Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Cum alegi un trepied...

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Cateva considerente de bun simt pentru alegerea unui trepied. Cel mai important: orice trepied e mai bun decat nici un trepied.

http://www.prime-jun...101.html?page=6

#2
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostHann, on Jan 30 2007, 00:25, said:

Cateva considerente de bun simt pentru alegerea unui trepied. Cel mai important: orice trepied e mai bun decat nici un trepied.

http://www.prime-jun...101.html?page=6
Super linku! Thanks a lot!  :kisstogether:
Chiar vroiam zilele astea sa imi iau un trepied adevarat, pt ca am observat ca cel vechi si chinezesc pe care il am, si cu care ma descurcat binisor cu sapuniera Canon P&S, nu mai face fata pe SLR: fiind foarte greu aparatul, imi induce niste vibratii puternice in trepied care ti cateva secunde bune si pe deasupra, nu il pot centra corect, fix cand fac compozitia, se mai misca singur dupa :))
Cel mai grav e ca un trepied serios e peste 100$  :samui: , adica pt mine - faliment!!!

#3
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006

View Postqudatheo, on Feb 4 2007, 16:16, said:

Super linku! Thanks a lot!  :kisstogether:
Chiar vroiam zilele astea sa imi iau un trepied adevarat, pt ca am observat ca cel vechi si chinezesc pe care il am, si cu care ma descurcat binisor cu sapuniera Canon P&S, nu mai face fata pe SLR: fiind foarte greu aparatul, imi induce niste vibratii puternice in trepied care ti cateva secunde bune si pe deasupra, nu il pot centra corect, fix cand fac compozitia, se mai misca singur dupa :))
Cel mai grav e ca un trepied serios e peste 100$  :samui: , adica pt mine - faliment!!!

pai manule..ai SLR ce satan, asta nu insemana faliment? :lol:

#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postskin311, on Feb 4 2007, 19:07, said:

pai manule..ai SLR ce satan, asta nu insemana faliment? :lol:
Pai tocmai de aia, dupe ca am dat munti de bani pe SLR, obiective alea alea, acu mai dau inca 100 pe trepied - am ajuns la fundu sacului :( O sa ies la cersit pe strada, sau ma apuc de furat...

#5
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
offtopic: ce bine ca nu am pus niciodata mana pe un DSRL ca sa nu stiu ce poate face si sa nu stiu efectiv nimic despre el. evit si topicurile cu dslr-uri, ca sunt prea periculoase. odata ce au pus stapanire pe tine, nu te mai poti abtine, stimt asta. m-ash gandi toata noaptea de unde as putea sa fac rost de bani pt un body, apoi un tele, apoi un wide, apoi filtre, trepied, geanta, kit pt curatare.. nu nu, raman cu slr-like-ul meu :lol:

Edited by skin311, 04 February 2007 - 22:28.


#6
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Cineva mai spunea aici pe forum: un trepied trebuie sa fie cat mai greu! Dar atat de greu cat ai nevoie! (sa poata fi carat). Eu am preferat ceva mai greu si pe buna dreptate ca mi-e greu sa-l car dupa mine :) Stabilitatea insa e de nota 10. Nu am termeni de comparatie dar sunt foarte multumit.
In afara de greutate, e bine ca picioarele sa se regleze independent, sa aiba coloana centrala care sa se poata aseza si la orizontala, sa se poata folosi si fara coloana centrala, sa aiba carlig de prindere pentru greutati, sa aiba eventual o curea pt transport, bula de nivel, picioarele sa nu se roteasca in jurul axei lor, unii ar zice sa fie Manfrotto :)
La capete se complica si mai rau treaba... totul depinde de nevoile fotografului.

#7
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View Postskin311, on Feb 4 2007, 22:28, said:

offtopic: ce bine ca nu am pus niciodata mana pe un DSRL ca sa nu stiu ce poate face si sa nu stiu efectiv nimic despre el. evit si topicurile cu dslr-uri, ca sunt prea periculoase. odata ce au pus stapanire pe tine, nu te mai poti abtine, stimt asta. m-ash gandi toata noaptea de unde as putea sa fac rost de bani pt un body, apoi un tele, apoi un wide, apoi filtre, trepied, geanta, kit pt curatare.. nu nu, raman cu slr-like-ul meu :lol:

Ai grija ca e boala grea, dar nu cred ca scapi pana la urma. Asa facem toti..avem impresia ca daca ne imbunatatim hardware-ul o sa ne iasa si poze mai bune (sanchi!). Si eu ma lupt cu ideea, dar inca nu merit un upgrade.

Sunt curios cum a ajuns reply-ul meu cu link-ul aici ca il pusesem pe topicul mare despre trepiede?!

#8
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostBOGraphics, on Feb 5 2007, 00:33, said:

Cineva mai spunea aici pe forum: un trepied trebuie sa fie cat mai greu! Dar atat de greu cat ai nevoie! (sa poata fi carat). Eu am preferat ceva mai greu si pe buna dreptate ca mi-e greu sa-l car dupa mine :) Stabilitatea insa e de nota 10. Nu am termeni de comparatie dar sunt foarte multumit.
In afara de greutate, e bine ca picioarele sa se regleze independent, sa aiba coloana centrala care sa se poata aseza si la orizontala, sa se poata folosi si fara coloana centrala, sa aiba carlig de prindere pentru greutati, sa aiba eventual o curea pt transport, bula de nivel, picioarele sa nu se roteasca in jurul axei lor, unii ar zice sa fie Manfrotto :)
La capete se complica si mai rau treaba... totul depinde de nevoile fotografului.
Zi te rog ce despre ce e vb? Si cat de greu e si cat ai dat pe el?

#9
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
E vb de un Manfrotto 055ProB... are 2,5kg parca si am dat aproape 500RON pe el. Pe el am pus un cap 808RC4 tot de la Manfrotto, care are cam 1,4kg si a costat cca 300 RON.

#10
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostBOGraphics, on Feb 6 2007, 02:32, said:

E vb de un Manfrotto 055ProB... are 2,5kg parca si am dat aproape 500RON pe el. Pe el am pus un cap 808RC4 tot de la Manfrotto, care are cam 1,4kg si a costat cca 300 RON.
Stai un pic shefu... deci sa inteleg ca trebuie sa iti mai iei si o treaba numita "cap" pe langa trepied, nu? si toata afacerea te-a facut 8 milioane lei, nu? Adica 230 EUR...  :crybaby: Adica... faliment, cum am zis mai sus...  :death:

Edited by qudatheo, 06 February 2007 - 03:13.


#11
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Pei daca ai inrebat, omu' a raspuns. :D
Poti incerca varianta Manfrotto 055BP + 804RC2, era la oferta la simus cu 450ron. :P

Daca nu esti dispus sa investesti atat de mult in 'stabilitatea' fotografiilor tale (sau nu folosesti un aparat mare si greu), incearca un trepied pe la 100 ron de la f64. Cred ca sunt mai multe vaiante.

#12
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postgrig_jr, on Feb 6 2007, 10:22, said:

Pei daca ai inrebat, omu' a raspuns. :D
Poti incerca varianta Manfrotto 055BP + 804RC2, era la oferta la simus cu 450ron. :P

Daca nu esti dispus sa investesti atat de mult in 'stabilitatea' fotografiilor tale (sau nu folosesti un aparat mare si greu), incearca un trepied pe la 100 ron de la f64. Cred ca sunt mai multe vaiante.
Nici chiar ca ala la 100ron, pt. ca unul din ala deja am, e vai de el. Oricum nu as avea cum sa iau din Rom ca locuiesc abroad.
Eu credeam ca un trepied foarte bun, profesional e asta! Si cu cap si cu tot ce trebuie. Ce are in plus fata de Manfroto ala? E cel mai scump de la Pixmania!  <_<

Edited by qudatheo, 06 February 2007 - 10:23.


#13
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
man, mai bine mai astepti, pana iti revii cu banii si cumperi ceva macar intre, decat sa te jidanesti la bani si sa iei ceva nasol si sa plangi ca un bebe ca e nasoala treaba. stiu ca e greu sa te stapanesti atunci cand intri in febra cumparaturilor si ca vrei sa cumperi cat mai repede si chestii de genul. incearca totusi sa fii rational. si eu am cumparat multe lucruri la nimereala si apoi mi-am smuls parul din cap, dar aproape ca m-am calit si ma documentez serios inainte sa investesc in ceva.

#14
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postskin311, on Feb 6 2007, 11:44, said:

man, mai bine mai astepti, pana iti revii cu banii si cumperi ceva macar intre, decat sa te jidanesti la bani si sa iei ceva nasol si sa plangi ca un bebe ca e nasoala treaba. stiu ca e greu sa te stapanesti atunci cand intri in febra cumparaturilor si ca vrei sa cumperi cat mai repede si chestii de genul. incearca totusi sa fii rational. si eu am cumparat multe lucruri la nimereala si apoi mi-am smuls parul din cap, dar aproape ca m-am calit si ma documentez serios inainte sa investesc in ceva.
Ai dreptate, si eu am patit-o cu lucruri luate in graba, insa doar sunt indignat, ca dupa ce am dat un purcoi de bani de SLR, acu mai trebuie sa dau inca unul pe tot felul de accesorii... parca am intrat intr-un cerc vicios, numai ca... am ajuns la fundul sacului, deja sunt imprumutat de cateva sute de EU.  :deadtongue:
Si ma intrebam numai ce are obiectivul ala gasit de mine mai sus (care oricum mi se pare foarte scump)?!?! Chiar e asa de prost fata de Manfrootto ala?  :confuzzled:

Edited by qudatheo, 06 February 2007 - 11:08.


#15
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
nici un trepied nu e prost in sine.
e prost DOAR daca nu e stabil cand pui pe el camera pe care o ai in dotare. Cu trepiedul mei vechi mi-am facut treaba excelent cat timp am folosit o camera mica. Cu un DSLR pe el este extrem de instabil, orice apasare de buton pe aparat genera o miscare de vibratie care dura destul de mult sa se amortizeze. Am luat un trepied mai mare si mai greu care tine aparatul FIX orice operatii as face.

#16
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

View Postqudatheo, on Feb 6 2007, 03:13, said:

Stai un pic shefu... deci sa inteleg ca trebuie sa iti mai iei si o treaba numita "cap" pe langa trepied, nu? si toata afacerea te-a facut 8 milioane lei, nu? Adica 230 EUR...  :crybaby: Adica... faliment, cum am zis mai sus...  :death:

uau ce treaba nasoala...o amarata de polarizare pe 77 e mai scumpa decat obiectivul din kit! :nonobad: Acuma s-o zicem si p-a dreapta, nici vanzatorii de pe la noi nu-s chiar ingerasi cu adaosurile! Hocus pocus, la promotie e mai ieftin cu 25% sau mai mult!

#17
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postgrig_jr, on Feb 6 2007, 12:22, said:

nici un trepied nu e prost in sine.
e prost DOAR daca nu e stabil cand pui pe el camera pe care o ai in dotare. Cu trepiedul mei vechi mi-am facut treaba excelent cat timp am folosit o camera mica. Cu un DSLR pe el este extrem de instabil, orice apasare de buton pe aparat genera o miscare de vibratie care dura destul de mult sa se amortizeze. Am luat un trepied mai mare si mai greu care tine aparatul FIX orice operatii as face.
Asta e ideea, domnule, exact asta vreau!  :coolspeak: Un trepied care sa faca atat: sa fie stabil. Fara figuri, fara picioare din firbra de carbon, nu stiu ce capete din titan, indicatoare de verticalitate etc. Si sa nu coste peste 100, hai 120E.
Deci te ce ai si cat ai dat pe el?

#18
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

View Postqudatheo, on Feb 6 2007, 14:27, said:

Asta e ideea, domnule, exact asta vreau!  :coolspeak: Un trepied care sa faca atat: sa fie stabil. Fara figuri, fara picioare din firbra de carbon, nu stiu ce capete din titan, indicatoare de verticalitate etc. Si sa nu coste peste 100, hai 120E.
Deci te ce ai si cat ai dat pe el?


cre ca grig are 055prob + 804 RC! si eu la fel :roflmao:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate