Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Celule stem cordon ombilical

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#73
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
si totusi ceva OFICIAL despre legalitatea acestor proceduri unde se gaseste... ca pana acum nu am gasit deca pareri impartite... nimic concret si la obiect... orice link-uri imi dati nu prezinta decat opinii subiective... bancile de celule normal ca ridica in slavi ca au nevoie de clienti... iar scepticii normal ca improasca... ca de aia sunt sceptici... dar toate astea fiind bazate pe... nimic concret...

#74
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Una calda:
Un caz tragic aratã cã miraculoasele celule stem nu sunt chiar atât de... miraculoase. Un pacient din Israel tratat astfel a fãcut cancer. În loc sã repare organismul, celulele stem s-au transformat în tumori.
Transplantul de celule stem a devenit deja o operaþie clasicã. Medicul pregãteºte injecþia ºi introduce în organism celulele minune. Acestea ar trebui sã repare aproape orice. Dar nu tot timpul se întâmplã aºa. Medicii israelieni au prezentat primul caz documentat în care celulele stem au devenit celule canceroase.

"Un copil care a primit o injecþie cu celule stem a dezvoltat o tumorã care nu s-a format din celulele organismului sãu, ci din celulele care i-au fost injectate." a declarat medicul Ninette Amariglio.
Bãiatul a mers la Moscova pentru a trata o boalã geneticã rarã care îi afecta creierul. În ciuda avertismentelor medicilor, el a urmat tratamentul cu celule stem embrionare. Dacã pentru alte afecþiuni, cum ar fi infarctul, existã rezultate cu aceste celule, pentru alte afecþiuni nu existã dovezi cã terapia funcþioneazã.
În þãrile din Europa, unde regulile sunt stricte în privinþa utilizãrii celulelor stem. În Rusia ºi-n unele þãri din Asia nu existã însã restricþii. Specialiºtii spun cã celulele stem, care au capacitatea de a se transforma în orice alt fel de celulã umanã, fie cã e vorba de una hepaticã sau nervoasã, pot reprezenta terapia pentru multe boli. Asta, teoretic.
"Pânã sã devinã un miracol va trebui sã facem multe cercetãri pentru a fi siguri cã aceste celule fac ceea ce vrem noi sã facã ºi, mai important, sã nu facã ceea ce nu vrem noi sã facã." mai spune medicul Ninette Amariglio.
Acum, medicii israelieni au eliminat prin operaþie tumorile care au apãrut pacientului de 16 ani. Dar trag un semnal de alarmã cu privire la pericolul pe care îl reprezintã tratamentul cu celulele stem"


#75
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postgamezcdr, on Feb 20 2009, 21:02, said:

Dar trag un semnal de alarmã cu privire la pericolul pe care îl reprezintã tratamentul cu celulele stem
:lol:
Asta e formulare tipica de jurnalist roman care cauta sa te dezinformeze. Mai da' ce categoric e domnisoru/domnisoara care a scris... <_<

#76
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postgamezcdr, on Feb 20 2009, 21:02, said:

În ciuda avertismentelor medicilor, el a urmat tratamentul cu celule stem embrionare.

well...

#77
andreea_iliescu

andreea_iliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2008

View Postgamezcdr, on Jan 19 2007, 20:28, said:

Ce stiti de aceasta operatie de recoltare a celulelor stem din cordonul ombilical al bebelusului? Cat timp se pot stoca, pot beneficia si rudele de gradul I de ele, ce boli se pot vindeca ?
Buna! Eu am facut recoltare de celule stem si totul a fost ok, tot ce pot spune este sa te informezi si prin luna a 4, 5 de sarcina sa inchei un contract cu ei eu am ales cord blood center am fost multumita de servicii. Importanta este si recolatrea care trebuie facuta de cineva specializat dupa caz medicul tau sau trimit medic de la ei!
MULTA BAFTA!

#78
heavensdoor

heavensdoor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2009

View Postccezar2004, on Jan 30 2009, 09:14, said:

si totusi ceva OFICIAL despre legalitatea acestor proceduri unde se gaseste... ca pana acum nu am gasit deca pareri impartite... nimic concret si la obiect... orice link-uri imi dati nu prezinta decat opinii subiective... bancile de celule normal ca ridica in slavi ca au nevoie de clienti... iar scepticii normal ca improasca... ca de aia sunt sceptici... dar toate astea fiind bazate pe... nimic concret...

Fiind un subiect medical atat de mult discutat atat la noi cat si in USA, am inceput si eu sa ma interesez despre acesta. Din pacate mass media de la noi nu puncteaza faptul ca utilizarea celulelor STEM EMBRIONARE nu este
acceptata de lumea medicala civilizata, ridicand mari probleme de etica si morala si de aceea nici
nu prea se fac experimente de acest fel. Acesta este si motivul pentru care nu se stie foarte
bine cum reactioneaza in momentul in care ajung intr-un alt organism. Din pacate ,se pare ca
apar astfel de efecte secundare nedorite foarte grave (cum a fost cazul baiatului din Israel),
care pe undeva ma gandesc, ca sunt de asteptat. La ce te poti astepta daca iei niste celule (nici nu vreau sa ma gandesc de unde si cum...) avand o informatie genetica proprie si le
transplantezi intr-un organism total diferit, fara ca inainte sa faci niste teste sa vezi daca vor fi
acceptate sau nu. Asa ca normal in loc sa se adapteze la noul organism, au inceput sa se
inmulteasca haotic , de capul lor.
In schimb, utilizarea de celule STEM ADULTE din maduva osoasa sau sangele placentar este o
procedura medicala acceptata de toata lumea medicala, avand dovezi medicale certe cu privire la
rolul vindecator al acestora (de ex. am citit ca pana in prezent s-au efectuat peste 10 000de
transplanturi cu sange placentar). Tratamentul se bazeza pe argumente medicale solide, nu se folosesc orice fel de celule ,
luate de la oricine. Am inteles ca se fac testari de compatibilitate intre donator si primitor sau se folosesc celulele proprii, tocmai pentru a nu apare astfel de situatii tragice. Oricum peste tot, inclusiv in cazul bancilor, se mentioneaza ca in momentul de fata, exista dovezi clare privind beneficiul transplantului in domeniul bolilor de sange maligne sau benigne. Iar pentru domeniul medical de refacere a tesuturilor si organelor , se precizeaza ca e un domeniu nou in care abia
acum se aduna informatii medicale. Sunt rezultate incurajatoare, dar inainte de a se putea trage
niste concluzii ferme, trebuie sa mai treaca ani de cercetare si studiu medical. Acesta este cursul
firesc , de bun simt al evenimentelor si care ne asigura ca un tratament este sigur de aplicat.
Iar despre banci, crezi ca daca nu ar avea autorizatii de functionare din partea forurilor medicale ar putea functiona  in tarile din Europa si in USA. Crezi ca niciun for medical superior nu s-ar sesiza si nu le-ar interzice activitatea ?Doar activitatea lor e facuta publica nu se face in secret.

#79
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007
(octavian_vl @ Mar 9 2008, 22:43) *
as vrea daca se poate si stie cineva sa imi de`a si mie o lista cu tarile in care se efecuteaza transplant de celule stem. multumesc


View Postzexelica, on 4th December 2008, 21:47, said:

si eu as vrea, insa observ ca nici tie nu ti-a raspuns nimeni.........
Buna, eu am pus link insa se  pare ca am incalcat regulamentul si am fost cenzurat...  :confuzzled:  pentru aceasta ascund url-ul ... sunt destule detalii ale tuturor clinicilor din lume care fac tratamente cu celule stem in cadrul medicinei regenerative   :peacefingers:

Sper sa fie cu folos  ;)

Edited by adadoi, 21 October 2009 - 16:15.
da link prin mesaj privat celor care sunt interesati. aici nu ai voie sa pui.


#80
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009
Hai sa va spun eu de ce nu merita recoltarea celulelor stem...ceea ce nu vi se spune de catre medic sau firma de recoltare este ca celulele respective sunt limitate cantitativ si corespund unui numar de kilograme ale persoanei care ar avea nevoie de acest tip de transplant, deci unei varste.. de regula cantitatea de celule recoltate permite folosirea ei pana la max 10 kg ale individului (la ce varsta oare atinge un copil aceasta greutate?)...nu veti putea asadar folosi celule pentru vindecarea ...sotului sa zicem sau a copilui ajuns la maturitate. Daca nu este predispus unor boli genetice, probabilitatea ca un copil sa faca o boala grava pana in 10 ani este mica, iar in acest caz exista si solutia conceperii celui de-al doilea copil si pentru recoltarea celulor stem de la el....o parere...

#81
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postmagie_noire, on 28th November 2009, 16:47, said:

Hai sa va spun eu de ce nu merita recoltarea celulelor stem...ceea ce nu vi se spune de catre medic sau firma de recoltare este ca celulele respective sunt limitate cantitativ si corespund unui numar de kilograme ale persoanei care ar avea nevoie de acest tip de transplant, deci unei varste.. de regula cantitatea de celule recoltate permite folosirea ei pana la max 10 kg ale individului (la ce varsta oare atinge un copil aceasta greutate?)...nu veti putea asadar folosi celule pentru vindecarea ...sotului sa zicem sau a copilui ajuns la maturitate. Daca nu este predispus unor boli genetice, probabilitatea ca un copil sa faca o boala grava pana in 10 ani este mica, iar in acest caz exista si solutia conceperii celui de-al doilea copil si pentru recoltarea celulor stem de la el....o parere...
Pe buletinul de analiza efectuata la centrul de pastrare, apare numarul  maxim de kg.
Am avut ocazia sa vad 2: unul pentru 34 si altul pentru 37 de kg.
Ideea este ca fiind o potentiala (foarte noua) posibilitate de tratament pentru boli grave, incurabile, multii o considera(recoltarea) un fel de "asigurare"- ca nu se stie cum mai evolueza lucrurile in medicina...

#82
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Postrechinitza, on 28th November 2009, 16:54, said:

Pe buletinul de analiza efectuata la centrul de pastrare, apare numarul  maxim de kg.
Am avut ocazia sa vad 2: unul pentru 34 si altul pentru 37 de kg.
Ideea este ca fiind o potentiala (foarte noua) posibilitate de tratament pentru boli grave, incurabile, multii o considera(recoltarea) un fel de "asigurare"- ca nu se stie cum mai evolueza lucrurile in medicina...


Sunt de acord cu tine, Rechinitza, tratamentul cu celule stem are mare potential si trebuie explorat.
Spuneam ca momentan nu este o solutie individuala rentabila. Am ajuns la aceasta concluzie dupa ce personal am cantarit beneficiile si am gasit schepsis-ul.
In acest moment o vad ca pe o asigurare ...nevalidata. Ei bine, scoti de la saltea o suma de bani importanta pentru....o posibilitate care de fapt nu poate fi fructificata in viitorul putin mai indepartat pentru familia ta.
Te ia avantul gandidu-te ca poti sa asiguri posibilitatea de vindecare a unei persoane dragi tie, ruda de gradul 1. Dar surpriza, desi teoretic ai putea face asta, practic nu o poti face pentru ca persoana adulta (sotul, copilul ajuns la maturitate. tu)...nu are numarul respectiv de kilograme corespondent cantitatii de celule stem recoltate.
Da, poate ca celulele stem sunt si vor fi folosite cu succes, dar atunci nu se poate recurge la banca de celule stem??? De ce sa recoltezi propriile celule pentru tine sau familia ta, facand un efort financiar pentru ceva de care oricum nu poti beneficia? Daca tu sau un membru al familiei ar avea nevoie de acest tip de transplant poti recurge la donatori terti.
E ca si cand ai cumpara pamant pe Luna....poate peste cateva decenii Luna ar deveni locuibila chiar atunci cand Pamantul si-ar epuiza resursele. Ar fi frumos, nu? Deci sa profitam de oferta si sa cumparam pamant.
Da, este o solutie pentru cei care stiu ca exista o probabilitate mare ca fiinta care va veni pe lume sa aiba o boala dintre cele care pot fi tratate actualmente cu celule stem si ca aceasta boala o va avea evident de la nastere sau in copilaria mica. Este o solutie pentru cazul nefericit in care ai deja un copil bolnav si facandu-l pe al 2 lea recoltezi celule stem pentru primul. Nu este o solutie pentru cei fara istoric de boli genetice tratabile astfel sau pt boli tratabile astfel dar care se declanseaza la maturitate. Dar recoltarea este propusa tuturor viitorilor parinti, fara a li se spune dinainte toate astea.
Nu este un motiv sa incurajam recoltarea celulelor stem pe banda rulanta in beneficiul propriu (careee??? in afara de cel expus mai sus). Ci ar trebui recoltate celule stem pentru banca de celule la modul general dar atunci donatorilor ar trebui  sa nu li se mai ceara bani.

Edited by magie_noire, 28 November 2009 - 18:06.


#83
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postmagie_noire, on 28th November 2009, 17:59, said:

Te ia avantul gandidu-te ca poti sa asiguri posibilitatea de vindecare a unei persoane dragi tie, ruda de gradul 1. Dar surpriza, desi teoretic ai putea face asta, practic nu o poti face pentru ca persoana adulta (sotul, copilul ajuns la maturitate. tu)...nu are numarul respectiv de kilograme corespondent cantitatii de celule stem recoltate.
Da, poate ca celulele stem sunt si vor fi folosite cu succes, dar atunci nu se poate recurge la banca de celule stem??? De ce sa recoltezi propriile celule pentru tine sau familia ta, facand un efort financiar pentru ceva de care oricum nu poti beneficia? Daca tu sau un membru al familiei ar avea nevoie de acest tip de transplant poti recurge la donatori terti.
Celule stem sunt purtatoare de ADN ca orice celula si prin urmare greu vei gasi compatibilitate in lumea larga cu un donator tert.

Pe de alta parte celule stem se pot recolta si ulterior, procedura e anevoioasa si purtatoare de riscuri.

Nu vad de ce sa refuzi o "potentiala" asigurare -daca te tine buzunarul- pentru ca pana la urma este dovedit ca a preveni e mai usor(si logic) decat a trata o boala.
Bolile genetice la care te referi , marea majoritate au fost descoperite in ultimii 50 de ani, de cand genetica a fost validata ca stiinta sau parte integranta a stiintei.
Sunt convinsa ca in urmatorii 20 de ani se vor mai descoperi cateva boli genetice(transmisibile) de care acum habar nu avem.si tratamente inedite pentru bolile existente.

Personal, nu intentionez sa fac reclama sau antireclama vreunei modalitati de tratament sau preventie.Pur si simplu imi exprim opinia referitoare la celulele stem.Consider ca  celulele stem sunt o descoperire fascinanata si ca potentialul lor este deja exploatat , si poate ca va ajunge sa devina accesbil (si valid) si marelor mase.

Edited by rechinitza, 28 November 2009 - 20:25.


#84
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Postrechinitza, on 28th November 2009, 20:24, said:

Celule stem sunt purtatoare de ADN ca orice celula si prin urmare greu vei gasi compatibilitate in lumea larga cu un donator tert.
Pe de alta parte celule stem se pot recolta si ulterior, procedura e anevoioasa si purtatoare de riscuri.

R: Dar tocmai ca medicina avanseaza, nu??
As mai dori sa stiu cum poate fi prevenita dezvoltarea tumorilor, inmultirea necontrolata a celulelor folosind procedeul stem? S-au facut studii care sa evidentieze daca sunt posibile aceste riscuri?


Nu vad de ce sa refuzi o "potentiala" asigurare -daca te tine buzunarul- pentru ca pana la urma este dovedit ca a preveni e mai usor(si logic) decat a trata o boala.


R: Pentru ca de x, nu ti se spune din start ca vei putea sa tratezi ceva numai in limita unui nr de kilograme. Pentru ca oricum primele generatii sunt de sacrificiu, cei care vor beneficia intr-adevar de acest procedeu cel mai probabil nu suntem noi ci generatiile urmatoare.Dar uite ca si criogenia este o posbilitate, poate ca peste cateva decenii se va inventa elixirul vietii vesnice si putem fi readusi la viata cu cine stie ce metode ascunse mintii umane acum.
Intrebare: ce fel de boli previi cu celule stem?Si in ce fel?


Bolile genetice la care te referi , marea majoritate au fost descoperite in ultimii 50 de ani, de cand genetica a fost validata ca stiinta sau parte integranta a stiintei.
Sunt convinsa ca in urmatorii 20 de ani se vor mai descoperi cateva boli genetice(transmisibile) de care acum habar nu avem.si tratamente inedite pentru bolile existente.

R: Acesta este si ar fi in continuare un lucru extraordinar.  


Personal, nu intentionez sa fac reclama sau antireclama vreunei modalitati de tratament sau preventie.Pur si simplu imi exprim opinia referitoare la celulele stem.Consider ca  celulele stem sunt o descoperire fascinanata si ca potentialul lor este deja exploatat , si poate ca va ajunge sa devina accesbil (si valid) si marelor mase.

R: Celule stem sunt intr-adevar o descoperire fascinanta dar nu este motiv sa propui tuturor viitorilor parinti aceasta metoda, insuficient probata si fara a da toate informatiile, ca pe un panaceu. Adica sa nu se mai spuna ia uite de ce boli grave poti sa il vindeci pe sotul tau sau pe copilul tau de 20 ani, atata timp cat se stie ca celulele stem recoltate sunt insuficiente pentru o persoana adulta. Ma poti contrazice?

Edited by magie_noire, 29 November 2009 - 15:05.


#85
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Exista posibilitatea reala ca in viitor sa poti inmulti celulele stem, nici nu vreau sa ma gandesc ce descoperiri vor fi peste 20 de ani. In buletinul copilului meu se specifica ca se poate trata un adult de 58 kg.

#86
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postmagie_noire, on 29th November 2009, 15:00, said:

R: Celule stem sunt intr-adevar o descoperire fascinanta dar nu este motiv sa propui tuturor viitorilor parinti aceasta metoda, insuficient probata si fara a da toate informatiile, ca pe un panaceu. Adica sa nu se mai spuna ia uite de ce boli grave poti sa il vindeci pe sotul tau sau pe copilul tau de 20 ani, atata timp cat se stie ca celulele stem recoltate sunt insuficiente pentru o persoana adulta. Ma poti contrazice?
Vorbim despre celule stem.Adica nu au activitate diferentiata.In general cand zicem boala, ne referim si la organul(organele) afectate-cu rare exceptii nu vorbim despre boli psihosomatice generalizate.

Prevenirea unor boli se refera la descoperirea si tratarea unor boli genetice in stadiu incipient inainte de a avea simptome si efecte colaterale.

Ca sa satisfac curiozitatea ta, am sa dau un exemplu stenoza aortica.

E o afectiune cu care poti sa te nasti, daca gradientii de circulatie sunt buni, traiesti mult si bine cu ea fara sa stii.Se poate descoperi intamplator, inainte ca aceasta afectiune sa degenereze in  insuficienta cardiaca sau alte complicatii.Daca , doar daca, tehnlogia de "manipulare" a celulelor stem va atinge un anume stadiu de dezvoltare, posibilitatea de a inlocui o valva cardiaca cu una umana(si nu porcina, cum se procedeaza acum) creste semnificativ.

So, sunt de acord cu faptul ca la ora actuala atat legislatia cat si cunostiintele referitoare la posibilitatea si utilizarea celulelor stem sunt minime, consider ca este optiunea fiecarui parinte de alege sau nu aceasta procedura.Fiecare om are dreptul si datoria(morala) sa se informeze si sa aleaga variantele cele mai bune(in viziunea sa) pentru a asigura sanatatea copiilor sai si a familiei sale.

#87
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Postrechinitza, on 29th November 2009, 17:04, said:

Vorbim despre celule stem.Adica nu au activitate diferentiata.In general cand zicem boala, ne referim si la organul(organele) afectate-cu rare exceptii nu vorbim despre boli psihosomatice generalizate.

Prevenirea unor boli se refera la descoperirea si tratarea unor boli genetice in stadiu incipient inainte de a avea simptome si efecte colaterale.

Ca sa satisfac curiozitatea ta, am sa dau un exemplu stenoza aortica.

E o afectiune cu care poti sa te nasti, daca gradientii de circulatie sunt buni, traiesti mult si bine cu ea fara sa stii.Se poate descoperi intamplator, inainte ca aceasta afectiune sa degenereze in  insuficienta cardiaca sau alte complicatii.Daca , doar daca, tehnlogia de "manipulare" a celulelor stem va atinge un anume stadiu de dezvoltare, posibilitatea de a inlocui o valva cardiaca cu una umana(si nu porcina, cum se procedeaza acum) creste semnificativ.

So, sunt de acord cu faptul ca la ora actuala atat legislatia cat si cunostiintele referitoare la posibilitatea si utilizarea celulelor stem sunt minime, consider ca este optiunea fiecarui parinte de alege sau nu aceasta procedura.Fiecare om are dreptul si datoria(morala) sa se informeze si sa aleaga variantele cele mai bune(in viziunea sa) pentru a asigura sanatatea copiilor sai si a familiei sale.

Pai,ce sa iti spun, iti foarte multumesc ca mi-ai adus aceste lamuriri, in ce priveste tratarea unor boli genetice in stadiu incipient e mai mult decat interesant si incurajator.
Restul, din nou, nici macar nu ne aflam in contradictie: sunt inca lacune in privinta utilizarii celulelor stem.
Personal, sunt cu ochii pe modul in care va evolua aceasta tehnica si sper sa faca in scurt timp pasi uriasi. Ar fi un real castig pentru omenire. Dar (poate ca) nu este inca o solutie individuala viabila.

#88
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007

View Postmagie_noire, on 30th November 2009, 00:12, said:

Pai,ce sa iti spun, iti foarte multumesc ca mi-ai adus aceste lamuriri, in ce priveste tratarea unor boli genetice in stadiu incipient e mai mult decat interesant si incurajator.
Restul, din nou, nici macar nu ne aflam in contradictie: sunt inca lacune in privinta utilizarii celulelor stem.
Personal, sunt cu ochii pe modul in care va evolua aceasta tehnica si sper sa faca in scurt timp pasi uriasi. Ar fi un real castig pentru omenire. Dar (poate ca) nu este inca o solutie individuala viabila.
In cazul bolilor de sange, tratamentele cu celule stem sunt singurele care dau rezultate. In alte cazuri, acestea nu si-au dovedit eficienta.
Cancerele si alte boli ale sangelui pot fi tratate numai cu celule stem. In ceea ce priveste alte afectiuni, transplantul de maduva nu a fost inca sufficient testat.

Medicii avertizeaza impotriva unor inselatorii cu astfel de tratamente pentru afectiuni carora ele nu le sunt adresate.

Pe langa faptul ca nu se cunoaste exact ce efecte benefice pot avea pentru alte boli decat cele de sange, se poate ca transplantul inadecvat de celule stem sa fie chiar nociv.

Vanzatorii de iluzii

Cine nu-si face iluzii n-are deziluzii... ce dreptate avea Stendhal! Sa va explic. De ce ar cheltui un om 30.000 de euro pentru a ajunge sa faca un ''tratament minune'', cu eforturi financiare comune uneori din partea comunitatii, daca nu ca sa ajunga acolo... 'afara' si sa o 'fure'... pe romaneste?

Cred ca ar trebui sa avem o discutie serioasa in care sa incercam sa aflam ce anume este adevar si ce este doar o amagire. Incep cu mesajul prof. Vasile Astarastoae, Presedinte al Colegiului Medicilor din Romania.

Video

Sursa: Studiul asupra celulelor stem

Edited by danynec, 24 January 2010 - 16:55.


#89
Adriana-78

Adriana-78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2010
CSPOT,


E foarte mare subiectul si aceleasi intrebari le-am avut si eu inainte sa recoltez celule stem pt bebeul meu!

I-am intrebat pe cei de la Cluj si pe cei din Polonia si pe Life Line si mi-au dat raspunsuri foarte incurajatoare dar singurii care mi-au dat raspunsuri detaliate ca tine au fost cei din Danemarca de la Stem Sure care mi-au dat un site www.parentsguidecordblood.org facut de niste parinti care nu au avut celule stem pt copilul lor ca sa il salveze si atunci au zis ca macar altii sa poata beneficia din experienta lor. M-am uitat pe site si am inteles multe - daca vrei suna-i sa vezi si ce zic medicii lor.
Spor,

Adriana

#90
nicaalex

nicaalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.12.2007
Salut,

baietelul nostru s-a nascut in sept 2008. Am semnat contract cu BIOGENIS. Au fost OK, dar in final proba afost respinsa pe motiv ca avea doar 19ml in loc de minim 20ml. Mi s-a parut ciudat.

I s-a mai intamplat cuiva ceva de genul asta?

Acum asteptam al doile copil. Nu as mai vrea sa se intample inca o data acelasi lucru.

Ce spuneti??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate