Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Celule stem cordon ombilical

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#145
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011
Salutare,


Sunt un viitor tatic aflat in cautarea unor solutii care sa asigure familiei mele o siguranta medicala, atat cat este posibil. Ne-am gandit sa recoltam celule stem si am citit topicurile scrise aici si pe alte forumuri. Momentan inclinam sa stocam in afara tarii. Credeti ca este o solutie buna?

Cu respect,
Aurelian

#146
Andreea36

Andreea36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2013

View Postbnx, on 24 octombrie 2011 - 19:28, said:

Salutare,


Sunt un viitor tatic aflat in cautarea unor solutii care sa asigure familiei mele o siguranta medicala, atat cat este posibil. Ne-am gandit sa recoltam celule stem si am citit topicurile scrise aici si pe alte forumuri. Momentan inclinam sa stocam in afara tarii. Credeti ca este o solutie buna?

Cu respect,
Aurelian



Eu o sa merg pe varianta stocarii in strainatate, mi se pare mult mai sigur, in special in tari precum :  Marea Britanie, Germania, Danemarca.

#147
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Si eu am recoltat celule stem acum 3 ani la nasterea copilului. Am optat pentru stocarea in tara ca nu e nici o diferenta din moment ce e garantat. Nu e nici o diferenta daca le ai afara sau in tara. poate doar de doamne fereste cand ai nevoie de ele si dureaza mai mult aducerea lor. Eu sper sa nu le folosesc niciodata. Problema e ca se folosesc la foarte putine afectiuni si ceea ce nu spune nimeni e faptul ca sunt utile la viitorul copil nu la cel de la care s-a recoltat. Ma rog din cordonul lui. Deci atentie si cautati informatii suplimentate nu luati de bun tot ceea ce va zic firmele de stocare. Stocarea e ieftina (taxa) pe an dar interventia costa de te rupe. Asa ca parerea mea e ca in general e cam inutila dar asta e situatia zici sa o faci ca nu te costa mai nimic si speri sa nu le folosesti niciodata. Atentie celulele se pot folosi pana la o anumita greutate a copilului (in caz de doamne fereste) pentru ca momentan ele nu pot fi multiplicate. Asa era anul trecut. Oricum o sa primiti buletinul de analixa si o sa vi se explice acolo.

#148
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006

View PostClovis, on 28 februarie 2013 - 22:43, said:

Problema e ca se folosesc la foarte putine afectiuni si ceea ce nu spune nimeni e faptul ca sunt utile la viitorul copil nu la cel de la care s-a recoltat. Ma rog din cordonul lui. Deci atentie si cautati informatii suplimentate nu luati de bun tot ceea ce va zic firmele de stocare.

Spune mai multe detalii. In cazul asta cum spui tu deduc ca daca vreau numai un copil recoltarea si stocarea celulelor este inutila?

#149
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostWug, on 13 martie 2013 - 17:37, said:

Spune mai multe detalii. In cazul asta cum spui tu deduc ca daca vreau numai un copil recoltarea si stocarea celulelor este inutila?
Cam asa ceva. Pot fi folosite si la copilul de la care s-au recoltat dar la cel viitor se folosesc la mai multe afectiuni. Din sangele recoltat se obtine o anumita cantitate de celule stern care pot fi folosite doar pana la o anumita greutate a copilului . o sa primesti in buletinul de analiza greutatea. Adica daca doamne fereste copilul ara nevoie  de celulele stern si are sa zicem 50 kg iar celulele nu se pot folosi decat pana in 30 kg nu ai ce face cu ele. Nu stiu daca m-am facut inteles. Cei de la firma de stocare nu spun tot adevarul. Informeaza-te cate boli pot fi tratate si vezi daca se merita sau nu sa faci investitia. Eu zic ca se merita mai ales ca taxa de stocare e de 150 ron/an (ceva de genul asta). In viitor se pare ca or sa le poata  multiplica deci chestia cu greutatea o sa cada. Nu stiu multe am vazut la tv un reportaj legat de celule acum un an dar eu deja facusem recoltarea deci nu mai avea nici o importanta. Eu asa am retinut ca celulele sunt mai bune pentru urmatorul copil decat pentru cel de la care au fost recoltate. Nu ma intreba de ce ca nu stiu. Intreaba medicul de familie ca poate stie mai multe. Nu spun ca nu sunt bune si ca nu se merita sa faci investitia. Eu vreau sa spun ca nu tot ce va spun cei cu recoltarea e real. Plus ca daca trebuie sa faci o interventie trebuie sa platesti interventia separat nu intra in acesti bani. Si cum o interventie e de zeci de mii de euro sau chiar sute de mii. ..... Asta e problema. Dar oricum zici ca-i acorzi totusi o sansa copilului in caz de doamne fereste. Mai vinzi un porc, o gaina, o masina si strangi banii necesari interventiei cand ai celulele si se pot utiliza. Per ansamblu eu zic ca se merita dar sa nu iei totul ca fiind adevarat.
http://www.gandul.in...-adevar-9381218
http://stirileprotv....la-nastere.html

Edited by Clovis, 13 March 2013 - 20:24.


#150
domnulxyz

domnulxyz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.05.2016

View Post1oana, on 15 iulie 2011 - 14:11, said:

Buna din nou.

M-am gandit sa va intreb ce parere aveti de Asigurarea medicala pt tratamente cu celule stem.

Cei cu care am semnat eu -Stem Sure- au anuntat de curand o asigurare medicala in colaborare cu BCR Asigurari - Stem Insurance. Atunci cand am recoltat eu nu aveau aceasta optiune. Acum stau si ma gandesc daca sa semnez si eu / sau nu o astfel de asigurare.

Ce parere aveti?
Va trimit linkul, daca vreti sa cititi despre ea. Asa la prima vedere pare destul de acoperitoare, dar eu stiu?...

http://www.stemsure.ro/stiri/695.html

multumesc

EVITATI STEM SURE !!!
Exista o clauza ascunsa in contract, o cresterea progresiva a ratei anuale cu 4%, ajungand astfel in anul 18 la sume exorbitante. Aveti grija ce semnati!!! SUNT DOAR NISTE TEPARI !!!
Este o firma cu un mic sediu,  2-3 fete angajate, in rest NIMIC.

#151
iuliana_groza

iuliana_groza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2017
Hello!
In primul rand, sarcina usoara tuturor mamicilor! Eu sunt la a doua (sarcina) si daca la prima nu am luat recoltarea de celule stem in considerare, lucru pe care sincer il regret, acum nici nu incape loc de indoiala ca o sa apelam la aceasta procedura. Primul gand a fost sa mergem undeva in straianate, ca sa facem treaba – treaba, daca tot cheltuim niste bani, insa se pare ca exista BabyStem la noi, partenerul exclusiv al Seracell, cu sediul in Berlin si  considerata banca de celule stem nr 1 in Germania.  Par a fi exact ce cautam noi, insa mi-ar placea sa aud si pareri din parte celor care au colabrat deja cu ei. Cineva pe-aici? :D

#152
iuliana_groza

iuliana_groza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2017

View PostDania89, on 13 aprilie 2017 - 14:00, said:

Salutare! Noi cand am nascut-o pe Maia am recoltat si celule stem si am apelat la Baby Stem. Ne documentasem mult inainte, am citit pe net si am intrebat cunostinte, iar cand am ajuns la ei ne-am convins! Sunt prompti, stiu ce fac si cum sa te indrume! Eu una am fost foarte multumita! Bravo BabyStem!!!
Am intrat sa citesc cam tot ce s-a scris pe forumuri despre acest subiect. Am sa va spun ca sin oi tot BabyStem am ales, pentru ca sunt reprezentantii Seracell in Romania, iar Seracell are în portofoliu peste 1000 de tratamente cu celule stem, în fiecare an peste 100 de pacienti apelând la serviciile acesteia pentru terapii clinice cu celule stem prelucrate în laboratoarele proprii. Pe noi ne-au convins chiar si la pret, avand in vedere ca este ca o banca din afara tarii, iar preturile incep de la 990E si plata se poate face integral, in 2, 10, 20 sau chiar 30 de rate.

#153
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
"Preturile Incep".

#154
iuliana_groza

iuliana_groza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2017
Celulele stem sunt o sansa in plus la viata. Trateaza peste 70 de boli. Iar recoltarea din embrionul uman este cea mai eficienta. Am tot citit pe forumuri ca Baby Stem sunt profesionisti si colaboreaza cu Seracell, o clinica renumita din Germania. Investitia in sanatatea copilului trebuie sa fie cea mai importanta pentru o mamica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate