Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Programatori fanatici ...

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Am trecut si eu prin niste faze nasoale: prima oara am vrut sa rescriu eu stdio.h si conio.h si sa reinmplementez runtim-eul C++ de la borland. Asta s-a intamplat acum vreo 6 ani dar n-a tinut mult. Faza 2: Ma apucasem si eu de propriul meu sistem de operare, dar nu from scratch ci preluand un kernel scris in c si incercand sa-l modific si sa adaug la el un interpretor de comenzi si un windowing sistem. A cazut si asta. Faza 3: ma apucasem de un compilator care sa transforme un dialect basic in cod masina. Exitus!

Pana la urma cred ca sunt multi care se apuca de proiecte monstruos de mari si fara utilitate dar majoritatea se lasa la timp.Problema apare abia atunci cand nu-ti dai seama ca n-ai cum sa rescrii tu singur unixul si ca ar dura cateva sute de ani pana ar fi gata si cand ar fi gata nu ar interesa pe nimeni.
La urma urmei exista sute de os-uri si zeci de compilatoare basic. Cine ar mai avea nevoie de inca unul?

#92
stihie

stihie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.10.2004

Mirror Face, on Jan 20 2004, 00:56, said:

Pentru programatorii inraiti programarea este un lucru frumos.

Asadar, programatorii fanatici tasteaza non-stop?

<{POST_SNAPBACK}>


Citeste articolul acesta. E extrem de interesant daca vrei sa stii ce inseamna un programator inrait.

How To Become A Hacker, de Eric Steven Raymond

Nota: Autorul acestui document face distinctie intre hacker (o persoana pasionata sincer de programare) si cracker (o persoana rea-intentionata, care se indeletniceste cu penetrarea sistemelor de securitate).

Mihai

#93
Gambino

Gambino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.10.2004
Oricum care shtie ASM sa intre aici si sa contribuie cu ceva  :P

http://forum.softped...showtopic=39065

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate