Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Termostate, Cronotermostate cu/fără fir, Automatizări

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6811 replies to this topic

#6805
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
N-am prea vazut termostate care sa porteze functiile centralei, am instalat un Lyric T6R acum ceva vreme (imi amintesc ca au fost ceva probleme de conexiune) si parca nu avea control sau informatii ale centralei?

Exemplu de implementare extinsa mai jos:

Attached Files


Edited by lexraz, 04 February 2024 - 23:32.


#6806
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018

View Postlexraz, on 02 februarie 2024 - 20:48, said:

Nu monta automatizare, e simplu. Casa de locuit o incalzesti uniform, daca doresti o camera mai rece se poate rezolva din echilibrare hidraulica. Fara pompe suplimentare, fara grup de amestec. Daca e doar IPAT peste tot centrala poate furniza direct temperatura dorita. Cauta insa o centrala care sa poata face cat mai putin, incepand de la 20-25°C pe tur.
Clas One cred ca se exclude din ce-mi amintesc.

Va costa automatizarea peste 4.000 lei plus manopera, cam o treime de pompa de caldura sau jumatate de sistem fotovoltaic de 3 kWp.

Salut. Multumesc pentru raspuns dar nu prea imi este fezabila aceasta varianta. Am IPAT peste tot, dar vreau termostate pe camere, Am citit si eu ceva pe sibotherm de echilibrare hidraulica, dar nu am inteles mare lucru. Pe langa asta, ma indoiesc ca cine mi-a facut instalatia de incalzire stie sa faca fara termostate.

#6807
sph13

sph13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 06.01.2023
Bună dimineața,

Îmi doresc un termostat fara fir nelegat la centrală care sa poată comanda 8 actuatoare simultan. Fara fir intre receptor și termostatul propriu zis.

Contextul este următorul: la parter am ipat și orice as face nu reușesc să cobor temperatura atât cât îmi doresc. La etaj am mai puține grade și se simte acea diferență. Am deja 8 actuatoare fara centrul de comandă. Le comandam in trecut printr-un sonoff. Dar comanda prin el este un pic improvizată și de aceea mă uit la ceva mai bun.

Mulțumesc!

Edited by sph13, 05 February 2024 - 10:30.


#6808
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postithanium2, on 05 februarie 2024 - 09:56, said:

Salut. Multumesc pentru raspuns dar nu prea imi este fezabila aceasta varianta. Am IPAT peste tot, dar vreau termostate pe camere, Am citit si eu ceva pe sibotherm de echilibrare hidraulica, dar nu am inteles mare lucru. Pe langa asta, ma indoiesc ca cine mi-a facut instalatia de incalzire stie sa faca fara termostate.
Este alegerea ta, sigur. Am trecut si eu prin asta, cu zone si termostate digitale in fiecare camera. Am trecut peste. Posted Image
Nu am nevoie de diferente de temperatura in casa decat in dormitor pe timpul noptii, doar acolo mai folosesc termostat.

View Postsph13, on 05 februarie 2024 - 10:29, said:

La etaj am mai puține grade și se simte acea diferență.
Fa o echilibrare hidraulica mai intai. Mai inchide din debitmetrele de la parter sau din unul din robinetii din distribuitorul de jos. Unii recomanda pe cel de pe tur, altii de pe retur, nu cred sa fie o diferenta.

#6809
sph13

sph13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 06.01.2023
@lexraz - am făcut asta dar oricât aș freca robineții și debitmetrele nu scade diferența parter etaj sub 1.5 grade. Sunt și finisaje diferite - gresie respectiv parchet plus aport solar. Am incercat sezonul ăsta fara acele actuatoare - in alti ani aveam gpa și actuatoare. Le-am dat jos și am avut succes pe alte planuri dar parter vs etaj se menține acea diferență. De aici ideea unui termostat.

Edited by sph13, 05 February 2024 - 10:47.


#6810
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018

View Postlexraz, on 05 februarie 2024 - 10:38, said:

Este alegerea ta, sigur. Am trecut si eu prin asta, cu zone si termostate digitale in fiecare camera. Am trecut peste. Posted Image
Nu am nevoie de diferente de temperatura in casa decat in dormitor pe timpul noptii, doar acolo mai folosesc termostat.

Si in cazul asta, cu termostate...ce ar fi recomandat?

#6811
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Nu pot sa recomand vreo marca, nu am informatii despre automatizarile pentru IPAT.

Edited by lexraz, 05 February 2024 - 15:43.


#6812
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003

View Postithanium2, on 05 februarie 2024 - 14:24, said:

Si in cazul asta, cu termostate...ce ar fi recomandat?
poersmart.ro : termostate de pardoseala (doza) cu comanda actuatori si centrala/pompe sau radio.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate