Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Redresor cu Seleniu de 600 de Amperi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bubiboy

bubiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.05.2005
Am o intrebare..de unde se poate cumpara un redresor cu seleniu de 600 de amperi? si cam ce valoare ar avea...un astfel de redresor...

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cu ''seleniu'' ?

Quote

Elementul redresor cu seleniu este format dintr-un disc de oțel, un strat de seleniu și un strat de metal ușor fuzibil. Discul de oțel are rolul de anod, iar stratul de metal fuzibil are rolul de catod. La formarea unei coloane, între elementele cu seleniu se pun șaibe arcuitoare de cupru sau alamă, pentru asigurarea contactului cu stratul de metal fuzibil.
Redresoarele care foloseau elemente/placi pe baza de seleniu aveau o densitate mica de curent raportata la suprafata placilor.
Acum pentru 600A ar fi necesitat o suprafata mare  de material. Si nu cred ca se mai fabrica pe baza de seleniu...

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
La ce ti-ar folosi un astfel de redresor !!!???

#4
bubiboy

bubiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.05.2005

 mister_rf, on Jan 18 2007, 22:47, said:

Cu ''seleniu'' ?
Redresoarele care foloseau elemente/placi pe baza de seleniu aveau o densitate mica de curent raportata la suprafata placilor.
Acum pentru 600A ar fi necesitat o suprafata mare  de material. Si nu cred ca se mai fabrica pe baza de seleniu...

Stiu asta....am vazut ceva de genu` la cineva...avea mai multe placute asezate la rand, separate prin textolit....ideea e sa aflu de un pot cumpara asa ceva...

#5
bubiboy

bubiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.05.2005

 bubiboy, on Jan 18 2007, 23:04, said:

La ce ti-ar folosi un astfel de redresor !!!???

la un aparat de cromat/nichelat...

insa apropo, m`am uitat in tabelu` periodic si am vazut ca Seleniul este radioactiv, nu este periculos si redresorul cu placute cu seleniu, sau este un izotop?

Edited by bubiboy, 18 January 2007 - 22:17.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu ma indoiesc ca ai nevoie de 600 A . Chiar si 60 A mi se par multi . Ce mama dracului , doar nu te gandesti sa concurezi cu Alumin Slatina !

#7
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 cspot, on Jan 18 2007, 23:04, said:

Eu ma indoiesc ca ai nevoie de 600 A . Chiar si 60 A mi se par multi . Ce mama dracului , doar nu te gandesti sa concurezi cu Alumin Slatina !

600 A nu e exagerat la acoperiri galvanice. depinde de suprafata de acoperit. Redresoare cu seleniu nu se mai fabrica de zeci de ani. Toate redresoarele acum sunt cu diode cu siliciu.  . Exista redresoare cu o singura dioda pe brat de punte de 3500-4000 A . Blocul dioda radiator are cam 400x400x400mm . Se poate realiza si in regim de "amator"un redresor de 600A dar nu e simplu si nici ieftin. Presupun ca se doreste un redresor trifazic in 6 pulsuri.

#8
sile52

sile52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 02.02.2006
densitatea de curent a placilor cu seleniu este de cativa zeci de mA/cmp ... cam ce placi ar fi necesare pt.600 A !!! ... suportul din otel sau aluminiu ... mai erau si redresori cu oxid de cupru ! ...

#9
bubiboy

bubiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.05.2005

 sile52, on Jan 19 2007, 13:42, said:

densitatea de curent a placilor cu seleniu este de cativa zeci de mA/cmp ... cam ce placi ar fi necesare pt.600 A !!! ... suportul din otel sau aluminiu ... mai erau si redresori cu oxid de cupru ! ...

stiu asta...am nevoide de vreo suta de placute cat palma....sau ma rog...putin mai mari :D....da` se pare ca nu se mai fabrica asa ceva...

#10
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

 bubiboy, on Jan 19 2007, 14:57, said:

stiu asta...am nevoide de vreo suta de placute cat palma....sau ma rog...putin mai mari :D....da` se pare ca nu se mai fabrica asa ceva...
De fabricat se fabrica, dar pentru uz industrial! In rest pentru un numar asa de mare de placute eu zic sa cauti un CET (Electrocentrala) dezafectat, si de la Trafo Inalte (78KV) cele folosite la filtrele de retinere cenusa ce iese pe cos sa recuperezi puntea redresoare.

Sa nu uiti de macara, scripete sau cric, capacul unui astfel de transformator este cam greu pentru o singura persoana!   ;)

Si nici asta nu are 600A ci doar vreo 500mA dar are suficiente placute pentru tine

Edited by gec, 19 January 2007 - 19:31.


#11
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Nu mai fa arheologie electrotehnica. Cauta diode cu siliciu. AI transformator mai intii ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate