Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Termostate, Cronotermostate cu/fără fir, Automatizări

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6811 replies to this topic

#4519
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Readuc in discutie un subiect atins de pe la postul #2429
E vorba despre automatizare separata pe zone, chiar daca centrala stie sau nu asta,intr-un apartament cu mai multe camere, fara vane 3 cai, actuatoare sau alte alea. Vreau sa impartasesc din experienta proiectului meu care a ajuns la finalizare,si poate este cineva interesat.
Am reusit sa creez doua zone (camere) controlate individual cu ajutorul a doua termostate de camera (on/off) in paralel, doua capete termostatice electronice, si doi senzori de fereastra deschisa,cate una pe fiecare zona(camera).
Merg oricare din termostatele de calorifer de aici din seria Max!, respectiv contact fereastra.
Cantactele de fereastra se imperecheaza individual pe fiecare termostat de calorifer, acesta la randul lui putand fi setat la ce temperatura sa lucreze la fereastra deschisa(30 grade).
Contactul de fereastra are in componenta un contact reed, care da comanda ON in prezenta unui magnet.
Acest contact reed l-am pus pe in paralel pe perechea NC a termostatului de camera,evident eliminand din discutie magnetul.
Practic,intr-o camera,la un moment dat, termostatul de calorifer fiind pus la 21 grade, in momentul cuplarii termostatului pe ON, reed va fi deschis, senzorul de fereastra trimite semnal ca de fereastra deschisa si termostatul de calorifer deschide la 30 grade. Apoi la atingerea temperaturii, termostat de camera OFF-> senzor fereastra ON ->termostat de calorifer inapoi la 21 grade.
Testat vreo luna de zile fara nicio eroare, putand regla individual temperatura in fiecare camera. Teoretic poate fi multiplicat pe N zone. Iar semnalul radio la un senzor de fereastra bate teoretic 100m camp deschis,nefiind necesar montarea lui in apropierea termostatului de calorifer.
Ramane de vazut cat tin bateriile per termostat de calorifer, functionand intr-un regim mai mare decat sunt proiecate. Dar daca tine un sezon,zic ca e suficient.
Nu stiu cat s-a inteles din proiectul meu, dar cine este interesat pot da amanunte.
Max! la noi pot fi luate de aici, dar e plin pe amazon si ebay.de la preturi mult mai bune.

#4520
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Măi băieți, am și eu o dilema. Am un Salus 500RF luat de curând, cablul care vine din centrala in receiver.ul wifi de la Salus,este legat astfel:

Maro -> Com
Albastru -> No.

Este bine? Întreb pentru că s-a îngălbenit puțin cablul, ca și cum s-a ars.
De asemenea, cablul de alimentare legat astfel:

Maro -> L, Albastru -> N.

Este corect?

Edited by IrrelevantWhiteMan, 26 February 2017 - 15:56.


#4521
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Poze

Attached Files


Edited by IrrelevantWhiteMan, 26 February 2017 - 16:39.


#4522
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
L- maro, N albastru, NC si COM nu au importanta culorile.

#4523
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Așa sunt și la mine, dc s.a prăjit cablul atunci?

#4524
automatecasa

automatecasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.10.2016

View PostIrrelevantWhiteMan, on 26 februarie 2017 - 20:19, said:

Așa sunt și la mine, dc s.a prăjit cablul atunci?
Ti-a difuzat culoarea din bratara de fixare in cablu.

#4525
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Deci sa stau fara griji?

#4526
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Da, nu e nici o problema, pe cablul ala circula curenti de comanda  de ordinul sutelor de mA.

#4527
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Ms frumos.

Edited by IrrelevantWhiteMan, 27 February 2017 - 19:16.


#4528
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
SALUS IT600 review - sistem smart home pentru controlul locuintei
https://www.arenait....smart-home.html

#4529
crisanradu

crisanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.01.2007

View Postiladi, on 13 februarie 2017 - 15:02, said:

Ma bate gandul de o automatizare in casa cu un sistem zwave.

A incercat cineva sau are cunostinta cum se cupleaza un termostat zwave cu o centrala in condensatie?

Am pus si eu intrebarea asta mai demult insa sistemul Z-Wave e putin cunoscut, in general, cu precadere la noi.
Am un asemenea sistem si am experimentat cu el, pot sa te "ghidez" daca ai nevoie, insa iti va trebui un pic mai mult decat o centrala si un termostat.
Daca mai doresti sa reiei discutia, iti spun pas cu pas ce trebuie sa faci

#4530
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Cronotermostat AURATON 2005 . Ieri am observat ca termostatul a ramas blocat pe temperatura de 22,5 chiar daca in casa temperatura era mai scazuta .....i-am scos bateriile , i-am dat si un restart dat ecranul a ramas blocat ca in imagine ..... nu raspunde la nici o comanda

Attached Files



#4531
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postnykysor, on 04 martie 2017 - 08:17, said:

Cronotermostat AURATON 2005 . Ieri am observat ca termostatul a ramas blocat pe temperatura de 22,5 chiar daca in casa temperatura era mai scazuta .....i-am scos bateriile , i-am dat si un restart dat ecranul a ramas blocat ca in imagine ..... nu raspunde la nici o comanda
Astazi am deschis termostatul si vizual pare OK placa de circuite ....exista si un condensator si banuiala mea este ca acesta este de vina ( in momentul in care dau RESET, pentru o fractiune de secunda apare afisajul pe ecran )  Are cineva idee daca este de la condensator sau poate fi altceva ?

#4532
rhaduqu

rhaduqu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2017
Salutare,

Trebuie sa schimb un termostat vechi care s-a defecta recent. As vrea sa iau unul fara fir care sa fie compatibil cu centrala (Immergas EOLO Star 24 3 E) si sa fie de raport calitate/pret bun.
Ma puteti ajuta cu sfaturi/recomandari?
Multumesc!

#4533
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Toate termostatele fara fir sunt compatibile cu centrala ta. Mai departe totul depinde de bugetul alocat.

#4534
rhaduqu

rhaduqu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2017
Pentru un buget de 200 lei ce mi-ai recomanda?

#4535
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Computherm Q7 RF link

Edited by Bukovina, 12 March 2017 - 21:29.


#4536
rhaduqu

rhaduqu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2017
Computherm Q7 RF?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate