Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Sa producem o religie

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
838 replies to this topic

#397
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007
Uite ce scrie Heartule în articolul citat:

Dar stai puțin, vor spune unii. Dar creștinii arabi care îl numesc pe Dumnezeul Bibliei „Allah”? Nu ilustrează asta faptul că Allah și Yahweh se referă la același Dumnezeu? De fapt, când creștinii arabi se referă la „Allah” în traducerea Bibliei, ei cred că „Allah” este tatăl lui Isus și cred că „Allah” este triun. Prin urmare, Allah al creștinilor arabi nu poate fi același Allah al musulmanilor!


Dacă citești cu atenție articolul, vei descoperi că tălâmbă care l-a scris trage o concluzie prostească după ce recunoaște ceva foarte interesant. Recunoaște nu că i-ar plăcea ci că nu are încotro. Pentru că realitatea este că biserica creștină arabă și toți creștinii cu background islamic i se închină... ghici cui! Lui Allah.  

Normal că nu lui Allah așa cum îl descoperiseră în islam ci lui Allah așa cum L-au în Scriptură.
Dacă-i vei întreba pe ei, îți vor răspunde: " - Eu l-am cunoscut pe Allah încă din vremea când eram musulman însă Îl percepeam în felul meu, greșit. Abia după ce m-am adâncit în Biblie am înțeles cu adevărat cum este Allah. Eu mă închin aceluiași Dumnezeu dar acum l-am înțeles cu adevărat."

Întrebarea care ajută un creștin să înțeleagă mai bine subiectul se pune așa: " - Este Iehova Vechiului Testament același cu Dumnezeul Noului Testament?". Creștinii afirmă ca DA.
Bine dar în VT Iehova nu are un Fiu. Pe când în NT atunci când Isus este întrebat: „Eşti Tu Fiul Celui Binecuvântat?”, „Da, sunt” răspunde Isus.

Nu-i vorba de Pavel aici, împotriva căruia ai tu o hâcă. Sunt Evangheliile. În Evanghelii ni se spune clar că Isus este Fiul lui Dumnezeu.
Natanael îi spune: Rabbi, tu ești Fiul lui Dumnezeu. Petru, la fel.
Acum nu intrăm în controverse legate de Sfânta Treime.
Ideea este doar că în Noul Testament Iehova are un Fiu. În VT nu are.

Orice evreu mesianic vei întreba tu îți va spune că Iehova este același și în mozaism și în creștinism.
Aproape orice creștin provenit din islam vei întreba, îți va spune clar că Allah este Iehova însă musulmanii nu îl percep așa cum este el în realitate.

Așadar Allah/ Iehova/ Dumnezeu este unul singur. Unul și același Dumnezeu.
Creștinii cred că evreii și musulmanii nu-l percep așa cum este El în realitate, revelat de Hristos.
Însă așa cum nu putem spune că Iehova evreiesc este un alt Dumnezeu, la fel nu putem spune că Allah-ul islamic este un alt Dumnezeu.

Edited by Sfantul Jakob, 09 January 2023 - 23:28.


#398
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.postimg.cc/prwS1M4V/My-Invitation.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#399
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 17 ianuarie 2023 - 10:19, said:

Diavolul nu i-a ispitit pe Adam și Eva
să ucidă, să fure, să mintă, etc.
I-a ispitit să pună sub semnul întrebării Cuvântul lui Dumnezeu
Tactica diavolului NU s-a schimbat!

Același Diavol te-a păcălit pe tine să consideri drept ”Cuvântul lui Dumnezeu”, ceea ce nu este ”Cuvântul lui Dumnezeu”, ci texte omenești prostești! Posted Image

#400
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007
Ia învață-mă tu Darkule care este Cuvântul Lui Dumnezeu!
Aștept!

#401
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Frumusețea naturii, creația în general, pisicuțele cât sunt de drăguțe... și alte animăluțe, împreună cu florile, vorbesc despre un Creator minunat. Nu ai nevoie de cărți, în acest caz!

#402
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007
Motanii-s Cuvântul lui Dumnezeu! Posted Image

#403
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Nu trebuie să producem o religie nouă și nici nu avem nevoie de o traducere nouă. Luăm Cornilescu, Matei. Puteam lua Luca, dar mă încăpățânez și iau Matei! :unsure:

[ https://i.ibb.co/MDcp7xg/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Toți pocăiții au citit (dacă au citit!) în Biblie că acei copilași, care șed în piețe, sunt asemuiți de Isus cu neamul acela păcătos! :huh:
Nu mai veniți să stricați ceea ce am primit! Asta scrie. Când au apărut penticostalii în România? 1923, Păuliș - Arad. Ei bine, așa au citit pocăiții de atunci până acum.Posted Image

Ai dracu` copilași, nu tot timpul sunt cuminți! O spune Isus.
Apoi, din dragoste de exegeză, comparați cu:

VDC :

Adevarat va spun ca oricine nu va primi Imparatia lui Dumnezeu ca un copilas, cu niciun chip nu va intra in ea!" (Marc.10:15)

Prin urmare, trebuie să fii ca un copilaș, adică naiv, să te taxeze pastorii de bani, cu colecte, coșulețe, zeciuieli, donații etc., și ți se permit toate prostiile făcute de copilași, căci poporul zice: ”nu există copil cuminte și babă frumoasă”!
Amin!
Dar să plătiți la biserică!Posted Image

#404
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Colegul Logic a dus discuția într-un registru complet absurd, creditând idei năstrușnice conform cărora copilașii Palestinei țipau, strigau, vociferau, făceau urât, atunci când oamenii maturi nu dansau, jucau, boceau la cântecele lor din fluier. Trebuiau oamenii maturi să danseze în mijlocul pieței? Eu zic că nu, deoarece nu era nicio nuntă acolo, nici să bocească, deoarece nu era nicio înmormântare acolo, în piață. Dealtfel, cum pot niște copilași să spună unor oameni mari ce să facă? Oamenii mari sunt la cheremul unor copilași?
În opinia colegului Logic, da, Isus la asta s-a referit și Isus însuși a fost atât de dezamăgit că oamenii mari nu dansau în plină stradă la cântecele copilașilor, încât, minune mare, i-a comparat pe acei oameni mari îndărătnici, cu generația rea și păcătoasă, ei fiind exponentul acelui neam păcătos! Cum poți să nu bocești atunci când, din fluier, copilașul îți cântă? :huh: Lași plășile, lași cumpărăturile, lași totul și...începi să dansezi după cum cântă micuții...

[ https://media4.giphy.com/media/GpyS1lJXJYupG/giphy.gif?cid=790b761167e9af5e2ce8e1d1068116d6f3fb5059c02af086&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#405
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Este fără putință de tăgadă la ce se referă Matei, și Luca, evanghelie apărută ulterior, confirmă, printr-un limbaj mai explicit, că Isus transpune de la micro la mare, adică face pe ucenici să observe pasivitatea unor copilași, care nu reacționează la cântecele din fluier, ale altor copilași, fiind toți acolo, în piață, cu situația generației lor, în care ei propovăduiesc însă puțini sunt cei care iau aminte, majoritatea stau impasibili, nepăsându-le... întocmai ca acei copilași care nu reacționează prin dans, bocet, la cântecul colegilor lor de piață...
Asta este. Asta este dragă Logic, nu are rost să te mai învârți atâta în jurul cozii!Posted Image

#406
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 19 ianuarie 2023 - 17:27, said:

Întocmai ca acei copilași care nu reacționează prin bocet
Niște copii cântă de jale iar alții se bocesc de mama focului!
Copiii - bocitori profesioniști!

Asta ar vrea darkul să vadă!

[ https://i.ibb.co/3yYS0qd/Rigid-Plump-Dugong-size-restricted.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#407
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă nu le faci să se miște, nu au haz!

[ https://i.ibb.co/7JNrG5C/Rigid-Plump-Dugong-size-restricted.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#408
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,289
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 19 ianuarie 2023 - 16:45, said:

În opinia colegului Logic, da, Isus la asta s-a referit și Isus însuși a fost atât de dezamăgit că oamenii mari nu dansau în plină stradă la cântecele copilașilor, încât, minune mare, i-a comparat pe acei oameni mari îndărătnici, cu generația rea și păcătoasă, ei fiind exponentul acelui neam păcătos!
isus s-a referit la chemarea la pocainta, proorocii din vechime tot asta au vestit, ioan botezatorul si el a vestit chemarea la pocainta, apoi prin isus.
Imi aduc aminte cum unii auzind muzica incepeau sa danseze, deci isus s-a folosit de o atitudine a omului in descrierea situatiei , ca la chemarea la pocainta unii din farisei, carturari si preoti , au refuzat pocainta oferita in dar de Dumnezeu.

#409
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Hai să-i dau predicatorului dovada biblică, fiindcă el este atât de slab pregătit:

Numeri 24:2. Balaam a ridicat ochii si a vazut pe Israel tabarat in corturi, dupa semintiile lui. Atunci Duhul lui Dumnezeu a venit peste el.
3. Balaam si-a rostit prorocia si a zis: "Iata ce zice Balaam, fiul lui Beor, omul cu ochii deschisi,
4. cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, cel ce vede vedenia Celui Atotputernic, cel ce cade cu fata la pamant si ai carui ochi sunt deschisi:
5. "Ce frumoase sunt corturile tale, Iacove! Locuintele tale, Israele!
6. Ele se intind ca niste vai, ca niste gradini langa un rau, ca niste copaci de aloe, pe care i-a sadit Domnul, ca niste cedri pe langa ape.
7. Apa curge din galetile lui, si samanta lui este udata de ape mari. Imparatul lui se inalta mai presus de Agag, si imparatia lui ajunge puternica.
8. Dumnezeu l-a scos din Egipt, taria Lui este ca a bivolului pentru el. El nimiceste neamurile care se ridica impotriva lui, le sfarama oasele si le prapadeste cu sagetile Lui.
9. Indoaie genunchii, se culca intocmai ca un leu, ca o leoaica: Cine il va scula? Binecuvantat sa fie oricine te va binecuvanta si blestemat sa fie oricine te va blestema!"
10. Balac s-a aprins de manie impotriva lui Balaam; a batut din maini si a zis lui Balaam: "Eu te-am chemat sa-mi blestemi vrajmasii, si iata ca de trei ori tu i-ai binecuvantat!
11. Fugi acum si du-te acasa! Spusesem ca-ti voi da cinste, dar Domnul te-a impiedicat s-o primesti."
12. Balaam a raspuns lui Balac: "Eh! n-am spus eu oare solilor pe care mi i-ai trimis,
13. ca daca mi-ar da Balac chiar si casa lui plina cu argint si cu aur, tot n-as putea sa fac de la mine insumi nici bine, nici rau impotriva poruncii Domnului, ci voi spune intocmai ce va zice Domnul?
14. Si acum iata ca ma duc la poporul meu. Vino, si-ti voi vesti ce va face poporul acesta poporului tau in vremurile care vor urma."
15. Balaam si-a rostit prorocia si a zis: "Asa zice Balaam, fiul lui Beor, asa zice omul care are ochii deschisi,
16. asa zice cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, cel ce cunoaste planurile Celui Preainalt, cel ce vede vedenia Celui Atotputernic, cel ce cade cu fata la pamant si ai carui ochi sunt deschisi:
17. "Il vad, dar nu acum, Il privesc, dar nu de aproape. O stea rasare din Iacov, un toiag de carmuire se ridica din Israel. El strapunge laturile Moabului si prapadeste pe toti copiii lui Set.
18. Se face stapan pe Edom, se face stapan pe Seir, vrajmasii lui. Israel face fapte mari.
19. Cel ce se naste din Iacov domneste ca stapanitor si pierde pe cei ce scapa din cetati."
20. Balaam a vazut pe Amalec si a rostit urmatoarea prorocie: "Amalec este cel dintai dintre neamuri, dar intr-o zi va fi nimicit."
21. Balaam a vazut pe cheniti si a rostit urmatoarea prorocie: "Locuinta ta este tare de tot, si cuibul tau este pus pe stanca.
22. Dar Cain va fi pustiit, pana ce te va lua prins Asur."
23. Balaam a rostit urmatoarea prorocie: "Vai! Cine va mai putea trai cand va face Dumnezeu acest lucru?
24. Dar niste corabii vor veni din Chitim, vor smeri pe Asur, vor smeri pe Eber; si la urma vor fi nimicite si ele."
25. Balaam s-a sculat, a plecat si s-a intors acasa. Balac a plecat si el acasa.

------------------------------------
Cum să mai spui că Balaam nu a produs material de calitate, profeții autentice, consemnate în Biblie? :facepalm:
Deși, cu 2 capitole mai înainte, Balaam era prezentat ca ghicitor (versetul 7)!
Dar de unde să știe astea predicatorul Jakob, care nu citește Biblia niciodată, ocupându-se mai mult cu politica (PNL Timiș)? :ermm:...

#410
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 mai 2023 - 15:33, said:

Cum să mai spui că Balaam nu a produs material de calitate, profeții autentice, consemnate în Biblie? Posted Image
Bah tălâmbă, eu asta susțin: profețiile lui Balaam nu doar că s-au împlinit dar au fost și de o frumusețe rară.
Eretice, hai să ți-o spun pe șleau: sunt tulburător de frumoase.
Balaam este unul dintre poeții mei favoriți! :)

Il vad, dar nu acum,

Il privesc, dar nu de aproape.

Asta e poezie pură, bah, de cea mai înaltă calitate, dacă chiar vrei să știi!

#411
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
De asta ești și rămâi penticostal: fiindcă te simți bine cu lucrurile oculte, demonice, vrăjitorești!....

#412
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007
Parcă ziceai că  Balaam a produs material de calitate, profeții autentice, consemnate în Biblie... :ermm:

#413
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Păi în asta constă contradicția, nu sesizezi? Balaam nu a mai alergat la farmece, ca înainte, a binecuvântat la sugestia lui Iehova pe poporul Israel, a venit și Duhul peste el, a rostit 3 profeții, apoi a fost omorât de armatele lui Iosua, fiindcă... era ghicitor...:huh:
De ce a ales Moise să consemneze profețiile lui Balaam, în Scripturi? De neînțeles..Posted Image

#414
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007
Cum e de neînțeles?
Nu ai zis tu că Balaam a produs material de calitate, profeții autentice?

De ce să nu fie consemnate în Biblie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate