Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Acoperire Telekom România.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
999 replies to this topic

#541
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
@yblu
Nu ma supar...de ce as face-o :)
Erau 2 antene, daca orange si vodafone emit din acelasi loc inseamna ca celalalt e al RDS-ului...
Ciudat, aveam impresia ca e mai de mult timp acolo...
Ma duc sambata sau duminica prin zona si am sa le fac poza.
Zici ca pe telekom ar trebui sa fie semnalul mai bun?
La telekom nu am incercat, am facut la orange, vodafone si digi fara niciun rezultat... :(
Casa in satul Buta, e in vale intr-adevar, mereu am avut probleme cu semnalul. Cel mai ok semnal a fost pe cosmote pana prin 2012-2013.

Edited by heinz, 12 September 2018 - 17:55.


#542
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 22.03.2008
Despre Bucuresti aveti ceva informatii cand se face swap si se va da drumul la 4g+?

#543
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Telekom are B8 și în Sulina și indoor stătea mai bine ca B20 de la orange.

#544
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012

 yblu, on 12 septembrie 2018 - 17:49, said:


Trebuie sa o dam pe fata->la ORO+VODA se vede rezultatul partajarii de infrastuctura! Nu se apuca nimeni sa construiasca atatea statii...au pus in comun si a iesit(mai bine ca inainte orice ar fi). LTE Vodafone, in multe zone au venit cu B20 prima data si apoi B3.
La Telekom, as zice ca la tine nu s-a facut niciun swap.Oltenita este in acelasi TAC cu Giurgiu 42003....ce e mapat pe LAC 2003 (nu ca la altii...eu la Telekom nu am vazut aiureli TAC/LAC pana acum...poate or fi) care este pe RNC ID 20 ce este ZTE!
O sa vina si la tine! Cel mai probabil vei avea B3+B20.

Da nu contest imi dau si eu seama ca la un oras asa mic nu se apucau ei sa construiasca 5 site uri, nici nu stiu care ale cui au fost (poate doar orange sa stiu sigur) sa zicem asa daca le luam separat
Ideea e ca desi orange a venit primul cu 4G, vodafone a recuperat serios si au acum
B3+B20 pe 3 din 5, unul B3 only pe un siloz de 90 de m, (aici ar putea veni si telekom este inaltime si acoperire buna) si unul B20, este un site fix la iesirea spre Giurgiu  de altfel si ultimul construit in urma cu vreo 4 ani cred
Iar orange are 4G+ pe statiile lor 2 la numar, in rest doar B3 pe restul de 3

Edited by Alex_23, 12 September 2018 - 18:43.


#545
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

 heinz, on 12 septembrie 2018 - 17:31, said:

@yblu (am avut impresia ca alex a scris mesajul :) ) da, este vorba de Serbanesti OT, releele sunt intre serbanesti si movileni.
Nu stiu acele detalii tehnice dar ca inaltime nu vad diferente. Pe vremea cosmote aveau cel mai bun semnal 2G inodoor in zona mea, acum l-au stricat si p-ala. De 3G nu mai zic, aproape inexistent inodoor.
Exact asta am sesizat si eu,ca după ce au pus 4G a scăzut considerabil acoperirea 2-3G.
Stau cu telefonul pe la geam că sa pot vorbi .
Am întrebat si ei zic ca totul e în regulă.

#546
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 30.08.2006

 heinz, on 12 septembrie 2018 - 17:54, said:

Erau 2 antene, daca orange si vodafone emit din acelasi loc inseamna ca celalalt e al RDS-ului...
Ma duc sambata sau duminica prin zona si am sa le fac poza.
Zici ca pe telekom ar trebui sa fie semnalul mai bun?
La telekom nu am incercat, am facut la orange, vodafone si digi fara niciun rezultat... Posted Image
Casa in satul Buta, e in vale intr-adevar, mereu am avut probleme cu semnalul. Cel mai ok semnal a fost pe cosmote pana prin 2012-2013.
Asa cum am mai zis:
->pilon Orange pe stanga cum mergi de la Potcoava la iesire din Movileni
->pilon Telekom pe dreapta cum mergi de la Potcoava la iesire din Movileni
->pilon Digi in zona fostului IAS
Attached File  Movileni.JPG   50.16K   40 downloads
Cel mai praf/aiurea pus este Digi...2 sectoare sunt cam degeaba(spre Icoana si Schitu-Mosteni)! M-ai bine l-ar sparge in 2:un site langa casele de pe delul din dreapta primarie Movileni(cu 3 sectoare->2 pentru Movileni si 1 pentru Bacea) si inca un site in Serbanesti(tot cu 3 sectoare daca se poate) ori pe drumul spre Floru ori pe drumul spre Stoicanesti(daca vor sa atinga si un pic Crampoia pe drumul de Stoicanesti ar fi cel mai ok).
Nicolae Titulescu poate sa ramana asa, dar sa mai umble un pic la azimute:
->sect 1 spre Ghimpeteni, dar sa ajunga si in cei Noi
->sect 2 spre Valeni
->sect 3 pentru Nicolae Titulescu
->sect 4 pentru Crampoia
Incearca si la Telekom.Relieful chiar poate ajuta, Buta fiind mai jos!
De asemenea esti aproape si de Nicolae Titulescu, unde Telekom are iar ditamai pilonul si 4 sectoare...deci unul clar bate spre Crampoia/Buta.
De curiozitate, FO prin zona este? Ceva cablist? Akta?
Attached File  Movileni elevation.JPG   117.09K   30 downloads

 Alex_23, on 12 septembrie 2018 - 18:40, said:

Da nu contest imi dau si eu seama ca la un oras asa mic nu se apucau ei sa construiasca 5 site uri, nici nu stiu care ale cui au fost (poate doar orange sa stiu sigur) sa zicem asa daca le luam separat
Ideea e ca desi orange a venit primul cu 4G, vodafone a recuperat serios si au acum
B3+B20 pe 3 din 5, unul B3 only pe un siloz de 90 de m, (aici ar putea veni si telekom este inaltime si acoperire buna) si unul B20, este un site fix la iesirea spre Giurgiu  de altfel si ultimul construit in urma cu vreo 4 ani cred
Iar orange are 4G+ pe statiile lor 2 la numar, in rest doar B3 pe restul de 3
22872 27402 sunt piloni Orange
26802 de pe siloz....este pe siloz...nu stiu daca a fost Orange inainte acolo.
947071 nu stiu ce sa zic...e pilon rotund?
Pe Bulevardul Tineretului(cum mergi spre Bucuresti), pe stanga era:
->Telekom 2G (900/1800)
->2K telekom(Wimax)
->Vodafone si Zapp pe aceeasi terasa
->pe dreapta Digi
In final cred ca Vodafone a venit cu 3 locatii(siloz, centru, poate pilon de la intrarea spre Giurgiu) si Orange cu 2.Nu am mai fost prin oras de multi ani! Nu cred sa fi fost Oltenita asa de mult pe Orange, dar poate ma insel...ii vad mai mult pe Vodafone si Telekom.
Pe siloz nu cred sa mai vina Telekom intrucat au un pilon pe drumul de Calarasi pe stanga(de tip clasic Cosmorom ce acopera bine zona) Mai e si acel site in centru...care acum ori e peste zapp/ori peste Telekom/ori ambele si se va face curatenie la swap.Daca il fac si pe acesta din centru cu 4 sectoare cred ca pot lasa asa reteaua!

 mariusr1976, on 12 septembrie 2018 - 19:55, said:

Exact asta am sesizat si eu,ca după ce au pus 4G a scăzut considerabil acoperirea 2-3G.
Stau cu telefonul pe la geam că sa pot vorbi .
Am întrebat si ei zic ca totul e în regulă.
Ai ceva poze de la site sa vedem cate RRU-uri sunt?
Daca este doar unul singur pe sector, poate au dat cu puterea in jos ca sa duca si 2G si 3G si 4G!
La 2X60W....e cam cu galci...sa zici un 2X30W pentru LTE, un 30W pentru 3G 900 si mai raman doar 30W(daca sunt si 2 TRXi pentru 2g...ramane sa mearga fiecare la cate 15W).

Edited by yblu, 12 September 2018 - 20:39.


#547
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012

 yblu, on 12 septembrie 2018 - 20:35, said:


Asa cum am mai zis:
22872 27402 sunt piloni Orange
26802 de pe siloz....este pe siloz...nu stiu daca a fost Orange inainte acolo.
947071 nu stiu ce sa zic...e pilon rotund?
Pe Bulevardul Tineretului(cum mergi spre Bucuresti), pe stanga era:
->Telekom 2G (900/1800)
->2K telekom(Wimax)
->Vodafone si Zapp pe aceeasi terasa
->pe dreapta Digi
In final cred ca Vodafone a venit cu 3 locatii(siloz, centru, poate pilon de la intrarea spre Giurgiu) si Orange cu 2.Nu am mai fost prin oras de multi ani! Nu cred sa fi fost Oltenita asa de mult pe Orange, dar poate ma insel...ii vad mai mult pe Vodafone si Telekom.
Pe siloz nu cred sa mai vina Telekom intrucat au un pilon pe drumul de Calarasi pe stanga(de tip clasic Cosmorom ce acopera bine zona) Mai e si acel site in centru...care acum ori e peste zapp/ori peste Telekom/ori ambele si se va face curatenie la swap.Daca il fac si pe acesta din centru cu 4 sectoare cred ca pot lasa asa reteaua!
Da, ai descris perfect. Pana acum orasul era impartit intre Vodafone si Telekom dar Orange a inceput sa prinda viata acum vreo 3-4 ani cand Vodafone-ul dadea rateuri grave cu caderi de retea pe tot orasul, efectiv reteaua era zero pe o raza de 20 de km sa zic asa
Pilonul dinspre Giurgiu e atipic fata de restul e ca un stalp inalt si circumferinta rotunda, este si orange prezent acolo cu B3 dar cu un TAC un pic diferit fata de restul din oras adica in loc de 19102 este 19103

Daca ajung prin cartierul de langa arges o sa i fac o poza la pilon

Edited by Alex_23, 12 September 2018 - 21:03.


#548
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
@yblu
Releul din Nicolae titulescu nu prea bate spre mine, prind mai bine semnal de la Movileni.
Cum am zis, sambata sau duminica le fac poze. Nu stiu daca voi reusi sa-i fac si celui de la telekom dar la digi si orange sigur.

Relelul de la digi e pus degeaba acolo, in serbanesti semnalul e slab si outdoor, inodoor e dezastru. De net nu mai zic...
In movileni nu stiu cum e semnalul, presupun ca e mai bine.
Cel de la telekom ar trebui sa bata mai bine...cel putin in teorie.
Si batea destul de bine pana si-au bagat astia nasul si l-au stricat...

#549
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

 mariusr1976, on 12 septembrie 2018 - 19:55, said:


Exact asta am sesizat si eu,ca după ce au pus 4G a scăzut considerabil acoperirea 2-3G.
Stau cu telefonul pe la geam că sa pot vorbi .
Am întrebat si ei zic ca totul e în regulă.

Așa am pățit eu la țară.
Au pus 4G și ciuciu semnal pe vreo tehnologie.

#550
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Deci au astia un mare talent de la telekom sa strice semnalul... in moldova-noua pe vremea cosmote aveau cel mai putetnic semnal si 2G si 3G... site-ul era un batz provizoriu cosmote, dar de cand a venit telekom a construit un site adevarat si mai inalt, dar semnalul ciuciu... nu doar ca e slab, dar are fluctuatii... si asta e de 3 ani...
Daca erau majoritari in zona pe vremea cOsmote, luand fata orange-lui acum se afunda... lumea a plecat la digi, revenit la orange si cativa s-au mai dus la vodafone...

Edited by khristian78, 24 September 2018 - 22:56.


#551
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Deci asta cu stricatul semnalului se întâmplă în mai multe locuri, nu e ceva izolat.
Oare sa fie de la noile echipamente Ericsson?

Pe vremea cosmote aveam tot timpul semnal în casa, acum pauza, doar 2G și ala slab...

Edited by heinz, 25 September 2018 - 06:43.


#552
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Ericsson?
https://imgur.com/a/V6p5drL

#553
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
la Telekom Pe 3G Banda de 900Mhz - Nu funcioneaza indica Semnal dar nu poti primi apeluri si nici telefona. Ce se intampla ? ai semnal asa degaba pe aceasta banda ?

#554
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Probabil iar a picat rețeaua...
Se mai intampla.

#555
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012

 July02, on 29 septembrie 2018 - 15:07, said:

la Telekom Pe 3G Banda de 900Mhz - Nu funcioneaza indica Semnal dar nu poti primi apeluri si nici telefona. Ce se intampla ? ai semnal asa degaba pe aceasta banda ?
Specifica si tu o zona ceva

#556
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 heinz, on 28 septembrie 2018 - 16:59, said:


Da.

#557
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 Alex_23, on 29 septembrie 2018 - 16:12, said:

Specifica si tu o zona ceva
zona Pitesti
am verificat iar acum, arata Semnal maxim, problema e ca nu poti pe frecventa de 3G de 900Mhz nici sa primesti telefoane nici sa formezi,
nu o poti utiliza deloc desi arata ca ai semnal , deci nu a picat nimic, e de alta natura problema.....nu se transmit date pe aceasta Frecventa 3G 900mhz si nu stiu de ce
(daca incerci sa formezi la un numar iti scrie ca nu esti inregistrat in retea, sa fim seriosi din moment ce 3G pe 900Mhz e a Telekomului cum mai vine treaba asta)
pe 3G la telekom nu poti folosi decat 2100Mhz banda de 900Mhz e de bibelou degaba ca-i nefunctuonala nu stiu isi permit sa o tina nefolosita ?
era mai ok sa zicem prin absurd sa nu-ti mearga pe 3G banda de 2100Hhz dar sa-ti mearga cea de 900Mhz

Edited by July02, 02 October 2018 - 01:26.


#558
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012
Telekom foloseste in masura 3G pe 2100, nu prea e relevabt ce ai spus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate