Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Celule stem cordon ombilical

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Am vazut ieri la Stirile Pro TV ca s-a deschis la Cluj o banca de stocare a celulelor stem din cordonul ombilical. Spuneau ca recoltarea costa 3200 RON, iar depozitarea 100 RON/an, daca intereseaza pe cineva.

#38
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Din cate am auzit, inca in lumea civilizata nu se prea fac tratamente cu ajutorul acestor celule stem. Din cauza multelor necunoscute din medicina asta.
Doar in China se fac pe scara mai mare, dar de rata succesului nu ai cum sa fii sigur. Ei zic una, chiar daca sunt clinici de stat, si rezultatele reale pot fi cu totul diferite.

In schimb banci de celule stem sunt si pe la noi. Apropo, i-au prelevat celule la copil la nastere? Ca altfel nu stiu daca merge treaba. Cred ca e fiecare cu celulele lui.

#39
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
De curand s-a deschis si la noi o banca de celule stem,in Cluj.

#40
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008

View Postherlino, on Jul 5 2008, 21:23, said:

Din cate am auzit, inca in lumea civilizata nu se prea fac tratamente cu ajutorul acestor celule stem. Din cauza multelor necunoscute din medicina asta.
Doar in China se fac pe scara mai mare, dar de rata succesului nu ai cum sa fii sigur. Ei zic una, chiar daca sunt clinici de stat, si rezultatele reale pot fi cu totul diferite.

In schimb banci de celule stem sunt si pe la noi. Apropo, i-au prelevat celule la copil la nastere? Ca altfel nu stiu daca merge treaba. Cred ca e fiecare cu celulele lui.

da m-am mai interesat si intr-adevar asa este. ms pt ajutor  ;)

#41
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007
Buna, in urma cu 4 ani in timp ce ma aflam intr-un strand, in urma unei sarituri cu capul in apa am suferit o fractura cominutiva de corp vertebral C6, in urma careia am paralizat complet de la gat in jos.
Tot cautand informatii pe net despre ce, cum se poate recupera o persoana cu tetraplegie, am gasit site-ul http://www.prostemcell.ro/ care are o prezentare foarte buna a mai multor cazuri asemanatoare. Din discutiile membrilor pe forum reiese ca un implant cu celule stem intr-o clinica din strainatate, nu este la ora actuala cea mai potrivita solutie, nu sunt multi care si-au revenit dupa o leziune la coloana.
Rugamintea mea la dvs este de a ma ajuta cu o informatie, sugestie sau un sfat referitor la aceste implanturi cu celule stem, se merita intr-un caz asa grav ca al meu (am lezata maduva) sau sunt doar bani cheltuiti degeaba.
Nu evitati va rog postul meu, ajutati-ma sa depasesc acest hop din viata mea
Orice parere conteaza enorm. Va multumesc!

Edited by adadoi, 30 July 2008 - 19:59.


#42
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Nu stiu cat de eficienta este terapia despre care vorbesti, stiu doar ca nu sunt studii serioase medicale la nivel mondial in prezent.
Dar tu recuperare ai facut? Cred ca recuperarea  ar fi o sansa buna pentru tine, chiar daca ar fi si partiala. Cunosc cazul unui rugbyst tanar cu fractura de coloana cervicala cu sectiune medulara care a reusit sa se recupereze binisor, dar nu total.

Sanatate!

#43
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu , celulele stem nu pot fi folosite in momentul de fata pentru regenerarea nervilor .
  Au aparut in schimb o gramada de escroci care profita de suferinta unor oameni si incearca sa se imbogateasca pe spinarea lor .

#44
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007

View Postcspot, on Jul 31 2008, 01:30, said:

Nu , celulele stem nu pot fi folosite in momentul de fata pentru regenerarea nervilor .
  Au aparut in schimb o gramada de escroci care profita de suferinta unor oameni si incearca sa se imbogateasca pe spinarea lor .

ionutz 78 iti dai seama ca fac recuperare... gimnastica zilnic, dar nu apar miscari motrice, doar sensibilitatea s-a imbunatatit in acesti  ani. te rog sa'mi dai si mie id-ul ruibistului accidentat, sau modul in care pot lua legatura cu el, pls!

Daca stem cell treatment nu este momentan viabil, cspot fi bun si da-mi daca cunosti o noua metoda de accelerare a recupararii unui tvm-ist  :peacefingers:

#45
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postdanynec, on Jul 31 2008, 21:39, said:

ionutz 78  te rog sa'mi dai si mie id-ul ruibistului accidentat, sau modul in care pot lua legatura cu el, pls!

Ai Pm cu informatia dorita. Daca nu ai primit mesajul (e primul PM  scris) spune-mi si postez normal.
sanatate

#46
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Chiar nu cunosc decat punctul de vedere medical in general cunoscut pana acum. Cel mai bine cu siguranta ar trebui sa stie medicii ce sanse ai.
Ce nu inteleg eu cum scrii la calculator, daca e tot adevarat din ce ai spus nu poti face asta. Imi pare rau.

#47
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007

View Postursulache, on Jul 31 2008, 23:43, said:

Ce nu inteleg eu cum scrii la calculator, daca e tot adevarat din ce ai spus nu poti face asta. Imi pare rau.
Intre timp, cu ajutorul programului de recuperare, a gimnasticii si a masajului in principal, am reusit sa recuperez mainile, dar fara sa am forta suficienta in extensori... tricepsul si degetele fiind in continuare afectate. Tastez cu 'policele' - degetul mare de la mana dreapta, am capatat experienta daca pot spune asa in anii de imobilizare  <_<  trist e faptul ca nu pot strange pumnul sau sa misc din degete... e caracteristic zonei lezate cervical C6.
Ms ionut ptr mesaj...
Doamne ajuta!

#48
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Pentru cei interesati apare maine un articol in Prosport despre o gimnasta paralizata aflata in China la un tratament cu celule stem.

"Nu ratați în ziarul de mâine (4 august), un reportaj cutremurător, realizat la Beijing, în celebra clinică unde se efectuează transplantul de maduvă și de celule Stem. ProSport a găsit-o aici pe gimnasta Andreea Chelaru, rămasă paralizată la 14 ani, dupa o săritură nereușită, la antrenament. Drama ei, și imagini impresionante, în ziarul de mâine."

Sursa: prosport.ro

Ps: sper sa nu fie cenzurat numele ziarului, poate sunt oameni interesati de problema.

Edited by ionutz78, 03 August 2008 - 20:43.


#49
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008

View Postcristyyan, on Jul 8 2008, 17:42, said:

da m-am mai interesat si intr-adevar asa este. ms pt ajutor  ;)

China este cea mai remumita zona in  ceea ce priveste IMPLANTUL de celule stem. www.stemcellschina.com. cu toate ca preturile is destul de piperate ( 21.000-28.000 euro) , rezultatele sunt destul de bune.

#50
FantaziOo

FantaziOo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.05.2008
Uite ce am gasit :

Quote

Transplant de celule stem in Romania
Mar, 30/10/2007 - 00:12

Medicii de la Spitalul Judetean de Urgenta Constanta au realizat primul transplant de celule stem din Romania. Operatia a durat opt ore, iar pacienta, o femeie de 38 de ani, bolnava de diabet, va fi externata azi sau maine. Celulele stem se recolteaza din cordonul ombilical al nou-nascutului, dar ...
Sper sa iti fie de folos !

#51
trandoca

trandoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2008

View Postciorny, on Feb 11 2008, 17:34, said:

Am inteles ca exista o firma care se ocupa cu implantul de celule stem, din cate am inteles nu este doar in stadiul de experiment si am citit pe site-ul lor .ro ca au si rezultate....crezi ca e pe bune sau....
te rog,da-mi pe pm saitulfirmei,ms

#52
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007

View Postcristyyan, on Jun 29 2008, 17:19, said:

Salut! Copilul unor prieteni de familie are probleme psihice din nastere si m-au rugat sa caut clinici din europa unde se fac transplanturi cu celule stem. Am cautat toata ziua, dar nu am gasit nimic :( . Cine stie , va rg sa ma ajutati :worthy:
Salut, intra pe site-ul link prin pm si in sectiunea 'Portal' gasesti raspunsul tau.
Deasemenea forumul acestui site trateaza astfel de subiecte.

Edited by adadoi, 13 August 2008 - 18:11.


#53
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postcristyyan, on Jun 29 2008, 17:19, said:

probleme psihice ... celule stem.
bolile psihice nu se trateaza cu celule stem... de fapt nu se trateaza la propriu cu nimic bolile psihice ci cel mult cele neurologice, iar cu celule stem tot nu se trateaza aproape nimic(cu exceptia transplantului de maduva) pt. ca aceste proceduri sunt in faza de cercetare...

#54
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Poate incep sa ma repet , dar celulele stem embrionare  nu vindeca deocamdata nimic .
   Singurele tratamente in care sunt utilizate celule stem sunt cele de transplant de maduva , celule care sunt prelevate de la o persoana (eventual adulta) sanatoasa .
   Prelevarea si stocarea de celule stem embrionare este doar o noua afacere de tipul : "cum sa le mai luam banii la fraieri ..."
   Asa zisele tratamente din China cu presupuse celule stem nu au putut fi validate de comunitatea medicala internationala . Cine se trateaza acolo trebuie sa plateasca o suma uriasa de bani in avans , iar rezultatele nu sunt garantate in nici un fel .
Se spune ca au existat cazuri de vindecari miraculoase , dar nu exista nici un fel de martori credibili care sa poata garanta ca ele au existat in realitate .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate