Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

carte legislatie rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mirkiano

mirkiano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.09.2005
cam peste o luna o sa ma inscriu si eu la scoala de soferi, dar pana atunci vreau sa nu fiu chiar pe dinafara cu legislatia si chestiile alea. intrebarea mea este cum se numeste cartea dupa care trebuie sa invat si unde o pot gasi, daca o are cineva in format electronic ar fi super. mersi de pe acuma

#2
mirkiano

mirkiano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.09.2005
va multumesc ca mi-ati raspuns si mie...

#3
gbtekkie

gbtekkie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.01.2007
iata codul rutier cel nou, precum si regulamentul de aplicare, ca atasamente

informatii suplimentare gasesti cu o cautare simpla Google dupa "incepator auto" de ex.

spor la studiu

Attached Files



#4
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 gbtekkie, on Jan 30 2007, 01:21, said:

iata codul rutier cel nou, precum si regulamentul de aplicare, ca atasamente

informatii suplimentare gasesti cu o cautare simpla Google dupa "incepator auto" de ex.

spor la studiu


multumesc, foarte folositoare :D

#5
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
Anul trecut se gasea pe la chioscurile de ziare o carte pentru legislatie rutiera, era editata de CARTEA GALBENA (pentru vechiul cod rutier).  Am inteles ca era cea mai buna.
Acum dupa noul cod rutier au aparut 4-5 carti si nu mai stiu ce sa cumpar.  Stie cineva daca "CARTEA GALBENA" a scos o noua editie pentru noul cod rutier.
Ma intereseaza sa invat pentru examenul auto.

Am vazut o cartea pentru leg rutiera, nuanta albastu, dar nu scrie cine o editeaza

E urgent sa cunosc un raspuns

multumesc

#6
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Și eu sunt interesat pentru a obține categoriile "C" și "CE".
Am cartea "Întrebări și teste pentru obținerea permisului auto"- editura Național. Nu sunt mulțumit de ea deoarece:
- nu are răspunsuri detaliate la întrebări ci doar o grilă cu întrebările și literele corespunzătoare răspunsurilor corecte
- nu are întrebări de mecanică sau legislație pentru categoria "C"

Știe cineva dacă există "cartea galbenă" pe noul sistem? Cum se numește, cum arată acum? Întrebările de la examen sunt chiar din cartea respectivă sau doar asemănătoare?
Mulțumesc.

#7
Gorbe

Gorbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2007
Invata din :1. Codul Rutier (editura National) - Legislatia rutiera ..curs (include reglementari ale circulatiei UE - 2006).
2.  Noul Cod Rutier De Larg Interes (Erc Press) - 128 pagini
3.  Curs Legislatie Rutiera 2006 (Editura SHIK) - 351 pagini
In cartile 1 si 3 iti sunt explicate in detaliu cele mai importante semne , definitii pt tipurile de intersectii, poze din trafic cu ex. Cartea galbena care toata lumea o lauda este o mare mizerie.... cei care iau ex. invatand din ea o fac la noroc sau tocind intrebarile si raspunsurile din chestionare. Abia dupa ce am luat cartile mentionate mai sus, mi-am dat seama cat de incompleta e cartea galbena. Culmea e, ca toata lumea o recomanda...inclusiv scoala de soferi la care am urmat. Dupa 2 luni de invatat aceeasi carte nu faceam in chestionare mai mult de 18 intrebari corecte..din care cateva la nimereala...m-am enervat, nu intelegeam de unde sa dau raspunsul. Cartea galbeana este pt prosti si imbecili...toti o recomanda dar nefondat. E buna..dar nu zic si de ce.. Are totusi ceva bun...chestionarele!!! Mare parte din acele chestionare apar in testul de il dai la politie. Le-am invatat bine (a nu se intelege cu 'le-am tocit') cele aprox.680 chestionare si am luat cu 25. Am mai citit si alte carti in afara de astea dar cele mentionate mai sus sunt cele mai explicite si complete. Nu stiu acum ce carti au mai aparut (in 2007) dar eu am luat ex. in februarie 2007 invatand din ele.  In final , am atasat 3 poze cu aberatiile care le-am descoperit pe parcusul studiului. Practic...contrazic cartea galbena, mare bataie de joc!!!!!! Nu zic ca sunt perfecte ..dar cu siguranta sunt cele mai bune. Ideea e ca daca vrei sa stii pt tine, atunci iti trebuie cartile 1 si 3, daca vrei sa iei fara sa ai habar atunci memorezi cartea galbena, dai cu banul si iei examenul. bafta!

Attached Files



#8
.A.D.

.A.D.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2007
are cineva ceva chestionare?

#9
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
gasesti pe torenti

#10
ada0983

ada0983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2007
Stie cineva unde sau daca pot gasi codul rutier si chestionare in engleza?

#11
tigeress

tigeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.09.2007
Are cineva vreo carte scanata? sau imi recomandati, va rog, o carte pe care sa o cumpar?

#12
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
stie cineva daca noile de carti de legislatie au si mecanica? in special pentru A

#13
bubiko1

bubiko1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2008

 uzzy17, on Sep 8 2008, 12:00, said:

stie cineva daca noile de carti de legislatie au si mecanica? in special pentru A

Da. Cam toate cartile aparute acum au asa ceva. Vezi ca e una care are si chestionare...... Parca aia de la ERK press... dar nici aia de la Editura SHIK nu e de lasat....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate