Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Carte de identitate a masinii gresita

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003
Salutare. Am si eu o problema mai aparte si m-am gandit ca poate cineva dintre voi s-a lovit de asa ceva. Am cumparat un Opel in vara 2006, nou de la reprezentata din Craiova. Toate bune si frumoase, a venit masina, m-am dus si am facut certificatul de inmatriculare dupa cartea de identitate etc. Iarna asta am vrut sa imi iau anvelope de iarna. M-am uitat in certificat sa vad ce anvelope imi trebuie: 195/65 R15. Cum stiam ca eu am luat o oferta cu anvelope pe 16 m-am dus la masina si m-am uitat ce anvelope are. Stupoare: 205/55 R16. Concluzia, cartea de identitate a masinii este gresita, ca atare si certificatul. M-am dus la dealer si am primit raspunsul ca cica e de la departamentul de logistica si ca se va informa sa vada cum se va putea rezolva problema. Cei din bucurest (Dibas) au pus stampila pe cartea de identitate si cica ei nu au verificat daca e ok. Dureaza deja de 1 saptamana aceasta problema si inca nu am primit un raspuns edificator. Intrebarea mea este daca a avut cineva o problema asemanatoare si cum s-a rezolvat. Aveti idee unde ar trebui sa ma adresez? ANPC cumva? Va multumesc pentru raspunsuri!

#2
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Problema este a celor de la Opel. Trebuiau sa treaca in C.I. la "Mentiuni speciale" si alte tipuri de anvelope admise.
La mine la rubrica de baza  (13.)  este trecut 175/70 R 14 84S, dar la "Modificari ce nu afecteaza performantele...." este trecut din nou 13. ANvelope admise 205/60 R16 87S si 190/60 R15 88S(care de fapt le si am) si aceeasi stampila ca si cea de la omologare.
Intradevar pe talon nu sunt trecute toate acestea cu toate ca este si in talon o rubrica asemanatoare dar era poate efortul prea mare.Cartea nu este gresita doar ca este incompleta. Tot cu cei de la Opel+RAR poti sa rezolvi

#3
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

 cristianm, on Jan 24 2007, 14:53, said:

Problema este a celor de la Opel. Trebuiau sa treaca in C.I. la "Mentiuni speciale" si alte tipuri de anvelope admise.
La mine la rubrica de baza  (13.)  este trecut 175/70 R 14 84S, dar la "Modificari ce nu afecteaza performantele...." este trecut din nou 13. ANvelope admise 205/60 R16 87S si 190/60 R15 88S(care de fapt le si am) si aceeasi stampila ca si cea de la omologare.
Intradevar pe talon nu sunt trecute toate acestea cu toate ca este si in talon o rubrica asemanatoare dar era poate efortul prea mare.Cartea nu este gresita doar ca este incompleta. Tot cu cei de la Opel+RAR poti sa rezolvi
Multam mult de raspuns. Ma suna acum o ora o tipa de la reprezentanta Opel Craiova sa ma asigure ca va incerca sa rezolve problema. Cum? Habar nu am, cert e ca i-am spus foarte clar ca eu nu ma voi duce la RAR sa pierd noptile pe acolo ptr nimic in lume. Sa il trimita pe individul care nu a verificat cartea de identitate inainte de a-mi vinde masina. Oricum, sper sa se rezolve cumva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate