
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 cristina_u, on Feb 6 2007, 16:12, said:

multumesc  mult pentru sfaturi. in general imi plac florile, dar nu stiu foarte multe despre ele, cum sa le ingrijesc pe fiecare in parte, cata apa sa le pun. si drept sa spun, nici nu prea a avut  cine sa-mi dea sfaturi, pana acum, cand am descoperit cel mai bun mijloc de informare.
am tot auzit ca zatul de cafea este foarte bun pantru plante. este adevarat? am incercat mai de mult, dar au aparut niste musculite de care nici pana acum nu am scapat. nu am gasit remediul potrivit. abia astept primavara, ca mi-e mila de plante cand le vad inghesuite in camera.

Sincer, nu stiu de unde a aparut faza asta cu zatul de cafea care se transmite din generatie in generatie. Am incercat-o cand eram mai tanara si am renuntat repede, am si curatat apoi solul... Personal nu il recomand...
Astept intrebari referitoare la plantutele tale si daca am raspunsuri iti dau cu placere... :)

#7
cristina_u

cristina_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2007
spune-mi, te rog, daca stii vreo solutie impotriva daunatorilor. au aparut niste paduchi albi, ca niste scame, in ganeral pe plantele care infloresc, gen sporul casei. el este cel mai afectat, chiar am renuntat intr-n timp sa mai tin sporul casei, din aceasta cauza. am crezut ca vor dispare daunatorii, odata cu planta, dar nu a fost asa. am incercat cu niste solutii, dar degeaba. de curand au invadat si trandafirul japonez. o ruda a mea are un trandafir japonez o frumusete, are tot aceeasi problema.
ce pot sa fac?

#8
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005

 baxyy77, on Feb 4 2007, 22:02, said:

In fine. Ficusul , il poti taia primavara, chiar si la inceputul verii, are o buna putere de regenerare. O sa explodeze de lastari...
Asa ca, fara teama... nu ii vei face rau.

O seara placuta

Cum si de unde se taie?

#9
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 danutza2, on Mar 2 2007, 11:53, said:

Cum si de unde se taie?


Alegeti tu inaltimea de la care vrei sa il tai. In plus, daca observi ca ai ramuri bolnave, uscate taie-le in ras (adica de la baza).
Atentie mare! Ficusul are latex (seva are aspect laptos, vascos), iar primavara cand reincepe  vegetatia este abundent.
Dupa taiere, spala rana/ ranile cu apa curata si apoi pune un pic de pamant umed (ideal ar fi mastic).

O zi buna

#10
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005

 baxyy77, on Mar 4 2007, 14:34, said:

Alegeti tu inaltimea de la care vrei sa il tai. In plus, daca observi ca ai ramuri bolnave, uscate taie-le in ras (adica de la baza).
Atentie mare! Ficusul are latex (seva are aspect laptos, vascos), iar primavara cand reincepe  vegetatia este abundent.
Dupa taiere, spala rana/ ranile cu apa curata si apoi pune un pic de pamant umed (ideal ar fi mastic).

O zi buna


Mersi frumos ptr. raspuns!

#11
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
salut. am o mare problema cu ficusul meu. l`am cumparat in urma cu un an de zile, era mare frumos si des iar acum e tot mare, urat si chel :((
problema asta a aparut cam din iarna. prima data dupa ce l`am adus acasa l`am lasat in vasul lui cateva zile intr`un loc. am schimbat vasul cu unul mai mare, am adaugat pamant recomandat ce cei de la floraria de unde l`am achizitionat, toate bune si frumoase pana cand au inceput sa`i cada frunzele. am inteles, in prima instanta i`au cazut si i`au crescut crengute. s`a mai marit. l`am lasat o perioada buna in acel loc dupa ce a inceput brusc sa cheleasca, dar intr`o veselie. am zis buuun...mai creste...nu`i problema. pana cand a chelit in cel mai grav mod. l`am mutat din locul respectiv pt ca tipa de la florarie mi`a spus ca nu`i prieste locul. bun...l`am dus in sufragerie la geam insa in dreptul lui lateral era tv`ul. m`am gandit iar ca va fi afectat. incepuse sa`si revina...era pe drumul cel bun si brusc iar a chelit. de data aceasta...definitiv. :((
foarte rar ii mai dadeau 2 3 ramuri cu frunze tinere dar in scurt timp frunzele acelea cad fara motiv. sunt verzi frumoase si brusc incep sa cada.  
deja nu stiu ce sa mai fac cu el sunt disperata pt ca tin foarte mult la planta asta si mi se rupe sufletul sa stiu ca i se intampla ceva.

http://www.flickr.co...@N00/514770638/

http://www.flickr.co...@N00/514732012/



am incercat sa atasej 2 poze cu el cu link direct pt ca eu nu pot uploda nici o poza pe acest forum. am incercat de mii de ori. in prima poza este el inainte si in a 2`a el cum arata acum.
va cer sfatul si ajutorul.
mentionez ca il ud periodic in medie o data la 5-6 zile moderat, vasul in care se afla ficusul este de 7l, pamant special pt ficus (asa mi s`a spus), am folosit ingrasamant special pt el exact cat trebuie.
va rog sa ma ajutati.
va multumesc anticipat.
:worthy:

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Plante de apartament - Ficus Lyrata (Ficus)

Informatii generale:
Aspect:
- frunze in forma de lira, mari, verzi si carnoase;
- fructele sunt de marimea si forma smochinei.

Ingrijire:
- temperatura sa fie constanta de 18 grade C;
- iarna udarea se reduce;
- frunzele se pulverizeaza cu apa periodic.

Boli, daunatori:
- ciupercile;
- schimbarile bruste de temperatura;
- curentii de aer prea puternici.



Atat am gasit eu dintr`un search rapid, nu stiu care sa fie problema la tine. Probabil de temperatura?

#13
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
merci, dar problema mea e ca am ficus benjamina nu ficus lyrata. este cel sub forma de copacel, cu frunze mici si dese foarte lucioase.
Plante de apartament - Ficus Benjamina (Ficus)

Informatii generale:
Aspect:
- tulpinile gingase si vaporoase;
- pot atige 1,5-2 m inaltime;

Ingrijire:
- prefera locurile luminoase;
- udarea se face ponderat;
- ingrasamantul se foloseste din doua in doua saptamani inperioada de crestere;
- frunzele pot fi udate separat;
- replantarea se face o data la 2-3 ani in amestec de nisip,turba si balegar;
- vara temperatura ideala este de 18-20 grade C, iarna 15 grade C;

Boli, daunatori:
- ciupercile pateaza frunzele si duc la pierderea lor;
- paduchii cu scut, paduchii de frunze si paianjenii;

la lumina a stat, l`am udat ponderat, i`am pus ingrashamant, l`am stropit shi cu dushul pt frunze din cand in cand, variatii de temperatura nu a avut.
:(

#14
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
aaa si scuze mi`am amintit am gasit pe net 2 informatii total diferite care se bat cap in cap.
cea dinainte si asta:

Planta ornamentala prin frunze.
Denumire stiintifica: Ficus benjamina
Familia: Moraceae
Origine: India
Dimensiuni: 4-5 metri, in functie de conditii si de spatiu
Conditii: sol usor, afanat, umed; se uda des, are nevoiede umiditate ridicata; lumina corespunzatoare

pe unele pagini se specifica udarea ponderata o data la saptamana aproape iar pe alte pagini udare deasa.
deja sunt in ceata totala.
m`am gandit sa il scot din ghiveci sa`i fac o inspectie a radacinilor ca poate fi ceva si de la radacini?!  :confuzzled:
in cazul in care au ceva mai poate fi salvat si daca e bine sa fac asta in perioada aceasta?!

multumesc anticipat.

#15
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Am mai vorbit cu cineva care are de multi ani un ficus si mi`a spus sa schimbi pamantul total (n`am citit daca l`ai schimbat sau nu :D ) iar la tulpina sa`i pui pietre de rau . E posibil sa aibe rama la radacina si numai stiu ce minunatie care ii suge seva :D, iar pietrele alea impiedica aparitia lor sa pare.

Sfatul meu este sa cauti o sera si sa o lasi o perioada, poate sa rezolva ceva. De geaba vorbesc eu cu cineva de la sera daca nu vede planta, asa ca ar fi de dorit sa dai o vizita cu ea p`acolo.

#16
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
am sa ma apuc sa`i schimb pamantul total sa vad daca vrea si asa. o sa ii pun si pietre si sa vad daca isi revine....daca nu...  :crying:
eu dupa ce l`am cumparat dupa cateva zile i`am schimbat pamantul. de atunci nu i`am mai schimbat nimic. asta acum un an. o sa caut pamant numai pt ficus, am inteles ca a aparut si la noi gata preparat numai pt anumite plante. sper dupa miscarea asta sa isi revina.
merci mult.

#17
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
am schimbat tot pamantul de la ficus, nu avea nici o rama nimic...doar surplus de apa...de unde chiar nu stiu n`am idee! :-??
chiar si dupa ce am schimbat pamantul dupa aproape o saptamana tot nu si`a revenit. am mai taiat si din radacini si din crengi, ma uit zilnic la el..si nimic :((
chiar nu mai stiu ce sa`i fac :((

#18
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Sigur ficusul tau sufera din cauza unor udari excesive. Trebuie sa ii asiguri un sol ușor acid format din pămînt de turbă, nisip și bălegar.  Se udă moderat după ce stratul superficial de sol este uscat. Se va evita udarea în exces. Preferă aer cu umiditate ceva mai ridicată, dar nu are pretenții mari în acest sens. În cazul unui mediu uscat îi vor cădea frunzele.
Nu mai pune nici un fel de ingrasamint pina nu se stabilizeaza. Evita expunerea la soare direct (desi am vazut unii ficusi bine-mersi in aer liber, cu o expunere solara dimineata) si asigura-i umiditate (pulverizeaza-l zilnic cu apa, pe frunze).
Deci, sa il uzi rar si sa te asiguri ca i-ai asigurat un sol drenat bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate