Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sa producem o religie

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
838 replies to this topic

#415
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu am zis așa ceva, eu am plecat de la această ipoteză, în mod ironic, pentru a ”justifica” demersul lui Moise de a le nota în Cartea Sfântă...

#416
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007
Păi atunci când te-au făcut dihaimai Prezbiterul de Congregație nu te-au catehizat și ei un pic?
Chiar deloc? La "apelul bocancilor"? Posted Image

Ar fi trebuit să te învețe că în Cartea Sfântă sunt de toate: și profeții bune și profeții rele, și adevăruri și minciuni, și fapte bune și fapte rele. Ai crescut strâmb la iehovizați și nu te mai faci om! Uite în ce hal de iehovist ai ajuns: zici că Biblia e minciună și Iehova al vostru e dement. E din ce în ce mai clar că a merge la iehoviști e primul pas spre satanism.
O, da!

Edited by Sfantul Jakob, 08 May 2023 - 10:20.


#417
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 08 mai 2023 - 10:20, said:

Ar fi trebuit să te învețe că în Cartea Sfântă sunt de toate: și profeții bune și profeții rele, și adevăruri și minciuni, și fapte bune și fapte rele.

Profeții rele? când vine Duhul sfânt peste proroc? Așa zici tu? :dontgetit:

Numeri 24:2 Atunci Duhul lui Dumnezeu a venit peste el.
3. Balaam si-a rostit prorocia si a zis: "Iata ce zice Balaam, fiul lui Beor, omul cu ochii deschisi,
4. cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, cel ce vede vedenia Celui Atotputernic

#418
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Repet: profețiile pe care tu le consideri a fi ”rele”, au fost produse când Duhul sfânt a venit peste ghicitor!
Ai un răspuns pentru asta, Jakob? :dontgetit:

#419
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am răspunsuri la întrebări.
Tu ai făcut o afirmație.

#420
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu ce răspunsuri ai dat tu și la ce întrebări, dar un lucru îți spun: tu ești aici ca să înveți, căci participi la un grandios curs, în urma căruia chiar poți spune că ai citit Biblia!Posted Image

#421
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Mâine vei primi încă o dovadă asupra faptului că Iehova, zeul tribului iudeu, era chiar dement.
Pe Contradicții, acolo unde este în plină desfășurare cursul atât de interesant și care-ți place atât de mult! :)

#422
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 09 mai 2023 - 16:11, said:

Mâine vei primi încă o dovadă asupra faptului că Iehova, zeul tribului iudeu, era chiar dement.
Pe Contradicții, acolo unde este în plină desfășurare cursul atât de interesant și care-ți place atât de mult! Posted Image
Intr-una din predicile lui Lucian Cristescu mi-a fost dat sa aud ca multe din scrierile biblice nu sunt decat credintele evreilor.
Omul a evitat sa spuna ca sunt minciuni.

Edited by Paco_ste1, 10 May 2023 - 09:10.


#423
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Vă dați seama ce oameni fără caracter sunt teiștii? Le arăți negru pe alb în propria lui Biblie, pe care au frunzărit-o doar... o chestie, nu le convine fiind ceva de-a dreptul demonic, și ce credeți.... vin cu tupeu și zic: acea pericopă a fost scrisă doar așa, ca să sperie pe copii...nu era... ”pe bune”...

[ https://media2.giphy.com/media/JSueytO5O29yM/giphy.gif?cid=ecf05e479z79j7bs39uquoa8b1nvu2dmql01tymn9b2bkrto&ep=v1_gifs_search&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aveți aici un teist care pare a zice: ssst, ssst, liniște, hai dragă soție, să-l apucăm pe micul Muc, fiul nostru, mare bețivan (ieri a dat pe gât o navetă întreagă de bere Bucur), ca să-l ducem la poarta cetății, acolo, după ce vom explica situația prezbiterilor, toți trecătorii vor putea să dea cu câte o piatră, până fiul nostru, micul Muc, va muri...

[ https://media1.giphy.com/media/6kwZe7EbKLKEg/giphy.gif?cid=ecf05e47mx3w03do71f38wztrzzyy52bb97zx9nw4dc4lxdo&ep=v1_gifs_search&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#424
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 13 mai 2023 - 15:24, said:

Vă dați seama ce oameni fără caracter sunt teiștii? Le arăți negru pe alb în propria lui Biblie, pe care au frunzărit-o doar... o chestie, nu le convine fiind ceva de-a dreptul demonic, și ce credeți.... vin cu tupeu și zic: acea pericopă a fost scrisă doar așa, ca să sperie pe copii...nu era... ”pe bune”...
Parca am mai spus asta . . .  spunea Pastorul Nicu Butoi ca oameni fara dragoste divina au modificat pana si cele 10 porunci , in loc sa traduca cum e in original, ei au tradus intr-un mod in care suna a interdictii .
De la " tu nu vei ucide " a devenit "sa nu ucizi ".
Ideea e ca in foarte multe locuri exista scrieri contrare spiritului dragostei, asa cum am sesizat cu acea lege in care copilul indaratnic sa fie ucis .
Retineti un lucru, Moise a fost scolit de catre preoti egipteni. El ce  legi a inventat de acolo provin, de la cultura si teologia egipteana.
Astfel se explica de ce Moise in ciuda tuturor minunilor la care asista, devine neindurator cu poporul razvratit. Nu asculta de Dumnezeu si procedeaza in felul lui . Legile emise de el sunt  emanatii ale spiritului acestuia si nu ce Dumnezeu i-a transmis.
Apoi vin si traducatorii si fac macel in cele scrise findca spiritul lor nu e cel dorit de Tatal ceresc.

#425
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Numeri 14:34. Dupa cum in patruzeci de zile ati iscodit tara, tot așa, patruzeci de ani veti purta pedeapsa faradelegilor voastre

Putea să le spună Iehova chestia asta evreilor, în anul 2 de când ieșiseră din Egipt? :huh:
Colegul Logic afirmă că da! :dontgetit:

[ https://media1.giphy.com/media/nbuhVZfMI6TeGKusJL/giphy.gif?cid=ecf05e47eolpu816jfxh9hqgrl2y0ld85dr3h3rzxmlispsg&ep=v1_gifs_related&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media3.giphy.com/media/QXgfu9JkQk8bAEkGg7/giphy.gif?cid=ecf05e47ltmwdxzr1tc3kgzizt5scs3x8bs6107ga602psmr&ep=v1_gifs_related&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#426
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Un baptist este de părere că ar trebui aduși la școala de misionari a lui Ric Cunigan, infirmii ologi, care au lipsă un picior, poate întreg piciorul, poate doar o parte din picior, nu știu, de la genunchi în jos, ori laba piciorului, căci, dacă îngerul poate mări cu 7cm, atunci poate mări/lungi și cu mai mult, cu 10, 15, 20 cm și mai mult, nu? Adică poate face ca un olog să devină om normal, cu picioare întregi, ambele.Posted Image
Un misionar pe nume Cornel Urs, fost student de-a lui Ric Cunigan, mărește piciorul unei fete cu 7 cm. Este filmuleț doveditor. Deci iată ce oameni ai lui Dumnezeu ies din școala acestui Ric Cunigan! Nu-i de mirare, căci cursurile sunt scumpe, taxa este mare, nu-i de colea, 6.000 EURO.Posted Image
Eu zic că baptistul acesta are o idee bună. Să se aducă ologii la școala lui Ric Cunigan. Acolo vor crește picioarele. Eu cred chestia asta! Da, eu cred! O, da, eu cred! Da, da, eu cred!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OgtTLqPXfN0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#427
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Cele mai bune cursuri pe Vechiul și Noul testament sunt aici, pe acest forum, din următoarele motive:
- sunt absolut gratuite, îți trebuie doar o conexiune la internet și un gadget, chiar un simplu telefon!
- profesorii (Dark, Logic) sunt mai mereu ”la post”, răbdători cu fiecare elev în parte, gata să vină cu explicații suplimentare, disponibili aproape tot timpul (căci au și ei telefoane, laptopuri și tot ce trebuie, dar mai ales dragoste față de textul biblic!)
- locuri disponibile pentru cursanți sunt... nelimitate frate, doar să-ți faci cont pe Softpedia și apoi vino frate să participi în mod interactiv, la curs!Posted Image
p.s.: ducem lipsă de elevi, cei care sunt prezenți, trag chiulul, din păcate, și aici mă refer la: Grateful, Kruger, Silică, Xlander...aceștia frecventează din când în când forumul, dar nu sunt elevii noștri...Posted Image

A..., puteți să-l dați uitării pe Ric Cunigan, cursurile lui au prețuri exorbitante și nu înveți mai nimic...Posted Image
Adevărat că primești o diplomă, dar ce să faci cu acea bucată de hârtie? Spre exemplu, când l-am primit ca elev pe utilizatorul ”Sfantul Jakob”, acesta făcuse deja cursul, plătise 6.000 euro și... când l-am văzut la curs cât de slab este, cât de puțin cunoaște textul biblic... ne-am îngrozit, și am realizat că, de fapt, acea universitate biblică a lui Ric Cunigan, texanul propășit în țara noastră, coleg de religie cu Benny Hinn, este doar un SRL de fabricat hârtii pe post de diplome...!

Edited by dark, 28 May 2023 - 06:14.


#428
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Veniți, frate, pe ”Contradicții”! Societatea noastră alienată a stabilit niște tipare, dar topicul ”Contradicții” , fiind atât de revoluționar, este în măsură să spargă toate tiparele cunoscute (în materie de religie!)

Come to my thread, bro!

[ https://media1.giphy.com/media/cIhxXR4XnFEfshBQQj/giphy.gif?cid=ecf05e47enbkl88j9g6n9lo960vl6jakx7lx8ln6vanvev0k&ep=v1_gifs_search&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#429
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 28 mai 2023 - 05:59, said:

A..., puteți să-l dați uitării pe Ric Cunigan, cursurile lui au prețuri exorbitante și nu înveți mai nimic...Posted Image
Adevărat că primești o diplomă, dar ce să faci cu acea bucată de hârtie? Spre exemplu, când l-am primit ca elev pe utilizatorul ”Sfantul Jakob”, acesta făcuse deja cursul, plătise 6.000 euro și... când l-am văzut la curs cât de slab este, cât de puțin cunoaște textul biblic... ne-am îngrozit, și am realizat că, de fapt, acea universitate biblică a lui Ric Cunigan, texanul propășit în țara noastră, coleg de religie cu Benny Hinn, este doar un SRL de fabricat hârtii pe post de diplome...!
Ric Curigan  administreaza o afacere banoasa. El nu e fraier ci aia de ii da banetul ala .
io nu inteleg de ce te ofuschezi ca are clienti chiar cu scumpetea de servicii.
Daca isi vinde marfa cu succes , bravo lui.
Aia de cumpara  zu impresia ca au facut afacere buna daca  da banii aia cu usurinta.

Da iubita ta Franny , nu cere bani ? Nu de la tine ci de la altii .
Sau cum a facut Franny banii multi ?

#430
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Păi, e o diferență, nu crezi, Ric Cunigan se declară copilul Domnului, motto-ul lui în viață este :

Fara plata ati primit, fara plata sa dati. (Mat.10:8)

... pe când eu și logodnica mea suntem atei, nu credem nici în Iehova, nici în Isus Cristos!

Vreau să știu și eu, de ce cursul Kairos, compus de Ric Cunigan, se vinde în București, în Argeș, cu mai mult de 35 de lei, iar în Sibiu cu 35 de lei, adică exact prețul de ”producător”, cum apare listat pe site-ul lor? Cineva fac speculă cu acest curs și ia banii de bomboane, ai copiilor care cumpără acest curs, copii de pocăiți, exploatați financiar...:ermm:...

[ https://media4.giphy.com/media/3fivmJsumHCbECFRqq/giphy.gif?cid=ecf05e47vwk8tdfh4lvb0lec5aytt9d8f2m3ng6jgbkmp59b&ep=v1_gifs_search&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată doi tineri care tocmai au cumpărat, la preț de speculă, 70 lei, broșurica Kairos...:

[ https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.18169-9/16729361_1612020395493694_8153714143402006671_n.jpg?_nc_cat=105&cb=99be929b-59f725be&ccb=1-7&_nc_sid=9267fe&_nc_ohc=pZF4h1clF_UAX9TOeCY&_nc_ht=scontent.ftsr1-2.fna&oh=00_AfCDTUYjOjbgxUsuL6bK-jahDP5OhgoUK8hjwelsqbtmWg&oe=649D5834 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sursa:

https://www.facebook...5493694/?type=3

Scuze, în Grozăvești costă 50 lei, prețul de 70 lei era în Giulești. Pentru cine nu știe acestea sunt cartiere ale Bucureștiului.

#431
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 30 mai 2023 - 15:44, said:

Păi, e o diferență, nu crezi, Ric Cunigan se declară copilul Domnului, motto-ul lui în viață este :

Fara plata ati primit, fara plata sa dati. (Mat.10:8)

... pe când eu și logodnica mea suntem atei, nu credem nici în Iehova, nici în Isus Cristos!

Vreau să știu și eu, de ce cursul Kairos, compus de Ric Cunigan, se vinde în București, în Argeș, cu mai mult de 35 de lei, iar în Sibiu cu 35 de lei, adică exact prețul de ”producător”, cum apare listat pe site-ul lor? Cineva fac speculă cu acest curs și ia banii de bomboane, ai copiilor care cumpără acest curs, copii de pocăiți, exploatați financiar...Posted Image...

Iată doi tineri care tocmai au cumpărat, la preț de speculă, 70 lei, broșurica Kairos...:

Scuze, în Grozăvești costă 50 lei, prețul de 70 lei era în Giulești. Pentru cine nu știe acestea sunt cartiere ale Bucureștiului.
Poate Curigan asta a platit si el iar acum vrea sa scoata insutit, adica sa fi platit cateva zeci de mii eeuro si scoate cateva milioane.
Randament super , asta da afacere.
Problema e sa convingi pe cei cu bani sa-ti cumpere marfa, si el se pricepe de minune.

Daca tu ai primit gratis de la Franny , nu inseamna ca face servicii moca altora.
Cu ce bani crezi ca ti-a platit calatoria si cazarea ? Posted Image

#432
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/75241223_3038895029472883_8295891832311644160_n.jpg?_nc_cat=100&cb=99be929b-59f725be&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=itjkLSxoAhEAX94NSZs&_nc_ht=scontent.ftsr1-1.fna&oh=00_AfBhXC2ojA82GE0il-B3_4ErTjdK13S2EGk4ZlfxBIuNxw&oe=649D6881 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se va desfășura pe durata a 3 zile de sâmbătă consecutive: 2, 9 și 16 noiembrie, între orele 9:00-18:00, la Biserica Baptistă Nădejdea, str. Luduș nr. 4, sect. 1, cartier Giulești.

Taxa de participare: 70 lei / persoană, pentru toate cele 3 sesiuni

A se compara cu:

Cursul de uncenicizare si misiune Kairos!
Cursul va fi găzduit de Biserica Crestină Baptistă Agape,
din strada Plutonier Ion Topor nr. 18 (Zona Grozăvesti) si se va tine in luna martie esalonat in 3 week-enduri dupa cum urmeaza:
10-11 Martie, 17-18 Martie, 24-25 Martie
Programul este în fiecare Vineri de la 18:00 - 21:00 si Sâmbãtã de la 9:30 -15:00
Înscrierea se poate face prin telefon la nr: ... Maria iar costul cursului este de 50 Lei

https://www.facebook...5493694/?type=3

-------------------

Cum vă explicați? :huh: 3 sesiuni, același sector, dar prețurile sunt diferite!

Edited by dark, 30 May 2023 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate