Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Aer conditionat, 2007

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#19
cris_ama

cris_ama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2007

View Postdiesel, on Feb 8 2007, 17:13, said:

e greseala...

detalii te rog!!! daca se poate...si chiar o alternativa!!

#20
tomane

tomane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.01.2007

View Postcris_ama, on Feb 8 2007, 15:46, said:

Doresc sa-mi cumpar un aparat de aer conditionat portabil si nu stiu la ce sa ma opresc. Un avantaj ar avea DeLonghi CF210 pt ca nu necesita evacuarea aerului cald (chiar nu vreau sa stau cu geamul deschis, si modificari la camin sunt mai greu de facut), dar in schimb pe forumuri externe nu prea am gasit cuvinte de lauda. O alta problema referitoare la DeLonghi!!!
Daca aveti alte propuneri cu privire la AC portabil as dori sa le stiu si eu. Sunt genul de om care cerceteaza inante de a cumpara ceva.
Toate aparatele de aer conditionat portabile au o tubulatura flexibila de evacuare a aerului cald de la condensator. Majoritatea in kit-ul lor au 1,1 m de astfel de tubulatura (Exhaust hose). Tubulatura mai lunga este la capitolul “optional”. Pretul “de nou” este cam 550 euro. Parerea mea este ca nu renteaza. Iar SH, nici atat !
Luati aprobare de la administratia caminului pentru montajul unui split. Va trebui sa platiti suplimentar energia electrica. Bafta!

#21
Axell

Axell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.12.2006
Salutare !

Ma grabesc si eu sa-mi pun AC pana nu vine vara .... deja la temperaturile astea .....
Am citit in mare fuga ce s-a scris pe aici si mi-am cam facut o idee despre AC. Am inteles ca cele mai bune sunt acestea cu tehnologie inverter care consuma cam 700 W la 9000 BTU si sunt silentioase ... cam 30-35 db. Problema cu ele este ca sunt foarte scumpe, dar deh....obrazul subtire .....bla bla bla.

Intreb si eu ..... vreau sa-mi pun 2 aparate, unul in dormitor si unul in sufragerie, (apartament normal de bloc). M-am orientat catre Fujitsu ASY 9LC , 9000BTU, inverter, cu consum racire de 655 W, cu filtru electrostatic antibacterian wasabi, filtru catechin, filtru fotocatalitic, regenerator, cu efect de dezodorizare, filtru de dezodorizare, cu generare de ioni, cu durata lunga de viata, fistem de reducere a zgomotului ....E BUN ?
Costa 2400 RON ...... merita ?
Montajul mai costa 200 RON.

Va multumesc de acum pentru pareri... :coolspeak:

#22
sageata.albastra

sageata.albastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2007
Nu doresc sa dau recomnadari cu privire la o anumita marca. Doresc sa va prezint doar cateva notiuni tehnice. Sunt inginer si sper sa-i ajut pe cei care doresc sa ia un aparat de aer conditionat in deplica cunostiinta de performantele acestuia. Va voi prezenta cativa indicatori pe care trebuie sa-i aveti in vedere.

In continuare AC va insemna aparat de Aer Conditionat.

1) Capacitatea de racire se masoara in BTU/h si este o masura a energiei folosite de un AC.

BTU = British Thermal Unit;
Energia se poate masura si in Jouli sau Kilocalorii.
Pentru a lua un AC care sa se potriveasca nevoilor tale trebuie ar fi indicat sa tii cont de urmatorul tabel(orinetativ).

metri patrati   -------|-------         capacitate racire in BTU/h
-----------------------------------------------------------------------------
intre 10 si 15     --------------                5 000
intre 15 si 25     --------------                6 000
intre 25 si 30     --------------                7 000
intre 30 si 35     --------------                8 000
intre 35 si 40     --------------                9 000
intre 40 si 45     --------------              10 000
intre 45 si 55     --------------              12 000
intre 55 si 70     --------------              14 000
intre 70 si 100   --------------              18 000
intre 100 si 120 --------------              21 000
intre 120 si 140 --------------              23 000    
intre 140 si 150 --------------              24 000  
intre 150 si 200 --------------              30 000
intre 200 si 250 --------------              34 000

Tabelul este orientativ iar valoare necesara pentru fiecare locuinta poate varia in functie si de alti factori, cum ar fi: ferestre termopan, orientare spre nord, sud, est sau vest, etc. etc). Sfatul meu ar fi sa luati un AC cu capacitatea de racire din clasa imediat superioara tabelului. Adica pentru o suprafata intre 30 si 35 mp, sa luati de 9000BTU/h si nu de 8000BTU/h, pentru a nu avea surprize neplacute.

Daca vei lua un AC cu o capacitate de racire mult prea mare atunci dai banii pe ceva nefolositor.
Daca vei lua un AC cu o capacitate de racire mult prea mica atunci acesta nu va putea raci incaperea.


2) Raportul de utilizare eficienta a energiei(Energy Efficiency Ratio) EER.

EER= Capacitate racire/Consum   si unitatea de masura este: [EER]= (BTU/h) / W.

Exemplu: Capacitate racire:17 000 BTU/h
               Consum (pentru racire): 1 550W

                EER = 17000/1550 = 10.97 (BTU/h) / W.

EER-ul se mai poate si calcula in W/W, dar pentru usurinta incadrarii AC-ului intr-o clasa de eficienta, este mai util sa fie calculat dupa formula anteriora.
Astfel:
    - daca EER-ul este intre 8.00 si 8.99 AC-ul este in clasa de eficienta D;
    - daca EER-ul este intre 9.00 si 9.99 AC-ul este in clasa de eficienta C;
    - daca EER-ul este intre 10.00 si 10.99 AC-ul este in clasa de eficienta B;
    - daca EER-ul este intre 11.00 si 11.99 AC-ul este in clasa de eficienta A;


Din ce am citit pe forumurile de limba engleza in State nu se mai pot comercializa AC-uri cu EER<10. Conform unui standard aparut pe 26 ianuarie 2006 AC-urile tb. sa aiba EER>13.

Recomandarea mea EER=11, adica sa cumparati doar aparate de clasa A.

Daca un AC are EER=9, iar altul are EER=12. Al doilea va raci aceeasi incapere facand o economie de energie de 25% fata de primul AC.


Pentru alte informatii nu ezitati sa-mi scrieti: [email protected]

Edited by sageata.albastra, 10 February 2007 - 15:37.


#23
moncricri

moncricri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2007
Vreau sa montez si eu aer conditionat ca se anunta mare canicula si trebuie deja sa ma pregatesc .De unde iau si eu scule pt. montaj aer conditionat?

#24
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmoncricri, on Feb 11 2007, 04:17, said:

Vreau sa montez si eu aer conditionat ca se anunta mare canicula si trebuie deja sa ma pregatesc .De unde iau si eu scule pt. montaj aer conditionat?

te costa prea mul sa le cumperi. si mai trebuie sa stii sa sudezi, ca daca-ti ramane un por, ramaii fara freon. cu aproximatie, cam 1000 de euro.

#25
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005

View Posttomane, on Feb 7 2007, 16:58, said:

Nu cred ca trebuie sa blamam produsele fabricate in China. Majoritatea concernelor multinatioanale au fabrici in China. Zic eu ca trebuie sa fim atenti la societatea care importa aparatele si ne asigura service-ul. Din acest punct de vedere atat Climalux cat si Milcom sunt societati de multi ani in Romania dezvoltandu-si segmentul de service. Atat Haier (China) cat si Tadiran (Israel) sunt marci recunoscute in domeniul producerii frigului. Desfacerea unor produse contrafacute nu apare la distribuitori de genul Milcom sau Climalux. Cred eu !
Carcasa Haier-ului paraie si trosneste din toate incheieturile.E cam enervant noaptea!

#26
sageata.albastra

sageata.albastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2007
O ultim lucru de care trebuie sa tineti cont:

3) Inverter

Este o tehnologie de ultima generatie. Aceasta tehnologie adapteaza consumul AC in functie de temperatura camerii. Se face economie de energie de pana la 30%. Cateva milioane platite in plus pentru a beneficia de aceasta tehnologie, vor economisi mult mai multe alte milioane in perioada de exploatare a AC-ului.

#27
Axell

Axell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.12.2006
Dupa tabelul de mai sus rezulta ca aparatul pe care vreau sa-l iau iese din grila ..:D....va trebui refacut tabelul.....din specificatia tehnica fujitsu are 8900 BTU si consuma 655 W/h, deci rezulta un EER = 13.58....over the top class ! Apare o singura problema ....oare datele din specificatia tehnica sunt reale ?......sau producatorul a lansat doar o "strategie de marketing".......ceva de genul asta se intampla la masini.....producatorul da un consum urban de 7 l/100 km si dupa ce cumperi masina constati ca ai un consum de 9-10 l/100km, iar producatorul vine cu explicatii stupide ca chipurile acel consum urban e obtinut in "conditii ideale" bla bla bla.......si nu intr-un oras ca bucurestiul ....... nu cumva se intampla la fel si cu industria de aer conditionat ? Doar ca aici e mai greu de verificat consumul pentru cetateanul de rand.

#28
sageata.albastra

sageata.albastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2007

View PostAxell, on Feb 11 2007, 22:43, said:

Dupa tabelul de mai sus rezulta ca aparatul pe care vreau sa-l iau iese din grila ..:D....va trebui refacut tabelul.....din specificatia tehnica fujitsu are 8900 BTU si consuma 655 W/h, deci rezulta un EER = 13.58....over the top class ! A


In primul rand capacitatea de racire se masoare in BTU/h si consumul in W.
Faptul ca da rezultate mai bune decat un sistem catalogat in prezent ca fiind de clasa A nu inseamna practic nimic neprevazut. Ii poti spune ca este un sistem de clasa A+. Deci, tabelul nu trebuie refacut. Tabelul este foarte bun.

Tabelul este transcris in mp. Link-ul in care unitatea de masura pentru suprafata este "square feet" este acesta:
http://www.bestbuy.c...amp;id=cat12077

Conform unui standard aparut pe 26 ianuarie 2006, AC-urile trebuie sa aiba EER minim 13. Inseamna ca AC-ul de care vorbesti se conformeaza acestui standard.

Edited by sageata.albastra, 11 February 2007 - 23:16.


#29
sageata.albastra

sageata.albastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2007
4) Zgomotul

Nivelul de zgomot produs de unitatea interna a AC  trebuie sa fie sub 20dBa. Daca zgomotul produs de unitatea interna a AC este mai mare de 32 dBa, ar trebui sa deschideti un televizor pentru a nu auzi AC-ul.

Un link catre un ghid pentru cumpararea a unui AC:
http://www.airconwar...g_brochures.htm

#30
Axell

Axell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.12.2006
Domnu' inginer .....cu tot respectu' ....sunt cateva lucruri de comentat cu privire la ce ati postat mai sus....

Legat de capacitatea de racire si de consum.... majoritatea producatorilor se exprima prin BTU si atat, desi corect ar fi raportat la timp ...... In schimb consumul de energie electrica va spun sigur ca este in W/h sau in kW/h. Orice aparat electric are consumul raportat la unitatea de timp. Altfel nu ai cum sa-ti formezi o parere despre cat de mult sau de putin consuma. Una e sa consume 1kW in 30 de minute si alta sa consume 1 kW intr-o ora. Si la masini e la fel .... se da consumul la suta de kilometri. Deci se raporteaza la ceva, ca sa poti analiza eficienta aparatului sau masinii respective. Deci, dupa umila mea parere corect ar fi ca atat consumul cat si capacitatea de racire sa se raporteze la timp.

In ceea ce priveste nivelul de zgomot..... e greu de gasit un aparat care sa aiba un zgomot de 20 db asa cum ati spus mai sus. Daikin-urile scot 21-25-30 db si din cate am inteles ei sunt cei mai tari in domeniu, dar au si niste preturi ..... un aparat de 9000 BTU, simplu si fara prea multe pretentii la ei, costa aproape 4000 RON. Deci marea majoritate a aparatelor de pe piata au nivelul de zgomot intre 35 si 50 db. Cele obisnuite fara tehnologie inverter au un zgomot de peste 40 db.

In rest, numai de bine ! :coolspeak:

Edited by Axell, 12 February 2007 - 14:44.


#31
sageata.albastra

sageata.albastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2007

View PostAxell, on Feb 12 2007, 14:39, said:

Legat de capacitatea de racire si de consum.... majoritatea producatorilor se exprima prin BTU si atat ..... nu raporteaza capacitatea de racire la o unitate de timp. In schimb consumul de energie electrica va spun sigur ca este in W/h sau in kW/h. Orice aparat electric are consumul raportat la unitatea de timp. Altfel nu ai cum sa-ti formezi o parere despre cat de mult sau de putin consuma. Una e sa consume 1kW in 30 de minute si alta sa consume 1 kW intr-o ora.

Domnu' Axell,


Puterea consumanta se exprima in W sau in kW un multiplu al Watt-ului. Asa scrie in manualul de fizica de clasa a 7-a.
Energia se masoara in Watt * h, in calorii sau in jouli, sau in multiplii acestora, respectiv: kW*h, Kcal, KJ.

Capacitatea de racire se exprima in BTU/h. Citat din WIKIPEDIA: "The BTU per hour (BTU/h) is the unit of power most commonly associated with the BTU."
Poftim si link-ul: http://en.wikipedia.org/wiki/BTU

Oricum polemica legata de unitatile de masura e total neinteresanta.


Un lucru mult mai interesant:

5) Agent frigorific: R407C sau R410A?

Amandoua tipuri de agenti frigorifici sunt ecologici. R410A este mai recent si este mai eficient. Este bine, daca va permite bugetul sa alegeti AC-ulrile care au acest tip de agent de racire.

#32
sageata.albastra

sageata.albastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2007

View PostAxell, on Feb 12 2007, 14:39, said:

Legat de capacitatea de racire si de consum.... majoritatea producatorilor se exprima prin BTU si atat ..... nu raporteaza capacitatea de racire la o unitate de timp. In schimb consumul de energie electrica va spun sigur ca este in W/h sau in kW/h. Orice aparat electric are consumul raportat la unitatea de timp. Altfel nu ai cum sa-ti formezi o parere despre cat de mult sau de putin consuma. Una e sa consume 1kW in 30 de minute si alta sa consume 1 kW intr-o ora. Si la masini e la fel .... se da consumul la suta de kilometri. Deci se raporteaza la ceva, ca sa poti analiza eficienta aparatului sau masinii respective. Deci, dupa umila mea parere corect ar fi ca atat consumul cat si capacitatea de racire sa se raporteze la timp.

Domnu' Axell,
Problema ridicata de tine este destul de interesanta. Am sa incerc sa explic in continuare:

Puterea consumanta se exprima in W sau in kW un multiplu al Watt-ului. Asa scrie in manualul de fizica de clasa a 7-a.
Energia se masoara in Watt * h, in calorii sau in jouli, sau in multiplii acestora, respectiv: kW*h, Kcal, KJ.
Acasa, atunci cand iti vine factura de curent tu platesti energia, adica kW * h. NU PLATESTI kW/h.

cateva reguli de conversie:
1 W =3.14 BTU/h
1 BTU/h = 0.293 W
1 CP(cal putere)=2540 BTU/h
1 BTU=251.9 cal
1 BTU=1055 J

Capacitatea de racire se exprima in BTU/h.
Citat din WIKIPEDIA: "The BTU per hour (BTU/h) is the unit of power most commonly associated with the BTU."
Poftim si link-ul: http://en.wikipedia.org/wiki/BTU

E drept ca diferiti comercianti pot exprima in mod diferit anumiti indicatori, dupa cum am precizat si eu mai devreme. EER-ul se poate exprima atat in (BTU/h)/W adica BTU/(h*W) sau in W/W.

BTU masoara energia.
BTU/h masoara puterea.

Cand calculezi EER imparti doua puteri: (BTU/h) impartit la W sau W impartit la W.

Oricum polemica legata de unitatile de masura e total neinteresanta.

Un lucru mult mai interesant:

5) Agent frigorific: R407C sau R410A?

Amandoua tipuri de agenti frigorifici sunt ecologici. R410A este mai recent si este mai eficient. Este bine, daca va permite bugetul sa alegeti AC-urile care au acest tip de agent de racire. Mai exista un agent de racire mai vechi, care se numeste R22. Acesta este interzis in echipamentele noi in Europa conform reglementarilor CFC/HCFC. Este posibil ca folosirea acestuia sa fie interzisa in totalitate in urmatorii ani, dar vom mai vedea.

#33
Axell

Axell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.12.2006
Eu m-am referit la consum ..... nu la putere si nici la energie ;) ...... consumul ...indiferent despre ce consum e vorba, se raporteaza la ceva.....altfel nu are relevanta.
Daca spui ca o masina a consumat 10 litri de combustibil....nu spui nimic relevant, dar daca spui ca a consumat 10 litri la 100 km...poate inseamna ceva. Similar si cu consumul aparatelor de aer conditionat.

#34
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
in primul rand o sa gasesti oamenii foarte greu. Sculele nu-i bai. Cu 1000-1500 de euro le iei pe toate.

#35
altec

altec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.06.2004
Salutare,

Am si eu o intrebare? Am un aparat de A/C si nu stiu care este directia in care circula agentul frigorific pe modul racire. Am atasat o poza cum cred eu ca e si v-as ruga sa ma corectati daca se poate.

Multumesc anticipat.

Attached Files

  • Attached File  AC1.gif   99.04K   419 downloads


#36
tomane

tomane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.01.2007

View PostAxell, on Feb 12 2007, 19:18, said:

Eu m-am referit la consum ..... nu la putere si nici la energie ...... consumul ...indiferent despre ce consum e vorba, se raporteaza la ceva.....altfel nu are relevanta.
Daca spui ca o masina a consumat 10 litri de combustibil....nu spui nimic relevant, dar daca spui ca a consumat 10 litri la 100 km...poate inseamna ceva. Similar si cu consumul aparatelor de aer conditionat.
Are dreptate sageata.albastra din punct de vedere tehnic.
De exemplu acei 9000 BTU/h inseamna 9000 x 0,293=2637 W capacitate de racire si nicidecum consum energetic.
Si Axel are dreptate cand intreaba : Cat consuma un produs ? De obicei intrebarea se refera la BANI deci la kWh.
In general aparatele clasice de aer conditionat tip split, in conditii normale ar cam trebui sa consume(in kWh) 1/3 din puterea lor, adica in 24 ore sa stea 16 ore si sa merga 8. Parerea mea !Deci daca pe aparat scrie ca pe rece are puterea 0,8 kW in 24 ore va consuma 1/3 x 0,8 kW x 24h=6,4kWh.  La 0,35 lei/kWh = 0,35 x 6,4 =2,24 lei/24 ore.
Deci, maxim, pe luna calduroasa = 2,24x30= 67 lei.
Un inverter de aceeasi capacitate cam de 55 lei si confort excelent.
Oricum aceste sunt consumuri maxime.
Ei acuma, care-s conditiile normale ? La capitolul asta, firmele serioase aveau trecute in pliantele lor temperaturile mediului ambiant pentru o functionare normala. De ex. VARA +35 grade si IARNA +12 grade(in casa 18-30) Au aparut insa firme de 2 lei, care, pentru a-si vinde produsele au scris in pliante VARA +45 grade, IARNA –15 grade ( in casa 15-30). Cred ca sunt vreo doua firme in lume care se pot lauda cu asemenea performante si nu pentru aparatele de serie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate