Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Problema interesanta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
Imi place sa apelez la voi.....multe minti.....multe rezolvari....:))

Iata problema ir:

- avem un emitator de telecomanda TV ir blocata pe un canal si un receptor TV ir, pot sa afu distanta la care se afla telecomanda de receptor? Daca da, cum?
- cum pot sa fac ca receptorul sa primeasca 3 semnale simultan

Iata problema radio:

- dar daca iau o pereche Telecomanda pe 1 canal si receptor de la conex( cred ca sunt radio), cum pot sa fac aceleasi lucruri ca la ir?

Care abordare este mai practica? una din cele 2 trebuie sa o implementez ca sistem de directie.....

Multumesc anticipat.

#2
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
In functie de nivelul de semnal primit de receptor sa faci un traductor care sa "stie" ca un anumit nivel de semnal corespunde unei anumite distante..dar rezulta o alta problema,aceea a obstacolelor..receptorul nu va sti daca exista un obstacol sau nu in calea semnalului, el va face referirea tot la nivelul de semnal primit neputantd lua in considerare daca acesta se propaga printr-un mediu(obstacol), sau pur si simplu daca emitatorul (ir/rf) seafla la o distanta mai mare. Practic existenta unui obstacol e tot una pt receptor cu marirea distantei dintre emitator si acesta.

#3
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
pe mine ma intereseaza sincer mai mult partea cu ir.

problema e urmatoarea:

3 emitatoare ir in aer fara obstacole la o distanta de 1.5 metri intre ele--care sa emita simultan----un receptor care sa imi identifice cele 3 semnale si care sa imi arate la ce distanta sunt fiecare dintre ele.

- m-ar interesa o schema constructiva pentru emitator si receptor, si circ de det a distantei.
- ce semnale sunt la iesire?

#4
Motorel

Motorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.03.2006

 padiio, on Jan 20 2007, 17:11, said:

pe mine ma intereseaza sincer mai mult partea cu ir.

problema e urmatoarea:

3 emitatoare ir in aer fara obstacole la o distanta de 1.5 metri intre ele--care sa emita simultan----un receptor care sa imi identifice cele 3 semnale si care sa imi arate la ce distanta sunt fiecare dintre ele.

- m-ar interesa o schema constructiva pentru emitator si receptor, si circ de det a distantei.
- ce semnale sunt la iesire?
De ce nu cu ultrasunete?Personal nu cred ca se poate cu ir,cel putin la modul cum ai pus problema(adica folosind un receptor in genul celor pt tv).Nu te ajuta nici frecventa(ca la ultrasunete) si nici puterea(ca la laser).Totusi,in anumite conditii,se poate masura aceasta distanta dar cu mai multi receptori de ir.

#5
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
ok si cine vede o solutie in toata problema asta??? as fi complet recunoscator.(ansamblul trebuie sa mearga in conditii de bruiaj RF)

#6
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
k!
sa zicem ca folosesc asa ceva:
                              http://jap.hu/electronic/codec.html
cum pot calcula distanta dintre receptor si emitor....PLS HELP

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Dupa cum a mai fost mentionat folosirea de receptoare  IR gen TSOP17xx nu permite determinarea distantei din mai multe motive:
-puterea de emisie nu este constanta
-la receptie semnalul este amplificat si demodulat, circuitul foloseste intern un AGC care compenseaza variatiile de nivel ale semnalului la intrare
-sub o anumita distanta chiar si masuratorile profesionale cu laser au erori
Daca ai observat masurarea distantei se face tot de catre echipamentul care emite unda ultrasonica/fascicolul laser si il receptioneaza dupa un anumit delay. Este mai greu sa sincronizezi emitatorul si receptorul astfel incat tu sa emiti ceva cu un echipament  si la receptie sa primesca semnalul alt echipament si sa-l compare... dar cu ce sa-l compare, unde este etalonul?
Citeste despre GPS: Modalitatea de determinare a distantei intre receptor si emitatoare(satelitii respectivi).
Nu este chiar asa de simplu.

#8
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
Mie imi trebuie un sistem de ghidare pt un robot autonom care se deplaseaza pe o masa de 3x2 m. Am 3 puncte pe masa unde pot pune emitatoare; problema:
- In acea locatie se foloseste un sistem de scanare RF a.ic. sa se determine orice incercare de control de la distanta a robotului. Nu am cunostinte solide de RF si nu stiu cum sa fac acest sistem astfel incat sa nu fie bruiat.
Pt. RF cam acelasi lucru mi-ar trebuii: 3 emitatoare, receptor capabil sa identifice emitatoarele si sa imi dea dist pana la fiecare dintre ele( poate sa fie un curent, tensiune.....)
- Am crezut ca folosind IR pot controla mai bine actiunea; dar nu stiu cum sa fac cu dist ......

Cam asa se pune problema......

mister rf orice ajutor in idei e binevenit......

#9
subumann

subumann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2007
Io cred ca singura rezolvare e cu ultrasunete sau laser.
Asa stiu ca se face in telemetrie.

#10
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
ok si cine are ce vreau eu....pt ultrasunete?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate