Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

Imagini site-uri GSM

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
9588 replies to this topic

#7057
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View PostMembruAnonim, on 12 septembrie 2018 - 13:35, said:

Piața Cotroceni, Digi stanga, cel mai eficient sector Telekom dreapta:

Attachment IMG_20180912_140444.jpg

Nu l-ati vazut, nu? Posted Image

Attachment IMG_20180912_140538.jpg

acum 6 ani cand am semnat contractul pomul nu era acolo sau cel putin nu era asa mare.Posted Image)

apropo stanga e tot telecom are pe trei sectoare antene.

Nu cred ca exista Digi acolo, ca nu le da voie telecom conform contractului semnat de mine,:))

Edited by paxdedi, 12 September 2018 - 19:45.


#7058
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Câteva site-uri din Austria:

Attached Files



#7059
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Austria am vazut foarte foarte multe site-uri instalate pe stalpii de înaltă tensiune.
Incercase si la noi Vodafone ceva de genul, dar s-au lăsat...

#7060
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Am văzut si eu prin Arges pe un stalp de iluminat dintr-o localitate si cred ca era de Orange, Digi sau Vodafone.

#7061
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014
Pe stalpi de iluminat da, mai sunt, dar pe stalpi de inalta tensiune nu cred.
Nici nu cred ca antenele alea lucreaza cum trebuie(cred ca le-au pus ca nu au avut alta solutie), din cauza campului electric(arcului electric) care se formeaza in jurul firelor nici nu cred ca asigura performanta antenele si semnalul.

Va dati seama cu ce echipament trebuie sa urce pe ei baietii sa umble la antene.
Cand trebuie sa asigure mentenanta opreste reteaua de curent de inalta tensiune?

Edited by paxdedi, 16 September 2018 - 09:43.


#7062
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009

View Postaddelin, on 16 septembrie 2018 - 08:36, said:

In Austria am vazut foarte foarte multe site-uri instalate pe stalpii de înaltă tensiune.
Incercase si la noi Vodafone ceva de genul, dar s-au lăsat...

Da, am întâlnit și eu foarte des! Am întâlnit într-o zona rezidențială și un teren cu o casa mică pentru echipamente și pilonul de aprox 15m în curte. Nu trăia nimeni acolo, rețeaua era A1.

#7063
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
@yblu
Poze cu site-urile din Movileni Olt, dupa cum am promis aici
https://forum.softpe...0#entry23499020

Conform spuselor tale primul site (prinele 2 poze) sunt ale orange + vodafone iar al 2lea (ultimele 2 poze) este al RDS
Esti sigur de asta?

Al 2 lea site pare mai nou, mai ingrijit. Primul este mai vechi si pare indreptat spre camp...de aceea tind sa cred ca e al RDS-ului

*Cunoasteti ce echipamente sunt pe ele(huawei,ericsson, nokia sau zte), in principal ma intereseaza cel de-al doilea.


*Site-ului telekom este pe camp, nu am putut ajunge la el. Este mult mai inalt la prima vedere si este pozitionat si mai sus, si surprinzator am cel mai slab semnal 3G/4G...

Attached Files



#7064
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 09.10.2009
Al doilea pilon este 100% site Digi.Mobil cu echipamente Huawei.

Edited by gestt, 16 September 2018 - 12:43.


#7065
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Releele sunt la ~50m distanta unul fata de celalalt dar cu toate astea Digi.Mobil are semnal foarte slab in zona. Pe orange si Vodafone semnalul e acceptabil. Nu sunt diferente foarte mari de inaltime. Care ar putea fi cauza?

#7066
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 09.10.2009
E posibil sa te conectezi la alt site mai îndepărtat în 2100MHz. B1 are prioritate fata de B8 și de aici apar multe probleme ..

#7067
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Nu...
E tot pe 900Mhz

Edited by heinz, 16 September 2018 - 17:34.


#7068
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Ce site e acesta?

Attached Files



#7069
ovi_popa

ovi_popa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 21.03.2014
Site ul e in Salonta și e in curtea telekom ..cred că a fost relocat!

Attached Files



#7070
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,612
  • Înscris: 30.08.2006

View PostSeiren, on 11 septembrie 2018 - 15:51, said:

DIGI ?
Pascani , Zona Gara:
Attachment 20180911_143242.jpg
Aici par alti operatori
Attachment 20180911_143245.jpg
Primul este Digi ai al doilea Orange si Vodafone(cumva al doilea este pe blocul din dreapta, cum iesi din gara? Daca da inseamna ca Vodafone a renuntat la amplasament->erau pe stanga pe aceeasi terasa cu Telekom).
Digi nu este pe primul bloc in stanga, cum iesi din gara? Pe cellmapper apare peste Telekom.
Legat de Digi...cam slab pe 3G 900 in Pascani! Ar trebui sa puna si ei.

View Postpaxdedi, on 12 septembrie 2018 - 19:41, said:

Nu cred ca exista Digi acolo, ca nu le da voie telecom conform contractului semnat de mine,Posted Image)
100% in stanga este Digi.

View Postaddelin, on 16 septembrie 2018 - 08:36, said:

In Austria am vazut foarte foarte multe site-uri instalate pe stalpii de înaltă tensiune.
Incercase si la noi Vodafone ceva de genul, dar s-au lăsat...
Mai sunt si pe la noi, dar nu se poate generaliza. Eu am vazut 2 la Oradea:
->intersectia centura Oradea cu Calea Borsului
->piata West Market(ambele se vad si de pe Google).

View Postpaxdedi, on 16 septembrie 2018 - 09:41, said:

Nici nu cred ca antenele alea lucreaza cum trebuie(cred ca le-au pus ca nu au avut alta solutie), din cauza campului electric(arcului electric) care se formeaza in jurul firelor nici nu cred ca asigura performanta antenele si semnalul.
Nu cred ca le puneau daca performantele lor asa de jalnice si daca echipamentele se defectua repede(ex RRU-urile).Intr-adevar exista un camp electromangnetic intens, insa nu trebuie sa uitam ca este vorba de cu totul alta frecventa de lucru pe linie(50Hz in UE) fata de frecventelele folosite pentru telefonie mobila(sute de Mhz/Ghz).
In functie de inaltimea pilonului antenele sunt sus(cum este in cazul lui addelin) sau sub cablurile de curent!
Un alt exemplu:
Attached File  Igny.JPG   131.21K   52 downloads


View Postheinz, on 16 septembrie 2018 - 11:06, said:

@yblu
Poze cu site-urile din Movileni Olt, dupa cum am promis aici
https://forum.softpe...0#entry23499020
Conform spuselor tale primul site (prinele 2 poze) sunt ale orange + vodafone iar al 2lea (ultimele 2 poze) este al RDS
Esti sigur de asta?
Al 2 lea site pare mai nou, mai ingrijit. Primul este mai vechi si pare indreptat spre camp...de aceea tind sa cred ca e al RDS-ului
*Cunoasteti ce echipamente sunt pe ele(huawei,ericsson, nokia sau zte), in principal ma intereseaza cel de-al doilea.
*Site-ului telekom este pe camp, nu am putut ajunge la el. Este mult mai inalt la prima vedere si este pozitionat si mai sus, si surprinzator am cel mai slab semnal 3G/4G...

Primul este 100% pilon Orange(de prin 2010 pus).De cand s-a facut RS se emite de sus pentru amandoi(suspectez ca Vodafone are doar 2G+3G 900).
La Orange+Vodafone este Huawei pe radio.
Pilonul ancorat,exact cum a spus si gestt, este Digi cu antene Huawei pentru 900 (cel mai probabil ceva model care stie 800-900Mhz) si RRU-uri Huawei.La fel si MW parte tot ceva Huawei(chiar daca la nivel de ODU le-au schimbat design-ul).
Acolo nu are de unde sa ajunga semnal de 3G 2100.
Faptul ca e semnalul prost tine de multi factori, insa , in cazul Digi as pune pe primul loc ampalasamentul statie cat si inaltimea acesteia(cam degeaba are 4 sectoare). Ideal, in viitor, daca e buget, sa o mute si sa o sparga in doua!
Colegul Cosconor a facut multe poze si teste in zona:
https://forum.softpe...6#entry19942275
https://forum.softpe...8#entry21718241

View Postmadalinmdl1, on 16 septembrie 2018 - 17:53, said:

Ce site e acesta?
Este clar pentru telefonie mobila(3 sectoare par sa fie), dar unde este? Greu de spus.Banuiesc ca nici macar nu este la noi in tara!

View Postovi_popa, on 16 septembrie 2018 - 18:00, said:

Site ul e in Salonta și e in curtea telekom ..cred că a fost relocat!
In zona este castelul de apa pe care se afla 435 apoi 566 pe un bloc in centru(ex Zapp pe un bloc cu 7 etaje si cu pilonet de suprainaltare.Tot acolo este si Oro+Voda, dar pe cealalta scara).Era cam mult deja, ca si densitate(mai ales ca pe 566 au pus 4 sectoare).Poate, in viitor, o colocare pe pilonul Orange de langa CF sau unde este Digi pe strada Sarcadului(acum nu stiu cum stau ei ca si clienti in Salonta)?

Edited by yblu, 17 September 2018 - 10:12.


#7071
bigheart

bigheart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.06.2005
Salut,

Cine imi poate spune al cui este site-ul? https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Multumesc!

#7072
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Pare de Telekom sau poate un site mai vechi de Orange.

#7073
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 08.01.2012
Telekom.
Cu placere!

#7074
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

View Postyblu, on 17 septembrie 2018 - 10:05, said:

Primul este Digi ai al doilea Orange si Vodafone(cumva al doilea este pe blocul din dreapta, cum iesi din gara? Daca da inseamna ca Vodafone a renuntat la amplasament->erau pe stanga pe aceeasi terasa cu Telekom).
Digi nu este pe primul bloc in stanga, cum iesi din gara? Pe cellmapper apare peste Telekom.
Legat de Digi...cam slab pe 3G 900 in Pascani! Ar trebui sa puna si ei.


Fix cum zici tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Andrey_LOw

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate