Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Sa producem o religie

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
838 replies to this topic

#433
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022
E afacere serioasa . Pe bune acum, daca vrei sa intri in ograda lor, platesti .
Exista vreo organizatie religioasa in lume unde nu platesti nimic ?
In urma cu 5 ani cand am frecventat si penticostalii si adventistii . . .  toti cereau ceva, lansau cosuleztul in adunare .
Crezi ca s-a schimbat naravul vreunei biserici ?

#434
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 30 mai 2023 - 15:47, said:

Daca tu ai primit gratis de la Franny , nu inseamna ca face servicii moca altora.
Cu ce bani crezi ca ti-a platit calatoria si cazarea ? Posted Image

Mey, noi suntem atei declarați, treaba noastră ce facem...Posted Image
Tu nu-ți vinzi pepenii la prețul pieței?
Problema este că în același oraș, același sector, același cult, același număr de sesiuni, la o biserică este 50 lei, la alta, 70 lei...Posted Image
Iar în Sibiu, Brașov, îl faci cu 35 de lei, în Ploiești și Mioveni, la fel, Giurgiu, îți cere 50 de lei...
De ce?

p.s.: ai observat, în Sibiu, numărul de sesiuni este mai mare, 5 (cinci)!

#435
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 30 mai 2023 - 16:18, said:

Mey, noi suntem atei declarați, treaba noastră ce facem...Posted Image
Tu nu-ți vinzi pepenii la prețul pieței?
Atei sau nu tot vindeti o marfa.
Culmea e ca voi vindeti marfa religioasa.

View Postdark, on 30 mai 2023 - 16:18, said:

Problema este că în același oraș, același sector, același cult, același număr de sesiuni, la o biserică este 50 lei, la alta, 70 lei...
Iar în Sibiu, Brașov, îl faci cu 35 de lei, în Ploiești și Mioveni, la fel, Giurgiu, îți cere 50 de lei...
De ce?
Poate difera si serviciile.
Pana la urma tu vrei sa cumperi ceva de la ei ?

#436
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 30 mai 2023 - 16:31, said:

Poate difera si serviciile.
Pana la urma tu vrei sa cumperi ceva de la ei ?

Păi nu ți-am spus, mi-am luat sacoșa, cu 13 lei, sacoșă bună, rezistentă, poți căra și un pepene în ea! :)

View PostPaco_ste1, on 30 mai 2023 - 16:31, said:

Atei sau nu tot vindeti o marfa.
Culmea e ca voi vindeti marfa religioasa.

Eu nu vând nimic și cu atât mai puțin în domeniul religios!

#437
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 30 mai 2023 - 16:43, said:


Eu nu vând nimic și cu atât mai puțin în domeniul religios!
Ai zis ca tu si iubita ta Franny sunteti atei.
Dar vindeti marfa religioasa, sau macar discutiile sunt pe teme religioase.
In cazul cand cineva va crede inseamna ca a cumparat de la tine.
Cum si in biblie zice "cumpara de la mine balsam pentru ochi " . Adica sa crezi ce spune , asta inseamna a cumpara.
Deci tu deocamdata "vinzi" ca sa fii crezut .
Oare de ce tu si Franny va zbateti asa de tare ca sa fiti crezuti ?
Daca ai observat , colega Grateful nu cumpara nimic de la colegul Logic, findca ar insemna sa arunce ceva pe care trebuie sa o considere stricaciune, insa ea prefera sa tina in mana o minciuna chiar daca zice "cei in mana nu-i minciuna ", insa in bibie te trage de maneca sa-ti zici "oare in mana n-am o minciuna ? ".
Tu ce ai in sacosa de vanzare ? Adevar sau minciuna ? Posted Image

#438
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Evident, școala aia de misionari este doar un pretext, ca directoarea lor, Hrișcă, să aibă sinecură grasă!Posted Image

#439
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Elizeu, omul lui Dumnezeu, este văzut de un confrate dintr-un grup de ”fii ai prorocilor”, mergând pe drum, și nu oricum, ci urmat de circa 200 soldați în niște uniforme străine care păreau din altă țară, din Siria, adică erau arabi... Ei, fiii prorocilor, care-l știau pe Elizeu, omul lui Dumnezeu, fiind... israeliți...deci cei care cunoșteau pe Elizeu, omul lui Dumnezeu, sper că ați înțeles, este vorba de confrații lui Elizeu, care-l văd pe Elizeu venind pe drum... cu turma de sirieni în spate! Da, Elizeu nu mergea oricum, să vă spun, ce au văzut confrații săi, adică fiii prorocilor, când l-au întâlnit pe Elizeu! Acesta, Elizeu, mergea în față, era primul, și ținându-l de haine, câțiva soldați sirieni. Acești soldați sirieni, erau ținuți de haine și de mâini, de către alți soldați sirieni... și tot așa, până la sfârșitul șirului, se țineau toți de mâini și de haine...trăgând de tunica militară, unii de alții... erau ca un șir de gâște, ga, ga, ga... mergeau în șir, unii după alții, fiecare cu mâna pe colegul din față, fiecare îl ținea strâns de haină sau de mână, pe colegul din față...da... căci erau orbi, orbi, nu vedeau nimic, orbi de-a binelea, orbi cu toții...:unsure:....orbi...
Cineva, un fiu al prorocilor, îl întreabă pe Elizeu, omul lui Dumnezeu:
- unde mergi, Elizee?
- ssst..., frate, mai încet, să nu te audă, mergem în Samaria, dar taci...
- cu acești soldați sirieni?
- da, da, Iahve este bun și iată, sunt toți în mâna mea...
- cum așa?
- Iahve i-a orbit pe toți!...
- păi ... ne dăm seama, dar ce cauți tu cu ei, adică de ce-i conduci în mers, ăștia se țin de tine în coloană, unde vor să meargă?
- vor să mă prindă pe mine!
- și nu te-au prins?
- ba da, dar ei nu știu, că sunt orbi!
- unde se duc?
- să mă prindă pe mine!
- cum să te prindă, că ei nu văd nimic...:huh:
- nu știu, dar eu le-am promis că-i duc la un anume Elizeu, ca să-l prindă!
- păi tu ești Elizeu!
- da, normal, eu sunt Elizeu, și vreau să-i duc pe dobitocii ăștia în Samaria, la regele nostru!
- și acolo, te vor prinde pe tine?
- da!
- cum?
- nu știu, că ...
- păi, sunt orbi, cum își închipuie că te vor recunoaște și te vor prinde, apoi te vor duce în Siria?
- nu știu, răspunde Elizeu, și eu mă mir cât de proști sunt sirienii ăștia...:ermm:...

#440
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
(2 Regi 6:18-22)
https://www.bible.co...e/126/2KI.6.NTR

recte, cea mai gogonată minciună din tot Vechiul și Noul testament! cea mai gogonată! :lol:

#441
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 26 iulie 2023 - 07:36, said:

(2 Regi 6:18-22)
https://www.bible.co...e/126/2KI.6.NTR

recte, cea mai gogonată minciună din tot Vechiul și Noul testament! cea mai gogonată! Posted Image
De ce gogonata ? Pare ca Elisei loveste cu lemnul securea si se infige in lemn. Banui ca era lemn mai putin dens. A nimerit securea din prima banuiesc.
Tu nu stii ca acele intamplari iesite din comun se mediatizeaza ?
Dar mai ai o problema. Mereu il excluzi din ecuatie puterea divina. Findca nu crezi ca asa ceva exista. Posted Image

#442
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Este vorba de faptul că soldații sirieni, de la versetul 18 în jos, orbi fiind la solicitarea lui Elisei, căci Iehova făcea tot ce zicea Elisei, încă se încăpățânau să-l prindă pe Elisei, deși... erau orbi, deci nu vedeau nimic, cum ar fi putut să-l observe pe Elisei și să-l încătușeze? Comicul și imposibilul pericopei este că Elisei le propusese sirienilor că-i duce el, la Elisei. Cât de proști să fi fost sirienii, care, orbi fiind, cred ce le spune Elisei și nu se întreabă: ”cine este ăsta și de unde știe numele celui pe care noi trebuie să-l prindem?”
Între Dotan și Samaria sunt 18 km. Așa au mers, încolonați, ținându-se unul de altul, de mână, de haină, căci erau toți orbi, cu speranța că omul acela îi va duce la Elisei, să-l prindă! Nu aveau cum să-l vadă, nu puteau să-l rețină! De ce? Erau orbi! Dar lor puțin le păsa, părea că nu se sinchisesc de faptul că, dintr-odată, deveniseră orbi! :ermm:
O tâmpenie! Credeți, dacă vreți, dar eu vă spun: pericopa aceasta este neverosimilă, neplauzibilă, o chestie inventată, o gogoașă uriașă pentru fraieri!

[ https://i.ibb.co/KyHrQzY/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

11 mile, adică 17.7028 km, cu aproximație 18 km. Atât au mers, orbi fiind, duși de Elisei, plutonul de sirieni, care ... deși erau orbi, considerau că pot să-l prindă pe Elisei! Cum? Păi Elisei era cel care-i ducea la Elisei! :huh:
Hai mă, terminați! Astea-s ... rahaturi biblice! A, dacă vreți, credeți! Treaba voastră!

#443
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
E ridicol sa crezi ca o armata oarba este dusa de manute ca sa prinda pe cineva. Ce faceau singuri cand Elisei ii lasa de manute? Sau trebuia tot "baiatul asta de treaba, care ne ajuta" sa le predea pe cel cautat in manute?
De rasu-plansu!

#444
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Da, ar fi trebuit ca Elisei să-l prindă pe Elisei, pentru ei, pentru sirieni. Orbi fiind, era evident pentru oricine că sirienii nu mai puteau să-l prindă pe Elisei, deoarece nici să se deplaseze până la o eventuală locație unde ar fi fost Elisei, ei nu mai erau în stare! Erau orbi! Își deschideau prohabul să micționeze, pe pipăite...nu vedeau unde stropește jetul ....nu vedeau nimic, erau orbi. Ei nu și-au dat seama că sunt duși în Samaria, capitala statului vecin cu care regele lor, temutul Ben Hadad, era în conflict militar. Au fost duși așa cum duci un cârd de gâște: cas, cas, cas...Orbi, orbi, orbi. Au mers fără să știe unde. Prin urmare, oare ei nu s-au gândit, cine le va prinde pe Elisei, că ei nu mai aveau cum, nu mai puteau, nu mai erau în stare...:ermm:...deci, pe cale de consecință, nu era suficient ca omul amabil care se oferise să-i ducă la Elisei, să le îndrepte pașii spre locația corectă, dar trebuia ca acesta să-l și prindă pe Elisei și să-l și ducă, legat, lui Ben Hadad! Ostașii sirieni aveau nevoie ei înșiși să fie îndrumați către Damasc, căci nici să se întoarcă nu mai puteau, darămite să-l ducă legat, în cătușe, pe Elisei!
Prin urmare, cel mai firesc lucru ar fi fost ca soldații să-l roage pe omul cel amabil să-i ducă pe ei la casele lor în Siria...și eventual regele Ben Hadad, luând act de faptul că omul amabil știe unde este Elisei, să-l angajeze, pe mii de euro, ca să-l prindă pe Elisei, oferindu-i o trupă de soldați care puteau vedea!
Este cât se poate de limpede că soldații sirieni orbi nu puteau fi determinați să plece ca proștii neștiind unde se duc și neputând să-și îndeplinească sarcina militară! Nici să se întoarcă la cazărmile lor nu mai puteau! :habarnam:
Prin urmare, acum că am analizat această pericopă pe toate părțile, putem să mai spunem o dată, că faza asta cu Elisei și sirienii orbi, reprezintă cea mai gogonată minciună pe care ”autorul sfânt” a avut neobrăzarea să o publice în cartea sfântă, luându-i drept niște imbecili pe toți cititorii săi, care ar putea crede așa ceva!Posted Image

#445
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Dialogul probabil:

- Hello trupă, unde mergeți flăcăi? :)
- Suntem orbi, te rugăm, om bun, arată-ne drumul spre casă, spre Siria...
- Eee... da, vă pot duce și acasă în Siria, dar eu știu ce misiune aveți! :)
- Domnule, dar misiunea noastră este strict secretă, nu are nimeni de unde să o știe, decât comandantul nostru, orb și el...Posted Image
- Ba da, eu știu!
- Spune-ne și nouă, că doar comandantul nostru, cum spuneam...da, este ceva secret...:ermm:...misiunea este secretă... nimeni nu...:huh:
- Voi ați plecat să prindeți pe unul, Elisei, mare profet, care știe toate bodogănelile pe care le rostește regele vostru Ben Hadad, în camera de culcare!
- Woow, domnule dragă, dar de unde... de unde știți...:ermm:...Posted Image
- Secretul meu! Ziceți mai bine, dragilor, vreți să vă duc să-l prindeți pe tipul acela, pe Elisei? Drumul pe care mergeți acum nu-i bun, de fapt, nici nu mai sunteți pe șosea, că ați luat-o pe arătură...taică...nici... nici în formație de marș nu mai sunteți în stare să mergeți...
- Suntem orbi, domnule dragă, ai milă de noi, nu vedem nimic!Posted Image
- Bine, deci vă duc să-l prindeți și să-l încătușați pe Elisei?
- Domnule, dar nici să ne căcăm nu mai putem, că ne este rușine, nu suntem în stare să găsim un tufiș, facem unde nimerim... poate chiar în văzul lumii...:dontgetit:... te rugăm, nu putem să prindem pe nimeni, nu putem să ducem pe nimeni cu noi, căci... nu mai putem să ne ghidăm nici măcar proprii pași... te rugăm, ne duci în Siria?Posted Image  Regele nostru îți va fi recunoscător...Posted Image

#446
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 26 iulie 2023 - 14:40, said:

E ridicol sa crezi ca o armata oarba este dusa de manute ca sa prinda pe cineva. Ce faceau singuri cand Elisei ii lasa de manute? Sau trebuia tot "baiatul asta de treaba, care ne ajuta" sa le predea pe cel cautat in manute?
De rasu-plansu!
De ce ridicol ?
In NT  Saul din Tarss este orbit si apoi dus la o destinatie de cineva.
Inteleg ca nu credeti in puterea divina findca o asociati cu puterea voastra, mai corect spus , cu incapacitatea voastra.
Daca asa ceva nu e posibil sa faca atunci nici vindecarile si nici invierile nu sunt posibile.
Aropo, am cunoscut o persoana care a fost declarata moarta , a stat o zi la morga si s-a trezit. Bineinteles ca cei care au declarat decesul erau medici.

#447
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 27 iulie 2023 - 08:49, said:

De ce ridicol ?
In NT  Saul din Tarss este orbit si apoi dus la o destinatie de cineva.
Inteleg ca nu credeti in puterea divina findca o asociati cu puterea voastra, mai corect spus , cu incapacitatea voastra.
Daca asa ceva nu e posibil sa faca atunci nici vindecarile si nici invierile nu sunt posibile.
Aropo, am cunoscut o persoana care a fost declarata moarta , a stat o zi la morga si s-a trezit. Bineinteles ca cei care au declarat decesul erau medici.

Care putere divina? Dumnezeu i-a orbit pe sirieni si tot El le ascutea urechile sa-l prinda pe cel cautat cu ajutorul acestui simt supradezvoltat? Cum crezi tu ca niste orbi ar putea prinde pe cineva? Ai vazut cum se misca un orb? Crezi ca e ca liliacul?

#448
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Îți dai seama, dragă Daniel, că un individ care vede, precum Elisei, nu putea fi prins, nu putea fi reținut și nu putea fi transportat de către un pluton de orbi, care...nici măcar nu puteau vedea drumul... de altfel, dacă citim cu atenție, găsim câteva gogorițe interne ale textului:

BVA:
2 Regi 6:18 În timp ce arameii veneau, Elisei s-a rugat lui Iahve; și a zis: „Te rog, lovește-i pe acești oameni cu orbire!” Și Iahve i-a lovit cu orbire – exact cum a cerut Elisei. 19 Atunci Elisei le-a zis: „Nu acesta este drumul și nu acesta este orașul. Urmați-mă; și vă voi conduce la omul pe care îl căutați!” El i-a dus în Samaria.

------------------------

Care drum? Sirienii, orbiți, nici nu mai mergeau pe un drum, ci o luaseră care încotro!
”Urmați-mă”? Adică să-l urmeze pe Elisei, fără să-l vadă? Cum așa? Posted Image
Păi asta este relatare istorică? Herodot așa a scris? Herodot, părintele istoriei? Din avion se vede că textul se vrea a fi autentic, dar în realitate nu este altceva decât o poveste de adormit copiii proști!

Edited by dark, 27 July 2023 - 11:55.


#449
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
"Orbirea" nu le-a afectat vederea, ci perceperea. Știm asta pentru că l-au urmat pe Elisei până în Samaria, fără să-și de-a seama că este cel pe care-l caută și că cetatea este Samaria. Au fost ca sub efectul unui drog sau a beției, care-l pot face pe om să vadă altceva decât realitatea.

Edited by logic1, 27 July 2023 - 13:12.


#450
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 iulie 2023 - 13:12, said:

"Orbirea" nu le-a afectat vederea, ci perceperea.

Orbirea înseamnă că sunt orbi, adică nu văd.
Nu înțeleg de ce introduci termeni care au alt sens, a percepe înseamnă a sesiza, ori, la noi, nu este cazul, sirienii au fost orbiți.

View Postlogic1, on 27 iulie 2023 - 13:12, said:

Știm asta pentru că l-au urmat pe Elisei până în Samaria, fără să-și de-a seama că este cel pe care-l caută și că cetatea este Samaria.

Păi, nu au văzut nici drumul care ducea spre Samaria, nu l-au văzut nici pe Elisei... nu au văzut, punct. Erau orbi!

View Postlogic1, on 27 iulie 2023 - 13:12, said:

Au fost ca sub efectul unui drog sau a beției, care-l pot face pe om să vadă altceva decât realitatea.

Deci, te rog, nu schimba textul cât se poate de clar al Scripturii, care spune că au fost orbiți și nu drogați!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate